Σελ. 4 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 3084
  1. #46
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    525
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεότερα...

    Πριν από λίγο κάνοντας έλεγχο στον wizzard με βάση τον τηλεφωνικό αριθμό μου έβγαζε διαθεσιμότητα, ενώ πριν από μια βδομάδα που περνούσαν κάτι οπτικές ίνες κόντα στο κέντρο Ακαδημίας δεν έβγαζε...

    Μίλησα τηλεφωνικά με εμπορικό αλλά και με τεχνικό τμήμα και το επιβεβαίωσαν και αυτοί... Μέχρι εδώ καλά...

    Το περιέργο της υπόθεσης είναι ότι δεν έχει γίνει καμιά αλλάγη σε kw κοντά στη γειτονιά μου ή στο kw 441 από το οποιό πέρνω γραμμή... Κάποια στιγμή θα πάω από το τοπικό κατάστημα να ρωτήσω και εκεί τι συμβαίνει...

    Υ.Γ. 1. παλιότερα μου έλεγαν ότι η απόσταση από το Α/Κ είναι 1400 μέτρα ένω τώρα με νέα μέτρηση που κάναν με βγάλαν στα 750 ( που είναι και το πιο λογικό γιατί ζήτημα να είμαι 4-5 τετράγωνα από το Α/Κ Ακαδημίας, που περίπου τόσα βγάζει και ο wizzard της cyta ) Έγινε κανένα "μαγικό" και μειώθηκε η απόσταση, ή αυτοί στην αρχή μετρούσαν λάθος...

    Υ.Γ. 2. Αυτή τη στιγμή πάντως σε ADSL2+ ο συχρονισμός είναι περίπου 15000
    Από ότι εχω δει σκάβουν στην χαραυγή οπότε ίσως να δουμε και VDSL στην χαραυγή
    My Personal Blog | WPVice
    WordPress, web etc

  2. #47
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Λάρισα στην Κίρκης είχα vdsl και έπιανα 42 άνετα...οπότε υποδομή υπήρχε...τώρα τι έσκαψαν και τι έβαλαν θα σε γελάσω...

  3. #48
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dyrer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι εχω δει σκάβουν στην χαραυγή οπότε ίσως να δουμε και VDSL στην χαραυγή
    Στην Φαρσάλων που καλύπτεται από Μεταμόρφωση (Τηλέφωνα από 61,62, 669, 67) υπάρχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα. Τώρα για Ακαδημία ( 23, 28, 55, 579 ) δεν ξέρω... Αλλά μάλλον εσύ πρέπει να ανήκεις Ακαδημία. Θεωρώ λίγο δύσκολο να έχεις αριθμό απο Μεταμόρφωση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάρισα στην Κίρκης είχα vdsl και έπιανα 42 άνετα...οπότε υποδομή υπήρχε...τώρα τι έσκαψαν και τι έβαλαν θα σε γελάσω...
    Εσύ παίρνεις απο Α/Κ μιας που η Κίρκης είναι σχεδόν δίπλα στην Μανδηλαρά... Τώρα στην διασταύρωση Τσιμισκή και Υψηλάντου δεν ξέρω τί γίνεται. Λογικά πάντως τα καλώδια έρχονται απο Μανδηλαρά, στρίβουν δεξιά στην Υψηλάντου και "έρχονται" σε εμάς. Πάντως δίπλα στο ΚV που ανήκω έχει καπάκι από φρεάτιο, οπότε τυχόν οπτικές ( μάλλον ) θα περνάν από αυτό χωρίς πολλά σκαψίματα. Πάντως το καφάο που μας εξυπηρετεί δεν έχει ακόμα αλλάχτεί...

    Έχουμε πάνω κάτω το ίδιο attn ( εγώ έχω 16 ) άρα έχουμε και την ίδια πάνω-κάτω απόσταση... Τώρα που σε έσενα σου έδωσαν ενώ σε μένα μου λέγαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, ενω ξαφνικά σήμερα και το site αλλά και το τεχνικό τμήμα αλλά και το εμπορικό της Forthnet μου έλεγαν ότι υπάρχει και μάλιστα είμαι κάτω από το 800 μέτρα ( άρα πάω και εγώ από Α/Κ) , ενώ πριν μου έλεγαν ότι είμαι κοντά στα 1500. Τι έγινε ήρθε πιο κοντά το κέντρο; ( χαχαχαχαχαχααχχαχα) Γιατί η πολυκατοικία από όσο ξέρω έμεινε στη θέση της ( :P )

    Υ.Γ. στο site του ΟΤΕ πάντως για τη διεύθυνση μου, βγάζει διαθεσιμότητα έως 30mbps... Τώρα τι γίνεται στα αλήθεια ένας Θεος ξέρει. Πάντως αν δεν το διασταυρώσω δεν προχωράω σε αναβάθμιση...

    - - - Updated - - -

    Μόλις με ενημέρωσαν από forthnet ότι αν βάλω vdsl, θα πάρω από υπαίθριο κατανεμητή... Έχει δει κανένας σας καμπίνα vdsl κοντά στην Τσιμισκή & Υψηλάντου;

    - - - Updated 21/04/2016 08:53- - -

    Τελικά ήταν λάθος του συστήματος ( ΕΛΕΟΣ ) η διαθεσιμότητα... Μου άρεσει πάντως που χτες επιμέναν ότι μπορώ να βάλω και μάλιστα απο καμπίνα... Ευτυχώς που κοίταξα ξανά πριν από λίγο και δεν πήγα να κάνω αίτηση και να φάω "πόρτα". Πάντως τους πήρα τηλέφωνο και τους έκανα τα παράπονα ότι δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά, μου λέγαν ότι έχω δίκαιο ( χαίρω πολύ Δημήτρης ). Τεσπά η κοπέλα που μίλησα ήταν πολύ ευγενική και κοιτάξε στο σύστημα και μου είπε ότι είναι στο πρόγραμμα το επόμενο χρονικό διάστημα η κάλυψη... Για να δούμε... Εγώ πάντως τις επιφυλάξεις μου τις έχω ακόμα και για αυτό... Πάντως μου είπε ότι όταν υπάρξει διαθεσιμότητα θα με ενημερώσουν οι ίδιοι... Οψόμεθα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosLarissa : 21-04-16 στις 08:52.

  4. #49
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Ναι από το Α/Κ παίρνω. Καλά λογική το πως έρχονται τα καλώδια δεν υπάρχει...μπορεί να κάνουν και ολόκληρο κύκλο. Μου το είπε και ένας τεχνικός όταν είχε έρθει...φίλος μου 28ης με τσιμισκή πιάνει 46....αντε πες εσύ...θεωρητικά δεν είμαι πιο κοντά από αυτόν?

  5. #50
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι από το Α/Κ παίρνω. Καλά λογική το πως έρχονται τα καλώδια δεν υπάρχει...μπορεί να κάνουν και ολόκληρο κύκλο. Μου το είπε και ένας τεχνικός όταν είχε έρθει...φίλος μου 28ης με τσιμισκή πιάνει 46....αντε πες εσύ...θεωρητικά δεν είμαι πιο κοντά από αυτόν?
    Καλά τώρα θα τρελαθούμε εντελώς; Αυτός πρέπει να είναι πάνω από χιλόμετρο από την Μανδηλαρά... Πως στον κόρακα πιάνει 46;
    το κορυφαίο έγινε πάντως σήμερα. Που πήγα να κάνω αίτηση στο και μου είπαν ότι έκανε χτες λάθος το σύστημα τους...

    Εγώ μετά από αυτό τους είπα, ότι στις 15/05 που λήγει το συμβόλαιο αλλάζω εταιρία και να πάνε στο διάολο όλοι τους , και ότι ένα μπουρδ... έχει καλύτερη οργάνωση από αυτούς, και ας ήταν καμιά 10 άτομα μέσα, και ότι είστε τυχεροί που δεν έχω χρόνο και χρήμα, αλλιώς θα σας έκανα και μήνυση για Ανακριβη στοιχεία και ενημέρωση...

    Ευτυχως που είχα κάνει εκτύπωση χτες την σελίδα που έλεγε διαθεσιμότητα έως 50mbps γιατί τους έκανα καταγγέλια στην ΕΕΤΤ στέλνοντας τους, το χαρτι αυτό, και ένα print screen από τον εκπρόσωπο τους, που μιλούσα χτες το βράδ μέσω facebook και που μου έλεγε ότι μπορώ να πάρω VDSL από υπάιθριο κατανεμητή ( Στον σύνδεσμο πιο κάτω φαίνεται η συνομιλία που είχα χτες )

    Κώδικας:
    http://imgur.com/eyOeq6f
    Απλά τραγικοί... Και πλέον σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγω μετά από τόσα χρόνια που είμαι συνδρομητής τους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosLarissa : 21-04-16 στις 15:13.

  6. #51
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τον Τσιπρα μιλαγες???
    Επρεπε να το περιμενεις...
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  7. #52
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Ξεκίνησε να δινει VDSL απο Α/Κ η vodafone (HOL) τουλάχιστον απο φιλλεληνων που ειμαι εγω. Εκανα αιτηση, για να δουμε τι θα δουμε

  8. #53
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησε να δινει VDSL απο Α/Κ η vodafone (HOL) τουλάχιστον απο φιλλεληνων που ειμαι εγω. Εκανα αιτηση, για να δουμε τι θα δουμε
    Ναι, προς το παρόν δίνει VDSL μόνο από Α/Κ Φιλλελήνων... Έκανα έλεγχο σε διευθύνσεις που είναι πολύ κοντά σε Α/Κ Μεταμόφρωσης & Ακαδημίας. Σε Α/Κ Αβέρωφ & Μοκάμπο δεν έκανα, διότι δεν ξέρω κάποιον δρόμο εκεί γύρω...

    Πάντως με όσα έγιναν σε μένα από την forthnet δύσκολα θα παραμείνω πλέον και είμαι μεταξύ HOL & Cyta...

  9. #54
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Και η κατάντια ξέρεις ποιά είναι? Μετακόμισα Νικηταρά και έλεγα θα παίρνω από Φιλλελήνων...αμ δε...από Ακαδημία παίρνω και πιάνω με το ζόρι 22 σε vdsl...αν είναι δυνατόν.

  10. #55
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η κατάντια ξέρεις ποιά είναι? Μετακόμισα Νικηταρά και έλεγα θα παίρνω από Φιλλελήνων...αμ δε...από Ακαδημία παίρνω και πιάνω με το ζόρι 22 σε vdsl...αν είναι δυνατόν.
    Το κέντρο της Φιλλελήνων είναι μέχρι την πλατεία Λαού και μέχρι το αριστερό τμήμα της 31ης Αυγούστου ( καθώς πάμε έξω προς Ν. Σμύρνη) από εκεί και πέρα είναι κέντρο Ακαδημίας, οπότε είναι λογικό να ανήκεις εκεί... Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως σε όλους εσάς δίνουν, ενώ σε μένα που είμαι 5-6 τετράγωνα ( γωνία Τσιμισκή & Υψηλάντου ) από το κέντρο της Ακαδημίας δεν μου δίνουν...

    Πάντως σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, θα περιμένω λίγο ακόμα να δω τις θα γίνε με τις καμπίνες , και μετά θα αλλάξω "λιμάνι"... Τους σιχάθηκα πια!!!

    Πριν από λίγο τους έκανα και καταγγελία για το περιστατικό που είχα στην ΕΕΤΤ, για να βρίσκεται...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosLarissa : 22-04-16 στις 08:51.

  11. #56
    Εγγραφή
    11-01-2011
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Φαρσάλων που καλύπτεται από Μεταμόρφωση (Τηλέφωνα από 61,62, 669, 67) υπάρχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα. Τώρα για Ακαδημία ( 23, 28, 55, 579 ) δεν ξέρω... Αλλά μάλλον εσύ πρέπει να ανήκεις Ακαδημία. Θεωρώ λίγο δύσκολο να έχεις αριθμό απο Μεταμόρφωση

    Εγώ καλύπτομαι από Μεταμόρφωση και στο site του OTE λέει ότι υπάρχει διαθεσιμοτητα για VDSL στα 50Mbps, εντωμεταξύ τώρα έχω HOL στα 24Mbps και πιάνω 3,5Mbps(Attenuation 50.5db).

    Είναι δυνατόν να μπορώ να βάλω το VDSL του OTE?

  12. #57
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Εχεις πολυ θορυβο στην γραμμή σου για να δουλεψει το vdsl . Εκτος αν κάτι παίζει με την εσωτερική σου εγκατασταση

  13. #58
    Εγγραφή
    07-05-2016
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
    Είμαι σε VDSL OTE 50άρα από Τετάρτη...Μάλλον είμαι πολύ κοντά στο αστικό κέντρο (Μανδηλαρά/Ακαδημία) λιγότερο από 100μέτρα φαντάζομαι...
    Ο συγχρονισμός μου είναι πάντα καλός, ως εξής:
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 38677/79064 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 30.9/13.6 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 16.1/7.7 dB
    Output Power(Up/Down) 6.8/14.5 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/1325
    Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
    INP(Up/Down) 0/4.5 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/17489

    Ενώ πήγαινα "σφαίρα" έως σήμερα το πρωί (speedtest down >46mbps up 4mbps) , το πρωί μετράω ταχύτητες 27-30 mbps down (και με speedtest και κατέβαζα 3 μεγάλα αρχεία από ftp.ntua.gr μετρώντας το download μου με τη διαχείριση εργασιών των windows 10 στο pc μου). Με το unplug του speedport 2i για 1-2 λεπτάκια επανήλθε η ταχύτητα στα φυσιολογικά!

    Γενικά κάνουμε πολύ χρήση streaming vid οικογενειακώς καθημερινά (συνδέονται έως 3 android συσκευές ασύρματα και pc/apple tv 4 ενσύρματα). όταν έκανα τις μετρήσεις φυσικά, τα είχα κλείσει όλα εκτός από τον υπολογιστή, όπου κι εκεί μέτρησα τις επιδόσεις.Επίσης, από το κουτί μου της πολυκατοικίας και έως τις τηλεφωνικ΄΄ες μου πρίζες δεν έχω σίγουρα θέμα γιατί πρόσφατα έκανα επιδιορθώσεις με ηλεκτρολόγο και ο τεχνικός της wind που ήμουνα πριν, δε βρήκε απώλειες...)

    Το ερώτημά μου είναι: τα modem/router, όσο καλά κι αν είναι θέλουν συχνά unplugging για κάποια λεπτά, έτσι ώστε να "επαναρυθμίζονται"; Παίζει ρόλο πόσες συσκευές "κολλάνε" επάνω του;Το θεματάκι αυτό, μου φάνηκε περισσότερο ότι είχε σχέση με "μπούκωμα" του ρούτερ μου...

    Ευχαριστώ!

  14. #59
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ασε το speedtest, κοιτα που κλειδωνει το modem.
    Αν εχει μεγαλες διαφορες δηλωσε βλαβη
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  15. #60
    Εγγραφή
    07-05-2016
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε το speedtest, κοιτα που κλειδωνει το modem.
    Αν εχει μεγαλες διαφορες δηλωσε βλαβη
    Ευχαριστώ για την απάντηση slalom!
    Το κλείδωμα του modem είναι πάντα καλο!
    Δηλαδή οι ενδείξεις τουmodem, είναι η πραγματική ταχύτητα που έχω κάθε στιγμή;
    Πως εξηγείται όμως το ότι με την επανεκκίνηση του ρούτερ, η ταχύτητα επανέρχεται; το βλέπω και κατεβάζοντας αρχεία,οχι μόνο speedtest...

Σελ. 4 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας