Σελ. 91 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 3084
  1. #1351
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    τα πεζοδρομια ειναι δημοσια,
    η αρχικη προθεση ομως ηταν να τοποθετηθουν κολλητα στον τοιχο των οικηματων και εκει αντεδρασαν καποιοι
    δε ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο η οχι αυτο
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  2. #1352
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinitygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πεζοδρομια ειναι δημοσια,
    η αρχικη προθεση ομως ηταν να τοποθετηθουν κολλητα στον τοιχο των οικηματων και εκει αντεδρασαν καποιοι
    δε ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο η οχι αυτο
    Εκεί "πάει και έρχεται" όταν είναι κολλητά αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για γωνία πεζοδρομίου χωρίς καμία επαφή με το οίκημα.

  3. #1353
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επί της Μανδηλαρά με Μιαούλη και Οικονόμου εξ Οικονόμων με Μιαούλη προσθέτουν οπτικές στο ήδη υπάρχον δίκτυο

  4. #1354
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Στην Ελασσόνα μπήκαν η πρώτες καμπίνες του ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ γενικά το τρέχει γρήγορα.
    Σήμερα το πρωί η wind εσκαβε τομή στην ταγμ.Βελισσαριου,

  5. #1355
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Aris2810 με έφτιαξες άσχημα! Απο χθες σιγοτραγουδάω το άσμα "το σκουριασμένο μου ΚΑΦΑΟ, θέλω μαζί σου οτε μου να το πάρεις!"
    Σύμφωνα λοιπόν με το αίτημα του ΟΤΕ στο δήμο με τα συμπληρωματικά καφάο, ΚΑΙ το δικο μου σκουριασμένο θα πάρει σύντομα δρόμο παρ' ολο που δεν ήταν στην ανάθεση!

    Ο ΟΤΕ λοιπόν αν κατάλαβα καλά επεκτείνει την Α' ανάθεση και στα υπόλοιπα του κέντρου (περιοχή Αγ. Νικολάου καθώς και στην Καρδίτσης)? Ή το αίτημα αυτο ειναι προάγγελος της 2ης ανάθεσης Μαιου18 ?
    Ξέρουμε τι χρονοδιάγραμμα υλοποίησης έχουν?
    Ξέρουμε αν θα ζητηθουν κι άλλα καφαο απ' το Α/Κ μεταμόρφωσης ?
    Υπάρχει καποιο site στο δήμο που αναγράφονται δημόσια τα αιτήματα υλοποίησης νέων δικτύων των παρόχων ή ειναι εσωτερική πληροφόρηση?

    Η wind απ' την αλλη επίσης οδεύει πλέον προς το πυκνοκατοικημένο κέντρο αφού αυτη τη στιγμή όντως οργώνουν την Ταγμ. Βελησσαρίου με κατεύθυνση την Κύπρου.
    Το ερώτημά μου εδώ ειναι αν η Φαρμακίδου και η Ταγμ. Βελησσαρίου ήταν στον αρχικό σχεδιασμό για FTTH και αν θα πρέπει οπωσδήποτε να αλλαχθουν και οι καμπίνες. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μη ζήτησαν απο το δήμο άδεια για εγκατάσταση νέων καμπίνων wind στις απευθείας FTTH περιοχές επειδή δε χρειάζεται ?

  6. #1356
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί "πάει και έρχεται" όταν είναι κολλητά αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για γωνία πεζοδρομίου χωρίς καμία επαφή με το οίκημα.
    εκει πιθανοτατα εχουν εντολη οι τεχνικοι να επιλεξουν αλλο σημειο καθως μια δικαστικη διαμαχη ειναι χρονοβορα
    το αν οι ιδιοκτητες / διαχειριστες εχουν δικιο η οχι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  7. #1357
    Το avatar του μέλους papamarg
    papamarg Guest
    Για τη Γιάννουλη υπάρχει κάποια ενημέρωση? Θέλω να δω 4Κ περιεχόμενο και έχω κολλήσει στα 1.2 MiB/s!

  8. #1358
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinitygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκει πιθανοτατα εχουν εντολη οι τεχνικοι να επιλεξουν αλλο σημειο καθως μια δικαστικη διαμαχη ειναι χρονοβορα
    το αν οι ιδιοκτητες / διαχειριστες εχουν δικιο η οχι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο
    Φοβάμαι όμως ότι αυτό το "Ευαγγέλιο του αλλουνού παπά" μπορεί να καθυστερήσει την εγκατάσταση της καμπίνας και συνάμα την παροχή των υπηρεσιών. Μακάρι να μην γίνει κάτι τέτοιο.

  9. #1359
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάμαι όμως ότι αυτό το "Ευαγγέλιο του αλλουνού παπά" μπορεί να καθυστερήσει την εγκατάσταση της καμπίνας και συνάμα την παροχή των υπηρεσιών. Μακάρι να μην γίνει κάτι τέτοιο.
    Πρόσφατα ο οτε ήρθε να μας βάλει καμπίνα, η άδεια του δήμου έλεγε πως θα έμπαινε 3 μέτρα πιο δίπλα απο το παλιό καφαο. Τελικά κάποιοι δεν ήθελαν γιατί ήταν κολλητά σε τοίχο. Το θέμα λύθηκε σε συνεννόηση του οτε με την τεχνική υπηρεσία του δήμου μέσα σε 1-2 μέρες και τελικά η καμπίνα μπήκε 50 μέτρα πιο πέρα και το έργο δεν σταμάτησε καθόλου. Οπότε υπάρχει ελπίδα, φτάνει να υπάρχει καλή διάθεση.

  10. #1360
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να ενοχλεί κάποιον να ειναι κολλητά η καμπίνα στο τοιχίο, ισα ισα που δεν θα ενοχλεί. Και στο κάτω κάτω τι δουλειά έχει να κάνει κάποιος σε ενα εξωτερικό τοίχο πολυκατοικίας που θα τον εμποδίσει μια καμπινα?
    Και οσοι "διαχειριστές" αναφέρονται στο αισθητικό κομμάτι, καλύτερα να ασχοληθούν με την εξωτερική εμφάνιση τις πολυκατοικίας τους που πάνω απο το 80% των πολυκατοικιων εχουν να βαφτουν και τα εχει φάει η μαυρίλα απο τότε που κατασκευάστηκαν πριν δεκαετίες.
    Επίσης δεν ειναι στα υπέρ μας να απομακρύνετε η καμπίνα μακρυά απο το καφάο του ΟΤΕ γιατι έτσι μεγαλώνει και η ηλεκτρική απόσταση με οτι συνεπάγεται αυτο σε συγχρονισμό και θόρυβο

  11. #1361
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα ο οτε ήρθε να μας βάλει καμπίνα, η άδεια του δήμου έλεγε πως θα έμπαινε 3 μέτρα πιο δίπλα απο το παλιό καφαο. Τελικά κάποιοι δεν ήθελαν γιατί ήταν κολλητά σε τοίχο. Το θέμα λύθηκε σε συνεννόηση του οτε με την τεχνική υπηρεσία του δήμου μέσα σε 1-2 μέρες και τελικά η καμπίνα μπήκε 50 μέτρα πιο πέρα και το έργο δεν σταμάτησε καθόλου. Οπότε υπάρχει ελπίδα, φτάνει να υπάρχει καλή διάθεση.
    Η καλή διάθεση δυστυχώς δεν επαρκεί. Όταν έχεις να αντιμετωπίσεις τέτοιες καταστάσεις και άτομα που βρίσκουν λόγους παράλογους και δικαιολογίες του τύπου - "Δεν με νοιάζει εμένα γιατί δεν χρησιμοποιώ το Internet και μου χαλάει την αισθητική της πολυκατοικίας μου". *facepalm

    Ελπίζω να προχωρήσει η εγκατάσταση και να είναι μέσα στο χρονικό περιθώριο του Q2. Αν και ο συγχρονισμός μου είναι σε καλά για ADSL επίπεδα αρχίζω και νοιώθω σαν έχω PSTN σε εποχές ADSL 1Mbit, υπερβολή ξέρω.

  12. #1362
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλή διάθεση δυστυχώς δεν επαρκεί. Όταν έχεις να αντιμετωπίσεις τέτοιες καταστάσεις και άτομα που βρίσκουν λόγους παράλογους και δικαιολογίες του τύπου - "Δεν με νοιάζει εμένα γιατί δεν χρησιμοποιώ το Internet και μου χαλάει την αισθητική της πολυκατοικίας μου". *facepalm
    Δεν το διευκρίνισα, εννοώ καλή διάθεση από τις δημόσιες υπηρεσίες (ίσως και απο τους παρόχους/εργολάβους), που όλοι ξέρουμε τι γίνεται και τα διαβάζουμε κ εδώ με τις άδειες για να μπουν οι καμπίνες. Καταλαβαίνω τι λες, δυστυχώς υπάρχουν πολλοί κομπλεξικοί που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν...

    Στον δικό μου δήμο αν δεις στο θέμα της Α ανάθεσης η άδεια κόλλησε σε έναν αντιδήμαρχο που έλεγε ένα σωρό δικαιολογίες (πχ δεν χωράνε οι κάδοι σκουπιδιών και θέλουμε και καμπίνες του οτε) για να μην γίνει το έργο. Παρόλα αυτά στην περίπτωση της δικής μου καμπίνας το θέμα λύθηκε άμεσα με αλλαγή θέσης της καμπίνας, ας είναι κ' έτσι. Ελπίζω να γίνει και σε αυτή την περίπτωση το ίδιο αν είναι να λυθεί άμεσα το θέμα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellmore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να προχωρήσει η εγκατάσταση και να είναι μέσα στο χρονικό περιθώριο του Q2. Αν και ο συγχρονισμός μου είναι σε καλά για ADSL επίπεδα αρχίζω και νοιώθω σαν έχω PSTN σε εποχές ADSL 1Mbit, υπερβολή ξέρω.
    Σε μένα είναι ~5Mbps και στους περισσότερους στην περιοχή 3-4, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι γίνεται ειδικά όταν μπαίνουν πολλές συσκευές, απλά δεν δουλεύει τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης δεν ειναι στα υπέρ μας να απομακρύνετε η καμπίνα μακρυά απο το καφάο του ΟΤΕ γιατι έτσι μεγαλώνει και η ηλεκτρική απόσταση με οτι συνεπάγεται αυτο σε συγχρονισμό και θόρυβο
    Σε μένα που μπήκε η καμπίνα 50 μέτρα από το καφαο είδα αύξηση του attenuation κατά 1db, δεν είναι άσχημο.

  13. #1363
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Eγκατάσταση FTTH απο τη wind σε εγκαταλειμμένο νεοκλασικό κτήριο ερείπιο επί της Φαρμακίδου (απέναντι απο τα γυμνάσια) από τότε που πήγαινα στο δημοτικο! Να τρελλαίνεσαι!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FTTH.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  720,2 KB 
ID: 193610

    Τα συνεργεία δουλεύουν ασταματητα επι της Φαρμακίδου και Ταγμ. Βελησσαρίου και σήμερα πρόκειται να φτάσουν μέχρι την Παλαιστίνης και να καταλήξουν στην πλατεία των 6δρόμων.
    Φαινεται τελικα οτι η wind υλοποιεί το FTTH δίκτυο στις καμπίνες που ειχε ζητήσει στην ανάθεση και παρ' ολο που δεν ειχε ζητήσει τις συγκεκριμένες καμπίνες απο το δήμο μαζί με τις υπόλοιπες vectoring vdsl.
    Μένει πολλή δουλειά βέβαια αλλα πιστεύω οτι θα φτάσουν και πιο κεντρικά, πέριξ της Νομαρχίας όπου όλες οι καμπίνες ειναι προγραμματισμένες για FTTH

  14. #1364
    Εγγραφή
    05-10-2017
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    στην χαραυγή δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η WIND

    - - - Updated - - -

    Έγκριση άδεια πρόσβασης-διέλευσης και εγκατάστασης φρεατίων και μονάδων οπτικού δικτύου σε δημόσιο χώρο, για λογαριασμό του ΟΤΕ Α.Ε..
    Η πληροφορια ειναι εσωτερικη και δεν ξερουμε ποτε θα πραγματοποιηθει. Το μονο που ξερω ειναι οτι ο ΟΤΕ εκανε αιτηση στις 8/12/17

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DS-0355-2018-page-003.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  356,8 KB 
ID: 193614
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DS-0355-2018-page-004.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  205,9 KB 
ID: 193615

  15. #1365
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris2810 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην χαραυγή δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η WIND

    - - - Updated - - -

    Έγκριση άδεια πρόσβασης-διέλευσης και εγκατάστασης φρεατίων και μονάδων οπτικού δικτύου σε δημόσιο χώρο, για λογαριασμό του ΟΤΕ Α.Ε..
    Η πληροφορια ειναι εσωτερικη και δεν ξερουμε ποτε θα πραγματοποιηθει. Το μονο που ξερω ειναι οτι ο ΟΤΕ εκανε αιτηση στις 8/12/17

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DS-0355-2018-page-003.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  356,8 KB 
ID: 193614
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DS-0355-2018-page-004.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  205,9 KB 
ID: 193615
    Και το Link από τα πρακτικά του Δ.Σ στις 08/05/2018

    http://www.larissa-dimos.gr/images/a...-0355-2018.pdf

Σελ. 91 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας