Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    21-07-2014
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα, εχετε να μου προτεινετε ενα range extender με οσο γινεται μεγαλη εμβελεια;
    Αυτην την στιγμη μου δινει ιντερνετ ο γειτονας, αλλα επειδη ανακαινιζω το σπιτι, εχω το γραφειο σε δωματιο που ειναι απομακρυσμενο και δεν συνδεεται με τιποτα απ'ευθειας στον ρουτερ του, δοκιμασα και με αυτο http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa854re-300mbps-universal-wifi-range-extender-p-PER.612717 αλλα ενω μου δειχνει οτι εκει που το τοποθετησα ειχε σημα 2 η 3 στα 5, στο γραφειο το εφτανε επισης με 3 στα 5, δεν μπορουσα να συνδεθω.
    Οταν πηγαινα πιο κοντα στο extender συνδεοταν, οποτε υποθετω ηταν προβλημα εμβελειας.
    Το επεστρεψα, αλλα τι να παρω που να εχει καλυτερη εμβελεια, αλλα και να μπορω να το συνδεσω μελλοντικα σαν acces point?
    Eχω ριξει καλωδιο cat5 απο το ισογειο στον πρωτο για οταν θα εχω το δικο μου ιντερνετ, και για αυτο θελω ο extender να εχει υποδοχη για καλωδιο ethernet.
    Σκεφτομαι στο ισογειο να βαλω εναν ασυρματο ρουτερ που στην μια εξοδο του ethernet, να συνδεσω το καλωδιο που εχω περασει για να δινω στο acces point, και απο εκει ασυρματα να συνδεομαι σε ολον τον πρωτο οροφο.

    - - - Updated - - -

    Aυτο http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa80...t-p-PER.612441 βλεπω οτι εχει αποσπωμενες κεραιες, θα εχει καλυτερη καλυψη λετε;
    Ειδα οτι "φοραει" 2Χ4dbi κεραιες και βρηκα και στα 8dbi κεραιες.
    Εχει εμπειρια απο αυτο κανεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klipitiklopos : 19-12-14 στις 21:12.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για καλύτερη σύνδεση πάρε το TP-LINK και σύνδεσε το ενσύρματα με τον υπολογιστή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2014
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καλύτερη σύνδεση πάρε το TP-LINK και σύνδεσε το ενσύρματα με τον υπολογιστή.
    Προς το παρον ομως μεχρι να βαλω δικια μου γραμμη θελω να μπορω να συνδεομαι ασυρματα στου γειτονα. (μου εχει δωσει τον κωδικο)
    Μονο που εχω θεμα εμβελειας.
    Μηπως κατι τετοιο ειναι καλυτερη λυση;
    http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa72...t-p-PER.612594

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aσύρματα θα εξακολουθήσεις να συνδέεσαι στον γείτονα, απλά είπα να συνδέσεις ενσύρματα τον υπολογιστή με το AP.

    Aυτό που λες είναι καλύτερο και αυτό ακόμη καλύτερο, αλλά μετά τι θα το κάνεις;;; το TP-LINK θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις και μετά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2014
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ωπα δουλευει και αντιστροφα; δηλαδη το λαμβανομενο σημα να το περναει στα ports?
    Eιχα ρωτησει στο e-shop στο τεχνικο τμημα και μου ειχαν πει οτι δεν γινεται, μονο το αναποδο δηλαδη οτι του συνδεσεις στα rj45 να το εκπεμπει.
    Αυτο θα κανω σε ευχαριστω!

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2014
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα, χρονια πολλα σε ολους.
    Την βοηθεια σας παιδια γιατι δεν ξερω τι κανω λαθος.
    Πηρα τελικα το ΤP-LINK http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa80...t-p-PER.612441 και 20 μετρα καλωδιο ethernet http://www.e-shop.gr/eaxus-ethernet-...e-p-PER.750181
    Αρχικα δοκιμασα να συνδεθω ασυρματα αφου το ορισα ως universal repeater με απενεργοποιημενο το dhcp, αλλα τζιφος.
    Δοκιμασα με καλωδιο οριζοντας το ως client και παλι με απενεργοποιημενο το dhcp αλλα και παλι τζιφος.
    Στην μεν πρωτη περιπτωση μου φερνει σημα 4/5, και στην δευτερη φαινεται να δουλευει το εσωτερικο δικτυο, αλλα χωρις προσβαση στο ιντερνετ.
    Τι κανω λαθος βρε παιδια;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και στις 2 περιπτώσεις, μετά την ρύθμιση της συσκευής και αφού κάνει επανεκκίνηση, πρέπει να αλλάξεις την διεύθυνση του υπολογιστή ώστε να γίνει σύνδεση με τον router που σου δίνει πρόσβαση.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2014
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στις 2 περιπτώσεις, μετά την ρύθμιση της συσκευής και αφού κάνει επανεκκίνηση, πρέπει να αλλάξεις την διεύθυνση του υπολογιστή ώστε να γίνει σύνδεση με τον router που σου δίνει πρόσβαση.
    Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση, πως μπορω να το κανω αυτο; (να αλλαξω την διευθυνση του υπολογιστη)

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, ανανέωσε την διεύθυνση της κάρτας δικτύου μήπως είναι στο αυτόματο και παίξει.
    Σε διαφορετική περίπτωση γράψε ποια διεύθυνση έχει το modem/router του φίλου σου ή ποια παίρνεις ο υπολογιστής όταν συνδέεσαι απευθείας σε αυτό.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2014
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, ανανέωσε την διεύθυνση της κάρτας δικτύου μήπως είναι στο αυτόματο και παίξει.
    Σε διαφορετική περίπτωση γράψε ποια διεύθυνση έχει το modem/router του φίλου σου ή ποια παίρνεις ο υπολογιστής όταν συνδέεσαι απευθείας σε αυτό.
    Οταν παω μεσω cmd να κανω ipconfig /release, μου βγαζει οτι
    "Ενα σφαλμα συνεβη κατα την ανανεωση της διασυνδεσης Loopback Pseudo-Interface 1: Δεν ειναι δυνατη η ευρεση του καθορισμενου αρχειου απο το συστημα."
    Αυτο ενω το εχω ορισει ως client και ειμαι συνδεδεμενος μεσω ethernet.
    Εχω ορισει στο tplink 192.168.0.253.
    Default ειχε 192.168.0.254
    Ο ρουτερ του γειτονα ανοιγε το interface του στην 192.168.1.254 αυτη ειναι η ip του;
    Δεν ξερω τι αλλο να κανω...

    edit: μεσω ipconfig, oταν συνδεομαι κατευθειαν στον ρουτερ του γειτονα παιρνω τις παρακατω ip
    10.197.29.149
    προεπιλεγμενη πυλη 10.197.29.148
    Οταν προσπαθω να κανω release η renew μου βγαζει το ιδιο μηνυμα με παραπανω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klipitiklopos : 27-12-14 στις 20:40.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ωραία η διεύθυνση του modem/router του φίλου σου είναι 192.168.1.254.
    Η αρχική διεύθυνση του TP-Link είναι 192.168.0.254. Αυτή άλλαξέ την σε 192.168.1.253.
    Όταν την αλλάξεις καλού-κακού κάνε του μια επανεκκίνηση και κατόπιν τρέξε την εντολή που σου έδειξα.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-07-2014
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Aλλαξα τη ip του tplink, ετρεξα και την εντολη, αλλα μου βγαζει οτι δεν εχει ακομη συσχετισθει μια διευθυνση με το τελικο σημειο του δικτυου.
    Εν τω μεταξυ το εικονιδειο της συνδεσης εξακολουθει να ειναι κιτρινο και να γραφει περιορισμενη προσβαση.
    Επισης προσπαθω να συνδεθω εχοντας ορισει το tplink σαν wireless repeater wds.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klipitiklopos : 27-12-14 στις 21:56.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aλλαξα τη ip του tplink, ετρεξα και την εντολη, αλλα μου βγαζει οτι δεν εχει ακομη συσχετισθει μια διευθυνση με το τελικο σημειο του δικτυου.
    Εν τω μεταξυ το εικονιδειο της συνδεσης εξακολουθει να ειναι κιτρινο και να γραφει περιορισμενη προσβαση.
    Επισης προσπαθω να συνδεθω εχοντας ορισει το tplink σαν wireless repeater wds.
    Από την προσωπική μου εμπειρία νομίζω ότι το mode WDS δουλεύει με συσκευές του ίδιου κατασκευαστή ωστόσο αυτό που προξένησε περιέργεια ηταν η ΙΡ που πήρες όταν συνδέθηκες απευθείας στο στο router του γείτονά σου και η οποία ήταν class A όπως αναφέρεις.
    edit: μεσω ipconfig, oταν συνδεομαι κατευθειαν στον ρουτερ του γειτονα παιρνω τις παρακατω ip
    10.197.29.149
    προεπιλεγμενη πυλη 10.197.29.148
    Οταν προσπαθω να κανω release η renew μου βγαζει το ιδιο μηνυμα με παραπανω.
    Προφανώς κάτι δεν πάει καλά .
    Το πρόβλημα είναι μάλλον στο στήσιμο του ADSL router.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-07-2014
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την προσωπική μου εμπειρία νομίζω ότι το mode WDS δουλεύει με συσκευές του ίδιου κατασκευαστή δοκιμασα και με universal repeater με τα ιδια αποτελεσματα ωστόσο αυτό που προξένησε περιέργεια ηταν η ΙΡ που πήρες όταν συνδέθηκες απευθείας στο στο router του γείτονά σου και η οποία ήταν class A όπως αναφέρεις. θα ξαναδοκιμασω μηπως εκανα εγω καποιο λαθος γιατι το λαπτοπ εχει 3 τροπους διασυνδεσης, wireless, broadband, και ethernet μηπως δεν ειχα απενεργοποιησει καποιον προσαρμογεα. -class A??

    Προφανώς κάτι δεν πάει καλά .
    Το πρόβλημα είναι μάλλον στο στήσιμο του ADSL router.
    Ειναι καποιο της ΗΟL, ZTE ZXV10H108L ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο, ετσι μου ερχεται να παω να του εγκαταστησω το ΤP-LINK γιατι εχω φαει χοντρη ηττα, το παλευω απο το πρωι...

    Σημερα ολα πανε κατα διαολου, εγραψα 2 φορες το ιδιο post και τις 2 φορες δεν μου το εμφανιζε, τωρα που εκανα reload βλεπω και τις 2 απαντησεις φορα παρτιδα...
    Σταματηστε την γη να κατεβω...
    Εκανα και ξανα συνδεση κατευθειαν στον ρουτερ, οντως εκανα λαθος, αυτην την φορα μου εδειξε τις παρακατω ip
    192.168.1.2
    getaway 192.168.1.254

    - - - Updated - - -

    Καποια αλλη προταση βρε παιδια;
    Ανακεφαλαιωνοντας, η ip του απομακρυσμενου ρουτερ ειναι 192.168.1.254
    Του tplink ηταν 192.168.0.254 την αλλαξα σε 192.168.1.253
    δοκιμασα να του ορισω gateway 192.168.1.1 αλλα μαλλον δεν παιζει καποιο ρολο.
    Δοκιμασα να μην ορισω κανενα encryption, τιποτα.
    Δοκιμασα ειτε με ethernet συνδεση, ειτε ασυρματα.
    Δοκιμασα να ορισω συγκεκριμενη ip στην καρτα δικτυου 192.168.1.250, τιποτα.
    Στις συνδεσεις οταν ενεργοποιω την ασυρματη, εμφανιζεται μια δευτερη σαν Microsoft WiFi Virtual Miniport Adapter με την ονομασια ασυρματη συνδεση 2.
    Η 1 εχει την ονομασια της καρτας δικτυου (Qualcomm Atheros AR9285).
    Yπαρχει περιπτωση αυτη η ασυρματη συνδεση 2 να παιζει καποιο καθοριστικο ρολο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klipitiklopos : 28-12-14 στις 22:07.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα κάνεις αυτό που σου γράψαμε παραπάνω.
    Καταρχήν του αλλάζεις την διεύθυνση σε 192.168.1.253 (από 192.168.0.254).
    Κατόπιν το βάζεις σε λειτουργία Universal Repeater (ξέχνα δια παντός το WDS).
    Τέλος του κάνεις επανεκκίνηση και κάνεις ανανέωση την διεύθυνση του υπολογιστή.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Sagem] Sagem 1704 και access point με Router Thomson TG585- γίνεται ??
    Από panathas1 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-15, 20:06
  2. range extender dlink dap-1360
    Από cave_man στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-14, 11:26
  3. Χρηση access point με απλα βηματα
    Από jim_p στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-14, 13:45
  4. Προβλημα με Range extender Tp link
    Από xanoumis στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 11:41
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 21:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας