Σελ. 123 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 103113118121122123124125128133143 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.831-1.845 από 2781
  1. #1831
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TryfGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος να σβήσουμε μία καμπίνα; Έβαζα στην Καλλιθέα καμπίνες και μια την είχε βάλει κάποιος άλλος και δεν το είχα προσέξει.
    Χμμ.. μου φαίνεται πως όχι..

    Αλλά μπορείς με edit να την "πας" στα Ίμια π.χ να πάθουν πλάκα οι Τούρκοι!!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  2. #1832
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Υπάρχει κάπου το apk της εφαρμογής; Γιατί έκανα απεγκατάσταση -καθώς τελευταία φορά που δοκίμασα να το τρέξω μου έκανε συνεχώς force close- και δεν το βρίσκω και στο play store πλέον.

  3. #1833
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TryfGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος να σβήσουμε μία καμπίνα; Έβαζα στην Καλλιθέα καμπίνες και μια την είχε βάλει κάποιος άλλος και δεν το είχα προσέξει.
    Όχι μόνο εγώ μπορώ Απλά βάλε την καμπίνα σε άλλη θέση που δεν έχεις καταχωρήσει ακόμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάπου το apk της εφαρμογής; Γιατί έκανα απεγκατάσταση -καθώς τελευταία φορά που δοκίμασα να το τρέξω μου έκανε συνεχώς force close- και δεν το βρίσκω και στο play store πλέον.
    investigating
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  4. #1834
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές είναι σωλήνες που πηγαίνουν σε μία από τις νέες καμπίνες.
    Μέσα σε αυτές θα περάσουν οι οπτικές ίνες..

    Οι μαύρες σωλήνες είναι συνήθως για μελλοντική χρήση,
    για αρχή χρησιμοποιούν μία πορτοκαλί!

    Τώρα η καμπίνα μπορεί να δώσει είτε VDSL από το υπάρχων καφάο του OTE,
    είτε FTTH εάν σκάψουν αυλάκια και μέχρι τα σπίτια.

    Θα πρέπει να δεις από τους πίνακες που έδωσε η EETT για κάθε Αστικό Κέντρο και περιοχή τι θα δώσει η καμπίνα που έχεις βρει..
    Εδώ οι πίνακες:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...g/assignments/

    Ή θέλει λίγο εμπειρία να καταλάβεις από το είδος της καμπίνας.

    Οι καμπίνες VDSL έχουν γρίλιες εξαερισμού γιατί έχουν ανεμιστηράκια μέσα τους, λόγω του ενεργού εξοπλισμού τους υπό τάση.

    Κάποιες από τις 2-3 νέες καμπίνες FTTH που είδαμε δεν έχουν γρίλιες γιατί δεν έχουν ενεργό εξοπλισμό.
    Βέβαια το ζήτημα αυτό είναι στην αρχή του ακόμη.. πρέπει να δούμε περισσότερα!
    Γιατι δεν περνανε την οπτικη ινα αμεσως αλλα μετα?

  5. #1835
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν περνανε την οπτικη ινα αμεσως αλλα μετα?
    Γιατί είναι ευαίσθητη και ακριβή. Τι σε αγχώνει σε αυτό? Περνάει αμέσως. Το θέμα είναι να μπει η σωλήνα. Εάν μπει και αλλαχθεί το καφαο και ολοκληρώσει τη διαδικασία του ρεύματος μετά μένουν 10 15 μέρες μέχρι να περάσουν μέσα από τη σωλήνα την ίνα και να στήσουν το δίκτυο και να γίνει εμπορικά διαθέσιμο. Η ίνα περνάει τελευταία μέσα από τη σωληνα

  6. #1836
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι..

    Αυτός που βάζει τις σωλήνες και κάνει την βρώμικη δουλειά είναι εργολάβος..
    Τις ίνες τις βάζουν τεχνικοί, και θα πρέπει να έχουν τελειώσει οι εργασίες με τους σωλήνες..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #1837
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Πεύκα άλλη μια καμπίνα προστέθηκε από μένα! Κάποιος ακόμα να βοηθήσει;;

  8. #1838
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι τεχνικοί του παρόχου που έχει αναλάβει μια περιοχή, το μόνο που κάνουν είναι τον τεχνικό έλεγχο και τις ρυθμίσεις για την λειτουργία του εξοπλισμού της καμπίνας.
    Όλες οι εργασίες αναβάθμισης ή εγκατάστασης των καμπινών, το σκάψιμο, το πέρασμα οπτικών ινών κλπ, γίνεται από συνεργαζόμενους εργολάβους που κάποιες φορές πρόκειται για μεγάλες κατασκευαστικές εταιρείες που τα κάνουν όλα.

  9. #1839
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Θέτω νέα ερωτήματα. Τι γίνεται με την περιοχή μου; Η περιοχή μου έχει 6 καμπίνες. Οι 4 άλλαξαν και τώρα βλέπω λίγο πιο πέρα από το σπίτι μου φτιάχνουν και άλλες καμπίνες που δεν υπήρχαν πιο πριν και υπάρχουν στη μελέτη Q2 2018. Συνολικές καμπίνες είναι 16 στη μελέτη. Τι σημαίνει αυτό θα γεμίσουν την περιοχή και με άλλες;

    Μένω σε συγκρότημα παίρνω από την καμπίνα 111 που απέχει από τον κατανεμητή 550 μέτρα, το νέο καφαο με αριθμό άγνωστο προς το παρόν είναι γύρω στα 100 μέτρα από το σπίτι μου. Υπάρχει περίπτωση να πάρω και εγώ από εκεί; Υπάρχει περίπτωση να μας αλλάξουν όσους επιθυμούμε ή είναι αδύνατο; Ή όσους πάρουμε vdsl τονίζω πως το υπάρχον δίκτυο πει του παρόντος είναι άθλιο στην περιοχή μου.


    Τελευταίο ερώτημα σε μια καμπίνα που άλλαξαν ξαναεσκαβαν κάποιοι από ένα άγνωστο συνεργείο και όχι edil και είπαν πως ανοίγουν τρύπες για να το τσιμεντώσουν και να βάλουν και άλλη καμπίνα δίπλα στην υπάρχουσα. Τι σημαίνει αυτό;


    Θα παρακαλούσα τον jkoukos καθότι έχει πολλές γνώσεις να μου απαντήσει και αυτός και οποίος άλλος γνωρίζει. Σας ευχαριστώ πολυ. Ενημερώνω πως όσες καμπίνες ήταν του ΟΤΕ άλλαξαν από την Edil

  10. #1840
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέτω νέα ερωτήματα. Τι γίνεται με την περιοχή μου; Η περιοχή μου έχει 6 καμπίνες. Οι 4 άλλαξαν και τώρα βλέπω λίγο πιο πέρα από το σπίτι μου φτιάχνουν και άλλες καμπίνες που δεν υπήρχαν πιο πριν και υπάρχουν στη μελέτη Q2 2018. Συνολικές καμπίνες είναι 16 στη μελέτη. Τι σημαίνει αυτό θα γεμίσουν την περιοχή και με άλλες;

    Μένω σε συγκρότημα παίρνω από την καμπίνα 111 που απέχει από τον κατανεμητή 550 μέτρα, το νέο καφαο με αριθμό άγνωστο προς το παρόν είναι γύρω στα 100 μέτρα από το σπίτι μου. Υπάρχει περίπτωση να πάρω και εγώ από εκεί; Υπάρχει περίπτωση να μας αλλάξουν όσους επιθυμούμε ή είναι αδύνατο; Ή όσους πάρουμε vdsl τονίζω πως το υπάρχον δίκτυο πει του παρόντος είναι άθλιο στην περιοχή μου.


    Τελευταίο ερώτημα σε μια καμπίνα που άλλαξαν ξαναεσκαβαν κάποιοι από ένα άγνωστο συνεργείο και όχι edil και είπαν πως ανοίγουν τρύπες για να το τσιμεντώσουν και να βάλουν και άλλη καμπίνα δίπλα στην υπάρχουσα. Τι σημαίνει αυτό;


    Θα παρακαλούσα τον jkoukos καθότι έχει πολλές γνώσεις να μου απαντήσει και αυτός και οποίος άλλος γνωρίζει. Σας ευχαριστώ πολυ. Ενημερώνω πως όσες καμπίνες ήταν του ΟΤΕ άλλαξαν από την Edil
    Η γραμμή σου ήδη πέφτει σε συγκεκριμένη καμπίνα, αυτό δεν αλλάζει. Εάν η καμπίνα αυτή αναβαθμιστεί, τότε προφανώς θα έχεις διαθεσιμότητα.
    Στην περίπτωση που τοποθετείται καμπίνα δίπλα στην υπάρχουσα, δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο - απλά ο πάροχος που την έχει αναλάβει δεν είναι ο ΟΤΕ.

  11. #1841
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή σου ήδη πέφτει σε συγκεκριμένη καμπίνα, αυτό δεν αλλάζει. Εάν η καμπίνα αυτή αναβαθμιστεί, τότε προφανώς θα έχεις διαθεσιμότητα.
    Στην περίπτωση που τοποθετείται καμπίνα δίπλα στην υπάρχουσα, δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο - απλά ο πάροχος που την έχει αναλάβει δεν είναι ο ΟΤΕ.


    Αυτή άλλαξε που ανήκω. Βέβαια έχει γίνει ένα εργοτάξιο η περιοχή. Αντιστρέφω λίγο το ερώτημα μου. Από τα νέα καφαο που είναι να γίνουν από το 0 και είναι του ΟΤΕ και δεν υπήρχαν παλιά να αντικαταστήσουν ποιοι θα πάρουν όμως?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vastil : 20-09-18 στις 12:57.

  12. #1842
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Πολλές απορίες έχει ο φίλος vastil, ό,τι μπορούμε ας λύσουμε!
    Λοιπόν:

    - Το Α/Κ Πεύκα (πρέπει να προστεθεί και στο χάρτη) το έχει αναλάβει να αναβαθμιστεί σε VDSL o ΟΤΕ.
    - Ο ΟΤΕ όπου αλλάζει καμπίνες αντικαθιστά καθ' ολοκληρίαν τις δικές του.
    - Τα νούμερα των καμπινών που αλλάζουν είναι ακριβώς αυτά που είχαν οι παλιές. Αν έπαιρνες από την 111, από την 111 πάλι θα παίρνεις. Ας την έχουν βάλει σε άλλο σημείο, η παλιά θα καταργηθεί πλήρως. Οπότε δεν υπάρχουν νέες επιπρόσθετες, απλά τις αλλάζουν σημείο.
    - Οι καμπίνες αυτές θα συνεχίσουν να δίνουν ADSL, δηλαδή δεν αλλάζει κάτι σε όποιον δεν πάει σε VDSL. Επειδή όμως μιλάμε για καινούρια υποδομή, καινούρια καλώδια ως το καφάο κλπ, πολλοί υφιστάμενοι πελάτες ADSL βλέπουν ως και σημαντική αύξηση στο συγχρονισμό τους, χωρίς αυτό να είναι ο κανόνας όμως. Κάποιοι πιο τυχεροί μάλιστα σε ελάχιστες περιπτώσεις μπαίνουν σε προφίλ 24άρι από VDSL οπότε κλειδώνουν τέρμα 24 (σπανιότατο).
    - Οι καμπίνες αυτές του ΟΤΕ θα δίνουν VDSL και για όποιον άλλο πάροχο.
    - Η EDIL έχει αναλάβει το πέρασμα των οπτικών ινών. Το άλλο συνεργείο που βλέπεις το πιο πιθανό είναι να συνδέει την καμπίνα με το δίκτυο ηλεκτρισμού. Σημειωτέον αυτά τα δύο συνεργεία είναι ανεξάρτητα. Συνήθως ο ΟΤΕ στήνει τη νέα καμπίνα όπου μέσα της υπάρχει εξοπλισμός και για ADSL και για VDSL. Επειδή το ADSL είναι παθητικός εξοπλισμός δεν χρειάζεται νέα ηλεκτροδότηση. Το VDSL αντίθετα το απαιτεί οπότε μέχρι να ηλεκτροδοτηθεί η καμπίνα θα δίνει μόνο ADSL.

  13. #1843
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    glamour_services αρχικά σε ευχαριστώ και προφανώς σου χρωστάω κέρασμα για την βοήθεια σου.


    - Εδώ σε αυτή τη θέση ας πούμε τι θα μπει; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5DD5F557-E2D4-4908-A971-8B9F155CCF67.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  507,1 KB 
ID: 197153 σημειωτέον πως δεν προϋπήρχε καμπίνα στο συγκεκριμένο σημείο και είναι έργο edil δηλαδή του ΟΤΕ.

    - Επίσης η μια καμπίνα που έβαλα παρατήρησα πως φέρει τον ίδιο αριθμό και είναι σε διαφορετικά σημεια( πχ Αγίας Τριάδας υπάρχει καμπίνα ΟΤΕ αναβαθμισμένη 205 αλλά καμπίνα πάλι του ΟΤΕ είναι αναβαθμισμένη και αυτή στην οδό Μεγαλοχαρης και φέρει και αυτή τον αριθμό 205)


    - όλοι μου λένε ότι αρχές Οκτώβρη όπως και του ΟΤΕ οι άνθρωπο ότι θα έχουμε vdsl ενώ έπρεπε το δεύτερο τρίμηνο του 2018 να είχαμε αλλά έτσι όπως πάει σίγουρα μετά το 2019 θα έχουμε.


    - Παρατηρησα επίσης στην οδό Ακαδημίας 1 καμπίνα 405 αναβαθμισμένη ακριβώς στο απέναντι πεζοδρόμιο καμπίνα πάλι 405 καινούργια πάλι από τον ΟΤΕ. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται..?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vastil : 20-09-18 στις 13:38.

  14. #1844
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που γίνεται είναι ότι οι καμπίνες έχουν αλλάξει, απλά ο ΟΤΕ δεν έβαλε ακόμα συνεργείο να γκρεμίσει τις παλιές. Δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, το μόνο σίγουρο.

  15. #1845
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που γίνεται είναι ότι οι καμπίνες έχουν αλλάξει, απλά ο ΟΤΕ δεν έβαλε ακόμα συνεργείο να γκρεμίσει τις παλιές. Δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, το μόνο σίγουρο.

    Τις γκρέμισαν και πέρασαν τις ρεγκλετες μέσα από τις καινούργιες και πέταξαν τις παλιές. Απλώς μου φαίνεται περίεργο τι είναι αυτές οι νέες τρύπες της edil σε θέσεις που δεν προϋπήρχαν καμπίνες.

    Όταν το φέρνουν το vdsl το φέρνουν επειδή το θέλουν κ άλλοι ή μόνο εγώ το ζήτησα;

Σελ. 123 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 103113118121122123124125128133143 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας