Σελ. 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 250
  1. #76
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christoi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλες και άλλο μόντεμ επάνω να διαπιστώσεις αν μένει η ταχύτητα; Αν είναι, να το ενεργοποιήσω και εγώ (παρότι δεν θα πιάνει πιο κάτω από τον 5ο).
    Όχι. Χρησιμοποίησα το ΖΤΕ H108NS του ΟΤΕ. Εξάλου μόνο αυτό λέει ότι είναι συμβατό με το ΟΤΕ My WiFi. Ακόμα και με επανεκκινήσεις που κάνω στο router, συνεχίζει να πιάνει 12,8 έως 13,4Mbps, με SNR 7,7 έως 8,2dB. Σκέφτομαι ότι μάλλον ο ΟΤΕ, ρυθμίζει το profil σε όσους έχουν ενεργοποιημένο το OTE My WiFi, έτσι ώστε το SNR να κατεβαίνει λίγο χαμηλότερα, ακόμα και οριακά κάτω από 8dB.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 06-12-14 στις 00:27.

  2. #77
    Εγγραφή
    28-09-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    11638/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    Path Level
    Interleaved
    Του offtopic το κάγκελο...

    Εν πάση περιπτώσει

    1) Το FON ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό και ΔΕΝ χρεώνεται από τη στιγμή που έχεις ΟΤΕ DP. Αν πιστεύεις ότι δεν σε εξυπηρετεί και ότι δίνεις τζάμπα bandwidth για να κονομάνε οι καπιταλιστές* το απενεργοποιείς. ΔΩΡΕΑΝ.
    2) Το μειονέκτημα του FON έτσι όπως το δίνει ο ΟΤΕ είναι πως είναι από προεπιλογή ενεργό σε πολλές νέες συνδέσεις.
    3) Σε όσους είχε ενεργοποιηθεί από προεπιλογή ΥΠΗΡΧΕ ενημερωτικό σημείωμα στον λογαριασμό τους για το πως λειτουργεί η υπηρεσία.
    4) Ενα επιπλέον μειονέκτημα είναι ότι αν και στο download υπάρχει όριο (1ΜBit ανά χρήστη, μέχρι δυο χρήστες συνδεδεμένοι στο εκάστοτε FON spot), στο upload δεν υπάρχει κάτι ανάλογο.

    Σαν υπηρεσία πιστεύω ότι προσωπικά δεν θα με εξυπηρετούσε. Συμφωνώ με αυτούς που λένε ότι για ψιλοδουλειές στο ίντερνετ υπάρχουν πολύ φθηνά πακέτα με αρκετά ΜΒ από εταιρίες κινητής τηλεφωνίας. Εκτός και αν είναι πρώτη ανάγκη η θέαση video στο youtube.

    ______________________________

    Και δυο offtopic σχόλια σε απάντηση των offtopic σχολίων για να μη χαλάσω τη φάση.

    Για τα offtopic σχόλια με γκρίνιες σχετικά με τις κακές υπηρεσίες του ΟΤΕ στην περιοχή τους να υπενθυμίσω ή να ενημερώσω σχετικά αν δεν το γνωρίζουν όσοι παραπονιούνται, πως στα καταστήματα ΟΤΕ, Cosmote και Γερμανός καθώς και στο site υπάρχει η δυνατότητα υποβολής ΕΓΓΡΑΦΟΥ παραπόνου και με επισύναψη σχετικών τεκμηρίων όπου κατά την υποβολή εκδίδεται και σχετικός αριθμός αιτήματος. Τα κλαψουρίσματα επειδή στην τάδε γειτονιά είναι 5 MBit πιο αργό το ίντερνετ από την παραπάνω γειτονιά δεν ενδιαφέρουν κανέναν εδώ μέσα. Εκτός και αν το adslgr έχει κάποια σχετική συμφωνία με τον ΟΤΕ να καταγράφει παράπονα. Εκεί πάω πάσο.

    *Επίσης να υπενθυμίσω ότι ο ΟΤΕ είναι ιδιωτικός. Το κράτος έχει μόνο ένα 10%. Αν ρωτούσα τυχαία έναν από αυτούς που σήμερα γκρινιάζουν για τον ΟΤΕ το 2008 (ή 2009 δεν θυμάμαι ακριβώς) όταν η ΝΔ πούλαγε κοψοχρονιά τον ΟΤΕ στην DT, αν θέλουν να ιδιωτικοποιηθεί ή όχι ο ΟΤΕ θα πέταγαν την σκούφια τους να ιδιωτικοποιηθεί. Τώρα είναι αργά για κλάματα και η καραμέλα του καταστροφικού κρατισμού έχει λιώσει. Φιλάκια.

  3. #78
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    1.094
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hall2001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η όλη ιστορία μου θύμισε το φιάσκο με το τραμ,κουφό αλλά εξηγώ.
    Σε μια οργανωμένη χώρα που θέλεις να προσφέρεις εναλλακτικά ΜΜΜ όπως το τραμ (οτε) δεν μειώνεις τον ήδη λιγοστό χώρο (bandwidth χάλια γραμμές και ταχύτητές Ουγκάντας) που έχεις ώστε να προκαλέσεις μεγαλύτερα προβλήματα στην κυκλοφορία με ένα αργό μέσο μεταφοράς.
    Το παράδειγμα είναι πάρα πάρα πολύ εύστοχο ....
    Βελτίωσε πρώτα τις ταχύτητες και μετά παίξε μπάλλα οτε !!!!!
    Eίστε καλά ή να βάλω τις φωνές....!!!!!

  4. #79
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zervis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά...Καλή υπηρεσία είναι.Σίγουρα υπερβολή στην διαφήμιση, αλλά σκεφτείτε ότι αν άλλαζαν όλα τα ρουτερ του double play του οτε (που δεν είναι λίγα) και παρείχαν αυτή την υπηρεσία, ουσιαστικά δεν θα χρειαζόσουν mobile internet στις πόλεις!
    Αφού είναι καλή να την χρησιμοποιείς, με τις ευλογίες μου με 1 download, όταν σε καφετέριες (μέσα ή έξω χωρις καφέ) έχω 10πλάσιο και βάζω και web radio
    To mobile internet είναι για ανάγκη, δεν είναι για χάζι, εκτός αν είσαι large

    Αλλωστε, επειδή οι καφετέριες είναι συνήθως συγκεντρωμένες σε κάθε περιοχή, με ευχαριστεί περπατώντας να κάνω roaming από καφετέρια σε καφετέρια

    Αντίθετα με δυσαρεστούν οι περιορισμοί που βάζει ο κάθε ΟΤΕ, πότε στις καμπίνες αν και η γραμμή μου μπορεί να πιάσει παραπάνω, πότε για να εξασφαλίσει το απαραίτητο bandwith για την τηλεόραση που πουλάει, πότε για το fon κλπ όπου κυρίως ενδιαφέρεται για την πάρτη του και όχι για τους πελάτες του που τον ζούνε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdplus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του offtopic το κάγκελο...

    Εν πάση περιπτώσει


    Για τα offtopic σχόλια με γκρίνιες σχετικά με τις κακές υπηρεσίες του ΟΤΕ στην περιοχή τους να υπενθυμίσω ή να ενημερώσω σχετικά αν δεν το γνωρίζουν όσοι παραπονιούνται, πως στα καταστήματα ΟΤΕ, Cosmote και Γερμανός καθώς και στο site υπάρχει η δυνατότητα υποβολής ΕΓΓΡΑΦΟΥ παραπόνου και με επισύναψη σχετικών τεκμηρίων όπου κατά την υποβολή εκδίδεται και σχετικός αριθμός αιτήματος. .
    Συγχωρείσαι λόγω απειρίας και ηλικίας
    Και στο Ελληνικό Δημόσιο κάνεις όποια αίτηση εγγράφως θέλεις, μήπως να σε ενημερώσω για το τι λαμβάνεις ή μάλλον παίρνεις?

  5. #80
    Εγγραφή
    11-01-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    Παρατήρησα ότι με το κινητό μου μπορώ να συνδέομαι σε δίκτυο που έχει ονομασία '''ΟΤΕ WiFi Fon'' χωρίς να είμαι συνδρομητής ΟΤΕ....υπάρχει περίπτωση να συμβάινει αυτό..????
    Μάλιστα είναι αποθηκευμένο το δίκτυο στο κινητό μου...???
    Ευχαριστώ

  6. #81
    Εγγραφή
    08-12-2011
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26049/4995
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 55.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DREAMBOX Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    Παρατήρησα ότι με το κινητό μου μπορώ να συνδέομαι σε δίκτυο που έχει ονομασία '''ΟΤΕ WiFi Fon'' χωρίς να είμαι συνδρομητής ΟΤΕ....υπάρχει περίπτωση να συμβάινει αυτό..????
    Μάλιστα είναι αποθηκευμένο το δίκτυο στο κινητό μου...???
    Ευχαριστώ
    Να συνδεθείς μπορείς, όμως δεν θα κάνει browsing...απλά συνδέεσαι στο τοπικό δίκτυο.

  7. #82
    Εγγραφή
    11-01-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evdometap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συνδεθείς μπορείς, όμως δεν θα κάνει browsing...απλά συνδέεσαι στο τοπικό δίκτυο.
    οκ έχεις δίκιο γιατι εάν θυμάμαι δεν μπόρεσα να κάνω browsing...

  8. #83
    Εγγραφή
    08-10-2003
    Περιοχή
    ΚΩΣ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29900/2450
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς δεν έχω βρεί μέσα στο zte κάποιο σημείο όπου μπορώ να κάνω ρυθμίσεις σχετικές με το ssid της fon. (Κανάλι, ισχύς κλπ).
    Θα με ενδιέφερε να το μοιράζω ποιό γεναιόδωρα από τον ΟΤΕ και κυρίως τις ώρες που λείπω από το σπίτι.
    Αλλά και όταν το χρησιμοποιώ εγω με ανάλογο QoS θεωριτικά μπορούμε να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.
    Φανταστείτε ότι στο προηγούμενο μου σπίτι με πάροχο hol και έχοντας ένα "καλό" Access Point είχα δημιουργήσει 2 ssid. Το ένα το δικό μου και ένα άλλο με όνομα "freenet" με προφανή χρήση.
    Θα ήθελα να μάθω πως υλοποιείται τεχνικά το δεύτερο ssid της fon μέσα στο zte... αλλά και να το πάω ένα βήμα παραπέρα..

  9. #84
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30D/10U
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DREAMBOX Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    Παρατήρησα ότι με το κινητό μου μπορώ να συνδέομαι σε δίκτυο που έχει ονομασία '''ΟΤΕ WiFi Fon'' χωρίς να είμαι συνδρομητής ΟΤΕ....υπάρχει περίπτωση να συμβάινει αυτό..????
    Μάλιστα είναι αποθηκευμένο το δίκτυο στο κινητό μου...???
    Ευχαριστώ
    Ναι, γιατί είναι ελεύθερο. Αλλά δεν έχεις σύνδεση στο διαδίκτυο. Μόλις προσπαθήσεις να μπεις, θα σε κάνει redirect στην σελίδα login.

  10. #85
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zervis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά...Καλή υπηρεσία είναι.Σίγουρα υπερβολή στην διαφήμιση, αλλά σκεφτείτε ότι αν άλλαζαν όλα τα ρουτερ του double play του οτε (που δεν είναι λίγα) και παρείχαν αυτή την υπηρεσία, ουσιαστικά δεν θα χρειαζόσουν mobile internet στις πόλεις!
    Βασικά θεωρώ προσωπικά πολύ κακό να μην υπάρχει όριο στο Upload, είναι αντιφατικό με την όλη ιδέα και δεν το αναφέρουν πουθενά.
    Δηλαδή αν ένας εξυπνάκιας με torrents συνδέει το laptop + δίσκο με Movies του στο δικό μου FON , και ρουφά το upload εγώ θα δηλώνω βλάβη για packet loss + ping στον ΟΤΕ ? ...
    Και άντε να το βρουν μετά .

    Επίσης σε αρκετούς φίλους που απλά κάνανε αντικατάσταση του Router , τους ενεργοποιήθηκε χωρίς να τους αναφέρει κανένας τίποτα για το FON , τους φυτεύτηκε , οπότε το όλο σπρώξιμο της υπηρεσίας το βρίσκω αν μη τι άλλο ανήθικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AssVas : 06-12-14 στις 14:40.

  11. #86
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Δεν εκπλήσσει πάντως που δε μπορείτε να δείτε την ομορφιά πίσω απ αυτό.

    Έχετε μείνει στο "Εγώ πλερωνω" ως συνήθως δηλαδή.

    Κοιτάτε να βρείτε τα πιο τραβηγμένα απ τα μαλλιά σενάρια και χάνετε το πολύ βασικό όπου σε ένα ευρείας πλέον κάλυψης τέτοιο δίκτυο όλοι θα έχουν πρόσβαση από παντού. Άλλωστε αυτό είναι ή θα έπρεπε να είναι η λογική όποιου αντιλαμβάνεται έστω και λίγο την ουσία του διαδικτύου.

    Προσωπικά καιρό αναρωτιόμουν πως μπορείς να δίνεις Internet χωρίς να είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις των άλλων. Και να η λύση

    Αλλά είπαμε, "εγω πλερωνω".

    Στο Ηνωμένο Βασίλειο μια χαρά υπάρχουν τα FoN παντού και δουλεύει μια χαρά. Αλλά εκεί δεν είναι Ελλάδα.

    Μακάρι να ακολουθήσουν και οι άλλοι πάροχοι στο μέλλον.

    Η τραγική ειρωνεία βεβαίως είναι πως μια εφαρμογή στο play store Ελληνικής προέλευσης βρίσκεται πολύ ψηλά στη κατάταξη. Είναι εκείνη που παίρνει το Mac της wlan interface (καθώς αυτό είναι το κλειδί) και λέει πως σπάει το wpa.

    Γελάει ο κόσμος γενικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 06-12-14 στις 16:18.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  12. #87
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον συνομιλητή "DSLaManiaC" για αυτούς τους λόγους έχουν πατώσει οι εθελοντικές προσπάθειες δημιουργίας ασυρμάτων δικτύων (που για κάποιους ήταν ακριβές)

    τους αρέσει το "τσάμπα" WiFi + Internet αλλά δεν τους αρέσουν οι περιορισμοί που έχουν π.χ στα Free WiFi HotSpots ή στις καφετέριες ή στα μπαράκια ή στα πρακτορεία προπό

    να η λύση μπορείς να απολαύσεις την υπηρεσία του OTE My WiFi By FON δεν κοστίζει τίποτα (έχεις εξοπλισμό , έχεις συνδρομή που πληρώνεις) μοιράζεις WiFi και Internet και το κυριότερο δεν είσαι υπεύθυνος για το τι θα κάνει ο άλλος που θα συνδεθεί

  13. #88
    Εγγραφή
    28-09-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    11638/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    Path Level
    Interleaved
    DSLaManiaC

    Επιτέλους και ένας που βάζει τα πράγματα στη θέση τους.

  14. #89
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Χαίρομαι να βλέπω ευχαριστημένους ανθρώπους.
    Αλήθεια με το 1 maximum τι θα κάνετε στο internet? Ping στον εαυτό σας?
    Περισσότερο διαφημιστικό είναι και χωρις κόστος για τον ΟΤΕ, παρά ουσία

  15. #90
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ενεργοποίησα χθες, σήμερα μου βγάζει ενεργοποιημένο, αλλά δε μου εμφανίζει 2ο SSID με την ονομασία OTE Wifi Fon. Κάνω κάτι λάθος; Πρέπει να περιμένω κι άλλο μήπως;

    Επίσης: Πώς μπορώ να βρω τον κωδικό ίντερνετ που είναι αποθηκευμένος στο Speedport 724 ??? Το username το βλέπω, αλλά το password είναι με ***
    Το ssid αργεί να εμφανιστεί λίγο, σε 2-3 μέρες λογικά θα εμφανιστεί. Το πάσγουορντ κάπου πρέπει να το έχεις ψάξου*, αλλιώς πάρε 13888 να σε δώσουν οδηγίες

    *suprer-3 Νάξου

Σελ. 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-19, 12:49
  2. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  3. Μηνύματα: 498
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 19:03
  4. Αλλαγη 2db attenuation εξω απο το σπιτι
    Από AlexTselikas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 15:01
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 18:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας