Σελ. 101 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.501-1.515 από 2781
  1. #1501
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δεν είναι το ίδιο πράγμα φίλε μου
    η προσπάθεια του φίλου ο οποίος μαζί με άλλους το έκανε αφιλοκερδώς να στήσει την ιστοσελίδα και να καταχωρούμε τις καμπίνες και τα κέντρα
    με την ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ που καταγράφει τεστ ταχυτήτων από τους χρήστες που για μένα δεν είναι και τόσο αξιόπιστα γιατί τα τεστ γίνονται υπό συγκεκριμένες συνθήκες για να βγάλουν σωστά αποτελέσματα.
    προσωπικά στηρίζω την προσπάθεια των φίλων εδώ με την χαρτογράφηση (και παροτρύνω και εσάς να το κάνετε) δεν λέω καλή η προσπάθεια της ΕΕΤΤ αλλά ας αφοσιωθεί στο έργο που πρέπει να κάνει και να αφήσει τα τεστ κτλ...

  2. #1502
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι το ίδιο πράγμα φίλε μου
    η προσπάθεια του φίλου ο οποίος μαζί με άλλους το έκανε αφιλοκερδώς να στήσει την ιστοσελίδα και να καταχωρούμε τις καμπίνες και τα κέντρα
    με την ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ που καταγράφει τεστ ταχυτήτων από τους χρήστες που για μένα δεν είναι και τόσο αξιόπιστα γιατί τα τεστ γίνονται υπό συγκεκριμένες συνθήκες για να βγάλουν σωστά αποτελέσματα.
    προσωπικά στηρίζω την προσπάθεια των φίλων εδώ με την χαρτογράφηση (και παροτρύνω και εσάς να το κάνετε) δεν λέω καλή η προσπάθεια της ΕΕΤΤ αλλά ας αφοσιωθεί στο έργο που πρέπει να κάνει και να αφήσει τα τεστ κτλ...
    Ποτέ δεν είπα ότι είναι το ίδιο ή να προτιμήσει κάποιος το ένα έναντι του άλλου. Αυτό που είπα ωστόσο είναι ότι θα είναι πιο πλήρης η πληροφορία αν πχ εβλεπες οτι εκεί που έχουν εγκατασταθεί νέες καμπίνες και υπόσχονται οι πάροχοι ταχύτητες έως 100Mbps (ή για τα 200Mbps ακόμα περισσότερο) τι απολαμβάνει ο γείτονάς σου που έχει την 100/200άρα ή την 50άρα κλπ. Οι πληροφορίες είναι συμπληρωματικές και με κανέναν τρόπο η εθελοντική δουλειά όλων εδώ δεν αντικαθίστανται από αυτήν της ΕΕΤΤ. Εξάλου δεν θα μπορούσα να υποστηρίξω κάτι τέτοιο γιατί κι εγώ "ίδρωσα" λίγο για την ενημέρωση του χάρτη στην περιοχή μου ή και σε γειτονικές περιοχές.

  3. #1503
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν είπα ότι είναι το ίδιο ή να προτιμήσει κάποιος το ένα έναντι του άλλου. Αυτό που είπα ωστόσο είναι ότι θα είναι πιο πλήρης η πληροφορία αν πχ εβλεπες οτι εκεί που έχουν εγκατασταθεί νέες καμπίνες και υπόσχονται οι πάροχοι ταχύτητες έως 100Mbps (ή για τα 200Mbps ακόμα περισσότερο) τι απολαμβάνει ο γείτονάς σου που έχει την 100/200άρα ή την 50άρα κλπ. Οι πληροφορίες είναι συμπληρωματικές και με κανέναν τρόπο η εθελοντική δουλειά όλων εδώ δεν αντικαθίστανται από αυτήν της ΕΕΤΤ. Εξάλου δεν θα μπορούσα να υποστηρίξω κάτι τέτοιο γιατί κι εγώ "ίδρωσα" λίγο για την ενημέρωση του χάρτη στην περιοχή μου ή και σε γειτονικές περιοχές.
    το ξέρω ότι δεν είπες κάτι τέτοιο μην ανησυχείς

    το "εργαλείο" της ΕΕΤΤ σκέψου ότι μου το έχουν προωθήσει να το διαφημίζω μέχρι και στην δική μου ιστοσελίδα

    σαφώς συμμετέχω στο "εργαλείο" της ΕΕΤΤ και έκανα ασφαλή τεστ ταχύτητας στην γραμμή μου (COSMOTE VDSL 50 από Α/Κ) και είπα σε γείτονες να κάνουν ανεξάρτητα παρόχων

    αλλά όπως είπα θεωρώ πιο σημαντικό την χαρτογράφηση από τις δοκιμές ταχύτητας

    άλλωστε στην περιοχή μου (Αθήνα - Κέντρο - Παγκράτι) έχουμε πολύ μέλλον ακόμα μέχρι να δούμε νέες καμπίνες πόσο μάλιστα ταχύτητες οπτικών ινών ή ακόμα οπτική ίνα στο σπίτι μας...για μένα αυτό είναι όνειρο θερινής νυχτός το οποίο θέλει τουλάχιστον 2-3-4 χρόνια (δηλαδή θα έχω πάρει σύνταξη) όταν θα υπάρχει το FTTH.

  4. #1504
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι το ίδιο πράγμα φίλε μου
    η προσπάθεια του φίλου ο οποίος μαζί με άλλους το έκανε αφιλοκερδώς να στήσει την ιστοσελίδα και να καταχωρούμε τις καμπίνες και τα κέντρα
    με την ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ που καταγράφει τεστ ταχυτήτων από τους χρήστες που για μένα δεν είναι και τόσο αξιόπιστα γιατί τα τεστ γίνονται υπό συγκεκριμένες συνθήκες για να βγάλουν σωστά αποτελέσματα.
    προσωπικά στηρίζω την προσπάθεια των φίλων εδώ με την χαρτογράφηση (και παροτρύνω και εσάς να το κάνετε) δεν λέω καλή η προσπάθεια της ΕΕΤΤ αλλά ας αφοσιωθεί στο έργο που πρέπει να κάνει και να αφήσει τα τεστ κτλ...
    Απεναντίας εγώ θεωρώ αξιέπαινες και τις 2 προσπάθειες χαρτογράφησης των καμπίνων, όμως χωρίς ουσιαστική χρήση πέραν της θέσεων αυτών.
    Πριν 3 χρόνια είχα προτείνει και στα 2 σχετικά θέματα (εδώ και εδώ) να υπάρχει δυνατότητα οι χρήστες που συνδέονται σε κάποια καμπίνα, να ενημερώνουν τα στοιχεία συγχρονισμού τους (όχι τεστ της πραγματικής ταχύτητας) και την απόσταση που έχουν από την καμπίνα

    Έτσι θα είχε ουσιαστική χρήση ο χάρτης αφού θα γινόταν αντιληπτό ποια είναι η πραγματική κατάσταση σε μια περιοχή. Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι αντίστοιχη προσπάθεια σε προάστιο του Σίδνεϊ.
    Με απλά λόγια κανείς θα μπορούσε να έχει εικόνα ποιες είναι οι μέγιστες ταχύτητες ανά υπηρεσία και σύνδεση που μπορεί να περιμένει σε μια συγκεκριμένη περιοχή, πράγμα που είναι πολύ χρησιμότερο ως πληροφορία αντί της απλής γνώσης της θέσεως μιας καμπίνας.

  5. #1505
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απεναντίας εγώ θεωρώ αξιέπαινες και τις 2 προσπάθειες χαρτογράφησης των καμπίνων, όμως χωρίς ουσιαστική χρήση πέραν της θέσεων αυτών.
    Πριν 3 χρόνια είχα προτείνει και στα 2 σχετικά θέματα (εδώ και εδώ) να υπάρχει δυνατότητα οι χρήστες που συνδέονται σε κάποια καμπίνα, να ενημερώνουν τα στοιχεία συγχρονισμού τους (όχι τεστ της πραγματικής ταχύτητας) και την απόσταση που έχουν από την καμπίνα

    Έτσι θα είχε ουσιαστική χρήση ο χάρτης αφού θα γινόταν αντιληπτό ποια είναι η πραγματική κατάσταση σε μια περιοχή. Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι αντίστοιχη προσπάθεια σε προάστιο του Σίδνεϊ.
    Με απλά λόγια κανείς θα μπορούσε να έχει εικόνα ποιες είναι οι μέγιστες ταχύτητες ανά υπηρεσία και σύνδεση που μπορεί να περιμένει σε μια συγκεκριμένη περιοχή, πράγμα που είναι πολύ χρησιμότερο ως πληροφορία αντί της απλής γνώσης της θέσεως μιας καμπίνας.
    σωστός για ακόμα μια φορά ο φίλος "jkoukos".

  6. #1506
    Εγγραφή
    20-07-2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Smart
    Όντως καλή ιδέα, αλλά φαντάζομαι χρειάζεται αρκετή δουλειά από άποψη υλοποίησης. Βέβαια και να μη γίνει αυτό, θα μπορούσαμε ακόμα κι ένα Google Drive Spreadsheet να φτιάξουμε όπου θα καταχωρούμε τα στοιχεία συγχρονισμού μας μέσω Google Form, ώστε να έχουμε μια γενική εικόνα της περιοχής όπως λέει και ο jkoukos.

  7. #1507
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Το χρονοδιάγραμμα γίνεται στις ημερομηνίες που λένε; Π.χ. έμαθα πως οι καμπίνες 206 και 207 στα Πεύκα-Ρετζικι σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα θα αλλαχθούν Απρίλιο-Μαιο του 2018. Αυτό το τηρούν ή μπορεί να πάμε για το 2019-2020;

  8. #1508
    Εγγραφή
    08-03-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΑΦΗΝΑ Α
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χρονοδιάγραμμα γίνεται στις ημερομηνίες που λένε; Π.χ. έμαθα πως οι καμπίνες 206 και 207 στα Πεύκα-Ρετζικι σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα θα αλλαχθούν Απρίλιο-Μαιο του 2018. Αυτό το τηρούν ή μπορεί να πάμε για το 2019-2020;
    Για τις αλλαγές δεν ξέρω αλλά οι ενεργοποιήσεις σίγουρα δεν πάνε με το χρονοδιάγραμμα. Είμαι στην 110 στη Ραφήνα που με βάση το excel θα έπρεπε να έχει ενεργοποιηθεί Q4 2017 και ακόμα τίποτα. Η καμπίνα αλλάχτηκε με τύπου VDSL κάπου το καλοκαίρι.

  9. #1509
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χρονοδιάγραμμα γίνεται στις ημερομηνίες που λένε; Π.χ. έμαθα πως οι καμπίνες 206 και 207 στα Πεύκα-Ρετζικι σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα θα αλλαχθούν Απρίλιο-Μαιο του 2018. Αυτό το τηρούν ή μπορεί να πάμε για το 2019-2020;
    Έχουν πέσει έξω στις περισσότερες καμπίνες.
    Τουλάχιστον για Θεσσαλονίκη.
    Και όπως πάνε με τα βίας το προλαβαίνουν έως τέλος του 2018.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1510
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Uziel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις αλλαγές δεν ξέρω αλλά οι ενεργοποιήσεις σίγουρα δεν πάνε με το χρονοδιάγραμμα. Είμαι στην 110 στη Ραφήνα που με βάση το excel θα έπρεπε να έχει ενεργοποιηθεί Q4 2017 και ακόμα τίποτα. Η καμπίνα αλλάχτηκε με τύπου VDSL κάπου το καλοκαίρι.
    Εμάς παραδείγματος χάρη έλεγε ότι θα ενεργοποιηθούμε τον Μάρτιο Μάιο και Ιούνιο του 2018, αλλά, ακόμα οι καμπίνες είναι παλιές. Άρα έχουμε ακόμα πολύ δρόμο. Δηλαδή να υπολογίζω περίπου ένα τετράμηνο πριν και καλά την ενεργοποίηση πως θα αλλαχτούν οι καμπίνες;

  11. #1511
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμάς παραδείγματος χάρη έλεγε ότι θα ενεργοποιηθούμε τον Μάρτιο Μάιο και Ιούνιο του 2018, αλλά, ακόμα οι καμπίνες είναι παλιές. Άρα έχουμε ακόμα πολύ δρόμο. Δηλαδή να υπολογίζω περίπου ένα τετράμηνο πριν και καλά την ενεργοποίηση πως θα αλλαχτούν οι καμπίνες;
    Δες το παραπάνω που γράφω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #1512
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το παραπάνω που γράφω.
    Με συγχωρείς. Έχεις καμία μήπως πληροφόρηση για το τι θα γίνει στην περιοχή μου? Πιο συγκεκριμένη εννοώ.
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

  13. #1513
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συγχωρείς. Έχεις καμία μήπως πληροφόρηση για το τι θα γίνει στην περιοχή μου? Πιο συγκεκριμένη εννοώ.
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
    Οι καμπίνες έπρεπε να έχουν κατασκευαστή όλες.
    Ακόμα και στο κέντρο ΕΡΜΟΥ υπάρχουν καμπίνες που έπρεπε να έχουν αλλαχθεί αλλά ακόμα τίποτε.
    Δεν υπάρχει κάτι ποιο συγκεκριμένο.
    Το ίδιο και για την ηλεκτροδότηση.
    Ένα συνεργείο κινείται για ηλεκτροδότηση για όλο το κέντρο.
    Το ποιες καμπίνες ηλεκτροδοτούνται και γιατί... κανείς δεν το ξέρει.
    Το μόνο που είναι σίγουρο ότι δεν γίνονται με κάποια λογική πχ από τα χαμηλά στα ψηλά ή από τις παλιότερες στις νεότερες κλπ αλλά με τυχαίο τρόπο όπως δόθηκαν στην ΔΕΗ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1514
    Εγγραφή
    11-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20180119_162813.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  208,5 KB 
ID: 190689

    Δήμος Αργους Ορεστικου(πόλη) περαστικαν 8 καμπινες σε 2 μερες και απο χθες σκαβουν για την οπτικη ινα προς το κεντρο του ΟΤΕ...θα ελεγα με ταχυτατους ρυθμους

  15. #1515
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωριζω εαν εχει αναφερθει ηδη απο καποιον αλλα πλεον στην επαρχια αρκετες καμπινες παροχων αλλα και του οτε δεν μπαινουν διπλα στα παλια καφαο αλλα σε ενδιαμεσες αποστασης πχ 2 διαφορετικων καφαο. Με αυτο τροπο ενα vdsl καφαο συνδεεται με χαλκο με 2 παλια καφαο του οτε. Οικονομικη λυση που φαινεται να εχει υιοθετηθει επιβεβαιωμενα απο οτε και vodafone. Δεν γνωριζω για wind
    Οποτε θα πρεπει με καποιο τροπο στο Number Of Cabinet *: να μπορουμε να καταχωρησουμε τα διπλα νουμερα μιας vdsl καμπινας.
    Ναι και η καμπινα που ελεγα (και δεν ειναι η μονη, θα δουμε αρκετες καμπινες vdsl που θα καλυπτουν 2+ καφαο)

    Πως τη περναμε στο χαρτη; Η συγκεκριμενη vdsl καμπινα καλυπτει 3 καφαο παρακαλω (το 159 διπλα της, το 173 καποια μετρα μακρια της που εχω ηδη περασει ηδη στο χαρτη και το 179 εαν βγαζω καλα τα γραμματα)

Σελ. 101 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας