Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν πιστευεις την στατιστικη σαν επιστημη τοτε δεν μπορεις να πιστεψεις και καμια αλλη επιστημη πλην των μαθηματικων αντε και της πληροφορικης...γιατι ολες οι υπολοιπες (απο οικονομικα μεχρι ψυχολογια και ιατρικη στηριζονται λιγο εως πολυ στην στατιστικη)

    η στατιστικη σαν επιστημη εχει θεμελιωθει αξιωματικα με μαθηματικα και δεν μπορει να αμφισβητηθει...το μονο που μπορει να αμφισβητησει κανεις ειναι ο τροπος που χρησιμοποιειται και εξαιτιας αυτου εγραψα οτι εγραψα πιο πανω (οτι ειναι ευρωπαικο οργανο η eurostat κλπ)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλο να μην πιστευεις σε μια επιστημη που εχει θεμελιωθει αξιωματικα και αλλο να πιστευεις ή οχι σε κατι που δεν μπορει να αποδειχθει η υπαρξη του και ταυτοχρονα η μη υπαρξη του...το πρωτο ειναι αστειο ενω το δευτερο ειναι λογικο
    Sorry και no offence, αλλά στατιστική και μαθηματικά δεν είναι επιστήμες, είναι εργαλεία. Οικονομικά, πληροφορική και ψυχολογία ούτε καν


    On topic τώρα, θα περίμενα μικρότερο ποσοστό ακόμα και για Ελλάδα.

  2. #17
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry και no offence, αλλά στατιστική και μαθηματικά δεν είναι επιστήμες, είναι εργαλεία. Οικονομικά, πληροφορική και ψυχολογία ούτε καν


    On topic τώρα, θα περίμενα μικρότερο ποσοστό ακόμα και για Ελλάδα.
    Ακριβώς, είναι τεράστιο ποσοστό και δείχνει τον ψηφιακό αναλφαβητισμό μας.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #18
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry και no offence, αλλά στατιστική και μαθηματικά δεν είναι επιστήμες, είναι εργαλεία. Οικονομικά, πληροφορική και ψυχολογία ούτε καν

    μαλιστα...και γιατι δεν ειναι επιστημες?? μην μου πεις τον κλασσικο ορισμο της επιστημης με το πειραμα και τις λοιπες κοτσανες που χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια καποιοι ανιδεοι για να την πουν στους μαθηματικους...περιμενω σοβαρη απαντηση

    και στην τελικη αν δεν ειναι αυτες επιστημες τοτε ποιες ειναι?

    μπορει να χρησιμοποιουνται ως εργαλεια για να αναπτυχθουν αλλες επιστημες βλεπε φυσικη αλλα δεν σημαινει οτι δεν ισχυει κ το αντιθετο...πχ και η φυσικη και τα οικονομικα και η χημεια εχουν δωσει το εναυσμα για να εξερευνηθουν κ αλλες περιοχες των μαθηματικων (πχ μιγαδικη αναλυση, στοχαστικη αναλυση, κινηση Brown αντιστοιχα), οπως επισης ειναι γεγονος οτι παρα πολλα κομματια των μαθηματικων ειχαν διατυπωθει πολυ πριν χρειαστουν σε διαφορες επιστημες (πχ ν-διαστατοι χωροι)

  4. #19
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Λυπηρό ποσοστό.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Και που μπαίνουν; Στο φεϊσμπουκς είναι.... είμαι Αγγλία, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις ιντερνετικά, στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στον γκισέ.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #21
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλιστα...και γιατι δεν ειναι επιστημες?? μην μου πεις τον κλασσικο ορισμο της επιστημης με το πειραμα και τις λοιπες κοτσανες που χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια καποιοι ανιδεοι για να την πουν στους μαθηματικους...περιμενω σοβαρη απαντηση

    και στην τελικη αν δεν ειναι αυτες επιστημες τοτε ποιες ειναι?

    μπορει να χρησιμοποιουνται ως εργαλεια για να αναπτυχθουν αλλες επιστημες βλεπε φυσικη αλλα δεν σημαινει οτι δεν ισχυει κ το αντιθετο...πχ και η φυσικη και τα οικονομικα και η χημεια εχουν δωσει το εναυσμα για να εξερευνηθουν κ αλλες περιοχες των μαθηματικων (πχ μιγαδικη αναλυση, στοχαστικη αναλυση, κινηση Brown αντιστοιχα), οπως επισης ειναι γεγονος οτι παρα πολλα κομματια των μαθηματικων ειχαν διατυπωθει πολυ πριν χρειαστουν σε διαφορες επιστημες (πχ ν-διαστατοι χωροι)
    Αφού δεν σου αρέσει ο ορισμός με τις κοτσάνες δλδ το ότι πρέπει να έχεις κάτι χειροπιαστό και αδιαμφισβήτητο για να πεις κάτι επιστήμη, θα σου πω το άλλο.

    Δεν είναι επιστήμη κάτι που είναι προϊόν της φαντασίας σου/μου κτλ και όταν δεν μου βγαίνει το αλλάζω όπως θέλω εγώ (πχ i^(0.5)=-1 γιατί έτσι κτλ).
    Πρόσεξε, δεν λέω ότι δεν είναι χρήσιμο, ούτε ότι είναι εύκολο, ότι μπορεί να το κάνει ο καθένας κτλ. Δεν είναι επιστήμη, είναι εργαλείο, είναι γλώσσα.
    Και δε "τη λέω" στους μαθηματικούς, τα μαθηματικά τα χρησιμοποιώ και τα σέβομαι. Απλά δεν μου αρέσει το κόλλημα να τα κάνουμε όλα επιστήμες



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που μπαίνουν; Στο φεϊσμπουκς είναι.... είμαι Αγγλία, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις ιντερνετικά, στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στον γκισέ.
    ακριβώς. Βλέπω σε "χωριά" 1-2000 κατοίκων να μπαίνεις να δηλώνεις ότι κάηκε η λάμπα έξω από το σπίτι σου, ή ότι σου έσπασε ο κάδος για τα σκουπίδια. Εδώ; Αυτό είναι και ένα κίνητρο να ασχοληθεί κάποιος.

    Από την άλλη στην Ελλάδα έχουμε το άλλο μεγάλο κακό, θεωρούμε αυτονόητο το "ε λογικό να μην ξέρει ο 50ρης να χειρίζεται υπολογιστή" το οποίο και εγώ το θεωρούσα λογικό μέχρι να δω τι γίνεται έξω. Βέβαια γιαυτό δεν φταίει μόνο ο κάθε 50ρης αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη κουβέντα...

  7. #22
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν σου αρέσει ο ορισμός με τις κοτσάνες δλδ το ότι πρέπει να έχεις κάτι χειροπιαστό και αδιαμφισβήτητο για να πεις κάτι επιστήμη, θα σου πω το άλλο.

    Δεν είναι επιστήμη κάτι που είναι προϊόν της φαντασίας σου/μου κτλ και όταν δεν μου βγαίνει το αλλάζω όπως θέλω εγώ (πχ i^(0.5)=-1 γιατί έτσι κτλ).
    Πρόσεξε, δεν λέω ότι δεν είναι χρήσιμο, ούτε ότι είναι εύκολο, ότι μπορεί να το κάνει ο καθένας κτλ. Δεν είναι επιστήμη, είναι εργαλείο, είναι γλώσσα.
    Και δε "τη λέω" στους μαθηματικούς, τα μαθηματικά τα χρησιμοποιώ και τα σέβομαι. Απλά δεν μου αρέσει το κόλλημα να τα κάνουμε όλα επιστήμες

    "πρέπει να έχεις κάτι χειροπιαστό και αδιαμφισβήτητο για να πεις κάτι επιστήμη"

    αφου το θετεις ετσι τοτε τα μαθηματικα ειναι η μοναδικη επιστημη που υπαρχει...καμια αλλη δεν ειναι αδιαμφισβητητη...ποια να πουμε η φυσικη? οπου ολο βγαινουν νεες θεωριες οι οποιες καταρριπτουν η μια την αλλη? πχ string theory με quantum mechanics? τηνιατρικη οπου το οτι κατι κανει σε μενα δεν σημαινει οτι θα κανει κ σε σενα? μονο τα μαθηματικα ειναι αδιαμφισβητητα και χειροπιαστα

    για να καταλαβεις...εχουμε παρατηρησει οτι καθε αριθμος που γραφεται ως 2^(2n)+1, με ν φυσικο ειναι πρωτος...καθε γνωστος αριθμος αυτης της μορφης ξερουμε οτι ειναι πρωτος, το θεμα ειναι οτι δεν το εχουμε αποδειξει οτι ισχυει για ολα...αρα δεν το δεχομαστε γιατι τα μαθηματικα ειναι αδιαμφισβητητα και δεν δεχονται αρλουμπες οπως οι αλλες επιστημες

    πες μου μονο ενα αμφισβητησιμο θεωρημα, λημμα,προταση οτι θες, απο τα μαθηματικα...αν λοιπον λες οτι ειναι αμφισβητησιμα απεδειξε το μου κιολας, δεν θελω αερολογιες...αλλιως μην μειωνεις γνωση χιλιαδων χρονων για να εξυψωσεις στα ματια ΣΟΥ την επιστημη που αγαπας

    οσο για το χειροπιαστο: αν αποδειχθει κατι τετοιο ξεχνα καθε κρυπτογραφηση που ξερεις...τα παντα θα σπανε σε χρονο dt...τερμα οι πιστωτικες καρτες, τερμα οι κωδικοι στο ιντερνετ τερμα οι τραπεζες, τερμα τα χρηματιστηρια τερμα ολα...θα ειναι ολα αχρηστα...τι πιο χειροπιαστο απο αυτο?


    θες και αλλο χειροπιαστο? οι φυσικοι λενε οτι το συμπαν ειναι χωρος Riemann, δες ποτε αρχισαν να το λενε αυτο και δες ποτε εζησε ο Riemann...δες που πρωτοεμφανιστηκαν και ποτε οι ν διαστασεις και που εμφανιζονται τωρα...δες πχ ενα excelακι με τα χαρακτηριστικα ενος προιοντος πχ η μια στηλη ειναι οι θερμιδες, η αλλη ειναι η ημερομηνια ληξης, η αλλη ειναι οι βιταμινες. η αλλη ειναι οι πρωτεινες που περιεχει κλπ...οριστε ν-διαστατα αντικειμενα...τι πιο χειροπιαστο??


    ολα αυτα που σου ανεφερα ηταν παρδειγματα οπου τα μαθηματικα δεν ηταν καποιο εγαλειο σε καποια επιστημη, ειναι καθαρα μαθηματικα τα πιο πανω...

    "Απλά δεν μου αρέσει το κόλλημα να τα κάνουμε όλα επιστήμες"

    αληθεια που χρησιμοποεις μαθηματικα?? ποια ειναι αυτη η χειροπιαστη επιστημη που εξαρταται απο τα αμφισβητησημα μαθηματικα? αληθεια πως αμφισβητεις κατι αλλα ταυτοχρονα στηριζεις την επιστημη σου πανω σε αυτο?


    εν κατακλειδι, τα μαθηματικα δεν ειναι προιον φαντασιας κανενος, τα μαθηματικα υπαρχουν απλα εμεις τα ανακαλυπτουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosr88 : 17-12-14 στις 00:31.

  8. #23
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρκετά με το offtopic.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #24
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Οι χειροτεροι στην Ευρωπη, μετα τη Ρουμανια.

    Μπανανια διχως αυριο.

  10. #25
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι χειροτεροι στην Ευρωπη, μετα τη Ρουμανια.
    Πως και έτσι; Εγώ θυμάμαι ότι την εποχή του DC++ τα καλύτερα hubs ήταν Ρουμανία

    Εμένα άλλο μου κάθετε. Το ότι μας περνάνε χώρες που τόσα χρόνια ακούμε ότι είναι "πολύ πίσω" από εμάς σε όλους τους τομείς, χώρες από την ανατολική Ευρώπη και φρέσκες στην ΕΕ καταρρίπτει τον μύθο και την κλασική δικαιολογία της καημένης Ελλάδας που δεν μπορεί να συναγωνισθεί την Β. Ευρώπη κτλ κτλ κτλ. Αλλά από την άλλη εδώ δεν έχει και κίνητρο κάποιος.


    panosr88, αν φτάσαμε σε σημείο να παραποιείς τα λόγια μου, ευχαριστώ με κάλυψες. Αν σε έθιξα τόσο πολύ, ξεκίνα ένα νέο θέμα. Μην ξεχνάς όμως ότι 1+1 δεν κάνει δύο, εσείς το όρισες να κάνει τόσο.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως και έτσι; Εγώ θυμάμαι ότι την εποχή του DC++ τα καλύτερα hubs ήταν Ρουμανία

    Εμένα άλλο μου κάθετε. Το ότι μας περνάνε χώρες που τόσα χρόνια ακούμε ότι είναι "πολύ πίσω" από εμάς σε όλους τους τομείς, χώρες από την ανατολική Ευρώπη και φρέσκες στην ΕΕ καταρρίπτει τον μύθο και την κλασική δικαιολογία της καημένης Ελλάδας που δεν μπορεί να συναγωνισθεί την Β. Ευρώπη κτλ κτλ κτλ. Αλλά από την άλλη εδώ δεν έχει και κίνητρο κάποιος.
    Δεν ξέρω νομίζω ότι πρέπει να δούμε και τα δημογραφικά στοιχεία κάθε χώρας για να βγάλουμε πιο ασφαλές συμπερασμα.

  12. #27
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το κακο με τους μεγαλυτερους ηλικιακα Ελληνες ειναι οτι δεν καταλαβαινουν τα πλεονεκτηματα του ιντερνετ...οταν ομς τους δωσεις και καταλαβουν οτι δεν χρειαζεται να στηνεσαι επι ωρες στην ουρα μιας δημοσιας υπηρεσιας ή μιας τραπεζας για να κανεις μια συναλλαγη αλλα μπορεις να το κανεις απο την ανεση του καναπε σου μεσα σε 5 λεπτα, οταν μπορεις να αγορασεις πλεον μεχρι και φαγητα και φαρμακα απο το ινερνετ τοτε ολο κ περισσοτεροι θα το χρησιμοποιουν...εγω σημερα πηγα στην τραπεζα και ειδα εναν κυριο κοντα στα 65-70 να πηγαινει στο γραφειο που ηταν για το personal banking και τον ειδα μετα απο ωρα να φευγει που σημαινει οτι πηρε τους κωδικους του...αυτος ο κυριος ασχοληθηκε και εμαθε...οι γονεις μου τους παρακαλαω να τους μαθω και μου λενε οτι εχουν χρονια μπροστα τους για να ασχοληθουν



    ranger δεν παραποιησα κανενος τα λογια ...διαβασε καλυτερα τι λες και τι λεω, βρες μου την παραποιηση και δεν ξαναμιλαω αλλιως απαντησε μου σε αυτα που σε ρωτησα με πμ

    παντως το 1+1=2 δεν οριζεται (αληθεια πως οριζεις μια παρασταση??) αλλα αποδυκνειεται σε 362 σελιδες με το τελος της αποδειξης να ειναι αυτο

    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...tica_54-43.png
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 17-12-14 στις 03:47. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  13. #28
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Και εγώ την ίδια άποψη είχα, ότι έχει σημασία η ηλικιακή κατανομή και να λάβουμε υπ'όψιν τα δημογραφικά στοιχεία. Ότι δηλαδή που να μάθεις στον 50ρη+ να χρησιμοποιεί internet, δεν γίνεται και να θέλει κτλ. Από την άλλη όμως είδα στο εξωτερικό συνταξιούχους, όχι υποχρεωτικά "μορφωμένους", να πηγαίνουν στο ΑΤΜ και να σηκώνουν λεφτά, να ψωνίζουν στο supermarket με την debit cards τους, να βγάζουν εισιτήρια τρένου από τον υπολογιστή τους.Στην Μ. Βρετανία οι λογαριασμοί τραπέζης δεν έχουν βιβλιάριο, έρχονται μόνο με debit card την οποία χρησιμοποιείς ακόμα και όταν πας στον ταμία για να πιστοποιήσεις ποιος είσαι. Κλείνουν ραντεβού στο αντίστοιχο ΙΚΑ online και όταν πάνε εκεί κάνουν checkin στην touch screen αν η ρεσεψιόν έχει δουλειά.

    Από την άλλη έχεις την Ελλάδα που τις μέρες που πληρώνονται οι συντάξεις όλα τα καταστήματα της Εθνικής (γιατί αυτή ξέρουμε αυτή εμπιστευόμαστε) έχουν ουρά μέχρι το επόμενο τετράγωνο για να πάνε οι συνταξιούχοι να σηκώσουν από το ταμείο το μηνιάτικο να το κρύψουν στο στρώμα, την Ελλάδα που η σειρά στον γιατρό μέχρι πρότινος τηρούταν από την σειρά που άφηνε ο κόσμος τα βιβλιάρια έξω από την πόρτα, ή την Ελλάδα που ο 55ρης θα πάει στον ταμία να τον βοηθήσει να βγάλει λεφτά από το ΑΤΜ.

    Από την άλλη βέβαια, δεν έχει κίνητρα κάποιος να ασχοληθεί. Αν υπήρχαν όλες οι υπηρεσίες online, όλοι οι δήμοι δεχόντουσαν αιτήσεις ή έβγαζαν πιστοποιητικά με ένα κλικ κτλ θα τους κινούσε την περιέργεια. Θα έβλεπε κάποιος τον γείτονα να τελειώνει από την εφορία σε μισή ώρα ενώ αυτός έφαγε μισή μέρα στην ουρά και θα ψαχνόταν. Τώρα πέρα από ενημέρωση για τους περισσότερους δεν έχει και πολλά να προσφέρει. Ούτε καν η πληρωμή όλων των ΔΕΚΟ δεν μπορεί να γίνει online. Να μην πάω στο κομμάτι του ηλεκτρονικού εμπορίου που είμαστε πολύ πίσω και εκεί. Όταν ο Γερμανός έχει ebay.de & amazon.de λογικό είναι να ασχοληθεί με τον υπολογιστή.

    (δεν λέω ότι όλοι οι "ηλικιωμένοι" στο Εξωτερικό είναι hi-tec ενώ στην Ελλάδα είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι, μιλάμε για την πλειοψηφία)

    panosr88, για να το λήξουμε:
    Spoiler:
    Επειδή το έχεις πάρει προσωπικά, πιθανόν επειδή νομίζεις ότι "στην λέω" λόγω αντικειμένου, ή κάποιας κόντρας (φυσικό vs μαθηματικό κτλ), τα ίδια θα έλεγα και αν ήμουν ο ίδιος μαθηματικός.
    Δεν ισχύει το "εξυψωσεις στα ματια ΣΟΥ την επιστημη που αγαπας".
    Και για να στο κάνω πιο ξεκάθαρο, το διδακτορικό μου, αυτό που με καθορίζει δηλαδή, είναι στην χημική μηχανική την οποία επίσης δεν θεωρώ επιστήμη. Φυσικά όμως δεν και την θεωρώ του πεταματού, της πλάκας ή άχρηστη. Όπως βλέπεις δεν μιλάω από προσωπικό κόμπλεξ. Το ότι δεν είναι κάτι επιστήμη δεν το υποβαθμίζει ούτε πρέπει να γίνει κάτι επιστήμη για να έχει αξία.
    Όπως δεν είπα ποτέ ότι αμφισβητώ τα μαθηματικά όπως είπες ούτε ότι είναι αμφισβητήσιμα. Είπα ότι το πείραμα είναι χειροπιαστό και αδιαμφισβήτητο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Το μήλο θα πέσει στο κεφάλι του Νεύτωνα γιατί έτσι είναι. Ο i^(0.5) κάνει -1 γιατί έτσι μας βολεύει. Τα μαθηματικά της κβαντομηχανικής αποτυγχάνουν στην Νευτώνεια. 1+1 κάνει 2 και είναι αδιαμφισβήτητο όπως λες. Ναι, 1+1 μήλο/αχλάδι/αυτοκίνητο κτλ κάνει πάντα 2. Πάντα; 1 ml αιθανόλη και 1 ml νερό κάνουν 1.92 ml μίγματος.
    (Για σύμπαν, κβαντομηχανική, σχολή της Κοπεγχάγης, πράξεις n x m πινάκων, γάτες που είναι ζωντανές και νεκρές συγχρόνως κτλ έχω άλλη άποψη αλλά ας μην το πάμε παραπάνω, ήδη έχουμε φύγει πολύ.)
    Αυτά από εμένα, δεν έχει νόημα να το κουράζουμε. Έχεις άλλη άποψη έχω άλλη, δεν θα αλλάξεις δεν θα αλλάξω. Απλά δεν ήθελα να μου λες ότι στην λέω λόγω προσωπικού/επαγγελματικού κολλήματος

  14. #29
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη βέβαια, δεν έχει κίνητρα κάποιος να ασχοληθεί.
    Γιατι εχουμε συνδεσει το internet για τις μεγαλες ηλικιες ως κατι που απλα θα τους γλυτωσει χρονο απο το ταμειο;
    Η ενημερωση δεν ειναι κινητρο;
    Η διασκεδαση; Η επικοινωνια;

    Πρωτα μαθαινει καποιος τα βασικα και μετα πληρωνει online, δεν μπορει ο 60χρονος να πιασει πρωτη φορα υπολογιστη για να πληρωνει τη ΔΕΗ.

    Απλα οι Ελληνες ειναι χασομερηδες.
    Προτιμουν να κατσουν 3 ωρες στο μπαλκονι και να κουτσομπολευουν την γειτονια ή να πανε στο καφενειο για ουζακι ή να βλεπουν το 'Dancing with the stars' και να συζητανε για τους 'sexy' χωρους την αλλη μερα στη δουλεια

    /μιζερια MODE OFF

  15. #30
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    παντως το 50% ειναι εντυπωσιακο ποσοστο για την τεχνολογικα αναλφαβητη Ελλαδα
    VAMOS ARIS

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-14, 14:36
  2. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 14:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας