Σελ. 77 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.141-1.155 από 3084
  1. #1141
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    525
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ, και οπως λες λέμε τωρα κανενα χαζό να περάσει η ώρα
    My Personal Blog | WPVice
    WordPress, web etc

  2. #1142
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Παρακαλώ. Και τα χαζά χρειάζονται

  3. #1143
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    jkoukos η wind απο το δημο δεν έχει ζητήσει άδεια για τις 50 απ' τις 200 καμπίνες που ζήτησε στη Λάρισα απ' τις οποίες οι περισσότερες ειναι του κέντρου που θα υλοποιούσε FTTH!
    Για μένα το ερώτημα ειναι τι προστιμο θα φάει απο την ΕΕΤΤ (γιατι τη ΔΕΔΗΕ δε θα μπορεί να την επικαλεστεί ως λόγο αργοπορίας όταν δεν έχει βάλει ουτε μια καμπίνα στο Ακαδημίας...)
    Αυτό τι σχέση έχει με ότι έγραψα. Αυτό που λέω είναι ότι η αλλαγή στον προγραμματισμό που έγινε τώρα αφορά αποκλειστικά κάποιες καμπίνες. Για όλες τις υπόλοιπες (που δεν αναφέρονται) ισχύει κανονικά ότι προβλέπει ο αρχικός προγραμματισμός.
    Με απλά λόγια το πρόσφατο έγγραφο αφορά μόνον τις καμπίνες για τις οποίες υπάρχει τροποποίηση. Κι έδωσα τον επίσημο επικαιροποιημένο πίνακα της ΕΕΤΤ, όπου κανείς μπορεί να δει τι ισχύει σήμερα, μετά τις τροποποιήσεις.

    Πρόστιμο θα φάει αν η καθυστέρηση οφείλεται σε δικιά της αμέλεια. Μια χαρά και οι 3 πάροχοι μέχρι σήμερα, έχουν τροποποιήσει την ημερομηνία ολοκλήρωσης των έργων σε κάποιες περιοχές, χωρίς πρόστιμο αφού απέδειξαν ότι οι καθυστερήσεις είναι λόγω ΔΕΔΔΗΕ και Δήμων.

  4. #1144
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Μπήκα στην Facebook σελίδα της COSMOTE και ρώτησα πότε θα δώσουν υπηρεσίες vdsl από την καινούρια καμπίνα στην Ηπείρου στη γειτονιά μου.
    Μετά από λίγο μου απάντησαν ότι θα δώσουν υπηρεσίες τέλη του 2018 με την προυπόθεση ότι έχουν πάρει ρεύμα!

  5. #1145
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    525
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά νομίζω οτι πάμε για τέλος 2018, και σε εμενα τα ιδια ειπαν. Από καμπίνα που "θα" κάνει η wind
    My Personal Blog | WPVice
    WordPress, web etc

  6. #1146
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Κοίτα αν ακούς ότι την εργολαβία για ρεύμα στις καμπίνες την έχει πάρει ο Καλογρίτσας (!) τι περίμενες;

  7. #1147
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Jkoukos, γνωρίζεις αν οι καμπίνες ftth της wind είναι αμιγώς ftth ή θα δίνετε κ vdsl?

  8. #1148
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Το αρχικό αίτημα, προέβλεπε ότι κάποιες από αυτές θα έδιναν FTTH και οι υπόλοιπες μέχρι G.Fast. Με την καινούργια τροποποίηση θα δίνουν μέχρι V.Plus. Για αυτές που θα έδιναν FTTH δεν φαίνεται κάποια τροποποίηση.

    Υ. Γ. Εγώ πάντως είμαι από τους "γκαντέμηδες" της υπόθεσης. Ανήκω στο καφάο 319 (Υψηλάντου & Οικ. εξ Οικονόμων) αφού αυτό δεν θα αλλαχτεί, αλλά όταν κάνω έλεγχο διαθεσιμότητας με βάση τον αριθμό τρώω πόρτα, ενώ τα αμέσως επόμενα (441 & 442) θα αναβαθμιστούν. Το τεχνικό τμήμα της Forthnet με βγάζει περίπου στα 1150 μέτρα καλωδιακή απόσταση και δεν μου δίνει ούτε από Α/Κ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skipper : 18-03-18 στις 19:36.

  9. #1149
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ειναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύετε οτι η εταιρεία που έχει δουλέψει 1μηνα ολο κι όλο τοποθετώντας ελάχιστες καμπίνες και έχει εγκαταλείψει το πολυδιαφημισμένο έργο FTTH στη Λάρισα εδω και μήνες θα κάνει κάτι στους επόμενους.
    Για μένα το παράδοξο δεν ειναι η αποτελεσματικότητα της wind.
    To παράδοξο ειναι η αδράνεια της ΕΕΤΤ που δέχεται τις ανακοινωσεις τύπου της wind σα να μην τρέχει τίποτα!

    Οταν αναλαμβάνεις ένα έργο απο έναν ανταγωνιστή διαφημίζοντας FTTH, 200 καμπίνες σύνολο και υλοποίηση το Q2 του 2008 και δεν τηρείς τελικά τίποτα μιλάμε για καραμπινάτη κοροϊδια!...

  10. #1150
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύετε οτι η εταιρεία που έχει δουλέψει 1μηνα ολο κι όλο τοποθετώντας ελάχιστες καμπίνες και έχει εγκαταλείψει το πολυδιαφημισμένο έργο FTTH στη Λάρισα εδω και μήνες θα κάνει κάτι στους επόμενους.
    Για μένα το παράδοξο δεν ειναι η αποτελεσματικότητα της wind.
    To παράδοξο ειναι η αδράνεια της ΕΕΤΤ που δέχεται τις ανακοινωσεις τύπου της wind σα να μην τρέχει τίποτα!

    Οταν αναλαμβάνεις ένα έργο απο έναν ανταγωνιστή διαφημίζοντας FTTH, 200 καμπίνες σύνολο και υλοποίηση το Q2 του 2008 και δεν τηρείς τελικά τίποτα μιλάμε για καραμπινάτη κοροϊδια!...
    Μετα τις πρόσφατες τροποποιήσης απο την πλευρά της wind και της vodafone , δείχνει οτι γνωρίζανε οτι έχουνε το όπλο να παρατείνουν την προθεσμία της υλοποίησης έχοντας ως πραγματικές δικαιολογίες οτι ο δημος δεν έδωσε έγκαιρα άδεια, η ΔΕΔΔΗΕ δεν έδωσε ρεύμα, ο ΟΤΕ δεν άλλαξε το καφάο του κλπ. Και φυσικά θα το ξανακάνουν έχοντας τις ίδιες δικαιολογίες. Οποτε άνετα θα φτάσουμε στο τέλος του 2018. Ημουν νιος και γέρασα δηλαδη.
    Για μένα ο βασικός λόγος για τις καθυστερήσεις ειναι ο οικονομικός. Με 500 εκ ευρώ που ανακοίνωνε απο πέρσι για επενδύσεις οι wind δεν φτάνουν ουτε να στήσεις καμπίνες ανα την επικράτεια,ούτε να υλοποιήσης ftth γιατι απαιτείτε με δικά του χρήματα να φέρει την οπτική μέχρι την πόρτα σου, ούτε να αγοράσεις φάσμα για την κινητή τηλεφωνία, ουτε να επενδύσεις σε επέκταση δικτύου κινητής .και απο την άλλη τα έσοδα σου να είναι οικτρά λόγω της οικονομικής κατάστασης του κόσμου. Όλα αυτα φέρνουν καθυστερήσεις.

  11. #1151
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dyrer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως γνωριζει κάποιος τον αριθμό ΥΚΕΕ/ΥΚΚ Μαγνησίας - Σερρών;
    Γείτονας?

    Σερρών και εγώ!

    Αλλά δεν ξέρω αν παίρνω από το 444 ή από άλλο!

  12. #1152
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    gravis για διαφημίσεις έχουν όμως χρήματα... Αυτο μου τη σπάει.

    Ξέρουμε πόσες καμπίνες έχει σύνολο η Φιλελλήνων και η Ακαδημίας? Αν ειναι πχ 1000 καμπίνες απ' τις οποίες η wind είχε ζητήσει 200, μετά το ξανασκέφτηκε και κατέβηκε στις 150 και έφτιαξε τελικά 20, ας μας πουνε τελικά το πραγματικο ποσοστό κάλυψης της πολης που πέτυχαν σε "wind fiber"!

  13. #1153
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γείτονας?

    Σερρών και εγώ!

    Αλλά δεν ξέρω αν παίρνω από το 444 ή από άλλο!
    Θα κοιτάξεις τον ΑΔ (Ακραίος Διανεμητής) του σπιτιού ή της πολυκατοικίας σου. Αυτός θα έχει την μορφή ΧΧΧ-ΧΧ όπου ΧΧΧ ο αριθμός του καφάο και το ΧΧ ο αριθμός της ρεγκλέτας σε αυτό. Αν είσαι σε μονοκατοικία, αυτός θα βρίσκεται κάπου εξωτερικά. (Κοίτα συνημμένη εικόνα)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    gravis για διαφημίσεις έχουν όμως χρήματα... Αυτο μου τη σπάει.
    Σου λέει εμείς θα κάνουμε την διαφήμιση και όλος και κάποιος θα την πατήσει να υπογράψει συμβόλαιο μαζί μας και μετά ας πληρώνει. Αφού και νωρίτερα να φύγει πάλι θα μας πληρώσει. Ελάχιστοι γνωρίζουν τις λεπτομέρειες και τις διαφορές μεταξύ των τεχνολογιών.

    Θυμήθηκα πριν από πολλά χρόνια, που η HOL έστελνε κάτι κοπελίτσες και σου έλεγαν η hol έχει οπτικές ίνες (δεν κατηγορώ αυτές, αφού αυτά τους είχαν πει να λένε) και όταν προσπάθησα να της εξηγήσω σε μια ότι ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν έχει οπτικές παρά μόνο για διασύνθεση των Α/Κ και με κοιτούσε σαν να έβλεπε εξωγήινο...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 002.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skipper : 19-03-18 στις 12:46.

  14. #1154
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κοιτάξεις τον ΑΔ (Ακραίος Διανεμητής) του σπιτιού ή της πολυκατοικίας σου. Αυτός θα έχει την μορφή ΧΧΧ-ΧΧ όπου ΧΧΧ ο αριθμός του καφάο και το ΧΧ ο αριθμός της ρεγκλέτας σε αυτό. Αν είσαι σε μονοκατοικία, αυτός θα βρίσκεται κάπου εξωτερικά. (Κοίτα συνημμένη εικόνα)
    Θα την βρω την άκρη καθότι είναι σβησμένα τα γράμματα στον ΑΔ. 444 ή στο 467 στην Βέροιας είμαι.

    Από ότι κατάλαβα πλέον για εμάς δεν παίζει FTTH. Η κατάσταση είναι τραγική σε θέμα ταχύτητας στην περιοχή.

  15. #1155
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα την βρω την άκρη καθότι είναι σβησμένα τα γράμματα στον ΑΔ. 444 ή στο 467 στην Βέροιας είμαι.

    Από ότι κατάλαβα πλέον για εμάς δεν παίζει FTTH. Η κατάσταση είναι τραγική σε θέμα ταχύτητας στην περιοχή.
    Αν δεν φαίνεται καλά στον δικό σου, κοίτα σε κάποιο διπλάνο σπίτι

    Γιατί οι άλλοι θα δούνε; Και πότε; Δυστυχώς δεν βλέπω, να βλέπουμε VDSL στην Ακαδημία πριν από το τέλος του 2018 στην καλύτερη περίπτωση. (Επιπλέον εγώ είμαι και σε καφάο που δεν θα αναβαθμιστεί... )

    Η μικρή ταχύτητα οφείλεται στην μεγάλη απόσταση από την Μανδηλαρά, όπου βρίσκεται το Α/Κ Ακαδημίας και δυστυχώς αν δεν μπούνε οι καμπίνες βελτιώση δεν θα υπάρξει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skipper : 19-03-18 στις 13:25.

Σελ. 77 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας