Σελ. 102 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.516-1.530 από 2781
  1. #1516
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και η καμπινα που ελεγα (και δεν ειναι η μονη, θα δουμε αρκετες καμπινες vdsl που θα καλυπτουν 2+ καφαο)

    Πως τη περναμε στο χαρτη; Η συγκεκριμενη vdsl καμπινα καλυπτει 3 καφαο παρακαλω (το 159 διπλα της, το 173 καποια μετρα μακρια της που εχω ηδη περασει ηδη στο χαρτη και το 179 εαν βγαζω καλα τα γραμματα)
    αν διακρίνω καλά τα γράμματα (μαρκαδόρο) λέει DSLAM ( 20407) άρα δεν είναι καμπίνα και δίπλα αναφέρει τους αριθμούς από τις καμπίνες
    KV 159 -173 - 179

  2. #1517
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    vdsl καμπινα ειναι. Καλυπτει τα καφαο με τα συγκεκριμενα νουμερα που συμφωνα με το wcrm του ΟΤΕ δινουν vdsl αλλα δεν εχουν αλλαχθει σε vdsl καμπινες αλλα εχουν διασυνδεθει με τη συγκεκριμενη καμπινα.Οπως δηλαδη κανει η vodafone με τις καμπινες του ΟΤΕ για να δινω πιο κατανοητος.
    Το dslam id ειτε ειναι το νουμερο του αστικου κεντρου Γυμναστηριο (2χλμ μακρια) ειτε το id της καμπινας που λιγο μας ενδιαφερει.

    Και για να γινω πιο πειστικος για τους απιστους θωμαδες. Τα 159, 173, 179 καφαο (αναφερονται και στο παραρτημα α της εεττ ως αριθμος καμπινων ανα αστικο κεντρο που θα αναβαθμισουν σε nga υπηρεσιες ) δινουν ηδη vdsl. Αλλα παραμενουν καφαο. Δηλαδη δεν εχει μπει καμπινα στη θεση καθε καφαο. Αλλα μπηκε καμπινα vdsl σε αποσταση τετοια που να καλυπτει και τις 3 καμπινες. Τακτικη που εφαρμοζεται στην επαρχια απο τον οτε, μου το εχει επιβεβαιωσει τεχνικος πεδιου του οτε, αλλα και απο τη vodafone.

    Και καταληγουμε στη τελικη ερωτηση προς τον αγαπητο elessargr . Πως τις καταχωρουμε; Ειναι μια καλα ευκαιρια μεσω του χαρτη να αναδειχτουν καμπινες που μπαινουν με "οικονομικο" τροπο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 05-02-18 στις 19:41.

  3. #1518
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    παιζει αυτο που λεει. δηλ να ειναι καμπινα dslam και να διασυνδεει 3 καφαο. ετσι πρεπει να γινεται και στις περιοχες εναλλακτικων.
    ειναι τουλαχιστον κοντινα μεταξυ τους και ψιλοαραιοκατοικημενη περιοχη?
    τουλαχιστον ειναι 3φυλλη οποτε θα χει αρκετες θεσεις

    παντως σε περιοχες "ασυμφορες" καλυτερα να το κανουν ετσι παρα να τους αφηνουν μπουκαλα,
    οπως πχ εκαναν με 5-6 καφαο στον ιπποδρομο που τα διεγραψαν απ τον προγραμματισμο.
    αλλα αθηνα δεν το χω ξαναδει τουλαχιστον απο οτε.
    δεν ξερω ποσο μεγαλη, αλλα υποβαθμιση το λες. λογικα οι πιο πολλοι σε τετοιες φασεις δεν θα πιανουν πανω απο 50αρι,
    και πιο πολλες παρεμβολες. μονο σε αραιοκατοικημενες περιοχες φαινεται καλη ιδεα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 05-02-18 στις 20:34.

  4. #1519
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @CptBill, αν είναι έτσι όπως τα γράφεις, τότε ισχύει αυτό που λέει ο puffy.
    Κανονικό DSLAM είναι, όπως αυτά που έχουν οι άλλοι πάροχοι στα αστικά κέντρα σε απομακρυσμένη συνεγκατάσταση. Αυτό θα καλύπτει τις 3 καμπίνες που αναφέρεις και απλά έχει ίδιο τύπο κατασκευής με τις άλλες που βάζει σε άλλες περιοχές.

  5. #1520
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ναι δεν διαφωνει, αυτο λεει κι αυτος.
    και εξυπηρετει τον ιδιο σκοπο με τις vdsl καμπινες.
    αναλαμβανει το ρολο του minidslam οχι για ενα καφαο αλλα για 3 προφανως για να μειωσουν κοστος.
    και το μειον οτι θα προστιθενται καποια μετρα χαλκου απ την καμπινα μεχρι το καφαο με οτι αρνητικα αυτο συνεπαγεται.
    και οι εναλλακτικοι αθηνα ετσι το πανε ή η αναλογια καμπινα καφαο ειναι 1:1? απο οτε παντως πρωτη φορα το βλεπω αθηνα.
    σε rural το κανουν, και χαλκιδα το ειδα σε ενα προσφατο νημα

  6. #1521
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Το ιδιο πραγμα λεμε ολοι
    dslam id εχουν οι καμπινες που βλεπουμε στημενες γιατι ετσι τις διαχειριζονται και απο τον ΟΤΕ/vodafone κτλ
    Ουσιαστικα ολες οι νεες καμπινες ειναι mini-dslam. Απλα στη προκειμενη περιπτωση το απερχομενο δικτυο (ΚΑΦΑΟ εως ΒΟΧ ή εισαγωγη) εχει περισσοτερα μετρα χαλκου σε ενα mini dslam/καμπινα που καλυπτει 2-3 καφαο πχ. Δεν ειναι και ανευ σημασιας οταν αυτα τα μετρα χαλκου μπορει να καθοριζουν μελλοντικα αν θα μπορεις να παρεις super vectoring και ποσο θα συγχρονιζεις.
    Τουλαχιστον με τη χρηση του fttxgr.eu να μπορουμε να καταχωρουμε/γνωριζουμε αυτες τις περιπτωσεις.

  7. #1522
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    vdsl καμπινα ειναι. Καλυπτει τα καφαο με τα συγκεκριμενα νουμερα που συμφωνα με το wcrm του ΟΤΕ δινουν vdsl αλλα δεν εχουν αλλαχθει σε vdsl καμπινες αλλα εχουν διασυνδεθει με τη συγκεκριμενη καμπινα.Οπως δηλαδη κανει η vodafone με τις καμπινες του ΟΤΕ για να δινω πιο κατανοητος.
    Το dslam id ειτε ειναι το νουμερο του αστικου κεντρου Γυμναστηριο (2χλμ μακρια) ειτε το id της καμπινας που λιγο μας ενδιαφερει.

    Και για να γινω πιο πειστικος για τους απιστους θωμαδες. Τα 159, 173, 179 καφαο (αναφερονται και στο παραρτημα α της εεττ ως αριθμος καμπινων ανα αστικο κεντρο που θα αναβαθμισουν σε nga υπηρεσιες ) δινουν ηδη vdsl. Αλλα παραμενουν καφαο. Δηλαδη δεν εχει μπει καμπινα στη θεση καθε καφαο. Αλλα μπηκε καμπινα vdsl σε αποσταση τετοια που να καλυπτει και τις 3 καμπινες. Τακτικη που εφαρμοζεται στην επαρχια απο τον οτε, μου το εχει επιβεβαιωσει τεχνικος πεδιου του οτε, αλλα και απο τη vodafone.

    Και καταληγουμε στη τελικη ερωτηση προς τον αγαπητο elessargr . Πως τις καταχωρουμε; Ειναι μια καλα ευκαιρια μεσω του χαρτη να αναδειχτουν καμπινες που μπαινουν με "οικονομικο" τροπο.
    εχουν σκαψει απο την μια καμπινα στην αλλη?

  8. #1523
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και καταληγουμε στη τελικη ερωτηση προς τον αγαπητο elessargr . Πως τις καταχωρουμε;
    Ίσως τρεις καταχωρήσεις με διαφορετικά IDs την μια δίπλα στην άλλη.
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  9. #1524
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχουν σκαψει απο την μια καμπινα στην αλλη?
    Έχουν σκάψει από κάθε καφαο προς τη καμπίνα vdsl. 3 καφαο καταλήγουν προς τη ίδια καμπίνα. Εξοικονόμηση με λίγα λόγια 3 καμπίνων vdsl

  10. #1525
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δυο
    δεν ξερω την περιοχη ωστοσο μπορει να ειναι ευλογο.
    μπορει να ειναι ειτε απο κακο προγραμματισμο πολυ κοντα τα καφαο.
    η να ειναι μια σχετικα μεγαλη περιοχη, αλλα ψιλοαραια και με λιγες γραμμες,
    και να μην αξιζει να βαλουν 3 καμπινες.


    τελικα μαλλον λαθος υπεθεσα απο τα στατιστικα σου. δεν ειναι αθηνα ετσι?

  11. #1526
    Εγγραφή
    08-02-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    μπορείτε να μου πείτε γιατί ? πύρα cosmote μου είπαν δεν μπορείς ακόμα vdsl το καφαο είναι πίσω από το σπίτι μου. δεν υπάρχει άλλο καφαο. παίρνω wind ούτε σε αυτούς μπορώ. παίρνω vodafone μου λένε μπορείς. Γιατί ?? δεν έχω δει κανένα καφαο vodafone stin περιοχή μου μόνο τις ote που δεν μου δίνει.

  12. #1527
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δες σε αυτή την ιστοσελίδα http://fttxgr.eu/ αν υπάρχει το καφάο (καμπίνα) που λες στην περιοχή σου

  13. #1528
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    832 / 13961 kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 7.3(dB)
    να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος.
    Μπήκε η καμπίνα (Νο.404, Χαιδάρι) έχουν τελειώσει τα έργα γύρω της κάτι μήνες τώρα, που/πως μπορώ να μάθω (αν υπάρχει τρόπος να μάθω) πότε θα λειτουργήσει και θα δώσουν οι πάροχοι από αυτήν;

  14. #1529
    Εγγραφή
    08-02-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    έχω ειναι πίσω απο το σπίτι μου. αλλα γιατι μπορώ στην vodafone αλλα δεν μπορω οτε και wind..στο χάρτι που μου εστειλες δεν φενετε.

  15. #1530
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galarith Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ειναι πίσω απο το σπίτι μου. αλλα γιατι μπορώ στην vodafone αλλα δεν μπορω οτε και wind..στο χάρτι που μου εστειλες δεν φενετε.
    η ιστοσελίδα που σου έστειλα ενημερώνεται από εμάς τους χρήστες

    άρα αν δεν έχει χαρτογραφήσει κανείς την περιοχή που μένεις σαφώς δεν θα δεις καμπίνες ή θα δεις π.χ μόνο VDSL καμπίνες του ΟΤΕ αν δεν έχει χαρτογραφήσει κάποιος χρήστης της περιοχής τις υπόλοιπες καμπίνες από VODAFONE και WIND

    η ιστοσελίδα έχει εθελοντικό χαρακτήρα δεν είναι επίσημη κάποιου φορέα απλά το μεράκι κάποιων από μας που γυρνάμε στο λεκανοπέδιο της αττικής και αν δούμε κάτι άξιο λόγου το φωτογραφίζουμε και το χαρτογραφούμε.

    δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για την περιοχή που μένεις? από τα ελάχιστα στοιχεία που δήλωνεις και φαίνονται στο προφίλ σου

    λες ISP WIND , DSLAM HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ

    δοκίμασε (με κάθε επιφύλαξη ή στις ιστοσελίδες των παρόχων COSMOTE - VODAFONE - WIND βάζοντας την διεύθυνση σου να δεις αν δίνει διαθεσιμότητα ή το τηλέφωνο σου

    ή κάλεσε τους στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών να δεις τι θα σου πουν

    απλά κράτα μικρό καλάθι γιατί πολλά υπόσχονται όπως θα έχεις δει για να σε δεσμεύσουν με συμβόλαιο και λίγα κάνουν πράξη...

Σελ. 102 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας