Σελ. 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 250
  1. #106
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.528
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Κάνει μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  2. #107
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    678
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    αν αφήσουμε τα υπόλοιπα στην άκρη,

    υπάρχει κάποιος που μπορεί να εξηγήσει πως λειτουργεί αυτό το πράγμα; Οχι τις οδηγιες σύνδεσης, πως λειτουργεί τεχνικά;

  3. #108
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdplus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντησεις σε απορίες που έχουν δημιουργηθεί:

    1) "Η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί αλλά δεν βρίσκω το δικό μου ΟΤΕ wifi FON"

    Τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία και έξω. Πρέπει να φανεί οπωσδήποτε το δικό σου FON. Οι προτάσεις είναι 2:
    Εννοεί να εκπέμπεται το δικό μου ΟΤΕ wifi FON ή να φαίνεται στο χάρτη; Εμένα, αν και εδώ και τρεις μέρες το έχω ενεργοποιήσει, δεν εμφανίζεται στο χάρτη. Ωστόσο εκπέμπεται κανονικά από το router μου και με το κινητό μου συνδέομαι σε αυτό και κατεβάζω δεδομένα από το δικό μου ΟΤΕ wifi FON (εκτός του κανονικού ασύρματου δικτύου που έχω) και θέλω να πιστεύω και από κάθε ΟΤΕ wifi FON.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνει μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα
    Γιατί ξένα, δεν καταλαβαίνω; Δικό του δίκτυο δεν χρησιμοπιεί; Εκμεταλλεύεται τους πολλούς χρήστες και την μη χρήση της γραμμής στο full 24ώρες το 24ωρο, για να σου δώσει internet σε μια δύσκολη στιγμή που δεν υπάρχει ελεύθερο ασύρματο δίκτυο, αλλά υπάρχει στην εμβέλειά σου συνδρομητής του OTE με ενεργοποιημένη την υπηρεσία.

  4. #109
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν αφήσουμε τα υπόλοιπα στην άκρη,

    υπάρχει κάποιος που μπορεί να εξηγήσει πως λειτουργεί αυτό το πράγμα; Οχι τις οδηγιες σύνδεσης, πως λειτουργεί τεχνικά;
    Και σε τι ακριβώς θα βοηθήσει;

    Σε γενικές γραμμές, έχεις ενα ξεχωριστό ssid στο ασύρματο του σου, το οποίο είναι σε vlan με ενα 3ο vc το οποίο κάνει την σύνδεση με τους servers του ΟΤΕ.
    Αν έχεις δει πότε σου σε αεροδρόμια κλπ που ενώ μπορείς να συνδεθείς στο ασύρματο μετά σου βγάζει μια σελίδα για να δώσεις κωδικούς ωστέ να αποκτήσεις πρόσβαση, κάτι ανάλογο γίνεται και με το Mywifi - fon.
    Απο την στιγμή που είναι σε vlan και σε διαφορετικό vc δεν έχει σύνδεση το Mywifi με το δίκτυο του χρήστη

  5. #110
    Εγγραφή
    18-06-2011
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Παιδιά είμαι χρήστης της υπηρεσίας από τον Φλεβάρη.
    Σήμερα είδα για πρώτη φορά να μου απελευθερώνουν το προφίλ( με είχαν κλειδώσει στο 12άρι λόγω αποσυνδέσεων, ποτέ δεν είχα δει βέβαια πάνω από 13).
    Συγκεκριμένα είδα να κατεβάζω με 15ΜΒ και μπήκα στο rooter για να δω 14633 kbps / 921 kbps.
    Δεν ξέρω αν οφείλετε στην συγκεκριμένη υπηρεσία, μήπως είδε και κάποιος άλλος αύξηση στο κατέβασμα;

  6. #111
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι αυτές οι διαφημίσεις τους ..πολύ απωθητικές ,Ποτέ ξανά λέμε ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  7. #112
    Εγγραφή
    28-09-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    11638/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεί να εκπέμπεται το δικό μου ΟΤΕ wifi FON ή να φαίνεται στο χάρτη; Εμένα, αν και εδώ και τρεις μέρες το έχω ενεργοποιήσει, δεν εμφανίζεται στο χάρτη. Ωστόσο εκπέμπεται κανονικά από το router μου και με το κινητό μου συνδέομαι σε αυτό και κατεβάζω δεδομένα από το δικό μου ΟΤΕ wifi FON (εκτός του κανονικού ασύρματου δικτύου που έχω) και θέλω να πιστεύω και από κάθε ΟΤΕ wifi FON.
    Αν δεν φαίνεται στον χάρτη απλά πρέπει να ενημερωθεί ο χάρτης. Δεν έχει κάποια επίπτωση στην λειτουργία του FON. Μιλάμε πάντα αν βρίσκεις ή όχι το δικό σου FON στα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα.

  8. #113
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Εχει παρατηρήσει κανεις σας που ενεργοποίησε την υπηρεσία προβλήματα στο dlna δίκτυο;
    Πχ. ειχα το PLEX server για ταινίες και μετα το το ΟΤΕ my wifi δεν βλέπουν οι συσκευές μου τον σέρβερ. Δε ξερω αν ειναι τυχαίο το γεγονός αλλα συμπίπτει απολυτως χρονικά. Το firewall/nat ενεργοποιείται σε όλη την σύνδεση ΟΤΕ; Ή μονο στο μέρος της fon?

  9. #114
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos4421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά είμαι χρήστης της υπηρεσίας από τον Φλεβάρη.
    Σήμερα είδα για πρώτη φορά να μου απελευθερώνουν το προφίλ( με είχαν κλειδώσει στο 12άρι λόγω αποσυνδέσεων, ποτέ δεν είχα δει βέβαια πάνω από 13).
    Συγκεκριμένα είδα να κατεβάζω με 15ΜΒ και μπήκα στο rooter για να δω 14633 kbps / 921 kbps.
    Δεν ξέρω αν οφείλετε στην συγκεκριμένη υπηρεσία, μήπως είδε και κάποιος άλλος αύξηση στο κατέβασμα;
    Αυτό ακριβώς που έγραψα και εγώ σε προηγούμενο μήνυμά μου. Λέω και εγώ μόνο σε εμένα συνέβει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdplus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν φαίνεται στον χάρτη απλά πρέπει να ενημερωθεί ο χάρτης. Δεν έχει κάποια επίπτωση στην λειτουργία του FON. Μιλάμε πάντα αν βρίσκεις ή όχι το δικό σου FON στα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα.
    Α, O.K.. Τότε όλα λειτουργούν μια χαρά.

  10. #115
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    οταν τα 3g + δεινουν 10-40mb τι να το κανεις το 1mb... στο εξωτερικο εχεις στο ξενοδοχειο,καφε κτλ...
    και τι γινεται στο θεμα sniffing ?! :P π.χ. WiFi Pineapple / Jasager, http://en.wikipedia.org/wiki/Man-in-the-middle_attack ,http://www.adslgr.com/content/conten...5%CE%B1/view/3
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kage : 09-12-14 στις 07:06.

  11. #116
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν τα 3g + δεινουν 10-40mb τι να το κανεις το 1mb... στο εξωτερικο εχεις στο ξενοδοχειο,καφε κτλ...
    και τι γινεται στο θεμα sniffing ?! :P π.χ. WiFi Pineapple / Jasager, http://en.wikipedia.org/wiki/Man-in-the-middle_attack ,http://www.adslgr.com/content/conten...5%CE%B1/view/3
    Αγοραζεις/στηνεις VPN. Απλα κι ωραια

  12. #117
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    κάτι θα ξεφύγει μέχρι να συνδεθείς με το vpn.. πχ voip χωρίς tls

  13. #118
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν τα 3g + δεινουν 10-40mb τι να το κανεις το 1mb... στο εξωτερικο εχεις στο ξενοδοχειο,καφε κτλ...
    και τι γινεται στο θεμα sniffing ?! :P π.χ. WiFi Pineapple / Jasager, http://en.wikipedia.org/wiki/Man-in-the-middle_attack ,http://www.adslgr.com/content/conten...5%CE%B1/view/3

    https://play.google.com/store/apps/d..._campaign%3DEN


  14. #119
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει παρατηρήσει κανεις σας που ενεργοποίησε την υπηρεσία προβλήματα στο dlna δίκτυο;
    Πχ. ειχα το PLEX server για ταινίες και μετα το το ΟΤΕ my wifi δεν βλέπουν οι συσκευές μου τον σέρβερ. Δε ξερω αν ειναι τυχαίο το γεγονός αλλα συμπίπτει απολυτως χρονικά. Το firewall/nat ενεργοποιείται σε όλη την σύνδεση ΟΤΕ; Ή μονο στο μέρος της fon?
    Λοιπόν επανέρχομαι λίγο στο θέμα και απαντάω μόνος μου.

    Στο σπίτι μου με το Speedport 724 και ενεργοποιημένο το OTE wifi ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί ούτε ο ασύρματος εκτυπωτής μου ούτε ο σέρβερ του plex.

    Στον χώρο εργασίας μου με διαφορετικό ρούτερ (Speedtouch TG585) οι ασύρματες συνδέσεις λειτουργούν άψογα με το ίδιο λαπτοπ. Το πρόβλημα άρχισε να παρουσιάζεται όταν ενεργοποίησα το ote wifi...

    Γνωρίζουμε ότι το ote wifi δημιουργεί ένα επιπλέον hotspot (OTE Wifi Fon) με αυξημένη προστασία, firewall κλπ. τα οποια ομως δεν ειναι παραμετροποιήσιμα μέσω web configurator (ή τουλάχιστον δε τα βρίσκω εγώ)

    Πέραν από το υποδίκτυο OTE FON, μήπως όμως «πειράζονται» αυτόματα και κάποιες ρυθμίσεις του οικιακού μας δικτύου; Αυτές τις ενδείξεις έχω.

  15. #120
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επανέρχομαι λίγο στο θέμα και απαντάω μόνος μου.

    Στο σπίτι μου με το Speedport 724 και ενεργοποιημένο το OTE wifi ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί ούτε ο ασύρματος εκτυπωτής μου ούτε ο σέρβερ του plex.

    Στον χώρο εργασίας μου με διαφορετικό ρούτερ (Speedtouch TG585) οι ασύρματες συνδέσεις λειτουργούν άψογα με το ίδιο λαπτοπ. Το πρόβλημα άρχισε να παρουσιάζεται όταν ενεργοποίησα το ote wifi...

    Γνωρίζουμε ότι το ote wifi δημιουργεί ένα επιπλέον hotspot (OTE Wifi Fon) με αυξημένη προστασία, firewall κλπ. τα οποια ομως δεν ειναι παραμετροποιήσιμα μέσω web configurator (ή τουλάχιστον δε τα βρίσκω εγώ)

    Πέραν από το υποδίκτυο OTE FON, μήπως όμως «πειράζονται» αυτόματα και κάποιες ρυθμίσεις του οικιακού μας δικτύου; Αυτές τις ενδείξεις έχω.
    Ναι γίνεται ενεργοποίηση του app isolation, το έχουν αναφέρει και αλλού στο φόρουμ συγκεκριμένα με το speedport

Σελ. 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-19, 12:49
  2. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  3. Μηνύματα: 498
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 19:03
  4. Αλλαγη 2db attenuation εξω απο το σπιτι
    Από AlexTselikas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 15:01
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 18:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας