Σελ. 8 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 269
  1. #106
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε ένα λεωφορείο φίσκα αλλά καταφέρνω να χωρέσω με το ζόρι μαζί με μερικούς ακόμα, η διπλανή μου φωνάζει στους υπόλοιπους να πάνε πιο μέσα που έχει (?!) χώρο, με τα πολλά ξεκινάει το λεωφορείο και στην επόμενη στάση πρέπει να κατέβουμε κάμποσοι για να μπορέσουν να βγουν όσοι θέλουν, μετά προσπαθούμε να ξαναμπούμε γρήγορα γρήγορα να πιάσουμε και καλύτερη θέση στον διάδρομο να μην μπαινοβγαίνουμε σε κάθε στάση. Με τις ηλεκτρονικές πύλες θα είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;
    Είναι λάθος μου που δεν το διευκρίνισα.
    Εννοώ στο τρένο και μετρό.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  2. #107
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ καλή κίνηση. Όσο για το να μην κόβουμε εισιτήριο γιατί είναι ακριβό το θεωρώ λάθος. Είμαι άνεργος και εξαιτίας αυτού χρησιμοποιώ σπάνια συγκοινωνίες, περισσότερο μετακινούμαι με τα πόδια. Αυτό διότι θεωρώ λανθασμένο το να μην πληρώσω εισιτήριο, γι' αυτό όταν δεν έχω το 1.20 δεν μπαίνω στα ΜΜΜ. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι είναι ακριβό όχι τόσο για την ποιότητα των υπηρεσιών καθώς σε ένα μέρος της φταίμε και εμείς. Πχ το ότι είναι γεμάτα τα μετρό ή τα λεωφορεία σαφώς θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί από την διοίκηση, όμως θα μπορούσε και ο κόσμος να κάνει υπομονή και να περιμένει 10 λεπτά για το επόμενο λεωφορείο ή μετρό. Να δεχθώ ότι τα λεωφορεία αργούν; Να το δεχθώ, αλλά στο μετρό δεν υπάρχει δικαιολογία. Δεν μπορεί όλοι οι επιβάτες όλες τις ώρες τις ημέρας να πάνε στις δουλειές τους, άρα μπουκώνουν τα μέσα για να μην αργήσουν.
    Εμένα αυτό που με χαλάει στην τιμή του εισιτηρίου είναι ότι το ίδιο θα πληρώσω για μία στάση το ίδιο για την αρχή έως το τέρμα.

    *Επίσης για τους μόνιμους ένστολους δεν ισχύει δωρεάν χρήση. Για τους φαντάρους ισχύει και σωστά. Για τους υπόλοιπους ένστολους δεν συμφωνώ και εγώ, υποτίθεται ότι τους δείχνουμε ως σύνολο την ευγνωμοσύνη μας που μας "προστατεύουν". (ούτε εδώ συμφωνώ απλά παραθέτω τα πράγματα, ως έχουν). Το ό,τι εμείς οι άνεργοι δεν δικαιούμαστε έστω μειωμένο εισιτήριο είναι απαράδεκτο και δε νομίζω να αλλάξει αυτό όσο ανεβαίνει το ποσοστό της ανεργίας.
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  3. #108
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λειτουργεί σ' εσάς η εφαρμογή; Εμένα δε μ' αφήνει ούτε να κάνω εγγραφή, ούτε μου δείχνει τα εισιτήρια που μπορώ ν' αγοράσω.
    Αφού ακολούθησα τη συμβουλή κάποιου από τα σχόλια στο Play για διακοπή της εφαρμογής και διαγραφή των δεδομένων της, τελικά μου δούλεψε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 18-12-14 στις 15:17.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #109
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thodoris92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μετρό γίνεται άνετα...μία φορά που είδαμε έλεγχο,κατέβηκε κάτω πάλι ο αδερφός μου,πέρασα εγώ από τον έλεγχο και μετά κατέβηκα με το ασανσέρ και του έδωσα το εισιτήριο μου
    Ούτε αυτό γίνεται...γιατί ναι μεν ο αδερφός σου θα έφευγε κανονικά από τον σταθμό, αλλά εσύ που ξανακατέβηκες κάτω και του έδωσες το εισιτήριο, θα έμενες για πάντα κάτω ή θα έπαιρνες τον συρμό ελπίζοντας πως στον επόμενο σταθμό δεν υπάρχει έλεγχος.
    Και μην απαντήσεις <<ανέβηκα πάλι με τον ανελκυστήρα>> .....γιατί τότε δεν ανέβαινε και ο αδερφός σου από την αρχή;( θα τον ειδοποιούσες με sms πως στον ανελκυστήρα δεν υπάρχουν ελεγκτές), ή θα ανεβαίνατε πάλι με το ασανσέρ και οι δύο μαζί.

    Λοιπόν, το χάρτινο εισιτήριο που εκδίδεται από τα μηχανήματα του μετρό σβήνεται με ειδική στρογγυλή μπλέ γόμα τύπου pelican.Το επικυρωτικό μηχάνημα εκτυπώνει την ένδειξη από κάτω αριστερά.Άν βρείς το λευκό σημείο του εισητηρίου και το βάλεις ανάποδα με το πάνω μέρος προς τα κάτω, και είσαι κομμάτι τυχερός και έχει ξεθωριάσει λίγο η μελανοταινία, τότε το σβήνεις προσεκτικά να μην φαίνεται και το ξαναχρησιμοποιείς σε μετρό πάντα άλλη μια φορά και το πετάς. Τώρα με τα ηλεκτρονικά εισιτήρια μπορεί εύκολα το ηλεκτρονικό σύστημα να γνωρίζει έναν μη εμφανή μοναδικό σειριακό κάθε εισιτηρίου και άν είναι αντιγραφή ή ξαναενεργοποιημένο με τα φαεινά κόλπα που περιγράφετε παραπάνω, θα σας πάνε δετούς για λάθρο.....

  5. #110
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    @Sovjohn

    Όντως, κάτι έχει αλλάξει τελευταία στον ΟΑΣΑ, από 'κει που τόσα χρόνια φαίνονταν όλα παρατημένα στην τύχη τους... Άλλαξαν τα εισιτήρια, έβγαλαν εφαρμογή για smartphones, άρχισε πιλοτικά να εφαρμόζεται το "είσοδος από μπροστά" και άρχισε σταδιακά η τοποθέτηση συστημάτων τηλεματικής (πιλοτικά στο 224), όπως γίνεται στις ανεπτυγμένες χώρες... Κάπου διάβασα πως ήδη ψάχνονται για καινούργια λεωφορεία, ώστε να γίνονται και περισσότερα δρομολόγια.

    Επίσης όταν ζήτησα με e-mail περισσότερα δρομολόγια του τρόλεϊ 14 γιατί συνήθως είναι φίσκα, μου απάντησε λίγες μέρες μετά ο Διευθυντής Λειτουργικού Σχεδιασμού και μου είπε πως το αίτημά μου καταγράφηκε και θ' αξιολογηθεί με επίσημα στοιχεία κλπ.

  6. #111
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει περίπτωση θα το χακέψουν ασιατικής καταγωγής χάκερς και θα γεμίσει η αγορά πειρατικά ηλεκτρονικά εισιτήρια...

  7. #112
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από λίγο κατέβασα την εφαρμογή σε Android έκανα και την εγγραφή και όλα μια χαρά με μόνο glitch που μου έστειλε 4 φορές email για επιβεβαίωση του email που έβαλα...

    Έκανα και δοκιμή για εισιτήριο και σταμάτησα όταν μου ζήτησε την κάρτα... Παρακάτω δεν πήγα...
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Του έκανα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση και δούλεψε κανονικά

  8. #113
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Eπαναφέρω το παρακάτω ερωτημα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ξερω εγω ειναι οτι με το κλασσικο εισητηριο οταν φτασεις πχ τα 60 λεπτα και μπεις στο τελευταιο μεσο που θελεις να χρησιμοποιησεις, το ξαναχτυπας απο την αλλη μερια και εισαι καλλυμενος ακομα και αν κανεις μια ωρα να φτασεις στον προορισμο σου...κατι τετοιο ομως δεν μπορει να ισχυει με το ηλεκτρονικο εισητηριο...
    Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; ή μηπως το ερωτημα δεν υφίσταται μιας και είναι παρανομο να κυκλοφορείς με ακυρωμενο εισιτηριο πανω απο 1 ωρα και ας εισαι στην ιδια κατευθυνση (βασικά, είναι όντως παράνομο

  9. #114
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράνομο δεν είναι γιατί δεν υπάρχει νόμος. Παράτυπο όμως όντως είναι. Τα νέα εισιτήρια δεν ακυρώνονται πάνω από 1 φορά.

  10. #115
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράνομο δεν είναι γιατί δεν υπάρχει νόμος. Παράτυπο όμως όντως είναι. Τα νέα εισιτήρια δεν ακυρώνονται πάνω από 1 φορά.
    Αρα η απαντηση στον panosr88 είναι οτι αν τον πιάσουν με διπλοακυρωμενο εισιτηριο θα πληρώσει πρόστιμο, οπότε δεν προκύπτει απώλεια "προσδοκόμενων εσόδων" απο τη χρήση του e-ticket ?

  11. #116
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Ακριβώς. Εάν πιάσουν κάποιον με διπλοακυρωμένο εισιτήριο πρέπει να βάλουν πρόστιμο.

  12. #117
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Θα δουν από το gps στίγμα του κινητού και τις μετακινήσεις του πότε μπήκε στο τελευταίο μέσο
    hnesne

  13. #118
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δουν από το gps στίγμα του κινητού και τις μετακινήσεις του πότε μπήκε στο τελευταίο μέσο
    Ούτε αυτό γίνεται καθώς τα δορυφορικά σήματα δεν διεισδύουν στα οχήματα(μεταλλική οροφή) ούτε στα υπόγεια τούνελ των σταθμών του μετρό

  14. #119
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Ενα μεγαλο μπραβο στην διοικηση και τον Διεθυνοντα Συμβουλο του ΟΑΣΑ για αυτη την καινοτομια. Μπορει να ειναι ακομη νωρις για να την κρινουμε επαρκως και να διαπιστωσουμε αν εχει λειτουργικα κενα, ειναι ομως σε καθε περιπτωση μια σημαντικη εξελιξη στον καθημερινο τροπο μεταφορας μας.
    Δεν θα αναφερθω καν σε θεματα λαθρεπιβιβασης ή προσπαθειας hacking του προγραμματος, ουτε καν σε φιλοσοφικες ή πολιτικες αποψεις για το αν ειναι θεμιτο να πληρωνεις εισιτηριο ή οχι γιατι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο εδω.
    Οποιος νομιζει κατι αντιθετο ας διαμαρτυρηθει στους αρμοδιους στην Πλατεια Συνταγματος Γωνια.
    Θεωρω λοιπον οτι το συγκεκριμενο μετρο, οπως και αλλα που σταδιακα θελει να εισαγει η διοικηση του ΟΑΣΑ οχι μονο αποβλεπει στις πιο καλες και αποτελεσματικες υπηρεσιες, αλλα και στην καταπολεμηση των διαφορων πλαστων εισιτηριων και διπλοακυρωμενων (επισης πλαστα) με την μεθοδο του σβησιματος της ακυρωσης.
    Και μια τελευταια συμβουλη, για να αποφυγετε κακοτοπιες και προβληματα με την δικαιοσυνη παντα να αγοραζετε τα εισιτηρια σας απο τα εκδοτηρια του ΟΑΣΑ ΣΤΑΣΥ κτλπ και να αποφευγετε περιπτερα, πλανωδιους πωλητες και "καλοθελητες" που δηθεν τους περισεψαν εισιτηρια ή δηθεν εβγαλαν λαθος εισιτηριο πλησιον των σταθμων (ειδικα του μετρο)

  15. #120
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα μεγαλο μπραβο στην διοικηση και τον Διεθυνοντα Συμβουλο του ΟΑΣΑ για αυτη την καινοτομια. Μπορει να ειναι ακομη νωρις για να την κρινουμε επαρκως και να διαπιστωσουμε αν εχει λειτουργικα κενα, ειναι ομως σε καθε περιπτωση μια σημαντικη εξελιξη στον καθημερινο τροπο μεταφορας μας.
    100% μαζί σου, έχω βρεθεί σε θέση να μη χτυπάω εισιτήριο επειδή δε μπορούσα να βρω στα τριγύρω περίπτερα, αν μη τι άλλο είναι απίστευτη διευκόλυνση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια τελευταια συμβουλη, για να αποφυγετε κακοτοπιες και προβληματα με την δικαιοσυνη παντα να αγοραζετε τα εισιτηρια σας απο τα εκδοτηρια του ΟΑΣΑ ΣΤΑΣΥ κτλπ και να αποφευγετε περιπτερα, πλανωδιους πωλητες και "καλοθελητες" που δηθεν τους περισεψαν εισιτηρια ή δηθεν εβγαλαν λαθος εισιτηριο πλησιον των σταθμων (ειδικα του μετρο)
    Off topic λίγο, αλλά γιατί αυτό με τα περίπτερα;
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

Σελ. 8 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 11:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας