Σελ. 122 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 102112117120121122123124127132142 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.816-1.830 από 3084
  1. #1816
    Εγγραφή
    28-11-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Wind
    Χαιρετώ την όμορφη παρέα του adslgr. Παίδες θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε κάτι που με απασχολεί. Εδώ και κάμποσα χρόνια η ταχύτητα μου ειναι 4 Mbps με πάροχο την wind αν και πληρώνω για 24. Μένω δυστυχώς στα Πυροβολικά. Χθες έκαναν μια προσφορά στον πατέρα μου, ένα πακέτο 50 Mbps + πολλά λεπτά από το σταθερό τηλέφωνο με 25 ευρώ, προσφορά και την οποία αποδέχτηκε. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα έχω εστω και λίγο μια μικρή αναβάθμιση στην γραμμή. Υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξουν dslam?. To περίεργο είναι όμως ότι στο site της Wind λέει οτι το σταθερό μου υποστηρίζει μέχρι και 50 Mbps. To καφάο από το σπίτι μου είναι στα 3 μέτρα με αριθμό 261.Παρακάτω παραθέτω τα στοιχεία της γραμμής μου.

    DSL Connection

    Link Information

    Uptime: 0 days, 10:14:03
    DSL Type: G.992.3 annex A
    Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 988 / 4.208
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 988 / 4.245
    Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 246,12 / 3,69
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 29,5 / 42,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 7,0
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 2 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 55 / 330.261
    CRC Errors (Up/Down): 0 / 653
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 5.755

  2. #1817
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnis10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την όμορφη παρέα του adslgr. Παίδες θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε κάτι που με απασχολεί. Εδώ και κάμποσα χρόνια η ταχύτητα μου ειναι 4 Mbps με πάροχο την wind αν και πληρώνω για 24. Μένω δυστυχώς στα Πυροβολικά. Χθες έκαναν μια προσφορά στον πατέρα μου, ένα πακέτο 50 Mbps + πολλά λεπτά από το σταθερό τηλέφωνο με 25 ευρώ, προσφορά και την οποία αποδέχτηκε. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα έχω εστω και λίγο μια μικρή αναβάθμιση στην γραμμή. Υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξουν dslam?. To περίεργο είναι όμως ότι στο site της Wind λέει οτι το σταθερό μου υποστηρίζει μέχρι και 50 Mbps. To καφάο από το σπίτι μου είναι στα 3 μέτρα με αριθμό 261.Παρακάτω παραθέτω τα στοιχεία της γραμμής μου.

    DSLAM δεν θα σου αλλάξουν με τίποτα. Εφόσον μένεις στα πυροβολικά θεωρώ ότι έχεις τηλέφωνο που ξεκινάει από 61,62,66 ή 67 οπότε ανήκεις στο κέντρο Μεταμόρφωσης στο οποίο καμπίνες έχει βάλει ο ΟΤΕ και αρκετές από αυτές είναι ενεργές εδώ και πολύ καιρό. Οπότε αν το καφάο έχει αντικατασταθεί με καμπίνα τότε με τέτοια απόσταση θα πιάνεις καθαρό 50άρι εκτός και αν υπάρχουν κάποια πιθανά προβλήματα στην εσωτερική εγκατάσταση, αλλά αυτό θα φανεί μόνο όταν γίνει η ενεργοποίηση του VDSL. Υπάρχουν στο forum θέματα για το πως μπορεί να γίνει αυτός ο έλεγχος ή αν δεν ξέρεις να το κανείς, τότε θα φωνάξεις κάποιον ηλεκτρολόγο. Πάντως σε γνωστό μου κοντά στο ύψος του "Μπουγά" στο λογαριασμό που λαμβάνει από τον ΟΤΕ, γράφει διαθεσιμότητα VDSL, άσχετα αν δεν έχει βάλει, γιατί το ιnternet το έχει μόνο για σερφάρισμα, και δεν τον ενδιαφέρει και τόσο η ταχύτητα

    Αν είσαι σε παλιό καφάο, λόγω της πολύ μεγάλης απόστασης που έχεις από το κέντρο της ΟΤΕ (περίπου 3χλμ), που βρίσκεται δίπλα στην 1ή στρατιά, και σου είπαν τέτοιο ψέμα ότι μπορείς να βάλεις 50αρι μόνο και μόνο για να αναβαθμίσουν, τότε το μόνο θα έχεις θα είναι απλά μεγαλύτερο λογαριασμό, μιας που το θεωρώ πολύ δύσκολο σε τέτοια απόσταση να έχεις έστω και κάποια ελάχιστη αύξηση της ταχύτητας συγχρονισμου...

    Υ.Γ. Πάντως στον πίνακα με τις αναθέσεις το δικό σου καφάο είναι προγραματισμένο για αναβάθμιση το 2ο τρίμηνο του 2019 εκτός και αν το παρέδωσε νωρίτερα ο ΟΤΕΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  206,7 KB 
ID: 196648
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skipper : 01-09-18 στις 08:08.

  3. #1818
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Σήμερα μπήκαμε στον τελευταίο μήνα του Q3. Ευχομαι να είναι ο τελευταίος, καλές ενεργοποιήσης

  4. #1819
    Εγγραφή
    28-11-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Wind
    Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, την Τρίτη που θα έρθει ο courier με το μοντεμ θα ξέρω.

  5. #1820
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μπήκαμε στον τελευταίο μήνα του Q3. Ευχομαι να είναι ο τελευταίος, καλές ενεργοποιήσης
    Μακάρι αν και δεν το βλέπω, δεδομένου ότι μόλις πριν από λίγες μέρες αρχίσαν οι διαδικασίες ηλεκτροδότησης των καμπινών...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnis10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, την Τρίτη που θα έρθει ο courier με το μοντεμ θα ξέρω.
    Παρακαλώ, και εύχομαι θα μαντάτα να είναι ευχάριστα

  6. #1821
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επανέρχομαι στο θέμα του δικτύου στην Μανδηλαρά ανάμεσα απο Τρίγωνη πλατεία και πλατεία Νομαρχίας και συγκεκριμένα στο ύψος που βρίσκεται
    το κομμωτήριο ΒΕΚΟUTI (είναι ακριβώς μπροστά το καφαο 163)
    Η wind έσκαψε στον δρόμο αυτό πριν 1 μήνα και δεν έχουν αφήσει αναμονές.
    Υπάρχει περίπτωση η οπτική ίνα που θα εγκατασταθεί να μην χρησιμοποιηθεί για αναβάθμιση δικτύου και να μείνει το ΚΑΦΑΟ 163 εκτός αναβάθμισης
    Υπενθυμίζω οτι οι πολυκατοικίες στο αριστερό μέρος της Μανδηλαρά ανήκουν στο κέντρο Μεταμόρφωση και στο δεξί στην Φιλελλήνων.
    Η ερώτηση είναι θα έχω ποτέ VDSL ή όχι;

  7. #1822
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Μεσημέρι εβλεπα εργασίες στην παπαναστασίου στην διασταύρωση με μανδηλαρά, ειχαν ανοίξει το φρεάτιο και κάτι φτιάχνανε και είχαν και κουλούρες με πλαστικό κιτρινο σωλήνα

  8. #1823
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεσημέρι εβλεπα εργασίες στην παπαναστασίου στην διασταύρωση με μανδηλαρά, ειχαν ανοίξει το φρεάτιο και κάτι φτιάχνανε και είχαν και κουλούρες με πλαστικό κιτρινο σωλήνα
    Αναμονές όμως δεν έχουν αφήσει...
    Και έναν υπεύθυνο που ρώτησα σήμερα μου είπε οτι δεν είχαν εντολή για αναμονές
    και οτι αφου δεν έγινε τώρα δεν θα γίνει μάλλον ποτέ..

  9. #1824
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Σήμερα δέχτηκα τηλέφωνο από vodafone για προσφορά "fiber" 100. Είπανε ότι 15 Σεπτεμβρίου μπορεί να γίνει η σύνδεση. (αμπελόκηποι)

  10. #1825
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!
    με αφορμή τα σκαψίματα στην πόλη μας θέλω να ρωτήσω το εξής.
    εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια έχω 50άρα vdsl. Την πρώτη φορά με την wind και εδώ και 2 χρόνια με τη Νόβα.{forthnet ουσιαστικά)
    δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής.
    Γνωρίζει κάποιος στο ύψος της 1ης στρατιάς από πού παίρνω γραμμή;
    και δεύτερον, πότε θα δω στην περιοχή μου ταχύτητες μέχρι 200;
    τρίτη και τελευταία ερώτηση, θα προσφέρει νόβα μεγαλύτερες ταχύτητες ή να ξαναγυρίσω στη wind;

  11. #1826
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα δέχτηκα τηλέφωνο από vodafone για προσφορά "fiber" 100. Είπανε ότι 15 Σεπτεμβρίου μπορεί να γίνει η σύνδεση. (αμπελόκηποι)
    Φαίνεται πως βάλανε αρκετές καμπίνες σε λειτουργία στην περιοχή σου.

  12. #1827
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!
    με αφορμή τα σκαψίματα στην πόλη μας θέλω να ρωτήσω το εξής.
    εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια έχω 50άρα vdsl. Την πρώτη φορά με την wind και εδώ και 2 χρόνια με τη Νόβα.{forthnet ουσιαστικά)
    δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής.
    Γνωρίζει κάποιος στο ύψος της 1ης στρατιάς από πού παίρνω γραμμή;
    και δεύτερον, πότε θα δω στην περιοχή μου ταχύτητες μέχρι 200;
    τρίτη και τελευταία ερώτηση, θα προσφέρει νόβα μεγαλύτερες ταχύτητες ή να ξαναγυρίσω στη wind;
    Από το Α/Κ Μεταμόρφωσης, που βρίσκεται σε χώρο παραδίπλα στην Στρατιά (Ιλάρχου Σαρίμβεη) αλλά από ότι δείχνουν τα πράγματα μάλλον η Forthnet/Nova δεν θα δώσει ταχύτητες πάνω από 50mbps, και όποιος θα θελήσει παραπάνω ταχύτητα (εδώ δεν ξέρουμε ακόμα αν θα δώσει 50άρι από καμπίνες Vodafone/Wind) θα αναγκαστεί να φύγει. Αφού και εγώ που θέλω 50άρι θα περιμένω μέχρι Νοέμβριο-Δεκέμβριο που λογικά θα είναι έτοιμη και η καμπίνα 442 στην οποία ανήκω, και αν δεν δώσει θα πάω 1000% σε άλλη εταιρία. Τώρα το πότε θα γίνουν εμπορικά διαθέσιμα τα πακέτα των 200mbps είναι καθαρά θέμα των εταιριών, αν και κάποια άτομα από εδώ (σε άλλα threads) έχουν βάλει ήδη 200mbps

  13. #1828
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Επίσης στο site του ΟΤΕ για τη διαθεσιμότητα στις επιλογές δεν υπάρχει η ηρώων Πολυτεχνείου. Το έχει προσέξει άλλος;

  14. #1829
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης στο site του ΟΤΕ για τη διαθεσιμότητα στις επιλογές δεν υπάρχει η ηρώων Πολυτεχνείου. Το έχει προσέξει άλλος;
    Aν βάλεις εκεί που λέει περιοχή "ΛΑΡΙΣΑ - ΚΑΤΩ ΠΟΛΗ" θα στην βγάλει κανονικά

  15. #1830
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    525
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα ειναι η μέρα της Φαρσάλων, η WIND "γαζώνει"
    My Personal Blog | WPVice
    WordPress, web etc

Σελ. 122 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 102112117120121122123124127132142 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας