Σελ. 168 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 148158163166167168169170173178 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.506-2.520 από 2777
  1. #2506
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε ξανασυμβεί..

    Άρα τρώει κάποια κολλήματα τα site..
    Ακόμα δεν λειτουργεί σε μένα. Προσπαθώ να προσθέσω και να δω τις καμπίνες που υπάρχουν και δεν με αφήνει.

  2. #2507
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπάρχει κάπου κάποιο "οργανόγραμμα" σε κάποιο site που αναφέρει τις μελλοντικές αλλαγές και τοποθετήσεις;
    Είμαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, κοντά στο κεντρικό του ΟΤΕ και παρότι έχουν μπει καμπίνες στα περισσότερα γειτονικά σημεία, το δικό μου ΚΑΦΑΟ παραμένει εκεί ακλόνητο. Η επίσημη δικαιολογία είναι ότι υπάρχει διαθεσιμότητα fiber και γι' αυτό θα αργήσει. Αλλά δεν ξέρω αν όντως υπάρχει προοπτική. Πληρώνω 50αρα εδώ και χρόνια και είμαι σταθερά στα 21-22.
    No one flirts like a Malkavian

  3. #2508
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όλες οι ανακοινώσεις ανεβαίνουν εδώ
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...g/assignments/

    και εδώ..
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...VDSLvectoring/

    Σε αυτές όμως δεν περιλαμβάνονται τα καφάο OTE που απέχουν μέχρι 550 μέτρα (καλωδιακή) απόσταση από τα A/K κάθε περιοχής..

    Αυτά τα καφάο θα πάρουν συνδέσεις FTTH κάποια στιγμή, και τσεκάρεις μόνο στο
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

    Ο ΟΤΕ είναι μπροστά σε αυτά τα έργα..
    Vodafone και Wind έχουν μείνει πίσω..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  4. #2509
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι ανακοινώσεις ανεβαίνουν εδώ
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...g/assignments/

    και εδώ..
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...VDSLvectoring/

    Σε αυτές όμως δεν περιλαμβάνονται τα καφάο OTE που απέχουν μέχρι 550 μέτρα (καλωδιακή) απόσταση από τα A/K κάθε περιοχής..

    Αυτά τα καφάο θα πάρουν συνδέσεις FTTH κάποια στιγμή, και τσεκάρεις μόνο στο
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

    Ο ΟΤΕ είναι μπροστά σε αυτά τα έργα..
    Vodafone και Wind έχουν μείνει πίσω..
    Σε ευχαριστώ πολύ. Μπορώ να καταλάβω/βρω το δικό μου κάπως στο excel; ΤΟ Α/Κ είναι το κέντρο;
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω την απόσταση, αλλά είμαι αρκετά κοντά στο κέντρο (σε απλή ευθεία πάντα) και μπορεί να είμαι στα 550 (αν και όπως είπα σε πολύ κοντινή απόσταση έχουν γίνεται μετατροπές σε καμπίνες). Υπάρχει σίγουρα διαθεσιμότητα FFTH σε μένα, αλλά δεν επιθυμώ να μπλέξω στη διαδικασία με σκαψίματα κτλ.
    Με λίγα λόγια αν είμαι σε FTTH δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αναβάθμιση σε VDSL και τζάμπα περιμένω;

    Είχα μιλήσει με τεχνικούς κάποιες φορές και είχαν πει "θα πάει κατευθείαν σε ίνα". Αυτό σημαίνει ότι θα αργήσει
    No one flirts like a Malkavian

  5. #2510
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στον χάρτη
    http://fttxgr.eu/map

    εκεί που είναι τα σηματάκια OTE είναι τα A/K (Αστικά Κέντρα) κάθε περιοχής, όπως τις δείχνει ο χάρτης..
    Πατάς πάνω και βλέπεις το όνομα του.

    Εάν το καφάο σου OTE δεν είναι στις λίστες της EETT έως τώρα,
    μάλλον πας για FTTH κάποια στιγμή πλέον..
    Απλά να ξέρεις τον αριθμό του καφάο σου και το A/K που ανήκεις,
    για να τσεκάρεις εάν είσαι ή δεν είσαι στις λίστες.

    Ναι, δεν έχεις πλέον επιλογή για VDSL από καμπίνα, εάν είσαι μέσα στο Sfbb..
    μόνο εάν σου δίνουν VDSL με περιορισμένη ταχύτητα, < 50 Mbps με κύκλωμα VDSL στο Αστικό Κέντρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 07-04-21 στις 14:08.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  6. #2511
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ εξακολουθώ να μην μπορώ να επιλέξω τίποτα μέσω Chrome/Edge. Με τον Firefox δουλεύει κανονικά

  7. #2512
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχει τύχει και σε μένα, κάποιες σελίδες να μην δουλέυουν σωστά με κάποιον Browser..

    Με FF μπαίνω και εγώ..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  8. #2513
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον χάρτη
    http://fttxgr.eu/map

    εκεί που είναι τα σηματάκια OTE είναι τα A/K (Αστικά Κέντρα) κάθε περιοχής, όπως τις δείχνει ο χάρτης..
    Πατάς πάνω και βλέπεις το όνομα του.

    Εάν το καφάο σου OTE δεν είναι στις λίστες της EETT έως τώρα,
    μάλλον πας για FTTH κάποια στιγμή πλέον..
    Απλά να ξέρεις τον αριθμό του καφάο σου και το A/K που ανήκεις,
    για να τσεκάρεις εάν είσαι ή δεν είσαι στις λίστες.

    Ναι, δεν έχεις πλέον επιλογή για VDSL από καμπίνα, εάν είσαι μέσα στο Sfbb..
    μόνο εάν σου δίνουν VDSL με περιορισμένη ταχύτητα, < 50 Mbps με κύκλωμα VDSL στο Αστικό Κέντρο.
    Tο DSLAM μου είναι Ερμού Θεσσαλονίκης, αλλά στον χάρτη δεν εμφανίζεται το ΚΑΦΑΟ μου και δεν ξέρω αριθμό..
    Πρόσβαση σε FTTH έχει σίγουρα γιατί έχει επικοινωνήσει και ο ΟΤΕ μαζί μου.
    Έχει σκαφτεί όλος ο δρόμος και η ίνα έχει φτάσει έξω από την πολυκατοικία μου. Είναι άλλο θέμα να αλλάξει και το ΚΑΦΟ σε καμπίνα FTTH; (είμαι παντελώς άσχετος, πιθανώς λέω βλακείες).

    Προς το παρόν έχω αυτό που λες. VDSL με περιορισμένη ταχύτητα. Πληρώνω το VDSL 50 και συνδέεομαι στα 21.
    Λογικά είμαι σε κάποιο από αυτά:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...2ndYearly.XLSX

    Πρακτικά, παίζει να ανέβει η ταχύτητά μου με άλλον τρόπο εκτός του να εμπλακώ στη διαδικασία FTTH;
    Το FFTH που ήρθε απευθείας στον δρόμο, σημαίνει ότι θα παραμείνει εσαεί το αρχαίο ΚΑΦΑΟ εκεί;

    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

    (με Firefox μου ανοίγει κανονικά η σελίδα)
    No one flirts like a Malkavian

  9. #2514
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ακριβως. Για να εχεις προσβαση σε μεγαλυτερες ταχυτητες, πρεπει να μπεις σε οπτικη ινα, που κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερη απο το οποιοδηποτε VDSL σε χρονους αποκρισης (ms). Δεν υπαρχει προβλεψη να αλλαξουν τα αρχαια καφαο με νεου τυπου (τονιζω το νεου τυπου), διοτι εχει αναπτυχθει το FTTH. Ειναι ευκαιρια, ειδικα με το κουπονι απο το sfbb.gr.

  10. #2515
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως. Για να εχεις προσβαση σε μεγαλυτερες ταχυτητες, πρεπει να μπεις σε οπτικη ινα, που κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερη απο το οποιοδηποτε VDSL σε χρονους αποκρισης (ms). Δεν υπαρχει προβλεψη να αλλαξουν τα αρχαια καφαο με νεου τυπου (τονιζω το νεου τυπου), διοτι εχει αναπτυχθει το FTTH. Ειναι ευκαιρια, ειδικα με το κουπονι απο το sfbb.gr.
    Ναι είναι ευκαιρία, αλλά από την άλλη απαιτεί ολόκληρη διαδικασία που απαιτεί να αναστατωθεί η πολυκατοικία, να τρυπήσεις κι εσύ το σπίτι σου κτλ (π.χ. στο δικό μου είναι λίγο θέμα το πώς θα μπει μέσα, είχε έρθει ο μηχανικός). Δεν μου αρέσει αυτός ο "εξαναγκασμός" από τη μεριά του ΟΤΕ. Βγαίνω off topic όμως. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    No one flirts like a Malkavian

  11. #2516
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα δίκτυα και οι καμπίνες FTTH που μπαίνουν είναι εντελώς ανεξάρτητα από τα υπάρχοντα δίκτυα και καφάο του OTE..
    οπότε το ένα δεν επηρεάζει καθόλου το άλλο..

    αλλά το καταλαβαίνω ότι μερικές φορές είναι λίγο μπελάς η εγκατάσταση FTTH..
    αλλά αυτό είναι το μέλλον σε όλον τον κόσμο..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  12. #2517
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Durdyn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι ευκαιρία, αλλά από την άλλη απαιτεί ολόκληρη διαδικασία που απαιτεί να αναστατωθεί η πολυκατοικία, να τρυπήσεις κι εσύ το σπίτι σου κτλ (π.χ. στο δικό μου είναι λίγο θέμα το πώς θα μπει μέσα, είχε έρθει ο μηχανικός). Δεν μου αρέσει αυτός ο "εξαναγκασμός" από τη μεριά του ΟΤΕ. Βγαίνω off topic όμως. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Πριν από μερικές δεκαετίες, κάποιος μπορεί να προτιμούσε να μην συνδέσει δίκτυο ύδρευσης γιατί έχει πηγάδι, αποχεύτευσης γιατί έχει βόθρο ή και πιο πρόσφατα να μην βάλει αέριο γιατί έχει ρεύμα.
    Το FTTH είναι εντελώς αντίστοιχο. Μπορεί κάποιος να επιλέξει να παραμείνει με τον χαλκό, αλλά το FTTH είναι το νέο δίκτυο τηλεπικοινωνιακής υποδομής.
    Εξ' άλλου, σε περίπτωση πολυκατοικίας θα γίνουν εργασίες και θα μπουν αναμονές, ακόμη κι όταν κάποιοι ένοικοι επιλέξουν ότι δεν επιθυμούν να της αξιοποιήσουν άμεσα.
    Ο "εξαναγκασμός" του παρόχου δεν γίνεται για καψώνι, άλλωστε η υλοποίηση FTTH είναι πιο ακριβή από αναβάθμιση σε FTTC και διατήρηση του χαλκού.

  13. #2518
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από μερικές δεκαετίες, κάποιος μπορεί να προτιμούσε να μην συνδέσει δίκτυο ύδρευσης γιατί έχει πηγάδι, αποχεύτευσης γιατί έχει βόθρο ή και πιο πρόσφατα να μην βάλει αέριο γιατί έχει ρεύμα.
    Το FTTH είναι εντελώς αντίστοιχο. Μπορεί κάποιος να επιλέξει να παραμείνει με τον χαλκό, αλλά το FTTH είναι το νέο δίκτυο τηλεπικοινωνιακής υποδομής.
    Εξ' άλλου, σε περίπτωση πολυκατοικίας θα γίνουν εργασίες και θα μπουν αναμονές, ακόμη κι όταν κάποιοι ένοικοι επιλέξουν ότι δεν επιθυμούν να της αξιοποιήσουν άμεσα.
    Ο "εξαναγκασμός" του παρόχου δεν γίνεται για καψώνι, άλλωστε η υλοποίηση FTTH είναι πιο ακριβή από αναβάθμιση σε FTTC και διατήρηση του χαλκού.
    Nαι, βέβαια οι παραλληλισμοί είναι λίγο αποτυχημένοι. Το πηγάδι με την ύδρευση είναι η dial-up με την ADSL. Όχι η VDSL με το FTTH. Επίσης είναι εξαναγκασμός όταν καταργούν τις 30αρες ADSL γραμμές και σε βάζουν με το ζόρι σε "VDSL" 50αρες που ξέρουν ότι δεν μπορούν να ικανοποιήσουν. Τη δεδομένη στιγμή τα 50-100 που μπορείς να πάρεις μέσω VDSL καλύπτουν τις περισσότερες ανάγκες οικιακής χρήσης. Το να μπεις σε μια ταλαιπωρία χρονοβόρα και να αναγκαστείς να κάνεις εργασίες σε σπίτι (που μπορεί να μην είναι καν δικό σου) σε παμπάλαιες πολυκατοικίες με περίεργους κατοίκους δεν είναι ό,τι καλύτερο.
    No one flirts like a Malkavian

  14. #2519
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η διαφορά είναι στο φυσικό μέσο που θα έχεις την υπηρεσία. Με DSL παίζεις μόνο σε χαλκό και αντίστοιχα σε FTTH μόνο σε οπτική ίνα.
    Αν η πολυκατοικία δεν είχε πρόβλεψη για εγκατάσταση φυσικού αερίου, για να συνδεθείς στο αυτό το δίκτυο πρέπει να την φτιάξετε, ειδάλλως παραμένετε με την υπάρχουσα κεντρική εγκατάσταση θέρμανσης
    πετρελαίου ή με άλλα μέσα.

    Κι επειδή το μέλλον είναι η οπτική ίνα, είναι ασύμφορο στις εταιρείες να αναβαθμίζουν τα χάλκινα δίκτυα όπου υπάρχουν οπτικές ίνες.
    Παράλληλα είναι τεχνολογικός περιορισμός που ισχύει σε όλο τον πλανήτη, να μην τοποθετούνται καμπίνες με VDSL vectoring (άρα πακέτο σύνδεσης πάνω από 50άρι) έως 550 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου.

  15. #2520
    Εγγραφή
    30-09-2016
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα! Φαίνεται απο τις απαντήσεις σου να εισαι γνωστης και εχω μια ερωτηση για εσένα αν μπορεις να βοηθησεις. Εχω vodafone 50ara και λειτουργεί μια χαρα το ίντερνετ σε γενικες γραμμες. Ο συναγερμος του σπιτιού ομως δεν παιρνει σημα οτι λειτουργεί η τηλεφωνικη γραμμη. Οπότε ηρθε ο τεχνικος της βονταφον και ειπε οτι ειχε προβλημα η γραμμη του ΟΤΕ. Αφου το εφτιαξε ο οτε ( καποιο βραχυκυκλωμα λεει) και παλι δεν πιανει σημα ο συναγερμός. Τι πιστεύεις οτι ειναι το πρόβλημα; εχει να κανει με την ευρυζωνικοτητα; και αν ναι τι πρεπει να κάνουμε; Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για την απάντηση σου.

Σελ. 168 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 148158163166167168169170173178 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας