Σελ. 84 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 64747982838485868994104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.246-1.260 από 3084
  1. #1246
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Εάν βρεις σπίτι στα 500μ από το Α/Κ της φιλλεληνων που είναι το κέντρο της Λάρισας θα έχεις άνετα vdsl 50mbps από όλους τους παροχους με την πρωτιά να την έχει ο ΟΤΕ.

  2. #1247
    Εγγραφή
    05-10-2017
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Καλημερα, καλως να ερθει στη Λαρισα, υπαρχουν σε πολλες συνοικιες της Λαρισας, ακομα και 100 δινει διαθεσιμοτητα ο ΟΤΕ

    - - - Updated - - -

    Τα συνεργεία της WIND σκάβουν αυτή την ώρα στη Βόλου για να περάσουν και τα φρεάτια για την οπτική

  3. #1248
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteris51262 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και Χρόνια πολλά στους φίλους/φίλες του φόρουμ

    μετακομίζω σε έναν μήνα στην Λάρισα και ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια για την εξεύρεση κατοικίας θα είναι βέβαια η διαθεσιμότητα και η ταχύτητα του δικτύου VDSL. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει την κατάσταση στην πόλη να μου πει που περιμετρικά του κέντρου (σε απόσταση έως 500 μέτρα - περιμετρικά) είναι καλή η κατάσταση και με ποιόν πάροχο; Μέχρι τις 30/3 που έμενα στην Θεσσαλονίκη είχα Forthnet όπου έπιανα 10 Mbps (όπως γινόταν και με όλους τους παρόχους που τους άλλαξα όλους από το 2005) και φυσικά περιμένω να βρω καλύτερη κατάσταση. Προσωρινά μένω Τρίκαλα φιλοξενούμενος σε σπίτι συγγενή και πιάνω με τον οτε 24 Mbps και φυσικά είμαι τρελλαμένος! άντε να δω στην Λάρισα θα έχω vdsl 50 mbps;
    ευχαριστώ
    Χρόνια πολλά και σε σένα. Σε ένα από τα 3 βασικά Α/Κ της πόλης (Μεταμόρφωση) υπάρχει διαθεσιμότητα από Α/Κ και ταυτόχρονα έχουν μπει αρκετές καμπίνες από τον ΟΤΕ και είναι πολύ πιθανόν να είναι και κάποιες από αυτές ενεργοποιημένες. Στα άλλα 2 (Φιλλελλήνων & Ακαδημίας) υπάρχει και εκεί διαθεσιμότητα από Α/Κ και οσονούπω θα υπάρξει και διαθεσιμότητα από καμπίνες της WIND. To χρονοδιάγραμμα είναι για 2ο τρίμηνο του 2018, αλλά μάλλον αυτό θα καθυστερήσει επειδή πριν από λίγο καιρό άρχισε να τις τοποθετεί.

    Στο κέντρο Αβέρωφ έχουν μπει καμπίνες από τον ΟΤΕ και αρκετές από αυτές είναι ήδη ενεργοποιημένες. Στο άλλο συμπληρωματικό κέντρο της πόλης (Μοκάμπο) από όσο γνωρίζω διαθεσιμότητα υπάρχει μόνο από τον ΟΤΕ και μόνο για ADSL.

    Από Α/Κ VDSL δίνουν όλοι οι πάροχοι πλυν της Vodafone που δίνει μόνο από Φιλελλήνων.

    Πάντως σε γενικές γραμμές στο κέντρο της πόλης, οι ταχύτητες στο ADSL κυμαίνονται πάνω από τα 10mbps

    Y.Γ. για να δεις πως περίπου είναι τα κέντρα της πόλης μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον χάρτη fttxgr.eu (λείπει το κέντρο Μοκάμπο) και φυσικά να κάνεις τσεκάρισμα της διαθεσιμότητας μέσω των wizzard των παρόχων ( κατα προτίμηση στο site του OTE γιατί των παρόχων έχουν κάποιες ανακρίβειες)

  4. #1249
    Εγγραφή
    11-04-2018
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα!
    Ταλαιπωρουμαι αρκετο καιρο με γραμμη adls 24αρα vodafone στη Νεα Πολιτεια.Το ρουτερ μου συχρονιζει στα 8-9 mbps (εγω βλεπω και πολλες διακυμανσεις προς τα κατω) και το μεγαλο προβλημα ειναι οι διακοπες του wi fi , που παρ ολες τις προσπαθειες των τεχνικων εδω και μηνες (ρυθμισεις , αλλαγη ρουτερ κλπ) δεν απεδωσαν ιδιαιτερα.Σκεφτομαι να μεταβω σε γραμμη vdsl της vodafone.Μου ειπαν εχει στην περιοχη (μεσω οτε απ οτι καταλαβα) και εγγυωνται τα 45 mbps.επισης η αλλαγη του ρουτερ με 2,4 και 5 Mhz ΙΣΩΣ μου λυσει και το προβλημα του wifi.Εχει κανεις εμπειρια απο την περιοχη , η καλυτερα ακομα απο vdsl vodafone στη Νεα Πολιτεια?
    Ευχαριστω

  5. #1250
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα!
    Ταλαιπωρουμαι αρκετο καιρο με γραμμη adls 24αρα vodafone στη Νεα Πολιτεια.Το ρουτερ μου συχρονιζει στα 8-9 mbps (εγω βλεπω και πολλες διακυμανσεις προς τα κατω) και το μεγαλο προβλημα ειναι οι διακοπες του wi fi , που παρ ολες τις προσπαθειες των τεχνικων εδω και μηνες (ρυθμισεις , αλλαγη ρουτερ κλπ) δεν απεδωσαν ιδιαιτερα.Σκεφτομαι να μεταβω σε γραμμη vdsl της vodafone.Μου ειπαν εχει στην περιοχη (μεσω οτε απ οτι καταλαβα) και εγγυωνται τα 45 mbps.επισης η αλλαγη του ρουτερ με 2,4 και 5 Mhz ΙΣΩΣ μου λυσει και το προβλημα του wifi.Εχει κανεις εμπειρια απο την περιοχη , η καλυτερα ακομα απο vdsl vodafone στη Νεα Πολιτεια?
    Ευχαριστω
    Πάνε για αρχή πάρε το xiaomi router με τις τέσσερις κεραίες (το είδα στο public λίγο πάνω από τα 30 ευρώ) και πες μας εντυπώσεις.

  6. #1251
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    billfot η adsl παρέχεται απο το κέντρο της Μεταμόρφωσης που ειναι σε μεγάλη απόσταση απο τη Ν.Πολιτεία γι' αυτο και οι χάλια ταχύτητες.
    Η vdsl παρέχεται όμως απο την τοπικη καμπίνα αν μένεις σε σημείο που έχει αλλαχθει με καινούρια. Οπότε θα έχεις οχι 50 αλλα και 100 χαλαρά αν το ζητήσεις.
    Μπορεί οι καμπίνες να ειναι του ΟΤΕ αλλα οι περισσότεροι πάροχοι (με εξαίρεση ισως τη cyta) χρησιμοποιουν τις νέες καμπίνες οπότε και με voda θα εχεις 50αρα.
    Για το wifi παίρνεις ενα καλύτερο δικο σου router και ξεμπερδευεις

  7. #1252
    Εγγραφή
    11-04-2018
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν είναι μόνο οι αποσυνδέσεις του wi fi. Η ταχύτητα του ίντερνετ είναι χαμηλή, είτε γιατί έχει διακυμάνσεις, είτε γιατί το χρησιμοποιούμε πολλα άτομα. Άρα θέλω μια συνολική λύση, γι αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία...

    - - - Updated - - -

    Nikgr σωστό μου ακούγεται. Μένει κάποιο μέλος να μας πει την εμπειρία του στην περιοχή. Υπ όψιν στον ΟΤΕ μου είπαν ότι υπάρχει κουτί κοντά μου.

  8. #1253
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο οι αποσυνδέσεις του wi fi. Η ταχύτητα του ίντερνετ είναι χαμηλή, είτε γιατί έχει διακυμάνσεις, είτε γιατί το χρησιμοποιούμε πολλα άτομα. Άρα θέλω μια συνολική λύση, γι αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία...

    - - - Updated - - -

    Nikgr σωστό μου ακούγεται. Μένει κάποιο μέλος να μας πει την εμπειρία του στην περιοχή. Υπ όψιν στον ΟΤΕ μου είπαν ότι υπάρχει κουτί κοντά μου.
    Η Νέα Πολιτεία ειναι απο τις πρώτες περιοχές στην Λάρισα που έβαλε ο ΟΤΕ καμπίνες, οπότε ζήτα απο την Vodafone πακέτο VDSL και θα εισαι οκ

  9. #1254
    Εγγραφή
    11-04-2018
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

  10. #1255
    Το avatar του μέλους Skipper
    Skipper Guest
    3 ακόμα καμπίνες θα μπουν οσονούπω στην Σεφέρη. Μία στην γωνία με Κίρκης (μπροστά σε ένα παρκάκι), μία λίγο πριν το ύψος της 23ης Οκτωβρίου και μία στην γωνία με Ναυαρίνου... Προφανώς κάπου εκεί θα στρίβουν και τα καλώδια οπτικών ινών για να καταλήξουν και στην Μανδηλαρά και στο Α/Κ Ακαδημίας.

  11. #1256
    Εγγραφή
    11-04-2018
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας

  12. #1257
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα είδα κάτι το απρόσμενο, η τρύπα για την βάση της καμπίνας επί της οδού Χρυσοχόου και Σαλαμίνος έκλεισε χωρίς φυσικά να τοποθετηθεί η καμπίνα. Δυστυχώς η καμπίνα αυτή τυχαίνει να είναι η δικιά μου και μου χάλασε την ημέρα γυρνώντας από την δουλεία πριν από λίγο.

    Υποψιάζομαι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την πολυκατοικία στην γωνία καθώς είχα δει χαρτί τις προάλλες στο οποίο ζητούσε η διαχείριση να την καλέσει ο δήμος, πίστευαν ότι είναι έργα του δήμου.

  13. #1258
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    με ολόκληρο το κέντρο γύρω απο τη Νομαρχία που θα είχε FTTH τι θα γινει?
    Μιλαμε για 50καμπίνες που εγιναν καπνος. Οχι 1-2...

  14. #1259
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μάλλον θα εμφανισθούν και αυτές ξαφνικά, όπως συμβαίνει και με τις άλλες. Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι σε 2 το πολύ βδομάδες είναι δυνατόν να τοποθετηθούν και οι 50, απλά δεν ξέρουμε το πότε και τι ιστορικό υπάρχει.

  15. #1260
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    το θεμα ειναι οτι γι' αυτες δε ζητησε αδεια εγκατάστασης η wind απο το δήμο όπως για τις υπόλοιπες jkoukos

Σελ. 84 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 64747982838485868994104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας