Σελ. 106 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 8696101104105106107108111116126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.576-1.590 από 2777
  1. #1576
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgios76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κανω μια ερωτιση, πανο στα καφαο Vodafone, μονος πελατες θα μπούνε η και άλλους provider (ΟΤΕ...Wind...) ?
    Προφανώς όλων, αρκεί να θέλουν να μισθώσουν. Όπως γίνεται δλδ και με τα καφάο του ΟΤΕ.

  2. #1577
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Α/Κ Ακρόπολης, το έχει αναλάβει η Vodafone και ολοκλήρωση αναβάθμισης των καμπίνων έως το 3ο τρίμηνο του 2018.

    παντως εκανα μια βολτα απο την περιοχη πριν απο 2 ωρες περιπου που περνουσα απο εκει και ειδα όντως οτι υπαρχουν ακομα τα παλαιου τυπου καφαο πραγμα που σημαίνει οτι δεν εχει αναβαθμιστει εξ ολοκληρου η περιοχη. προφανώς και εχουν βαλει εξοπλησμο για VDSL αλλα τ παιλια καφαο υπαρχουν. μου κανει μεγαλη εντυπωση γιατι οπως ειπα παραπανω εγω που ειμαι στο τερμα του πουθενα συγκριτικα με την περιοχη του κουκακιου και ειμαι 3,5km απο το Α/Κ Δαφνης, οταν εφτασε η αναβαθμηση στην περιοχη μου, τα παλαιου τυπο καφαο τα αφησαν για τους παλιατζιδες και ολα αντικατασταθηκαν.
    δεν ξερω τι συμβαινει στο κουκακι και το λεω αυτο γιατι στο ιδιο θρεντ εγραψα πριν καιρο για ενα προβλημα που εχει μια φιλη μου στην VDSL της οπου συνχρονιζει στα 16mbps αλλα απο τον ΟΤΕ της λενε οτι φταιει η οικιακη εγκατασταση. δεν ειμαι καθολου σιγουρος πια !!!
    τέλος θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με αυτο που εγραψες παραπανω σχετικα με το οιτ το Α/Κ το εχει αναλαβει η vodafone!
    αυτο τι ακριβως σημαίνει?
    νομιζα οτι το δυκτιο πανελλαδικα ανεικε στον ΟΤΕ και απο εκει και περα νοίκιαζε στους υπολοιπους παροχους για να τις δικες τους υπηρεσιες. τι σημαίνει οτι το εχει ναλαβει η Vodafone ?

  3. #1578
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13498/1023
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 V7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς όλων, αρκεί να θέλουν να μισθώσουν. Όπως γίνεται δλδ και με τα καφάο του ΟΤΕ.
    οκ.
    μόνο η Forthnet δεν κάνει τπτ ακόμα.... μήπως αλλάξει κάτι όταν πουληθεί?!

    στην γειτονιά μου έβαλαν καφαο Vodafone με ρεύμα (που ενημέρωσα παραπάνω), όποτε 4/6 μήνες πρέπει να περιμένω? (παγκρατι)

  4. #1579
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλες οι παλιές καμπίνες ανήκουν στον ΟΤΕ, όπως και όλο το χάλκινο δίκτυο στη χώρα μας.
    Όταν μια περιοχή την έχει αναλάβει ο ΟΤΕ, τότε οι παλιές καμπίνες αναβαθμίζονται με άλλες νέου τύπου στις οποίες υπάρχει ο ενεργός εξοπλισμός, αλλά και οι οριολωρίδες στις οποίες καταλήγουν τα καλώδια από τα σπίτια μας.
    Όταν μια περιοχή την έχει αναλάβει άλλος πάροχος, τότε οι παλιές καμπίνες ΔΕΝ αναβαθμίζονται και παραμένουν στη θέση τους για να εξακολουθούμε να συνδεόμαστε μέσω των χάλκινων καλωδίων. Στην περίπτωση αυτή ο όποιος πάροχος εγκαθιστά την δικιά του καμπίνα με τον ενεργό εξοπλισμό πλησίον της αντίστοιχης του ΟΤΕ, οπότε συνδέονται μεταξύ τους με χάλκινο καλώδιο.

  5. #1580
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    δηλαδη αν το καταλαβαινω καλα, στις περιοχες που το εχει αναλαβει αλλη εταιρια πλην του ΟΤΕ διπλα απο τα παλαιου τυπου καφαο, θα εγκατασταθουν νεου τυπου καφαο !
    σωστα ????
    εαν ναι μου φαινεται εντλως ηλιθιο γιατι ειναι επιπλεων ενωσεις και διαφορα αλλα και επισεις τα παλια κουτια ολο και καποιο προβλημα θα εχουν με υγρασιες κλπ. τουλαχιστουν συγκριτικά με τα νεα κουτια....

  6. #1581
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εσένα και μένα μπορεί να φαίνεται ηλίθιο, αλλά ΟΛΟ το χάλκινο δίκτυο στην χώρα στο οποίο συνδέονται ΟΛΕΣ οικοδομές της χώρας, ανήκουν στον ΟΤΕ και δεν είναι δημόσιο.
    Αν ο κάθε πάροχος έπρεπε να περάσει ΚΑΙ χάλκινα καλώδια σε ΟΛΕΣ τις οικοδομές που εξυπηρετεί ΚΑΘΕ καμπίνα, φαντάζομαι καταλαβαίνεις πότε θα ολοκληρωθεί το έργο και με ποιο κόστος.
    Εξάλλου δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό, αλλά ακολουθούμε αυτό που γίνεται σε όλο τον πλανήτη, εκεί που υπήρχε πρώην μονοπώλιο στις τηλεπικοινωνίες. Το δίκτυο είναι το ισχυρό και πανάκριβο χαρτί και όχι η όποια υπηρεσία.

  7. #1582
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσένα και μένα μπορεί να φαίνεται ηλίθιο, αλλά ΟΛΟ το χάλκινο δίκτυο στην χώρα στο οποίο συνδέονται ΟΛΕΣ οικοδομές της χώρας, ανήκουν στον ΟΤΕ και δεν είναι δημόσιο.
    Αν ο κάθε πάροχος έπρεπε να περάσει ΚΑΙ χάλκινα καλώδια σε ΟΛΕΣ τις οικοδομές που εξυπηρετεί ΚΑΘΕ καμπίνα, φαντάζομαι καταλαβαίνεις πότε θα ολοκληρωθεί το έργο και με ποιο κόστος.
    Εξάλλου δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό, αλλά ακολουθούμε αυτό που γίνεται σε όλο τον πλανήτη, εκεί που υπήρχε πρώην μονοπώλιο στις τηλεπικοινωνίες. Το δίκτυο είναι το ισχυρό και πανάκριβο χαρτί και όχι η όποια υπηρεσία.
    κατσε γιατι σε εχασα. μου φαινεται ηλιθιο το να παιρνει μια εταιρια την αναβαθμηση του δικτύου και αυτο να μην το κανει οπως το κανει ο ΟΤΕ. Ας αντικαταστησει ΚΑΙ ο εναλλακτικος παροχος το παλιο K/V ουτως ωστε να υπαρχει μια ομοιομορφια στην δομη και την λογικη του δικτύου. με ποια λογικη δηλαδη ο ΟΤΕ αντικαθιστά τα K/V και ο όποιος αλλος παροχος που αναλαμβανει ενα εργο, να στεινει εκ νεου μια αλλη νεα καμπινα !!
    ειναι σαν να αναλαμβανει μια οχι δημοσιου δικαιου εταιρια να αναβαθμισει εναν δρομο για τις αναγκες της χώρας κια αντι να φτιαξει εκ νεου τον δρομο να κανει εναν νεο, λειτουργικο, καινουργιο παραδρομο ακριβως διπλα!!!
    καλα, τωρα δεν ψαχνω ψιλους στα αχυρα μιας και δεν ειμαι σε θεση να αναλυσω τα μυαλα που το σκεφτηκαν αυτο. και το λεω και με την καλη την εννοια αλλα και με την κακη.
    απλα θα μου φαινοταν λογικο να τα εκανε ολα ο ΟΤΕ, η μια αναδοχος εταιρια για λογαριασμο του ΟΤΕ, η εγω με τους φιλους μου, αλλα με το δεδομενα και τους κανονες του ΟΤΕ που καλως η κακως τα εχει φτιαξει ως τωρα με εναν συγκεκριμενο τροπο.

    Οπως τους εθνικους δρομους. τους ανελαβαν να τους φτιαξουν ιδιωτικές εταιριες, αλλα τα πρότυπα και οι κανονες που ακολουθησαν δεν ηταν αλλοι απο αυτους που ειχε ακολουθησει το ιδιο το κρατος πριν Χ χρονια. απλα αναβαθμηση εκαναν και πηραν ετσι την εκμετάλλευση τους.
    και επειδη ακομα με τρωει, ακομα και πολεοδομικά να το δεις, μαλακια ειναι να γεμιζουν οι δρομοι κουτια απλα επειδη ετσι....

  8. #1583
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατσε γιατι σε εχασα. μου φαινεται ηλιθιο το να παιρνει μια εταιρια την αναβαθμηση του δικτύου και αυτο να μην το κανει οπως το κανει ο ΟΤΕ. Ας αντικαταστησει ΚΑΙ ο εναλλακτικος παροχος το παλιο K/V ουτως ωστε να υπαρχει μια ομοιομορφια στην δομη και την λογικη του δικτύου. με πιοοι λογικη δηλαδη ο ΟΤΕ αντικαθιστά τα K/V και ο όποιος αλλος παροχος που αναλαμβανει ενα εργο, να στεινει εκ νεου μια αλλη νεα καμπινα !!
    ειναι σαν να αναλαμβανει μια οχι δημοσιου δικαιου εταιρια να αναβαθμισει εναν δρομο για τις αναγκες της χώρας κια αντι να φτιαξει εκ νεου τον δρομο να κανει εναν νεο, λειτουργικο, καινουργιο παραδρομο ακριβως διπλα!!!
    καλα, τωρα δεν ψαχνω ψιλους στα αχυρα μιας και δεν ειμαι σε θεση ουτε να αναλυσω τα μυαλα που το σκεφτηκαν αυτο. και το λεω και με την καλη την εννοια αλλα και με την κακη.
    απλα θα μου φαινοταν λογικο να τα εκανε ολα ο ΟΤΕ η αναδοχος εταιρια για λογαριασμο του ΟΤΕ, η εγω με τους φιλους μου, αλλα με το δεδομενα και τους κανονες του ΟΤΕ.

    Οπως τους εθνικους δρομους. τους ανελαβαν να τους φτιαξουν ιδιωτικές εταιριες, αλλα τα πρότυπα και οι κανονες που ακολουθησαν δεν ηταν αλλοι απο αυτους ειχεακολουθησει το ιδιο το κρατος πριν Χ χρονια. απλα αναβαθμηση εκαναν και πηραν ετσι την εκμετάλλευση τους.
    και επειδη ακομα με τρωει, ακομα και πολεοδομικά να το δεις, μαλακια ειναι να γεμιζουν οι δρομοι κουτια απλα επειδη ετσι....
    Στην μια περίπτωση ο δρόμος είναι δημόσιος ή θα επιστρέψει στο δημόσιο, στην περίπτωση του ΟΤΕ, το δίκτυο είναι του ΟΤΕ και έχει υποχρέωση να το παρέχει σε τρίτους, στο τέλος πάλι του ΟΤΕ θα είναι, ή του 3ου παρόχου ανάλογα

  9. #1584
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @geioannou, πρέπει να ξεκινήσεις το σκεπτικό σου ότι το υπάρχον χάλκινο δίκτυο που στήθηκε τα τελευταία 80 χρόνια, είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ (πουλήθηκε πακέτο με όλο τον οργανισμό) κι εφόσον αυτός είναι ιδιωτική εταιρεία, έπαψε να είναι δημόσιο. Κανείς άλλος δεν έχει δικαίωμα να το αναβαθμίσει, λειτουργήσει ή οτιδήποτε άλλο.

    Ο κανονισμός (που επαναλαμβάνω ισχύει και σε άλλες χώρες) αφορά αναβάθμιση της υπηρεσίας για μεγαλύτερες ταχύτητες, μέσω νέων καμπίνων και πάνω από το υπάρχον χάλκινο δίκτυο. Δεν αφορά αναβάθμιση όλου του δικτύου. Βέβαια κανείς δεν απαγορεύει σε κανέναν να στήσει το δικό του χάλκινο δίκτυο εξαρχής, αλλά αυτό είναι κυριολεκτικά ανέφικτο και ουτοπία για όποιον το πιστεύει.

  10. #1585
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Αν θέλουν όλοι πάροχοι μπορούν να αγοράσουν χοντρική και να δώσουν στους πελάτες τους

  11. #1586
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @geioannou, πρέπει να ξεκινήσεις το σκεπτικό σου ότι το υπάρχον χάλκινο δίκτυο που στήθηκε τα τελευταία 80 χρόνια, είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ (πουλήθηκε πακέτο με όλο τον οργανισμό) κι εφόσον αυτός είναι ιδιωτική εταιρεία, έπαψε να είναι δημόσιο. Κανείς άλλος δεν έχει δικαίωμα να το αναβαθμίσει, λειτουργήσει ή οτιδήποτε άλλο.

    Ο κανονισμός (που επαναλαμβάνω ισχύει και σε άλλες χώρες) αφορά αναβάθμιση της υπηρεσίας για μεγαλύτερες ταχύτητες, μέσω νέων καμπίνων και πάνω από το υπάρχον χάλκινο δίκτυο. Δεν αφορά αναβάθμιση όλου του δικτύου. Βέβαια κανείς δεν απαγορεύει σε κανέναν να στήσει το δικό του χάλκινο δίκτυο εξαρχής, αλλά αυτό είναι κυριολεκτικά ανέφικτο και ουτοπία για όποιον το πιστεύει.

    το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες. απλα σαν απλος ανθρωπος η πολίτης σκεφτομαι οτι ποσο ποιο "σωστο" θα ηταν ανεξαρτητα απο το ποιος θα το κανει, να το κανει μια μια "παγια" τακτικη και λογικη.
    το να παρει το εργο καποια εταιρια την αναβάθμιση και να στήσει δικες τις καμπινες ειναι ΟΚ. το να παραμενουν οι παλιες ομως με οτι προβληματα αυτες κουβαλουν απο τα εως τωρα χρονια λειτουργιας τους το θεωρω κουταμαρα απο αποψη υπολοιησης. το να τα αλλαζε και ο ΟΤΕ τα παλια KV θα ηταν καλα.
    για παραδειγμα, στην δικη μου περιοχη που οπως εγραψα παραπανω ειμαι 3,5km απο το ΑΚ Δαφνης και παντα ειχα προβλημα (οπως και ακομα εχω ακομα μεγαλυτερο που ακομα παραμενω με ADSL) νοιωθω πολυ ωραια που βλεπω το παλιου τυπου κουτια να εχουν αντικατασταθει με τις καμπινες νεου τυππου. νοιωθω οτι οντως εφυγε παλιατζουρα. Τωρα αν στην περιοχη μου την αναβαθμηση την εκανε μια εταιρια πλην ΟΤΕ παλι καλα θα ηταν αμα υπηρχε αναβαθμιση στις υπηρεσιες, αλλα δεν κρυβω οτι χωρις να ξερω θα ελεγα "καλα και τις παλιες τις παλιατζουρες τι τις αφησαν...." και αμα ηξερα οτι αυτες οι παλιατζουρες ειναι ακομα λειτουργικες, εκει θα ελεγα πολυ περισσοτερα.
    για να το κλεισω λοιπον. θα θεωρουσα ποι λογικο να φυγει καθε παλαιο KV και στην θεση του να μπει μια νεα καμπινα. και αν το εργο το εχει παρει σε αυτη την περιοχη καποιος εκτος ΟΤΕ, τοτε ας το παρει και ας παρει και την οικονομικη η την τεχνικη διαχειρηση για Χ χρονια. ουτως η αλλως σε αυτην την περιοχη ο ΟΤΕ για να δωσει νεες υπηρεσιες πανω στην επενδηση αλλης εταιριας θα πατησει. ας "παραχορουσε λοιπον παλιο KV σε καποιον αλλον για Χ χρονια.

    by the way. στο κουκακι που δεν υπαρχουν ακομα καμπινες vdsl και οπως αναφερθηκε παραπανω το εργο αυτο το εχει αναλαβει η vodafone μεχρι το 3 τριμηνο του 2018, μια φιλη ου που εχει vdsl ΟΤΕ απο που το παιρνει ??
    να φανταστω απο το ΑΚ ??
    Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι πανω απο 1 km απο αυτο!

  12. #1587
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανένας δεν παραχωρεί την περιουσία του, πόσο μάλλον όταν αυτή του φέρνει έσοδα. Άσχετα ποιον πάροχο έχεις, για να πάρεις από αυτόν υπηρεσία ο ΟΤΕ θα πληρωθεί κάθε μήνα ένα ποσό ως νοίκι για την χρήση του καλωδίου κι επιπλέον εφάπαξ τέλη για την αρχική σύνδεση του παρόχου στο δίκτυό του.
    Αυτό ισχύει και στην περίπτωση που ο άλλος πάροχος έχει στήσει την δικιά του καμπίνα σε μια περιοχή. Με ποιον μαγικό τρόπο θα σου δώσει υπηρεσία αν δεν χρησιμοποιήσει το χάλκινο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι σου και είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ; Για ποιον λόγο ο ΟΤΕ να απεμπολήσει την περιουσία του και τα έσοδα που έχει μέσω αυτής; Άλλος θα το έκανε στη θέση του; Εσύ;

    Οι παλιές καμπίνες δεν έχουν ενεργό εξοπλισμό. Το μόνο που διαθέτουν είναι ένα ικρίωμα με οριολωρίδες, στις οποίες συνδέονται μεταξύ τους το κεντρικό καλώδιο που έρχεται υπόγεια από το αστικό κέντρο με τα αντίστοιχα των οικοδομών μας. Ουσιαστικά και κυριολεκτικά πρόκειται για έναν υπαίθριο κατανεμητή χάλκινων καλωδίων (αυτό λέει και η ονομασία από την γερμανική λέξη Kabelverzweiger, όπου το KV προφέρεται ως "καφάο").

    Οι νέες καμπίνες έχουν το ίδιο ακριβώς ικρίωμα οριολωρίδων, για τον ίδιο ακριβώς λόγο, αλλά ταυτόχρονα περιέχουν αντίστοιχο οπτικό κατανεμητή όπου καταλήγει η οπτική ίνα από το αστικό κέντρο και τον ενεργό εξοπλισμό DSLAM, από τον οποίο μας παρέχεται η όποια υπηρεσία).

    Χοντρικά, αν κατά την αναβάθμιση διαπιστωθεί ότι οι οριολωρίδες και οι συνδέσεις είναι σε άσχημη κατάσταση, τότε αλλάζουν με άλλες νέου τύπου. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση που μια περιοχή την έχει αναλάβει άλλος πάροχος στήνοντας την δική του καμπίνα. Στην περίπτωση αυτή ελέγχεται η παλιά του ΟΤΕ (που αναγκαστικά παραμένει στη θέση της) και αν διαπιστωθεί πρόβλημα, αντικαθίσταται με άλλη ίδιου τύπου, αλλά με νέες οριολωρίδες και συνδέσεις. Και αυτό είναι γεγονός και συμβαίνει σε όλες τις περιοχές.

    Όσον αφορά το ερώτημά σου, σε κάποιες λίγες περιοχές από παλιά ο ΟΤΕ είχε τοποθετήσει καμπίνες με ενεργό εξοπλισμό αλλά μέχρι πρόσφατα από αυτές έδινε υπηρεσία (ADSL αρχικά και VDSL αργότερα) μόνο σε δικούς του πελάτες. Δεν γνωρίζω, αλλά πιθανόν να ισχύει αυτό στην περίπτωση της φίλης σου.

  13. #1588
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όσον αφορά το ερώτημά σου, σε κάποιες λίγες περιοχές από παλιά ο ΟΤΕ είχε τοποθετήσει καμπίνες με ενεργό εξοπλισμό αλλά μέχρι πρόσφατα από αυτές έδινε υπηρεσία (ADSL αρχικά και VDSL αργότερα) μόνο σε δικούς του πελάτες. Δεν γνωρίζω, αλλά πιθανόν να ισχύει αυτό στην περίπτωση της φίλης σου.
    ωραια τα εγραψες παραπανω και πολυ κατατοπιστικα, αν και τα περισσοτερα ηταν γνωστα. απλα δεν καταλαβαινω, αγου το δικτυο ειναι του οτε γιατι δεν κανει την δουλεια παντου ο ΟΤΕ!
    Αν και καταλαβαινω οτι εχει το δικαιωμα η καθε εταιρια να σκαψει και να βαλει τον δικο της εξοπλισμο, οποτε και αυτο συμβαινει. αν σε καθε περιοχη η καθε εταιρια εβαζε τον εξολισμο της παλι θα ελεγα ΟΚ, αλλα δεν καταλαβαινω την λογικη, αλλου ο ΟΤΕ και αλλου οχι (σχετικα με το δικτυο παντα)

    σχετικα με το ερωτημα μου, πουθενα στο κουκακι τουλαχιστον στα οικοδομικα τετραγωνα γυρο απο το σπιτι της φιλης μου δεν υπαρχει κανενα νεου τυπου καμπινα κλπ. σε αποσταση 1μ παρατήρησα οτι υπαρχουν νεες καμπινες πολυ μεγαλυτερες απο τις συνηθισμενες. το πιο λογικο ειναι να ειναι εκει στημενος εξοπλισμος, αλλα στο FTTX.GR δεν ειναι καμια απο αυτες τις καμπινες καταχοριμενες.
    δεν θα επρεπε ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 15-03-18 στις 15:18.

  14. #1589
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια τα εγραψες παραπανω και πολυ κατατοπιστικα, αν και τα περισσοτερα ηταν γνωστα. απλα δεν καταλαβαινω, αγου το δικτυο ειναι του οτε γιατι δεν κανει την δουλεια παντου ο ΟΤΕ!
    Αν και καταλαβαινω οτι εχει το δικαιωμα η καθε εταιρια να σκαψει και να βαλει τον δικο της εξοπλισμο, οποτε και αυτο συμβαινει. αν σε καθε περιοχη η καθε εταιρια εβαζε τον εξολισμο της παλι θα ελεγα ΟΚ, αλλα δεν καταλαβαινω την λογικη, αλλου ο ΟΤΕ και αλλου οχι (σχετικα με το δικτυο παντα)
    Γιατί αν τα έπαιρνε παντού ο ΟΤΕ, θα είχαμε πάλι μονοπώλιο όπως χρόνια πριν. Για να μπουν και άλλοι παίκτες στην αγορά και να ανοίξει ο ανατγωνισμός, έπρεπε να βρεθεί μια φόρμουλα ώστε να υπάρχει προοπτική να πιάσουν τόπο οι επενδύσεις και να υπάρχει μακροπρόθεσμα κέρδος. Με το προηγούμενο καθεστώς, δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση κι ακόμη θα ήμασταν στο ADSL.
    Κι επαναλαμβάνω δεν ανακαλύψαμε τον τροχό, αλλά ακολουθήσαμε την πεπατημένη που έγινε πριν και σε πολλές άλλες χώρες.

    σχετικα με το ερωτημα μου, πουθενα στο κουκακι τουλαχιστον στα οικοδομικα τετραγωνα γυρο απο το σπιτι της φιλης μου δεν υπαρχει κανενα νεου τυπου καμπινα κλπ. σε αποσταση 1μ παρατήρησα οτι υπαρχουν νεες καμπινες πολυ μεγαλυτερες απο τις συνηθισμενες. το πιο λογικο ειναι να ειναι εκει στημενος εξοπλισμος, αλλα στο FTTX.GR δεν ειναι καμια απο αυτες τις καμπινες καταχοριμενες.
    δεν θα επρεπε ??
    Τότε αυτές οι καμπίνες είναι οι ONU του ΟΤΕ που ανέφερα πριν. Στον χάρτη, όπως γνωρίζεις, δεν μπαίνουν αυτόματα από κάποιον φορέα αλλά οικειοθελώς από εμάς του χρήστες.

  15. #1590
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    το ξερω οτι μπαινουν οικιοθελως αλλα δεν μου μοιαζει καθολου λογικο να εχουν μπει φωτο απο τα εργα κιολας απο την περιοχη μου που εχει 1/5 των κατοίκων τοου κουκακιου και εκει δεν υπαρχει ουτε μια και δεν ειναι ουτε ενα εγγεγραμενη νεα καμπινα στην περιοχη.
    χωρις αυτο βεβαια να συμαινει οτι δεν θα μπορουσε να συμβει.

Σελ. 106 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 8696101104105106107108111116126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας