Σελ. 162 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 142152157160161162163164167172182 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.416-2.430 από 2781
  1. #2416
    Εγγραφή
    20-07-2012
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    52218/5215
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ααα, όχι.. τώρα το πρόσεξα καλά..
    οι FTTH από EETT δεν βρίσκονται σε κανέναν χάρτη..
    Σωστά, αυτά που ξέρουμε από EETT ότι θα γίνουν FTTH δεν υπάρχουν στον χάρτη με τα adsl

  2. #2417
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Καλησπέρα σε όλους,

    Όσο αφορά την λίστα με όλες τις καμπίνες της Ελλάδος από την database του ΟΤΕ (xls file), ναι το γνωρίζω ότι κυκλοφορεί εδώ και χ χρόνια αλλά δεν μπορεί να κατοχυρωθεί στο fttxgr.
    Έχω κάνει προσπάθειες να έρθω σε επικοινωνία με τους ISP της Ελλάδας έτσι ώστε ύπαρξη ακόμα παραπάνω πληροφορία διαθέσιμη και να είναι κερδισμένοι οι τελικοί χρήστες αλλά δυστυχώς δεν έλαβα κάποια απάντηση από μεριά τους. Μαζική κατοχύρωση μπορεί να γίνει (και έχουν γίνει παλιότερα) με επικοινωνία μαζί μου ή με script για τους πιο έμπειρους χρήστες .

    Στην ιστοσελίδα υπάρχει κώδικας που αποτρέπει να γίνει δεύτερη καταγραφεί καμπίνας με τα ίδια στοιχεία σε μια ακτίνα χ μέτρων αφού τις πιο πολλές φορές γίνετε αντικατάσταση της παλιάς καμπίνας (ADSL) με την νέα (VDSL). Φυσικά αυτό δεν ισχύει πάντα όπως αναφέρθηκε νωρίτερα.

    Επίσης ο λόγος που ζητείτε η φωτογραφία της καμπίνας είναι προκειμένου να "επιβεβαιωθεί" ότι υπάρχει όντως η καμπίνα εκεί και τα στοιχεία της είναι "έγκυρα", διαφορετικά θα μπορούσαμε να βάζουμε καμπίνες οπουδήποτε (we have few under the sea ).

    Η ιστοσελίδα όπως παλιότερα έχω αναφέρει είναι για την κοινότητα δωρεάν και έχουμε φτάσει έως εδώ με την συμβολή όλων σας!
    Βλέπω υπάρχει μια σταθερή επίσκεψη χρηστών καθημερινά που δείχνει ότι ακόμα ο χάρτης μας είναι χρήσιμος με τις πληροφορίες που διαθέτει ADSL, VDSL, FTTH, ΑΚ και τα όρια τους. Πρόσφατα κιόλας προστέθηκαν και οι καμπίνες RuralConnect!
    Γενικά προσπαθούμε να έχουμε όλες τις πληροφορίες για τις καμπίνες σε μια ιστοσελίδα ώστε οι χρήστες να μην χρειάζεται να επισκέπτονται πολλαπλές ιστοσελίδες για να βρουν ότι χρειάζονται.
    Γνωρίζω επίσης ότι μερικοί τεχνικοί πεδίου από τους ISP χρησιμοποιούν την ιστοσελίδα

    Όπως ειπώθηκε ο χάρτης λόγο του ότι είναι ανοιχτός στο κοινό και όλοι συνεισφέρουν είναι λογικό μερικές πληροφορίες να μην είναι 100% έγκυρες ή μερικοί με κακό σκοπό να τροποποιούν τις πληροφορίες μερικές φόρες.

    Να υπενθυμίσω ότι δεν είμαι web-developer, designer etc απλά μου αρέσει να ασχολούμαι λίγο και με αυτό. Ότι έχει γίνει έως τώρα είναι από μεράκι και λίγο "τρελά" για το community από την δημιουργία της ιστοσελίδας έως το android app μετά από τα τόσα αιτήματα. Δυστυχώς το γνωρίζω ότι η ιστοσελίδα είναι απλή/παλιά και χρειάζεται ένα update, απλά πλέον δεν προλαβαίνω να κάνω heavy editing / testing / debugging / add new features μιας και βρίσκομαι εξωτερικό λόγο δουλειάς .

    Τέλος σε όσο αφορά την προσπάθεια σου toketogtoketog για νέο χάρτη μπράβο! Φαντάζομαι ότι μπορείς και ξέρεις πως να φτιάξεις παρόμοια φίλτρα, δυνατότητες με αυτά που έχει το fttxgr. Keep the good job!


    ΥΣ: 'Ελαβα τα πμ απλά μερικά τα εχω ξεχάσει θα τα ξανα-κοιτάξω
    :
    Συγγνώμη εάν δεν είμαι τόσο active όπως παλιά.
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  3. #2418
    Εγγραφή
    20-07-2012
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    52218/5215
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elessargr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Μαζική κατοχύρωση μπορεί να γίνει (και έχουν γίνει παλιότερα) με επικοινωνία μαζί μου ή με script για τους πιο έμπειρους χρήστες .

    Δυστυχώς το γνωρίζω ότι η ιστοσελίδα είναι απλή/παλιά και χρειάζεται ένα update, απλά πλέον δεν προλαβαίνω να κάνω heavy editing / testing / debugging / add new features μιας και βρίσκομαι εξωτερικό λόγο δουλειάς .

    Τέλος σε όσο αφορά την προσπάθεια σου toketogtoketog για νέο χάρτη μπράβο! Φαντάζομαι ότι μπορείς και ξέρεις πως να φτιάξεις παρόμοια φίλτρα, δυνατότητες με αυτά που έχει το fttxgr. Keep the good job!
    Το πως να κάνω την μαζική καταχώρηση το έχω βρει. Ωστόσο προσπάθησα από την μεγάλη λίστα που έχω να αποκλείσω της καμπίνες που υπάρχουν ήδη στον χάρτη του fttxgr. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να πάω με βάση τον αριθμό της καμπίνας, διότι στης Vodafone πχ έχει γίνει η καταχώρηση με βάση το ID που έχει δώσει η Vodafone στην δικές της καμπίνες και όχι το id του παλιού καφάο. Συνεπώς δεν μπορώ να κάνω την αντιστοίχιση. Άρα ο μόνος δρόμος ήταν να πάρω όλες τις καμπίνες που υπάρχουν στο fttxgr και να δω αν στον δικό μου χάρτη (που είναι στην ουσία οι συνταγμένες από τα παλιά καφάο) υπάρχει σε μια ακτίνα 30 μέτρων κάποιο παλιό καφάο που αναβαθμίστηκε. Εαν ναι, αυτό σημαίνει πως βρήκα σε πιο παλιό καφάο αντιστοιχεί η νέα καμπίνα και το βγάζω από την λίστα. Ωστόσο από αυτή την διαδικασία περίσσεψαν κοντά στις 600 καμπίνες απο τον χάρτη του fttx, που δεν μπόρεσα να τις "παντρέψω" με τα παλιά καφάο.

    Ρώτησα λοιπόν τι θέλει η κοινότητα αλλά και ο διαχειριστής του fftxgr να γίνει. Να βάλω τα δεδομένα που έχω με κίνδυνο να υπάρξουν κάποιες διπλότυπες ή να φτιάξω ένα νέο χάρτη; Μέχρι αυτή η διαβούλευση να έχει τελική απάντηση έφτιαξα ενα προσωρινό χάρτη για να δείτε πως είναι τα δεδομένα που έχω συλλέξει.

    Πιστεύω το πιο καλό για την κοινότητα αλλά και για μένα είναι να υπάρχει ένας χάρτης/σελίδα, άρα να μπούνε όλα τα δεδομένα στο fttxgr

    Επίσης, επειδή ασχολούμαι εν μέρη επαγγελματικά με το Web Development, είμαι διατεθειμένος και έχω τον χρόνο να κάνω contribute στο project fttxgr, τόσο στο development,testing,debugging ή ότι χρειαστεί. Στείλε με ένα PM αν θέλεις να το συζητήσουμε.

  4. #2419
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και την πρωτοβουλία.
    Ο χάρτης αυτός είναι ένας άριστος οδηγός ώστε να βρεθούν νέα καφάο για φωτογράφηση, βέβαια με τη διαφορά ότι τα δεδομένα είναι βασισμένα στο υπάρχον xml αρχείο με τα καφάο του ΟΤΕ.
    Εδώ όμως θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν και τα εξής:
    1. η θέση αρκετών ADSL καφάο του ΟΤΕ, όσων συγκεκριμένα έχουν αντικατασταθεί με νέου τύπου έχει αλλάξει. Αν και στην πλειονότητα τους δεν τα πάνε μακριά, υπάρχουν και περιπτώσεις μεγάλης μετακίνησης (πχ η 115 και η 329 στο Α/Κ Παύλου Μελά μετακινήθηκαν σε τελείως καινούρια σημεία). Για όσα δεν άλλαξαν θέση, το xml είχε άριστη ακρίβεια, έτσι στο google earth που έχει παλιά δεδομένα, θα βρείτε άνετα τα (παλιά) καφάο.
    2. Ο ΟΤΕ έχει προσθέσει πολλά νέα καφάο ADSL, χωρίς να έχει δημοσιευτεί/διαρρεύσει το επικαιροποιημένο xml.
    3. Τα καφάο των Vodafone/Wind έχουν δική τους αρίθμηση, τελείως διαφορετική από του ΟΤΕ. Επίσης σε αρκετά Α/Κ είναι αρκετά λιγότερα, καθώς ένα καφάο ενός εναλλακτικού παρόχου μπορεί να καλύψει έως 3 καφάο του ΟΤΕ. Για αυτά αν δεν δημοσιευτούν λίστες συντεταγμένων θα πρέπει να γίνεται χειροκίνητη εισαγωγή αποκλειστικά όπως γίνεται ήδη στο fttxgr.eu.

    Γενικά όμως το ότι υπάρχει χάρτης με όλα τα έστω μη επικαιροποιημένα καφάο του ΟΤΕ, είναι σημαντικό βοήθημα για όλους όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τον εμπλουτισμό του χάρτη.

  5. #2420
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Είχα φτιάξει ένα projectακι πρόσφατα το οποίο με μικρές αλλαγές και σε μικρό χρόνο θα μπορούσε να γίνει adapt για την αρχική του fttxgr. Αφιέρωσα λοιπόν λίγο χρόνο και...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UXquHdE.png 
Εμφανίσεις:  76 
Μέγεθος:  186,4 KB 
ID: 216920
    Δεν είναι κάτι το σουπερ, δε νομίζω ότι χρειάζεται άλλωστε, αλλά θεωρώ πως είναι αρκετό για το σκοπό της σελίδας.

    Αν σας αρέσει θα μπορούσαν το ανεβάσω κάπου και να το δείτε live, και αν το επιθυμεί ο @elessargr θα μπορούσα να του στείλω τα αρχεία και να προχωρήσει στην αλλαγή. Οι αλλαγές που απαιτούνται είναι πραγματικά μηδαμινές. Στην ουσία μόνο οι αριθμοί των καμπίνων να γίνουν δυναμικοί από στατικοί (υπάρχει ήδη ο κώδικας στην τρέχων σελίδα).

    Θεωρώ πως με την συνεισφορά όλων μπορούμε να φτιάξουμε έναν αρκετά καλό χάρτη (υπάρχει άλλωστε η βάση) ώστε να ξέρουμε λίγο - πολύ που υπάρχουν καμπίνες, σε τι στάδιο είναι κλπ.

  6. #2421
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    @UltraB

    I love it!

    Super είναι plus απλό. Ναι κάτι πιο πολύπλοκο θα μπερδέψει τον κόσμο.
    Θα σου στείλω πμ.

    ps: I see what you did with the rights
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  7. #2422
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Σου απάντησα, σορρυ και για το διπλό pm αλλά όταν σου έστειλα το πρώτο δεν το είχα ανεβάσει ακόμα κάπου να σου στείλω να το δεις και live.

    Anyway, εδώ μπορείτε να το δείτε και live: https://bit.ly/2WjJVsY
    Πείτε μας αν κάτι δεν σας αρέσει να αλλάξει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltraB : 16-07-20 στις 00:23.

  8. #2423
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου απάντησα, σορρυ και για το διπλό pm αλλά όταν σου έστειλα το πρώτο δεν το είχα ανεβάσει ακόμα κάπου να σου στείλω να το δεις και live.

    Anyway, εδώ μπορείτε να το δείτε και live: shorturl.at/swBFH
    Πείτε μας αν κάτι δεν σας αρέσει να αλλάξει
    κατι ειναι λαθος στο λινκ .
    The gr81 .

  9. #2424
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι ειναι λαθος στο λινκ .
    Λειτουργούσε κανονικά όταν το έβαλα, δε ξέρω τι το έπιασε. Όπως και να χει, ενημέρωσα το μήνυμα και το έβαλα μέσω bit.ly και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.

  10. #2425
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λειτουργούσε κανονικά όταν το έβαλα, δε ξέρω τι το έπιασε. Όπως και να χει, ενημέρωσα το μήνυμα και το έβαλα μέσω bit.ly και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.
    τωρα ειναι ενταξει.
    The gr81 .

  11. #2426
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Γεια χαρά σε όλους,

    μιας και γίνετε ένα update στην εμφάνιση της ιστοσελίδα γιατί να μην γίνει κάτι και για το λογότυπο;
    Όποιος έχει όρεξη και γνώση για να φτιάξει ένα ας μου στείλει πμ

    Ευχαριστώ!
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  12. #2427
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Από πλευράς μου είναι κατά 99% έτοιμο. Όποτε θέλεις πες μου να σου στείλω τα αρχεία
    Μπορείτε να το δείτε live εδώ: https://bit.ly/2WjJVsY

  13. #2428
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν κάνετε κλικ πάνω στις καμπίνες σας ανοίγει η φωτογραφία και τα στοιχεία τώρα ?

    http://fttxgr.eu/map
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #2429
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    NETFASTER
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάνετε κλικ πάνω στις καμπίνες σας ανοίγει η φωτογραφία και τα στοιχεία τώρα ?

    http://fttxgr.eu/map
    Οχι δεν ανοίγουν

  15. #2430
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Tα ίδια και μένα..

    Thanks..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 162 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 142152157160161162163164167172182 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας