Σελ. 147 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 127137142145146147148149152157167 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.191-2.205 από 3084
  1. #2191
    Εγγραφή
    23-07-2008
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    36.5(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duthman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα παρατήρησα οτι δώσανε 100αρα και 200αρα διαθεσιμη απο το wizard του ΟΤΕ στον Αγιο Κων/νο
    Έγω είμαι αρχές Στρατηγού φράγκου. Έδω και καμιά βδομάδα έχουν δώσει διαθεσιμότητα για VDSL 30 και πάνω. Οι επιλογές πριν ήταν μονο ADSL.Έκανα αίτηση για 50άρα την περασμένη Τρίτη (18/12).
    Έχουμε άποψη για το πόσο διάστημα χρειάζεται να γίνει η μετάβαση απο ADSL σε VDSL;

  2. #2192
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Χρόνια πολλά σε όλους!. Χτές, παραμονή χριστουγέννων ήρθε η WIND στο φρεάτιο της γειτονιάς μου ,απο εκει που κουμπώνω και εγώ δηλάδη και για ενα 20λεπτο κάτι σκαλίζανε και μετά φύγανε.
    Τέτοια μέρα τέτοια έργα....

  3. #2193
    Εγγραφή
    08-09-2018
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χρόνια Πολλά σε όλους!

  4. #2194
    Εγγραφή
    03-12-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΠΠΕΙΟ
    Εγώ έχω κάνει αίτηση για μεταφορά του τηλεφώνου από το χωριό στην Λαρισα με τον ίδιο κωδικό 2410 από την πρώτη Δεκεμβρίου με αναβάθμιση σε vdsl 50
    Με ηλικιωμένο άτομο στο σπίτι το οποίο χρειάζεται το τηλέφωνο δίπλα του όταν εγώ λείπω για δουλειά. Πρώτο διαθέσιμο ραντεβού μου είπαν στις οκτώ Ιανουαρίου. Καταστάσεις απίστευτης ταλαιπωρίας και τρελαε. Δύο φορές πήγα στον ΟΤΕ τους εξήγησα την κατάσταση μου είπαν ότι το προωθούν ως ύψιστη προτεραιότητα αυτό πριν 15 μερες. Στις 16 του μήνα που πήγα στην δουλειά η μητέρα μου έπαθε αρρυθμία και αν δεν ανέβαινε τυχαία ο αδερφός του σπιτινοικοκυρη επάνω με έναν μάστορα άλλον για κάτι ψιλά μερεμέτια θα είχαμε δράματα μέσα στις γιορτές. Ευτυχώς που άφησα του ανθρώπου τα κλειδιά την προηγούμενη μέρα. Απίστευτες καταστάσεις εν έτος 2019
    Έκανα hijack το θέμα σου για να πω τον πόνο μου και εγώ και να σου πω επίσης ότι ελπίζω να σε αναβαθμίσουν γρήγορα. Πάντως εμένα για μία μεταφορά γραμμής μου λένε ότι από την πρώτη Δεκεμβρίου που την έκανα θα έρθουν όπως είπα οκτώ Ιανουαρίου και όχι να πεις ότι είμαι κάπου στην ερημιά. Στην Νεράιδα μένω.

  5. #2195
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aloyminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω κάνει αίτηση για μεταφορά του τηλεφώνου από το χωριό στην Λαρισα με τον ίδιο κωδικό 2410 από την πρώτη Δεκεμβρίου με αναβάθμιση σε vdsl 50
    Με ηλικιωμένο άτομο στο σπίτι το οποίο χρειάζεται το τηλέφωνο δίπλα του όταν εγώ λείπω για δουλειά. Πρώτο διαθέσιμο ραντεβού μου είπαν στις οκτώ Ιανουαρίου. Καταστάσεις απίστευτης ταλαιπωρίας και τρελαε. Δύο φορές πήγα στον ΟΤΕ τους εξήγησα την κατάσταση μου είπαν ότι το προωθούν ως ύψιστη προτεραιότητα αυτό πριν 15 μερες. Στις 16 του μήνα που πήγα στην δουλειά η μητέρα μου έπαθε αρρυθμία και αν δεν ανέβαινε τυχαία ο αδερφός του σπιτινοικοκυρη επάνω με έναν μάστορα άλλον για κάτι ψιλά μερεμέτια θα είχαμε δράματα μέσα στις γιορτές. Ευτυχώς που άφησα του ανθρώπου τα κλειδιά την προηγούμενη μέρα. Απίστευτες καταστάσεις εν έτος 2019
    Έκανα hijack το θέμα σου για να πω τον πόνο μου και εγώ και να σου πω επίσης ότι ελπίζω να σε αναβαθμίσουν γρήγορα. Πάντως εμένα για μία μεταφορά γραμμής μου λένε ότι από την πρώτη Δεκεμβρίου που την έκανα θα έρθουν όπως είπα οκτώ Ιανουαρίου και όχι να πεις ότι είμαι κάπου στην ερημιά. Στην Νεράιδα μένω.
    Αν υπάρχει τόσο σοβαρό θέμα θα σου πρότεινα να πας σε κάποια τέτοια λύση και να μην βασίζεσαι στο σταθερό και στην ΔΕΗ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #2196
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Lanner FW 7525B/SP 2+
    SNR / Attn
    32(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα βλέπω διαθεσιμότητα στους wizards της Wind και Cosmote έως 200Mbps. Περιοχή Κάτω Πόλη.

  7. #2197
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Στο wizard του οτε δειχνει διαθεσιμοτητα εως 200mbps και για Ν.Σμυρνη σημερα !
    ( Στους αλλους παροχους τιποτα ακομα )
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  8. #2198
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Καλή χρονιά σε όλους. Άφαντη η wind από την Λάρισα. Μπήκαμε και επίσημα Q1 2019

  9. #2199
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Καλημερα και καλη χρονια.
    Υπαρχουν καμπινες που εχουν ενεργοποιηθει και δε φαινονται στο συστημα.
    Παρτε τη wind και δωστε αριθμο βροχου αν θελετε να μαθετε για τη συνδεση σας.
    Με τηλ δε φαινετε ουτε η δικη μου !
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  10. #2200
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Με πήραν τηλέφωνο από κοσμοτε για ραντεβού να κάνουν και αυτοί το σχέδιο εγκατάστασης προς το διαμέρισμα. Τους είπα ότι η wind άφησε ημιτελης δουλειά, και είπε ότι το γνωρίζουν και θέλει και να δουν τι εκκρεμότητα υπάρχει. Αντε να δουμε....

  11. #2201
    Το avatar του μέλους papamarg
    papamarg Guest
    Ελπίζω μέχρι το τέλος του 2019 να έχουμε VDSL στη Γιάννουλη. Λήγει το συμβόλαιο μου με τη Vodafone σύντομα και λέω να μεταφερθώ στην Cosmote, πιστεύετε ότι αν παραμείνω στη Vodafone θα αργήσω περισσότερο να πάρω VDSL? Δε θέλω να δεσμευτώ άλλα δύο χρόνια χωρίς να είμαι σίγουρος ότι η Vodafone θα δίνει VDSL από ΚΑΦΑΟ, τουλάχιστον η Cosmote ήδη δίνει VDSL από ΑΚ (αν και ούτε 20 Mbps δε πιάνει από ότι έχω ακούσει, αλλά είναι μια βελτίωση)

  12. #2202
    Εγγραφή
    03-12-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΠΠΕΙΟ
    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει αν στην Νεράιδα παίρνουμε Internet από καμπίνα ή από αστικό κέντρο. Να πω εδώ ότι έχω εδώ στην οδός Χίου που μένω δύο καμπίνες πολύ κοντά μου την 209 και νομίζω και την 224 αλλά πραγματικά δεν ξέρω. . Επίσης αν κάποιος ξέρει να μου πει αν κάποια από τις δύο διαθέτει και verctoning.

  13. #2203
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    525
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Path Level
    Interleaved
    Στην χαραυγή σημερα ειδα σύνδεσαν κάποιες καμπίνες ενώ ρεύμα εχουν πάρει εδω και κάποιο χρονικό διάστημα
    My Personal Blog | WPVice
    WordPress, web etc

  14. #2204
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νίκαια πάντως έχουνε συνδεθεί όλες αλλά δεν είναι ενεργοποιημένες, τον Μάιο μου ειχανε πει για 1-2 μήνες και μπήκε 19, καλή χρονιά σε όλους

  15. #2205
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κεντρική πύλη ΑΤΑ, επί της Αγιάς, έκανα αίτηση στις 13 Δεκεμβρίου και χθες, 7 Ιανουαρίου, η Wind με συνέδεσε (FTTC) 50MBPS.
    Να τονιστεί ότι έγινε μεταφορά τηλ αριθμού από forthnet.

    Οι ταχύτητες είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ:

    Ονομαστικές ταχύτητες συμβολαίου: 50Mbps down - 5Mbps up
    To modem-router κλειδώνει: 64.10 MBps down - 24.80 Mbps up
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-192.168.1.254-2019.01.08-08-38-02.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  55,8 KB 
ID: 200203
    (οι τιμές επιβεβαιώθηκαν και από το speedtest, με sever ελέγχου ΟΤΕ Αθήνα και ping 11 ms ) Δηλ οι πραγματικές ταχύτητες είναι μεγαλύτερες από τις ονομαστικές. Yπόψην ότι αυτές οι ταχύτητες επιτυγχάνονται μόνο αν το PC είναι καλωδιακά συνδεμένο στο modem router. Με wifi, οι ταχύτητες πέφτουν σημαντικά. Ακολουθεί εικόνα από τεστ με wifi.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-www.speedtest.net-2019.01.08-08-32-03.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  41,1 KB 
ID: 200202

    Η πολυκατοικία μου είναι 12 ετών (το αναφέρω για την εκτίμηση ποιότητας καλωδιώσεων) και απέχει περίπου 80 μέτρα από το καινούργιο ΚΑΦΑΟ.

    Ο γιος μου, που παίζει δικτυακά παιχνίδια τύπου Warcraft, διαπίστωσε σημαντικότατη βελτίωση, με ότι και αν είναι αυτό που εννοεί.
    Κατέβασα για δοκιμή ένα iso αρχείο 1,8 gb και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Αλλά εκεί που ξετρελάθηκα είναι το ανέβασμα.

    Η αναβάθμιση έγινε από ADSL24 με πραγματικές ταχύτητες 11Mbps down - 1 Mbps up. Όπως καταλαβαίνετε, μετά από τέτοιες λεπρές ταχύτητες, αισθάνομαι να πετάω.


    Κατά την άποψή μου, η παραπάνω σύνδεση των 50mbps είναι υπεραρκετή για τους περισσότερους, αφού είναι φτηνή, απαιτεί μόνο μια αλλαγή modem-router που το δίνει ο πάροχος δωρεάν, έχει δωρεάν ενεργοποίηση και έχει φθηνό πάγιο.
    Το νέο modem-router μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε pstn πρίζα του σπιτιού και να μετακινηθεί όσες φορές θέλουμε, σε οποιοδήποτε δωμάτιο.

    Τα πακέτα FTTH 100 και 200, ξεφεύγουν σε τιμή, απαιτούν εγκατάσταση από συνεργείο (τρύπες και σοβατίσματα), που χρεώνονται 188 ευρώ από τη wind, με μειονέκτημα ότι εκεί που θα μπει το modem-router εκεί θα μείνει, αφού συνδέεται με οπτική ίνα. Τα πακέτα αυτά, προφανώς απευθύνονται είτε σε επαγγελματίες, είτε σε τρελαμένους χομπίστες, με οικονομική άνεση.

    Ο τεχνικός που ήρθε για την εγκατάσταση, όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι οι περισσότεροι βάζουν 50 Mbps, μια μειοψηφία βάζει 100 Mbps, σχεδόν κανένας 200 mbps και οι μεγάλοι επαγγελματικοί παίκτες 1 Gbps (εταιρίες με πολύ προσωπικό και αυξημένες ανάγκες δικτύωσης).


    Το πακέτο που έβαλα είναι 50mbps double play και περιλαμβάνει:
    1. 50Mbps down - 5Mbps up (ονομαστικές ταχύτητες)
    2. Απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά
    3. 300 λεπτά προς όλα τα κινητά
    4. Άλλα 1500 λεπτά προς κινητά Wind ή Q
    5. Μια κάρτα SIM Simple-FI με δώρο ένα GB data κάθε μήνα
    6. Μια κάρτα F2G με δωρεάν χρόνο ομιλίας κάθε μήνα.

    Μηνιαίο κόστος 30 ευρώ, δέσμευση 24 μηνών.

    ΠΡΟΣΟΧΗ. Υπάρχει και ένα σοβαρό μειονέκτημα.
    Η τηλεφωνική γραμμή μετατρέπεται σε voip, δηλ η τηλεφωνική συσκευή κουμπώνει πάνω στο modem υποχρεωτικά και δεν μπορείς να την μεταφέρεις σε άλλο δωμάτιο, όπου υπάρχει πρίζα PSTN. Εκεί που έχεις το modem-router, εκεί θα πρέπει να βρίσκεται και το τηλέφωνο.
    Σε περίπτωση διακοπής ηλεκτρικού ρεύματος ΔΕΝ έχεις τηλέφωνο.

    Αυτά τα ολίγα και αν υπάρχουν απορίες, εδώ είμαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος begar : 08-01-19 στις 09:40.

Σελ. 147 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 127137142145146147148149152157167 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας