Σελ. 57 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 3747525556575859626777 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 841-855 από 3084
  1. #841
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Εγώ πάντως και ας μην είμαι προγραμματισμένο καφάο, πιστεύω ότι μόλις περάσει ο αγωγός οπτικών ινών από μπροστά μου (Ηπείρου) οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να μην εκμεταλλευτούν οι ISP τον έτοιμο αγωγό στην πυκνοκατοικημένη περιοχή του κέντρου.

  2. #842
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Σήμερα είδα σε 2-3 σημεία στον κεντρικό δρόμου του Τυρνάβου, να ετοιμάζουν αναμονές για οπτικές... Άρα μάλλον η πολυαγαπημένη μας wind κάνει εργασίες εκεί. Να δείτε που πρώτα θα πάρει VDSL ο Τύρναβος και μετά τα Α/Κ Φιλλελλήνων και Ακαδημίας...

  3. #843
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.241
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Η wind ενα συνεργείο έχει για ολη τη Θεσσαλία?
    Θα πάνε και στον Αλμυρο πριν αποφασίσουν να ασχοληθούν σοβαρά με τη Λάρισα?
    Τοσες διαφημίσεις έβγαλαν. Γιατι δε βγάζουν και μια για την πρόοδο των έργων?

  4. #844
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοσες διαφημίσεις έβγαλαν. Γιατι δε βγάζουν και μια για την πρόοδο των έργων?
    Αυτό δεν θα είναι διαφήμιση... Θα είναι δυσφήμιση

  5. #845
    Εγγραφή
    04-01-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    33.9(dB) / 4.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, έχω ζητήσει αναβάθμιση σε VDSL 50 απο Nova, στις 22 Δεκεμβριου, περιοχή Νεάπολη, σε νέα καμπίνα που βρίσκεται δίπλα στο σπίτι μου. Μου είπανε οτι σε 2 εβδομάδες το πολύ θα έχει ενεργοποιηθεί, εχει περάσει όμως σχεδόν ένας μήνας και ακόμη τίποτα. Απο επικοινωνία που είχα μου είπανε οτι ο ΟΤΕ μεταβάλει συνέχεια τις ημερομηνίες εργασίας και ενεργοποίησης στην καμπίνα και γιαυτο καθυστερει. Γνωριζει κάποιος τι παίζει με τις καμπίνες απο εναλλακτικούς παρόχους περαν του ΟΤΕ?

  6. #846
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexis1877 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, έχω ζητήσει αναβάθμιση σε VDSL 50 απο Nova, στις 22 Δεκεμβριου, περιοχή Νεάπολη, σε νέα καμπίνα που βρίσκεται δίπλα στο σπίτι μου. Μου είπανε οτι σε 2 εβδομάδες το πολύ θα έχει ενεργοποιηθεί, εχει περάσει όμως σχεδόν ένας μήνας και ακόμη τίποτα. Απο επικοινωνία που είχα μου είπανε οτι ο ΟΤΕ μεταβάλει συνέχεια τις ημερομηνίες εργασίας και ενεργοποίησης στην καμπίνα και γιαυτο καθυστερει. Γνωριζει κάποιος τι παίζει με τις καμπίνες απο εναλλακτικούς παρόχους περαν του ΟΤΕ?
    Καταρχάς μπες στο site του OTE (https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=res) και κάνε αναζήτηση διαθεσιμότητας μέσω διεύθυνσης ή και με κάποιον κοντινό αριθμό που ξέρεις ότι ανήκει στον ΟΤΕ.

    Αν δεις ότι υπάρχει διαθεσιμότητα, τότε απλά η Forthnet σε κοροϊδεύει και δεν έχει στείλει καθόλου το αίτημα στον ΟΤΕ. Σε αυτήν την περίπτωση κάντην μια αναφορά στην ΕΕΤΤ βάζοντας σαν συνημμένο ένα printscreen της αναζήτησης και όλο το ιστορικό. Πάντως καλό είναι να κοιτάξεις και τον αριθμό της καμπίνας (πχ 123) και δεις αν γράφει κάτι 123 ΧΧ στο κουτί του σπιτιού ή της πολυκατοικίας σου, ώστε να είσαι σίγουρος ότι παίρνεις από αυτήν.

    Αν δεις ότι δεν σου βγάζει, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και απλά περιμένεις πότε θα την ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ. Πάντως υπάρχουν ακόμα πολλές καμπίνες στο Α/Κ Μεταμόρφωσης που δεν έχουν πάρει ακόμα ρεύμα.

    Υπάρχει επίσης η πιθανότητα η καμπίνα να έχει ενεργοποιηθεί πρόσφατα και να μην έχουν ενημερωθεί ακόμα τα συστήματα των παρόχων

  7. #847
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλα καλά και άγια και συμφωνώ με αυτά που έγραψες, εκτός της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ.
    Πως σου ήρθε ως ιδέα και σε ποιον κανονισμό θα πατήσει ώστε να την κάνει; Σε ποιο άρθρο αναφέρεται ότι ένας πάροχος έχει υποχρέωση να παρέχει την όποια υπηρεσία νοικιάζοντας στη χοντρική;
    Μήπως το έχουμε παρακάνει με τις καταγγελίες για ψύλλου πήδημα;

  8. #848
    Εγγραφή
    04-01-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    33.9(dB) / 4.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η σελίδα της Forthnet βγάζει διαθεσιμότητα απο την ημέρα που έκανα και την αίτηση. Στη σελίδα της cosmote μου λεει Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. (περάστε απο το καταστημα μας να σας πούμε). Σε γείτονα διπλα δίνει κανονικα μεχρι 100mbs. Αναγκαστικα θα περιμένω γιατι απο ότι κατάλαβα δεν βγαίνει ακρη.

  9. #849
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexis1877 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σελίδα της Forthnet βγάζει διαθεσιμότητα απο την ημέρα που έκανα και την αίτηση. Στη σελίδα της cosmote μου λεει Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. (περάστε απο το καταστημα μας να σας πούμε). Σε γείτονα διπλα δίνει κανονικα μεχρι 100mbs. Αναγκαστικα θα περιμένω γιατι απο ότι κατάλαβα δεν βγαίνει ακρη.
    Με λίγα λόγια... ΔΕΝ πρόκειται να πάρεις VDSL, διότι πολύ απλά δεν σκοπεύει η Forthnet να πάρει χονδρική από την συγκεκριμένη καμπίνα ειδικά από τη στιγμή που βγάζει διαθεσιμότητα ο ΟΤΕ, και όλα τα υπόλοιπα είναι φτηνές δικαιολογίες... Αναγκαστικά θα περιμένεις(εκτίμηση μοτ, για μεγάλο χρονικό διάστημα), εκτός και άν θέλεις να αλλάξεις πάροχο.

    Εγώ πάντως αν κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον θελήσω να βάλω VDSL, αυτό δεν θα είναι από την Forthnet.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα καλά και άγια και συμφωνώ με αυτά που έγραψες, εκτός της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ.
    Πως σου ήρθε ως ιδέα και σε ποιον κανονισμό θα πατήσει ώστε να την κάνει; Σε ποιο άρθρο αναφέρεται ότι ένας πάροχος έχει υποχρέωση να παρέχει την όποια υπηρεσία νοικιάζοντας στη χοντρική;
    Μήπως το έχουμε παρακάνει με τις καταγγελίες για ψύλλου πήδημα;
    Με την αιτιολογία ότι "κοροϊδεύει" τον συνδρομητή της, με ανύπαρκτες διαθεσιμότητες. Τους είχα κάνει παλιότερα παρόμοια καταγγελία, γιατί τότε που ήθελα να βάλω VDSL, στο σύστημα τους έβγαζε και όταν πήγα την άλλη μέρα να κάνω στον κατάστημα , μου είπαν ότι δεν υπάρχει. Μετά την καταγγελία όμως, με πήραν τηλέφωνο και μου έκαναν και "παράπονα" που τους έκανα καταγγελία.

    Εγώ πάντως κάνω ακόμα και για ψύλλου πήδημα... Δεν μου κοστίζει τίποτα... Οι εταιρίες "τρέχουν"...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosLarissa : 17-01-18 στις 18:13.

  10. #850
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καθείς με ότι πιστεύει. VDSL έβαλες τελικά από κάποιον πάροχο; Και αν όχι, τι κέρδισες με την "καταγγελία";

  11. #851
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθείς με ότι πιστεύει. VDSL έβαλες τελικά από κάποιον πάροχο; Και αν όχι, τι κέρδισες με την "καταγγελία";
    Αυτό που κέρδισα ήταν ότι τους ανάγκασα να στέλνουν απαντήσεις (έστω και τυποποιημένες στην ΕΕΤΤ ) και να με παίρνουν τηλέφωνο να προσπαθούν να "δικαιολογηθούν".

    VDSL δεν έβαλα, αλλά πλέον δεν σκοπεύω να βάλω διότι καμπίνες θα βάλει η wind και δεν θέλω με τίποτα να έχω σχέση με αυτήν την εταιρία... Μόλις λήξει το συμβόλαιο που έχω με την Forthnet (αν υπάρχει μέχρι του χρόνου τον Νοέμβριο του 2018) μόνο και μόνο επειδή έχει μετοχές σε αυτήν η Wind... Εξάλλου και με τα 15-16 mbps που πιάνω ευχαριστημένος είμαι... Το upload δεν με ενδιαφέρει καθόλου... Έπειτα ο μόνος λόγος που ήθελα να βάλω VDSL ήταν για να κατεβάζω γρήγορα ταινίες... Άλλα όπως δείχνουν τα πράγματα κάποια στιγμή θα μπει πολιτική ορθής χρήσης οπότε όσο πιο γρήγορη ταχύτητα έχεις τόσο πιο γρήγορα θα τελειώνει το όριο

    Πλέον έχω σταματήσει και να κατεβάζω... Προτιμώ να πετάγομαι σε ένα video club γνωστής αλυσίδας που είναι και 10 λεπτά απόσταση με τα πόδια και να τις ενοικιάζω από εκεί αφού πρώτα κάνω κράτηση... Έτσι τις "κατεβάζω" πολύ πιο γρήγορα και από VDSL

    To μόνο κακό, είναι ότι πρέπει να κάνω πιο προσεχτική διαλογή των ταινιών που παίρνω, γιατί δεν συμφέρει να ενοικιάζω ότι σαβούρα κατέβαζα πριν, και τις περισσότερες φορές τις διέγραφα μετά από κανένα τέταρτο

  12. #852
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, τους έκανες τα μούτρα κρέας! Μια (όπως λες) τυπική απάντηση θα έδωσαν ότι ήταν λάθος του υπαλλήλου στην εξυπηρέτηση και ότι κανονικά δεν μπορούν να σου δώσουν για Χ λόγους. Τέτοιες περιπτώσεις είναι γνωστές και συμβαίνουν σε όλους τους παρόχους, με την ΕΕΤΤ να βάζει κατευθείαν το θέμα στο αρχείο.
    Το αν ευχαριστιέσαι με όλα αυτά κι εν τέλη τα πράγματα να παραμένουν όπως τα λέει η εταιρεία χωρίς ουσιαστική κατάληξη, ας το κρίνουν οι άλλοι κατά πόσο έχει αξία μια τέτοια "καταγγελία".

  13. #853
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τους έκανες τα μούτρα κρέας! Μια (όπως λες) τυπική απάντηση θα έδωσαν ότι ήταν λάθος του υπαλλήλου στην εξυπηρέτηση και ότι κανονικά δεν μπορούν να σου δώσουν για Χ λόγους. Τέτοιες περιπτώσεις είναι γνωστές και συμβαίνουν σε όλους τους παρόχους, με την ΕΕΤΤ να βάζει κατευθείαν το θέμα στο αρχείο.
    Το αν ευχαριστιέσαι με όλα αυτά κι εν τέλη τα πράγματα να παραμένουν όπως τα λέει η εταιρεία χωρίς ουσιαστική κατάληξη, ας το κρίνουν οι άλλοι κατά πόσο έχει αξία μια τέτοια "καταγγελία".
    Για αυτό όλοι φεύγουν σιγά-σιγά από την Forthnet. Επειδή έχει καταντήσει χειρότερη και από την wind. Βασικά ΟΛΕΣ τα ίδια σκ@τ@ είναι, Μέχρι να σε πάρουν πελάτη σου τάζουν λαγούς με πετραχήλια, αλλά μόλις πας, μην είδατε τον Παναή. Αλλά πραγματικά θα το χαιρόμουν αν η συγκεκριμένη έβαζε λουκέτο... Δεν είναι καλό για εμάς αυτό, αλλά εταιρίες με τέτοια χρέη πρέπει να κλείνουν γιατί φεσώνουν και άλλο τους προμηθευτές τους και σε επέκταση εμάς τους ίδιους...

    Πάντως κλείσει δεν κλείσει, εξαγοραστεί δεν εξαγοραστεί, σε λίγους μήνες που θα δουν την αίτηση φορητότητας, τότε θα με "θυμηθούν" και θα πάρουν να με ρωτήσουν γιατί φεύγω και τότε θα τα ακούσουν όλα και από την καλή και από την ανάποδη.

    Ας κλείσουμε τα off topic εδώ... Πάντως η Forthnet πρέπει να είναι η μοναδική εταιρία στην Ελλάδα, που αντί να πάει μπροστά σε θέματα τεχνολογίας, πάει πίσω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosLarissa : 18-01-18 στις 00:12.

  14. #854
    Εγγραφή
    04-01-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    33.9(dB) / 4.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, γιατι σε τηλέφωνο του ΟΤΕ δίνει διαθεσιμότητα, ενω με διεύθυνση σου λεει επικοινωνηστε μαζι μας, γνωριζω οτι η υποδομή "είναι" του Οτε και λογικα το βλέπει και ανταγωνιστικά αλλα και οι τιμες του ΟΤΕ σε υποχρεωνουν να επιλεξεις εναλλακτικο πάροχο, αν ειμουν στον ΟΤΕ αυτη τη στιγμη δεν υπηρχε περιπτωση να βάλω VDSL η Fiber όπως το ονομάζουν πλέον. Το μόνο που έχω κερδίσει αυτη τη στιγμή είναι ένα καινούργιο μόντεμ για VDSL2 και ατελείωτες μέρες αναμονής χωρίς πραγματικό λόγο για μένα. Και όπως ειπε και ο φίλος πιο πάνω, δεν βρίσκω καποιο ουσιαστικό λογο για όλο αυτο να κάνω καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Οσον αφορά το ίδιο το VDSL δεν ειναι μόνο για να κατεβάζεις ταινίες. Εχεις Απροβληματιστο streaming σε Full HD, άνετο σερφάρισμα και όταν χρειάζεται να κάνεις upload δεν χρειαζεται να περιμένεις 2 ώρες για ένα απλό αρχείο. Και όλα αυτα αξίζουν όταν στο πουλάνε σε λογικά πλαίσια.

  15. #855
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Από Δευτέρα παιδιά ξεκινάνε τα έργα στην Ηπείρου.
    Μιας και μένω Ηπείρου θα έχετε άμεσο ρεπορτάζ!
    ΛΟΛ

Σελ. 57 από 206 ΠρώτηΠρώτη ... 3747525556575859626777 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στη Ρόδο;
    Από alexgrc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 16:19
  2. VDSL στη Ξάνθη
    Από Κοζανίτης στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 13:18
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:42
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  5. VDSL στη Ν. Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας