Σελ. 52 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354576272 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 766-780 από 3084
  1. #766
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    κάπου στο Διαδίκτυο
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    υποτιθεται οτι απο το κεντρο στη Φιλελλήνων πιανουν 40αρια και πανω μέχρι την Παναγούλη με Κύπρου...έτσι μου είπανε άλλοι με ΟΤΕ
    What's up doc ???

  2. #767
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό έχεις δίκαιο, αλλά την wind δεν την εμπιστεύομαι ούτε για χονδρική
    Καλύτερα να έβαζαν ο ΟΤΕ ή η Vodafone
    Σε μένα θα μπει ftth καμπίνα, όταν με το καλό πάρω οπτική ίνα στο σπίτι μετα ότι θέλεις να κατεβάσεις θα λες εμένα

  3. #768
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα θα μπει ftth καμπίνα, όταν με το καλό πάρω οπτική ίνα στο σπίτι μετα ότι θέλεις να κατεβάσεις θα λες εμένα
    Δεκτόν... ( )

  4. #769
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει τρόπος να μετρήσω μόνος μου με κάποιο τρόπο πόσο πιάνω στον κατανεμητη της πολυκατοικίας που μένω για να δω τι απώλειες έχω έως το διαμέρισμά μου;
    Είμαι Ρούζβελτ με Γρηγορίου Ε και παίρνω από μεταμόρφωση.
    Ευχαριστώ

  5. #770
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Ναι γίνετε, θέλει λίγο κόπο και να πιάνουν τα χέρια σου.
    Θα πάρεις το ρούτερ σου και θα πας στον κατανεμητη σου (εσκαλίτ), εκεί θα βρεις το ζεύγος που πάει στο διαμέρισμα σου και θα το ξεπατσαρεις από την ρεγκλετα, εκτός αν είναι παλιού τύπου με βίδες οπότε πιο εύκολα τα πράγματα. Μετά θα πατσαρεις εκεί με ένα καλωδιο το ρούτερ σου, αν είναι ρεγκλετα θα χρειαστεί κ το εργαλειο(punch down), αν είναι με βίδα οπως ειπα και πριν θα είναι πιο ευκολο. Μετά με μια μπαλαντεζα δίνεις ρεύμα στο ρούτερ , και μετά μέσω wifi από το κινητό σου θα δεις τα στατιστικά.

  6. #771
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γίνετε, θέλει λίγο κόπο και να πιάνουν τα χέρια σου.
    Θα πάρεις το ρούτερ σου και θα πας στον κατανεμητη σου (εσκαλίτ), εκεί θα βρεις το ζεύγος που πάει στο διαμέρισμα σου και θα το ξεπατσαρεις από την ρεγκλετα, εκτός αν είναι παλιού τύπου με βίδες οπότε πιο εύκολα τα πράγματα. Μετά θα πατσαρεις εκεί με ένα καλωδιο το ρούτερ σου, αν είναι ρεγκλετα θα χρειαστεί κ το εργαλειο(punch down), αν είναι με βίδα οπως ειπα και πριν θα είναι πιο ευκολο. Μετά με μια μπαλαντεζα δίνεις ρεύμα στο ρούτερ , και μετά μέσω wifi από το κινητό σου θα δεις τα στατιστικά.
    Οκ. Ευχαριστώ.
    Πώς μπορώ να βρώ όμως το ζεύγος τον καλωδίων που αντιστοιχούν στο διαμέρισμά μου;
    Υπάρχει κάτι να βάλω πάνω στη πρίζα του σπιτιού και να το βρω απο κάτω, με κάποιο δοκιμαστικό κατσαβίδι;

  7. #772
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik187 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. Ευχαριστώ.
    Πώς μπορώ να βρώ όμως το ζεύγος τον καλωδίων που αντιστοιχούν στο διαμέρισμά μου;
    Υπάρχει κάτι να βάλω πάνω στη πρίζα του σπιτιού και να το βρω απο κάτω, με κάποιο δοκιμαστικό κατσαβίδι;
    εγω θα το εκανα με ενα πολυμετρο, δηλαδη θα ένωνα στην μπρίζα μεταξύ τους τα δυο καλώδια , και μετά κάτω στον κατανεμητη με το πολυμετρο θα το έβαζα ανα ζεύγος μεχρι να δω που θα μου σφυρίξη (beeper) δηλαδή που κάνει βραχυκύκλωμα.
    Αυτό κάνουν και οι τεχνικοί των εταιριών αλλα με πιο κομψό τρόπο, δηλαδη βάζουν ενα βραχυκυκλωτήρα στην μπρίζα , και μετα στον κατανεμητή με ενα αλλο εξάρτημα ελέγχουν σε ποιο ζεύγος θα τους ανάψει το λαμπάκι ,και κάποια εξαρτήματα ειναι και επαγωγικά δηλαδη χωρίς να χρειάζεται να το κουμπώνουν σε κάθε ζευγος τις ρεγκλέτας.
    Παντως υπάρχουν και άλλοι τροποι γενικότερα.

  8. #773
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα το εκανα με ενα πολυμετρο, δηλαδη θα ένωνα στην μπρίζα μεταξύ τους τα δυο καλώδια , και μετά κάτω στον κατανεμητη με το πολυμετρο θα το έβαζα ανα ζεύγος μεχρι να δω που θα μου σφυρίξη (beeper) δηλαδή που κάνει βραχυκύκλωμα.
    Αυτό κάνουν και οι τεχνικοί των εταιριών αλλα με πιο κομψό τρόπο, δηλαδη βάζουν ενα βραχυκυκλωτήρα στην μπρίζα , και μετα στον κατανεμητή με ενα αλλο εξάρτημα ελέγχουν σε ποιο ζεύγος θα τους ανάψει το λαμπάκι ,και κάποια εξαρτήματα ειναι και επαγωγικά δηλαδη χωρίς να χρειάζεται να το κουμπώνουν σε κάθε ζευγος τις ρεγκλέτας.
    Παντως υπάρχουν και άλλοι τροποι γενικότερα.
    Οκ. Κατάλαβα.
    Υπάρχει μυαλό εδώ μέσα.
    Το ΣΚ μάλλον θα ασχοληθώ.

  9. #774
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    κάπου στο Διαδίκτυο
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε αυτό με την διακλάδωση και μετά δωσε τα στατιστικά της γραμμής για να δούμε τι συμβαίνει
    λοιπον ηρθε ηλεκτρολογος και διορθώσαμε τις διακλαδωσεις
    βαζω μια εικονα με τα στατιστικα της γραμμης...νομιζω οτι η nova μπορει να διορθωσει λιγο τη γραμμη
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  103,6 KB 
ID: 188976
    What's up doc ???

  10. #775
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dentnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον ηρθε ηλεκτρολογος και διορθώσαμε τις διακλαδωσεις
    βαζω μια εικονα με τα στατιστικα της γραμμης...νομιζω οτι η nova μπορει να διορθωσει λιγο τη γραμμη
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  103,6 KB 
ID: 188976
    Με βάση το Line attenuation εισαι γύρω στα 1200 μετρα απο το Α/Κ, το μόνο που μπορείς να κάνεις ειναι να τους πάρεις τηλ και να τους πεις να σου ριξουν το SNR στα 6db για να πιάσεις γύρω στα 35 (actual rate)
    Καλό ειναι να μας βγάλεις μια εικόνα αφου μείνει το ρουτερ σου γυρω στο 24ωρο για να δω τι λάθη μαζεύει, τωρα δεν βγάζω συμπέρασμα γιατι φαίνετε οτι δεν έχεις πολυ ώρα που το εκανες reboot

  11. #776
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    κάπου στο Διαδίκτυο
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση το Line attenuation εισαι γύρω στα 1200 μετρα απο το Α/Κ, το μόνο που μπορείς να κάνεις ειναι να τους πάρεις τηλ και να τους πεις να σου ριξουν το SNR στα 6db για να πιάσεις γύρω στα 35 (actual rate)
    Καλό ειναι να μας βγάλεις μια εικόνα αφου μείνει το ρουτερ σου γυρω στο 24ωρο για να δω τι λάθη μαζεύει, τωρα δεν βγάζω συμπέρασμα γιατι φαίνετε οτι δεν έχεις πολυ ώρα που το εκανες reboot
    δεν νομιζω να ειμαι 1200...ειμαι Παναγουλη με Παλαμα και παιρνω απο Φιλελλήνων...ο τεχνικος της Νοβα που ηρθε και μετρησε με το analyzer στον κατανεμητη το εβγαλε 41 αλλα την αλλη μερα εγω με το router το εβγαλα 33.
    What's up doc ???

  12. #777
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dentnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω να ειμαι 1200...ειμαι Παναγουλη με Παλαμα και παιρνω απο Φιλελλήνων...ο τεχνικος της Νοβα που ηρθε και μετρησε με το analyzer στον κατανεμητη το εβγαλε 41 αλλα την αλλη μερα εγω με το router το εβγαλα 33.
    Δεν γνωρίζουμε πως οδεύουν τα καλώδια στο σημείο σου. Σε ποιον όροφο εισαι?

  13. #778
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    κάπου στο Διαδίκτυο
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζουμε πως οδεύουν τα καλώδια στο σημείο σου. Σε ποιον όροφο εισαι?
    ειτε απο Κυπρου είτε απο Βενιζελου ειμαι 400-700 μετρα...ειμαι στον δευτερο οροφο...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν το καλωδιο απο τον κατανεμητη κοβεται σε αλλα σημεια μεχρι να φτασει στο διαμερισμα. πολυ πιθανο να εχει 2 συνδεσεις

    vdsl δινουν κατω απο 1000 μετρα έτσι;
    What's up doc ???

  14. #779
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dentnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειτε απο Κυπρου είτε απο Βενιζελου ειμαι 400-700 μετρα...ειμαι στον δευτερο οροφο...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν το καλωδιο απο τον κατανεμητη κοβεται σε αλλα σημεια μεχρι να φτασει στο διαμερισμα. πολυ πιθανο να εχει 2 συνδεσεις

    vdsl δινουν κατω απο 1000 μετρα έτσι;
    Εννοείς να ειναι αμπολιασμένο σε κάποιο σημείο? δεν μας πειράζει αυτο, οσο να μην διακλαδώνει. Vdsl 30 Mbps δίνουν και στα 1200 μετρα , 50mbps μέχρι 800.
    Το καλώδιο σου μπορεί να πάει, απο παναγούλη, κούμα , μεγαλου αλεξάνδρου προς κύπρου και μετα να στρίβει φιλελλήνων. Οταν φτιαχνοταν το δίκτυο πριν δεκαετίας δεν υπήρχε ο γνώμονας του ιντερνετ.
    Παντος με βάση τα χαρακτηριστικά σου φαινεται οτι εισαι σε μεγάλη απόσταση, τωρα παίζει και το crosstalk , στην πολυκατοικία σου με τόσα ζευγη καλωδίων υπάρχουν παρεμβολές. Ειδικά οταν μου λες οτι ο τεχνικος μετραει 41 και εσυ 33.
    Για να πιάσεις 41mbps θα πρέπει να έχεις Line attenuation γυρω στο 16
    Πάντως παρε τηλ στην τεχνικη υποστήριξη να σου κατεβάσουν το snr στο 6 και βλέπεις

  15. #780
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ξερει κανεις τι ποινη προβλέπεται σε περίπτωση που η wind εγκαταλείψει το έργο στην τυχη του?
    Με αυτα που βλέπω δεν βλέπω και ιδιαίτερη διάθεση να το ολοκληρώσουν.

Σελ. 52 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354576272 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας