Σελ. 49 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051545969 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 721-735 από 3084
  1. #721
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναί, αλλα παίρνω απο αστικό κέντρο, και δεν μ' ενδιαφέρει το vdsl (εντάξει, κατεβάζεις γρήγορα, αλλα εγώ δεν βιάζομαι).
    Άρα, μπορεί και να τη γλυτώσω, τελικά.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  2. #722
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναί, αλλα παίρνω απο αστικό κέντρο, και δεν μ' ενδιαφέρει το vdsl (εντάξει, κατεβάζεις γρήγορα, αλλα εγώ δεν βιάζομαι).
    Άρα, μπορεί και να τη γλυτώσω, τελικά.
    Μία από τα ίδια και εγώ... Πολύύύύύ αργότερα, όόόόότααααααν πέσουν οι τιμές στα επίπεδα της ADSL και δεν έχει μπει "περιορισμός" στην κίνηση, βλέπουμε...

    Ο κύριος λόγος που ήθελα να βάλω ήταν για γρήγορα κατέβασμα και μόνο...

  3. #723
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μεταφέρω κι εδώ το παράδειγμα:

    Είσαι στην Forthnet και παίρνεις υπηρεσία από αστικό κέντρο. Στην ίδια περιοχή είμαι κι εγώ Forthnet, αλλά θέλω υπηρεσία vectoring.
    Η εταιρεία υποχρεούται να έχει 2 συστήματα τηλεφωνίας. Το δικό σου παλιό POTS και το δικό μου νεώτερο VoIP το οποίο μάλιστα είναι και οικονομικότερο ως έξοδο στην εταιρεία.

    Μάντεψε τι την συμφέρει μακροχρόνια, ειδικά αν αυξηθούν οι πελάτες της σε όλη την χώρα που θα ζητήσουν και λαμβάνουν υπηρεσία vectoring.
    Όταν μάλιστα υπάρχει ήδη σε διαβούλευση κανονισμός που προβλέπει η διασύνδεση της τηλεφωνίας όλων των τηλεπικοινωνιακών παρόχων μεταξύ τους, να γίνει μέσω ΙΡ δικτύου.

  4. #724
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταφέρω κι εδώ το παράδειγμα:

    Είσαι στην Forthnet και παίρνεις υπηρεσία από αστικό κέντρο. Στην ίδια περιοχή είμαι κι εγώ Forthnet, αλλά θέλω υπηρεσία vectoring.
    Η εταιρεία υποχρεούται να έχει 2 συστήματα τηλεφωνίας. Το δικό σου παλιό POTS και το δικό μου νεώτερο VoIP το οποίο μάλιστα είναι και οικονομικότερο ως έξοδο στην εταιρεία.
    Kαι θα δώσει η (χρεωκοπημένη) Forthnet, δύο συστήματα; Ποιο εύκολο είναι να κερδίσει κάποιος στο (στημένο) τζόκερ Για αυτό και δεν προβλέπω να πάρει τελικά χονδρική...

  5. #725
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν όλοι οι πάροχοι δίνουν VoIP σε επαγγελματικά συμβόλαια, μεταξύ αυτών και η Forthnet. To VoIP δεν είναι κάτι άγνωστο στους παρόχους και το χρησιμοποιούν χρόνια. Το θέμα όμως τώρα είναι οι μεγάλη πλειοψηφία των συνδέσεων που είναι τα οικιακά προγράμματα.

    Και μάντεψε! Από αρχές του έτους η Forthnet είναι ο καθολικός πάροχος της τηλεφωνίας στη χώρα μας, που σημαίνει ότι αν κάποιος θέλει να υπάρχει τηλεφωνία σε μια περιοχή που πριν δεν υπήρχε, τέλος ο ΟΤΕ και τα καλώδια και πρέπει να κάνει σχετικό αίτημα στην Forthnet. Αυτή κρίνει ότι το να περάσει χαλκό είναι ασύμφορο και παρέχει τηλεφωνία μέσω δορυφορικής σύνδεσης, άρα VoIP.
    Και αυτό δεν είναι κάτι που θα γίνει στο μέλλον, άλλα ήδη συμβαίνει εδώ και 11 μήνες.

    Τέλος στις νέες συνδέσεις που παίρνουν υπηρεσία από καμπίνα (ναι δίνει καιρό μέσω χοντρικής, αλλά όχι παντού), η εταιρεία ξεκίνησε να δίνει εξοπλισμό με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας. Γιατί άραγε;

    Με απλά λόγια, δεν είναι θέμα αν πάμε όλοι σε VoIP, αλλά το πότε θα γίνει αυτό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν κάποιος, δεν το θέλει. Απλά γράφω τι μέλι γενέσθαι.

  6. #726
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν όλοι οι πάροχοι δίνουν VoIP σε επαγγελματικά συμβόλαια, μεταξύ αυτών και η Forthnet. To VoIP δεν είναι κάτι άγνωστο στους παρόχους και το χρησιμοποιούν χρόνια. Το θέμα όμως τώρα είναι οι μεγάλη πλειοψηφία των συνδέσεων που είναι τα οικιακά προγράμματα.

    Και μάντεψε! Από αρχές του έτους η Forthnet είναι ο καθολικός πάροχος της τηλεφωνίας στη χώρα μας, που σημαίνει ότι αν κάποιος θέλει να υπάρχει τηλεφωνία σε μια περιοχή που πριν δεν υπήρχε, τέλος ο ΟΤΕ και τα καλώδια και πρέπει να κάνει σχετικό αίτημα στην Forthnet. Αυτή κρίνει ότι το να περάσει χαλκό είναι ασύμφορο και παρέχει τηλεφωνία μέσω δορυφορικής σύνδεσης, άρα VoIP.
    Και αυτό δεν είναι κάτι που θα γίνει στο μέλλον, άλλα ήδη συμβαίνει εδώ και 11 μήνες.

    Τέλος στις νέες συνδέσεις που παίρνουν υπηρεσία από καμπίνα (ναι δίνει καιρό μέσω χοντρικής, αλλά όχι παντού), η εταιρεία ξεκίνησε να δίνει εξοπλισμό με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας. Γιατί άραγε;

    Με απλά λόγια, δεν είναι θέμα αν πάμε όλοι σε VoIP, αλλά το πότε θα γίνει αυτό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν κάποιος, δεν το θέλει. Απλά γράφω τι μέλι γενέσθαι.
    Η jkoukos μια διευκρίνιση αν γνωρίζεις, αν υποθέσουμε ότι υπάρχει δίκτυο στην περιοχή και απλώς πρέπει να τραβηχτεί καλώδιο μέχρι το σπίτι σου από την παρακείμενη κολώνα, θα το αναλάβει η forthnet αυτό; Η θα σε πάει πάλι σε δορυφορικό;

  7. #727
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι. Η εγκατεστημένες κολόνες και τα καλώδια είναι του ΟΤΕ και δεν μπορεί να επέμβει ή επεκτείνει η Forthnet.

    Μπορείς να αποτανθείς φυσικά στον ΟΤΕ, που τώρα θα βγάλει κανονικό κοστολόγιο για τις εργασίες που θα κάνει. Πριν ήταν υποχρεωμένος μέχρι τα 250 μέτρα να κάνει δωρεάν επέκταση και από εκεί και πάνω με κοστολόγιο, ενώ τώρα ζητά από το 1ο μέτρο και νομίζω επιπλέον ανάλογα πόσες κολόνες θα χρειαστούν. Οπότε ανάλογα την περίπτωση μπορεί να γίνει εντελώς ασύμφορος ο ΟΤΕ και η επόμενη και μοναδική λύση είναι το δορυφορικό της Forthnet.

  8. #728
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    πάντως το Voip τουλάχιστον απο τη δικη μου εμπειρία με 2 γραμμές vdsl voip απο αστικο κέντρο της Cyta ειναι τραγικό.
    Η τηλεφωνική συνομιλία ειναι σχεδον αδύνατη αν κατεβάζεις ή ανεβάζεις κάτι και τερματίζεις τη γραμμη. Μονο αν βάλω κόφτη περίπου στο 30%.
    Εχω κάνει δηλωση βλάβης πολλές φορές και πραγματικά οι άνθρωποι δε μπορούν να το λύσουν.

    Δεν ξέρω αν φταίει η cyta σ' αυτο με τα χαλια κινέζικα modems που δινει ή είναι γενικότερο πρόβλημα της ip τηλεφωνίας. Μου φαίνεται απίστευτο να μιλάμε για ταχύτητες 100αδων mbps και να μη μπορούν να αυτονομήσουν ένα κανάλι τηλεφωνίας λίγων kbps.
    Αφού σκέφτομαι να βάλω και μια 2η απλή adsl γραμμη μονο και μονο για τηλέφωνο.

  9. #729
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή απ' όόόλ' αυτά έχω μαύρα μεσάνυχτα, να το ρωτήσω πιό απλά :
    Αν παίρνω απο κέντρο, έχω πιθανότητες να γλυτώσω το voip, εφ' όσον δεν αναβαθμίσω σε vdsl ;
    Πρέπει να τονίσουμε ότι η πολιτική του ΟΤΕ πλέον είναι να αλλαχτούν ολα σε voip είτε από Α/Κ είτε από καμπίνα θεωρητικά μέχρι τέλους του 2018

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως το Voip τουλάχιστον απο τη δικη μου εμπειρία με 2 γραμμές vdsl voip απο αστικο κέντρο της Cyta ειναι τραγικό.
    Η τηλεφωνική συνομιλία ειναι σχεδον αδύνατη αν κατεβάζεις ή ανεβάζεις κάτι και τερματίζεις τη γραμμη. Μονο αν βάλω κόφτη περίπου στο 30%.
    Εχω κάνει δηλωση βλάβης πολλές φορές και πραγματικά οι άνθρωποι δε μπορούν να το λύσουν.

    Δεν ξέρω αν φταίει η cyta σ' αυτο με τα χαλια κινέζικα modems που δινει ή είναι γενικότερο πρόβλημα της ip τηλεφωνίας. Μου φαίνεται απίστευτο να μιλάμε για ταχύτητες 100αδων mbps και να μη μπορούν να αυτονομήσουν ένα κανάλι τηλεφωνίας λίγων kbps.
    Αφού σκέφτομαι να βάλω και μια 2η απλή adsl γραμμη μονο και μονο για τηλέφωνο.
    Έχει να κάνει με το ρούτερ και την ρύθμιση του Qos.

  10. #730
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Καλημέρα, μια ενημέρωση.
    Στους αμπελόκηπους έχουν τοποθετήσει τους στυλίσκους για παροχή ρεύματος στις καμπίνες της wind. Το 2018/Q2 νομίζω θα έρθει πιο νωρίς καθώς νομίζω βιάζεται και η wind να αρχίσει να εισπράττει.

    Επίσης, για την forthnet υποψιάζομαι ότι πέρα από τα κανάλια της nova που έδωσε σε wind και vodafone, πρέπει να έχει παίξει και συμφωνία για χονδρική από τις καμπίνες τους με χαμηλότερη τιμή. Έχει λογική win-win για τις εταιρίες. Λογικά ο χρόνος θα δείξει

  11. #731
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, μια ενημέρωση.
    Στους αμπελόκηπους έχουν τοποθετήσει τους στυλίσκους για παροχή ρεύματος στις καμπίνες της wind. Το 2018/Q2 νομίζω θα έρθει πιο νωρίς καθώς νομίζω βιάζεται και η wind να αρχίσει να εισπράττει.

    Επίσης, για την forthnet υποψιάζομαι ότι πέρα από τα κανάλια της nova που έδωσε σε wind και vodafone, πρέπει να έχει παίξει και συμφωνία για χονδρική από τις καμπίνες τους με χαμηλότερη τιμή. Έχει λογική win-win για τις εταιρίες. Λογικά ο χρόνος θα δείξει
    Αισθηση μου ειναι οτι δεν θα παραδώσει πιο νωρίς, μην σου πω και πιο αργά. το εργό θα παραδοθεί οταν τελειώσει στο σύνολο του και δεν θα δίνετε κομμάτι κομμάτι. Και μην ξεχνάς οτι ακομα δεν μπήκε στο κέντρο. Εκει ειναι το μανίκι και ο μεγάλος αριθμός καμπινών, μέσα σε δύσκολα σοκάκια της πόλης.

  12. #732
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, για την forthnet υποψιάζομαι ότι πέρα από τα κανάλια της nova που έδωσε σε wind και vodafone, πρέπει να έχει παίξει και συμφωνία για χονδρική από τις καμπίνες τους με χαμηλότερη τιμή. Έχει λογική win-win για τις εταιρίες. Λογικά ο χρόνος θα δείξει
    Δεν παίζει αυτό με τίποτα. Ο πάροχος χοντρικής υποχρεούται να πουλά κάθε πακέτο στην ίδια τιμή σε όλους. Υπόκειται σε κοστολογικό έλεγχο, όπως ακριβώς μέχρι σήμερα ο ΟΤΕ. Εκτός αν είναι large και δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει ρήτρες.

  13. #733
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Υπάρχουν 3 καμπίνες του ΟΤΕ που ακομα δεν εχουν ηλεκτροδοτηθεί. Οι δύο στην Ανθ.Γαζη με Ηπείρου και η τρίτη έξω απο το εμπορικό κέντρο Pantheon Plaza

  14. #734
    Εγγραφή
    30-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    jkoukos ποιος μοντεμ με voip δίνει η forthnet γνωρίζεις;

  15. #735
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απ' ότι διαβάζω ένα 788 κάτι. Να το ξαναβρώ και θα επανέλθω.

    - - - Updated - - -

    TG788vn, στην Πάτρα ο φίλος.

Σελ. 49 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051545969 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας