Σελ. 35 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 3084
  1. #511
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    gravis : Για Αγιο Νικόλαο που είμαι εγώ έχει δώσει κάποιος πάροχος vdsl από καμπίνα;

  2. #512
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    gravis : Για Αγιο Νικόλαο που είμαι εγώ έχει δώσει κάποιος πάροχος vdsl από καμπίνα;
    Οχι ακομη

  3. #513
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι ακομη
    Φίλε μου μήπως ξέρεις vdsl στο Λιτόχωρο πότε θα φέρουν?
    Έχουν(OTE) δήθεν μέχρι 30mbps αλλά είναι τραγική.

  4. #514
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Εριχνα μια ματια στα νουμερα απ' τις σκουριασμένες καμπίνες του κέντρου και διαπίστωσα οτι FΤTΗ θα δώσουν κυρίως απο καμπινες πέριξ της νομαρχίας.
    Αντίθετα για αλλες κεντρικές καμπίνες ακομα και μπροστα απ' το Δημαρχείο δεν υπάρχει κανένα χρονοδιάγραμμα.Οι καμπίνες δηλαδή που πρόκειται να αλλάξει η wind στο κέντρο με βάση τη Β ανάθεση ειναι πραγματικά ελάχιστες

    Το ερώτημά μου ειναι αν ειναι δεσμευτικό να υπάρχει χρονοδιάγραμμα αλλαγής της καμπίνας ή μπορεί να προχωρήσουν και σε αντικαταστάσεις πριν την 3η ή 4φαση ανάθεσης.
    Διαφορετικά δε βλέπω να γινεται τίποτα ουσιαστικό πριν το 2019-20 για το κέντρο

  5. #515
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν καταλαβαίνω ποιος ακριβώς είναι ο προβληματισμός σου.

    Η Wind ανέλαβε 2 από τα 4 αστικά κέντρα της πόλης με καταληκτική ημερομηνία ολοκλήρωσης Q2/2018. Έχει πολύ χρόνο μπροστά της να τοποθετήσει τις νέες καμπίνες. Ωστόσο το κάνει, αν κι εσύ 20-30 μέρες πριν την κατηγορούσες ότι μόλις 1 καμπίνα είχε βάλει.
    Ο ΟΤΕ αντίθετα έχει καταληκτική ημερομηνία μέχρι τέλους του έτους, οπότε είναι απόλυτα λογικό να έχει προχωρήσει σε μεγαλύτερο βαθμό.

    Έχεις υπόψιν ότι ο κανονισμός απαγορεύει παροχή Vectoring από καμπίνα σε απόσταση έως 550 μέτρα περιμετρικά οποιουδήποτε αστικού κέντρου, οπότε κανείς πάροχος δεν βάζει νέες καμπίνες σε αυτό το όριο;
    Μήπως το κέντρο της πόλης βρίσκεται εντός αυτής της απόστασης από τα 2 αστικά κέντρα;

  6. #516
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    μακάρι να είχε βάλει έστω και μισή καμπίνα jkoukos. Ούτε μισή δεν έχει βάλει και ούτε βλέπω να κόπτεται...
    Τοσα χρόνια ούτε ασύρματο δίκτυο δεν έχει της προκοπής στην πόλη. Αυτος ειναι ο προβληματισμός μου για το επικείμενο ενσύρματο της.

  7. #517
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εριχνα μια ματια στα νουμερα απ' τις σκουριασμένες καμπίνες του κέντρου και διαπίστωσα οτι FΤTΗ θα δώσουν κυρίως απο καμπινες πέριξ της νομαρχίας.
    Αντίθετα για αλλες κεντρικές καμπίνες ακομα και μπροστα απ' το Δημαρχείο δεν υπάρχει κανένα χρονοδιάγραμμα.Οι καμπίνες δηλαδή που πρόκειται να αλλάξει η wind στο κέντρο με βάση τη Β ανάθεση ειναι πραγματικά ελάχιστες

    Το ερώτημά μου ειναι αν ειναι δεσμευτικό να υπάρχει χρονοδιάγραμμα αλλαγής της καμπίνας ή μπορεί να προχωρήσουν και σε αντικαταστάσεις πριν την 3η ή 4φαση ανάθεσης.
    Διαφορετικά δε βλέπω να γινεται τίποτα ουσιαστικό πριν το 2019-20 για το κέντρο
    Πάντως το καφάο στο οποίο είμαι(441 Ακαδημίας) θα αναβαθμιστεί... Τώρα αν θα είναι μέσα στο χρονοδιάγραμμα αυτό είναι άλλο θέμα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω ποιος ακριβώς είναι ο προβληματισμός σου.

    Η Wind ανέλαβε 2 από τα 4 αστικά κέντρα της πόλης με καταληκτική ημερομηνία ολοκλήρωσης Q2/2018. Έχει πολύ χρόνο μπροστά της να τοποθετήσει τις νέες καμπίνες. Ωστόσο το κάνει, αν κι εσύ 20-30 μέρες πριν την κατηγορούσες ότι μόλις 1 καμπίνα είχε βάλει.
    Ο ΟΤΕ αντίθετα έχει καταληκτική ημερομηνία μέχρι τέλους του έτους, οπότε είναι απόλυτα λογικό να έχει προχωρήσει σε μεγαλύτερο βαθμό.

    Έχεις υπόψιν ότι ο κανονισμός απαγορεύει παροχή Vectoring από καμπίνα σε απόσταση έως 550 μέτρα περιμετρικά οποιουδήποτε αστικού κέντρου, οπότε κανείς πάροχος δεν βάζει νέες καμπίνες σε αυτό το όριο;
    Μήπως το κέντρο της πόλης βρίσκεται εντός αυτής της απόστασης από τα 2 αστικά κέντρα;
    Μια μικρή διόρθωση. Τα Α/Κ είναι 5 και όχι 4. Υπάρχει και το Α/Κ Μοκάμπο (Τέρμα οδός βόλου) το οποίο όμως είναι μικρό. Αρ. Τηλεφώνων 2410571ΧΧΧ & 2410572ΧΧΧ

    Επίσης το Α/Κ Φιλλελήνων είναι κοντά στην κεντρική Πλατεία της πόλης, οπότε η απόσταση είναι πολύ μικρή από το δημαρχείο. Τώρα το πως πάνε τα καλώδια, αυτό κανείς δεν το ξέρει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακάρι να είχε βάλει έστω και μισή καμπίνα jkoukos. Ούτε μισή δεν έχει βάλει και ούτε βλέπω να κόπτεται...
    Τοσα χρόνια ούτε ασύρματο δίκτυο δεν έχει της προκοπής στην πόλη. Αυτος ειναι ο προβληματισμός μου για το επικείμενο ενσύρματο της.
    Αυτό και εμένα με προβληματίζει... Θα προτιμούσα να βάλει η Vodafone
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosLarissa : 23-08-17 στις 13:19.

  8. #518
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    γραμμενους μας έχει και η Voda Μητσος. Ούτε καν απο Α/Κ απλη vdsl στην κεντρική πλατεία δε δίνουν...

    Εμενα λήγει το συμβόλαιο μου και με βλέπω δυστυχως πίσω στον ΟΤΕ. Τουλάχιστον να έχω μια απλή vdsl απο το Α/Κ και όσο πιάσει.

    Η δική μου αίσθηση ειναι οτι αν ειχε αναλάβει ο ΟΤΕ και τα αλλα 2 μεγάλα κέντρα θα ειχε στήσει ήδη αρκετές καμπίνες. Η wind θα προσπαθήσει με ένα μικρής έκτασης vectored vdsl να δείξει ότι εχει δικτυο και κυριως για διαφημιστικούς λόγους.
    Φαντάσου να περιμέναμε να στήσει καμπίνες στα χωράφια και στα λαγκάδια στα όρια της περιφερειακής που έχει βάλει ηδη ο ΟΤΕ και οπου δε βλέπω να σταυρώνει πελάτη...

  9. #519
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    γραμμενους μας έχει και η Voda Μητσος. Ούτε καν απο Α/Κ απλη vdsl στην κεντρική πλατεία δε δίνουν...

    Εμενα λήγει το συμβόλαιο μου και με βλέπω δυστυχως πίσω στον ΟΤΕ. Τουλάχιστον να έχω μια απλή vdsl απο το Α/Κ και όσο πιάσει.

    Η δική μου αίσθηση ειναι οτι αν ειχε αναλάβει ο ΟΤΕ και τα αλλα 2 μεγάλα κέντρα θα ειχε στήσει ήδη αρκετές καμπίνες. Η wind θα προσπαθήσει με ένα μικρής έκτασης vectored vdsl να δείξει ότι εχει δικτυο και κυριως για διαφημιστικούς λόγους.
    Φαντάσου να περιμέναμε να στήσει καμπίνες στα χωράφια και στα λαγκάδια στα όρια της περιφερειακής που έχει βάλει ηδη ο ΟΤΕ και οπου δε βλέπω να σταυρώνει πελάτη...
    Έτσι ακριβώς... Αλλά έλα που εγώ λόγω καλωδιακής απόστασης δεν μπορώ να βάλω από A/K... Και να βάλω δεν θα δω μεγάλη διαφορά... Ο ΟΤΕ που είπε, ότι με βάση ένα συνδρομητή που έχουν στην πολυκατοικία, με VDSL θα πιάνω γύρω στα 18-19mbps, ενώ τώρα πιάνω γύρω στα 15-16mbps. Άρα δεν συμφέρει και οικονομικά, ειδικά εμένα που δεν με ενδιαφέρει τόσο το upload (Θέλω download για να κατεβάζω πιο γρήγορα τις ματρόσκες) Επομένως για μένα η λύση της καμπίνας είναι μονόδρομος εφόσον πάω σε VDSL... Τουλάχιστον ξέρω ότι κάποια στιγμή το καφάο στο οποίο είμαι θα αναβαθμιστεί...

    Υ.Γ. Vodafone & Cyta για μένα θα ήταν η έσχατη η λύση... (ειδικά η 2η) Δεν τις πάω καθόλου αυτές τις εταιρίες... Να φανταστείς ότι έχω δυο καρτοκινητά με αριθμούς Vodafone, σε Wind & Cosmote και έναν σταθερό αριθμό Hol στην Forthnet...

  10. #520
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δική μου αίσθηση ειναι οτι αν ειχε αναλάβει ο ΟΤΕ και τα αλλα 2 μεγάλα κέντρα θα ειχε στήσει ήδη αρκετές καμπίνες. Η wind θα προσπαθήσει με ένα μικρής έκτασης vectored vdsl να δείξει ότι εχει δικτυο και κυριως για διαφημιστικούς λόγους.
    Λανθασμένη αίσθηση έχεις. Ο ΟΤΕ αιτήθηκε και ανέλαβε την αναβάθμιση των καμπίνων που ήδη είτε είχε ολοκληρώσει τα τελευταία 3+ χρόνια, είτε ήταν στον άμεσο προγραμματισμό του.
    Μόνο αυτά είναι προγραμματισμένα να δώσουν Vectoring εντός του έτους. Όλα τα επόμενα, που θα αιτηθεί στην 3η φάση ανάθεσης, πάνε για ολοκλήρωση το 2019, μαζί με τους άλλους παρόχους.

    Είναι αδύνατον ακόμη και για τον ΟΤΕ, να αναβαθμίσει σε μικρό χρονικό διάστημα 20 χιλιάδες καμπίνες σε όλη την χώρα. Και μιλάμε πάντα για τις καμπίνες πάνω από τα 550 μέτρα, που και ο ΟΤΕ το εφαρμόζει λόγω του κανονισμού.

  11. #521
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    jkoukos ξέρεις πότε θα ανακοινωθεί η 3η ανάθεση?
    Για την απόσταση των 550 μέτρων έχω την εντύπωση ότι κάποιες απ' τις νέες καμπίνες του ΟΤΕ ειναι και κάτω απ' τα 550μέτρα. Χωρίς να το έχω μετρήσει ειναι πάρα πολύ κοντά στο Α/Κ κάποιες που κατέγραψα.
    Ούτε στην 3η ανάθεση θα υπάρχουν δηλαδή κοντινές καμπίνες? Δηλαδή θα έχουν οπτική ινα στο σπίτι κάποια μακρινές περιοχές μέσα στο 2017 και ολο το πυκνοκατοικημένο κέντρο θα λαμβάνει vdsl με το ζόρι απ' το Α/Κ ?

  12. #522
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η 3η φάση ανάθεσης κανονικά έπρεπε να γίνει μέχρι τα μέσα Αυγούστου, αλλά λογικά με τα μπάνια του λαού πάει παραπίσω, όπως έγινε και στην 2η φάση (λόγω Πάσχα).

    Ο κανονισμός δεν επιτρέπει Vectoring σε καμπίνες κάτω των 550 μέτρων. Το ίδιο εφάρμοζε και ο ΟΤΕ από το 2012 προ του κανονισμού, όταν αναβάθμιζε τις δικές του καμπίνες. Το τι θα γίνει με αυτές αύριο-μεθαύριο, είναι πολύ νωρίς να το γνωρίζουμε από τώρα.

  13. #523
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Πήγα στο ισόγειο σήμερα και έμαθα (δυστυχώς) σε ποιο KV ανήκω.
    Το νούμερο είναι το 159 (κέντρο Μεταμόρφωση) και δεν υπάρχει στη λίστα με αυτά που θα γίνουν vdsl από τον OTE.
    Απορώ τι σχεδιασμό κάνανε μιας και είμαι εντελώς στο κέντρο της Λάρισας.
    Ορίστε και οι συντεταγμένες:

    https://goo.gl/maps/WeWmTTYYif12

  14. #524
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε είσαι σε απόσταση <550 μέτρα οπότε δεν αλλάζουν οι καμπίνες, είτε η δικιά σου είναι μία από τις 32 που δεν είναι προγραμματισμένη προς το παρόν και θα μπει σε μελλοντικό χρόνο.

  15. #525
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    1200 μέτρα καλωδιακή απόσταση είμαι από το AK Μεταμόρφωση.
    Να πω ότι δεν είμαι και κέντρο.
    Δες και το link.
    Ειδικά όταν βλέπεις καινούρια KV σε κολλητά τετράγωνα σου έρχεται κάπως.

    - - - Updated - - -

    Τελικά κοιτάζοντας τη λίστα της wind βλέπω ένα 159 - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ (2018/Q2)!
    Είναι δυνατόν με την αναβάθμιση των KV να αλλάξω κέντρο;!

    - - - Updated - - -

    Και μια ερώτηση.
    Το 2018/Q2 σημαίνει ότι παραδίδεται η καμπίνα πανέτοιμη και με ρεύμα;

Σελ. 35 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας