Σελ. 120 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 100110115118119120121122125130140 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.786-1.800 από 2781
  1. #1786
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    με βάση την ανάθεση η wind εχει αναλάβει να αναβαθμίσει κάποια νούμερα καμπινών σε FTTH στη Λάρισα. Αυτη ηταν και η πρόθεση μου να προσδιορίσω στο χάρτη.
    Το πως το υλοποιεί, που καταλήγουν οι οπτικές ινες και αν θα αλλάξει τελικά τις παλιές καμπίνες adsl σε ftth ειναι κάτι που μονο αυτη γνωρίζει.

    Εγω θεωρώ ότι απ' τη στιγμη που στην πόλη έχουν ολοκληρώσει τη φάση τοποθέτησης καμπινων vdsl και έχουν αφήσει απείραχτες τις adsl καμπίνες που δινουν FTTH μάλλον δε θα τις αλλάξουν.
    Σημασία για ένα χρήστη εχει τελικά να γνωρίζει τις τοποθεσίες που παρέχεται FTTH και το σωστότερο θα ήταν να μπορεί και στο χάρτη να προσδιοριστουν και τα κτήρια.
    Το να βρει ένας απλος χρήστης τις υπόγειες διακλαδώσεις των οπτικών ινών ειναι μάλλον ανέφικτο και δεν ξέρω και αν θα ειχε νόημα αν αυτες συγκεντρώνονται χιλιομετρα μακρια κεντρικα σε κάποια καμπίνα.
    Καταλαβαίνω πώς το εννοείς, αλλά ο αντικειμενικά σωστός τρόπος να καταχωρηθεί είναι αυτός που περιγράφει ο jkoukos παραπάνω. Μπορεί αυτό που λες να είναι προφανές εδώ που το συζητάμε, αλλά όταν κάποιος τρίτος ανοίξει τον χάρτη και δει μια παλιά καμπίνα του ΟΤΕ βαφτισμένη ως FTTH της Wind, δεν είναι τόσο προφανές...

  2. #1787
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όντως το να ψάχνει κάποιος που πάνε οι οπτικές ίνες από το σπίτι του είναι μπελάς, και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία..

    Γι' αυτό το πιο απλό πράγμα είναι να σημειώνουμε και να διαχωρίζουμε τις καμπίνες ανάλογα με το είδος τους.
    Από τους πίνακες θα ξέρει ο καθένας τι τεχνολογία έχει ή θα πάρει.

    Μην ξεχνάς ότι στις περιοχές που αναπτύσσεται τεχνολογία FTTH το δίκτυο οπτικών ινών και το δίκτυο χαλκού του OTE θα είναι είναι 2 ανεξάρτητα δίκτυα που δεν ενώνονται πουθενά.

    Οπότε δεν υπάρχει καμία ανάγκη ο ΟΤΕ να αλλάξει τα καφάο του ADSL..
    Θα υπάρχουν εκεί και θα δίνουν μόνο ADSL, και όλες οι εταιρίες θα δίνουν από εκεί ADSL.

    Όποιος θα θέλει κάτι καλύτερο θα πηγαίνει σε FTTH από τον πάροχο που το βάζει..
    (και θα το πουλάει χονδρική σε όποιον άλλο θέλει..)

    Γι' αυτό και το σωστό είναι να μαρκάρεται ξεχωριστά κάθε καμπίνα.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  3. #1788
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω αρκετά το τριβελίσαμε το θέμα χωρίς να υπάρχει λόγος. Τα πράγματα είναι απλά. Στο χάρτη καταχωρούμε καμπίνες και όχι διαθεσιμότητες. Αν στη φωτό έχουμε καμπίνα ADSL αυτή πρέπει να καταχωρείται και ως ADSL!
    Οπότε και η 208 της Λάρισας αφού δεν είναι καμπίνα FTTH είναι λάθος να καταχωρείται έτσι, δεν είναι καν της Wind.
    Αν ήταν έτσι πώς θα καταχωρούσαμε την INALAN και την OCN αφού καμπίνες δεν διαθέτουν?

    Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι μήπως και την προηγούμενη που έβαλε ο nik κάποιος προσπάθησε να της κάνει edit και την έστειλε στο υπερπέραν...

  4. #1789
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    αυτο που μας ενδιαφέρει ειναι η ουσία ή η φωτογραφία της καμπίνας?
    Για μένα η ουσία ειναι να γνωρίζει κάποιος αν στην περιοχή που θέλει να μετακομίσει ή ζει έχει FTTH. Τωρα αν το site δεν εχει δυνατότητα να δωσει πληροφορίες για τα συγκεκριμένα κτήρια ή δρόμους που έχουν υποδομή FTTH εγω θα προτιμούσα να παρέχεται η πληροφορία έστω και με τη λάθος φωτογραφία της adsl καμπίνας που οριοθετεί ομως την περιοχή που έχει ftth υποδομές.
    Το να βάλω την ftth καμπίνα 10χλμ μακριά εκει που συγκεντρώνονται όλες οι οπτικές σε τι θα βοηθήσει το χρήστη?

    Και ναι, για μένα ακομα και η inalan και η acn καλό θα ήταν να φαίνεται που έχουν διαθεσιμότητα στο χάρτη. Με τους άλλους όμως μεγαλύτερους παρόχους έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία η διαθεσιμότητα λόγω και της επιδότησης που δικαιούται κάποιος αν κατοικεί στους συγκεκριμένους δρόμους.

    Φυσικά η επιλογή ειναι των ιδιοκτητών του site που έχουν κάθε δικαίωμα να έχουν διαφορετική απο μένα άποψη, οπότε κι εγω προς το παρόν δε θα προσθέσω άλλες ftth περιοχές στην πόλη μου, παρ' ολο που οι πληροφορίες στο site ειναι ελλιπείς και μεγάλοι δρόμοι του κέντρου της πολης μου που έχουν πλέον ftth υποδομές φαινονται να δινουν μονο adsl.

  5. #1790
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Σκέψου το ανάποδα, γιατί μία καμπίνα ADSL να αναφέρεται λανθασμένα ως FTTH και μάλιστα άλλου παρόχου? Πόσο σίγουρος είσαι εξάλλου ότι η συγκεκριμένη καμπίνα δίνει FTTH? Συμφωνώ να βρεθεί ένας άλλος τρόπος να φαίνεται η διαθεσιμότητα FTTH, όμως αυτό δεν μπορεί να γίνει δίνοντας λανθασμένα στοιχεία στο χάρτη! Ο χάρτης αναφέρει μόνο καμπίνες, οφείλουμε νομίζω να τις καταγράφουμε ως έχουν!

  6. #1791
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που μας ενδιαφέρει ειναι η ουσία ή η φωτογραφία της καμπίνας?
    Η ουσία που πρέπει να συμπίπτει με την πραγματικότητα.

    Για μένα η ουσία ειναι να γνωρίζει κάποιος αν στην περιοχή που θέλει να μετακομίσει ή ζει έχει FTTH. Τωρα αν το site δεν εχει δυνατότητα να δωσει πληροφορίες για τα συγκεκριμένα κτήρια ή δρόμους που έχουν υποδομή FTTH εγω θα προτιμούσα να παρέχεται η πληροφορία έστω και με τη λάθος φωτογραφία της adsl καμπίνας που οριοθετεί ομως την περιοχή που έχει ftth υποδομές.
    Το να βάλω την ftth καμπίνα 10χλμ μακριά εκει που συγκεντρώνονται όλες οι οπτικές σε τι θα βοηθήσει το χρήστη?
    Άλλο το "έχει υποδομή" και εντελώς διαφορετικό η πραγματικότητα.
    Ναι, μπορεί να έχει υποδομή ο δρόμος σου για FTTH, αλλά σήμερα παρέχεται ή μήπως έχετε ακόμη ADSL σύνδεση με το χάλκινο καλώδιο μέσω της παλιάς καμπίνας του ΟΤΕ που την βάφτισες FTTH Wind;

    Να στο θέσω διαφορετικά. Η οικοδομή σου συνδέεται με την ΧΧΧ καμπίνα του ΟΤΕ μέσω χάλκινων καλωδίων και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Παράλληλα η Wind έχει αφήσει έξω από την οικοδομή αναμονή οπτικής ίνας ή οποία συνδέεται με κάποια καμπίνα της. Ποια είναι αυτή και που βρίσκεται, σίγουρα δεν είναι του ΟΤΕ. Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι η οικοδομή σου έχει πρόσβαση μέσω χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ και οπτική ίνα της Wind. Όχι μόνο το ένα από τα δύο.
    Το ποιες περιοχές καλύπτει η άγνωστη FTTH καμπίνα, είναι ένα θέμα και ίσως χρειάζεται τροποποίηση του χάρτη και των δεδομένων που δέχεται/δείχνει, αλλά όχι με τον τρόπο που προτείνεις και είναι λανθασμένος.

    Και ναι, για μένα ακομα και η inalan και η acn καλό θα ήταν να φαίνεται που έχουν διαθεσιμότητα στο χάρτη. Με τους άλλους όμως μεγαλύτερους παρόχους έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία η διαθεσιμότητα λόγω και της επιδότησης που δικαιούται κάποιος αν κατοικεί στους συγκεκριμένους δρόμους.
    Είναι άσχετη η επιδότηση του FTTH με το χάρτη των καμπίνων. Υπάρχει άλλο site με την πληροφορία που αναζητάς και όχι του παρόντος.

    Φυσικά η επιλογή ειναι των ιδιοκτητών του site που έχουν κάθε δικαίωμα να έχουν διαφορετική απο μένα άποψη, οπότε κι εγω προς το παρόν δε θα προσθέσω άλλες ftth περιοχές στην πόλη μου, παρ' ολο που οι πληροφορίες στο site ειναι ελλιπείς και μεγάλοι δρόμοι του κέντρου της πολης μου που έχουν πλέον ftth υποδομές φαινονται να δινουν μονο adsl.
    Όπως έγραψα και παραπάνω είναι θέμα σχεδιασμού ώστε να δέχεται επιπλέον πληροφορίες. Π.χ. θα μπορούσαμε να βάλουμε δίπλα στην καμπίνα του ΟΤΕ μία FTTH της Wind με τον αριθμό αυτής με την οποία συνδέεται πραγματική η οπτική ίνα ή κάποιον άλλο καλύτερο τρόπο.
    Ο σκοπός του χάρτη όπως αναφέρεται και στο αρχικό κείμενο είναι "προκειμένου να έχουμε μια εικόνα για το που έχουν τοποθετηθεί οι νέες VDSL καμπίνες αλλά και που υπάρχουν ακόμα οι παλιές. Είναι ελεύθερο για όλους!".
    Αλλά αυτό προϋποθέτει πραγματικά δεδομένα καταχώρησης και όχι ότι μας αρέσει ή θεωρούμε σπουδαία.
    Και όπως έγραψα παραπάνω, δεν φαίνεται να δίνει μόνο ADSL, αλλά είναι η πραγματικότητα που δεν θα αλλάξει στο μέλλον, διότι μπορεί ένοικος της ίδιας οικοδομής να μην θέλει FTTH. Σε αυτόν ποια είναι η πραγματικότητα και η ουσία;

  7. #1792
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο σίγουρος είσαι εξάλλου ότι η συγκεκριμένη καμπίνα δίνει FTTH?
    Ειμαι απόλυτα σίγουρος γιατι η ιδια η EETT στην ανάθεσή της ορίζει οτι ο αριθμός τάδε της καμπίνας του ΟΤΕ του συγκεκριμένου κέντρου ειναι προγραμματισμένος για FTTH Q3 2018 και οι αναμονές FTTH ειναι έτοιμες σε ολους τους γύρω δρόμους που καλύπτει η συγκεκριμένη καμπίνα.
    Η ΕΕΤΤ τις αναθέσεις τις δινει με βάση το νουμερο των adsl καμπινών του ΟΤΕ. Δε βάζω εγω ο,τι να 'ναι

    Το αν οι υποδομές αυτές δε δινουν σήμερα αλλα θα δώσουν μέσα σε 15μερες όπως διαβάζω στα δημοσιεύματα του τύπου δε σημαίνει οτι τα στοιχεία που βάζουμε και στο χάρτη ειναι αναληθη ή μη αξιόπιστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 04-09-18 στις 21:49.

  8. #1793
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Επιμένεις σε κάτι που είναι λάθος. Η καμπίνα που δείχνεις είναι της Wind και δίνεται από αυτή υπηρεσία FTTH μεσω οπτικής ίνας ή παλιά του ΟΤΕ μόνο με χάλκινα καλώδια;

  9. #1794
    Εγγραφή
    04-10-2010
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Προσπαθώ να βάλω κάποια cabinets και όταν πατάω να κάνει upload την φωτογραφία μου βγάζει σφάλμα move_uploaded_file function failed

  10. #1795
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Βαλε φωτογραφια μικροτερου μεγεθους

  11. #1796
    Εγγραφή
    04-10-2010
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλε φωτογραφια μικροτερου μεγεθους
    μπα δεν είναι αυτό. Δοκίμασα και έφτασα την φωτο 380x512 και μέγεθος 80kb αλλά και πάλι τίποτα....

  12. #1797
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και ημουν και με ταμπλετ στις διαοοπες!
    Κατεβασα το photo & image resiser και αλλαξα τις φωτο στο 75% πιο χαμηλα του πρωτοτυπου. Με αυτον τον τροπο δεν ξανα ειχα προβλημα

  13. #1798
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Αυτό το Αστικό Κέντρο υπάρχει; Λειτουργεί;

    http://fttxgr.eu/map?id=3130

    Και κάτι ακόμα.
    Οι φωτογραφίες καμπίνων από παλιότερες καταχωρήσεις διαγράφηκαν όλες;

  14. #1799
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει κτήριο του OTE εκεί, γιατί να μην λειτουγεί ?

    Κάποιες παλιές φωτογραφίες έχω δει και εγώ ότι δεν φορτώνουν..
    δεν ξέρω γιατί..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  15. #1800
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κτήριο του OTE εκεί, γιατί να μην λειτουγεί ?

    Κάποιες παλιές φωτογραφίες έχω δει και εγώ ότι δεν φορτώνουν..
    δεν ξέρω γιατί..
    Κτίριο υπάρχει αλλά είναι εγκατελειμένο.

Σελ. 120 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 100110115118119120121122125130140 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας