Σελ. 103 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.531-1.545 από 2777
  1. #1531
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Πόσα Ακ μπορεί να έχει μια περιοχή? Γίνεται να έχει 2?


    Γιατί ρωτάω? Εδώ στα Πεύκα έβαλαν τα καλώδια vdsl όπως είπαν(ή τουλάχιστον τα βάζουν άρα λογικά θα αλλαχθούν σύντομα και οι καμπίνες όπου και θα ηλεκτροδοτηθούν) όμως οι καμπίνες με τι θα συνδεθούν? Το Ακ από τις καμπίνες απέχει 1500 μέτρα και άρα θεωρώ αδύνατο να βάλουν 1,5 χιλιόμετρο οπιτική ίνα. Αντ αυτού βλέπω πως στην ίδια ευθεία που είναι οι καμπίνες και σε απόσταση 200-300 μέτρων από αυτές χτίζουν κάτι τετράγωνο σα δωματιάκι 30-40 τετραγωνικών(μάλλον ο χώρος ανήκει στο δήμο) και σιγά σιγά το ψηλώνουν. Γίνεται αυτό να αποτελέσει ΑΚ και να κατασκευάσουν νέο ΑΚ για να εξυπηρετήσουν την περιοχή? Το υφιστάμενο ΑΚ υποστηρίζει vdsl kv και δεν ξέρω καν τι σημαίνει.

  2. #1532
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα Ακ μπορεί να έχει μια περιοχή? Γίνεται να έχει 2?


    Γιατί ρωτάω? Εδώ στα Πεύκα έβαλαν τα καλώδια vdsl όπως είπαν(ή τουλάχιστον τα βάζουν άρα λογικά θα αλλαχθούν σύντομα και οι καμπίνες όπου και θα ηλεκτροδοτηθούν) όμως οι καμπίνες με τι θα συνδεθούν? Το Ακ από τις καμπίνες απέχει 1500 μέτρα και άρα θεωρώ αδύνατο να βάλουν 1,5 χιλιόμετρο οπιτική ίνα. Αντ αυτού βλέπω πως στην ίδια ευθεία που είναι οι καμπίνες και σε απόσταση 200-300 μέτρων από αυτές χτίζουν κάτι τετράγωνο σα δωματιάκι 30-40 τετραγωνικών(μάλλον ο χώρος ανήκει στο δήμο) και σιγά σιγά το ψηλώνουν. Γίνεται αυτό να αποτελέσει ΑΚ και να κατασκευάσουν νέο ΑΚ για να εξυπηρετήσουν την περιοχή? Το υφιστάμενο ΑΚ υποστηρίζει vdsl kv και δεν ξέρω καν τι σημαίνει.
    γιατι σου φαινεται περιεργο να μπει 1.5 χλμ οπτικη ινα? εδω στο περιστερι ειναι πολυ περισσοτερο απο 3 χλμ το ΑΚ απο τις καμπινες και μια χαρα μπηκαν οι οπτικες.

    το πλεονεκτημα τους εναντι του χαλκου ειναι οτι μπορει να παει 100αδες χλμ χωρις ενδιαμεσο αναμεταδοτη-ενισχυτη σηματος.

  3. #1533
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι σου φαινεται περιεργο να μπει 1.5 χλμ οπτικη ινα? εδω στο περιστερι ειναι πολυ περισσοτερο απο 3 χλμ το ΑΚ απο τις καμπινες και μια χαρα μπηκαν οι οπτικες.

    το πλεονεκτημα τους εναντι του χαλκου ειναι οτι μπορει να παει 100αδες χλμ χωρις ενδιαμεσο αναμεταδοτη-ενισχυτη σηματος.


    Άσχετος είμαι απλώς μου φάνηκε πολύ μεγάλη η απόσταση δεδομένου πως είναι βουνό και επειδή η απόσταση από ΑΚ μέχρι τις καμπίνες δεν είναι ευθεία για αυτό ρώτησα.

  4. #1534
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πλεονεκτημα τους εναντι του χαλκου ειναι οτι μπορει να παει 100αδες χλμ χωρις ενδιαμεσο αναμεταδοτη-ενισχυτη σηματος.
    καλά όχι και 100αδες. :P
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  5. #1535
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Εγώ απλώς ρώτησα γιατί ανάμεσα στο ΑΚ και στις οπτικές ίνες μεσολαβούν βουναλάκια και αρκετά ρέματα και σίγουρα η υποδομή δεν βοηθάει.

  6. #1536
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα Ακ μπορεί να έχει μια περιοχή? Γίνεται να έχει 2?


    Γιατί ρωτάω? Εδώ στα Πεύκα έβαλαν τα καλώδια vdsl όπως είπαν(ή τουλάχιστον τα βάζουν άρα λογικά θα αλλαχθούν σύντομα και οι καμπίνες όπου και θα ηλεκτροδοτηθούν) όμως οι καμπίνες με τι θα συνδεθούν? Το Ακ από τις καμπίνες απέχει 1500 μέτρα και άρα θεωρώ αδύνατο να βάλουν 1,5 χιλιόμετρο οπιτική ίνα. Αντ αυτού βλέπω πως στην ίδια ευθεία που είναι οι καμπίνες και σε απόσταση 200-300 μέτρων από αυτές χτίζουν κάτι τετράγωνο σα δωματιάκι 30-40 τετραγωνικών(μάλλον ο χώρος ανήκει στο δήμο) και σιγά σιγά το ψηλώνουν. Γίνεται αυτό να αποτελέσει ΑΚ και να κατασκευάσουν νέο ΑΚ για να εξυπηρετήσουν την περιοχή? Το υφιστάμενο ΑΚ υποστηρίζει vdsl kv και δεν ξέρω καν τι σημαίνει.
    Οι οπτικές ίνες περνάνε από τους δρόμους, και μάλιστα ο πιο συνηθισμένος τρόπος είναι με ελάχιστο σκάψιμο: Ένα μικρό κανάλι πλάτους και βάθους λίγων εκατοστών. Μπορεί να παρατηρήσεις στην άκρη του δρόμου, κοντά στο πεζοδρόμιο, τα σημεία που έχουν βάλει ξανά άσφαλτο.
    Δεν είναι απίθανο περιοχές μεγάλης πληθυσμιακής πυκνότητας να έχουν περισσότερα ΑΚ, αλλά σκέψου ότι τόσο τα καλώδια χαλκού από τα παλιά KV όσο και οι νέες οπτικές από τις ενεργές καμπίνες θα πρέπει να καταλήγουν μόνο σε ένα ΑΚ (η κάθε μία). Δεν είναι φτηνή/εύκολη/γρήγορη δουλειά η προσθήκη νέου ΑΚ. Το μοντέλο FTTC "απλά" αντικαθιστά το μεγάλο μήκος καλωδίου χαλκού AK-KV με οπτική ίνα, και το τελευταίο κομμάτι KV-πελάτης παραμένει χαλκός. Όπως είπαν ήδη, η οπτική έχει πολύ μικρότερη εξασθένιση από τον χαλκό, και γι' αυτό μπορεί να αντέξει αρκετά km χωρίς ενίσχυση/αναμετάδοση.

  7. #1537
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι οπτικές ίνες περνάνε από τους δρόμους, και μάλιστα ο πιο συνηθισμένος τρόπος είναι με ελάχιστο σκάψιμο: Ένα μικρό κανάλι πλάτους και βάθους λίγων εκατοστών. Μπορεί να παρατηρήσεις στην άκρη του δρόμου, κοντά στο πεζοδρόμιο, τα σημεία που έχουν βάλει ξανά άσφαλτο.
    Δεν είναι απίθανο περιοχές μεγάλης πληθυσμιακής πυκνότητας να έχουν περισσότερα ΑΚ, αλλά σκέψου ότι τόσο τα καλώδια χαλκού από τα παλιά KV όσο και οι νέες οπτικές από τις ενεργές καμπίνες θα πρέπει να καταλήγουν μόνο σε ένα ΑΚ (η κάθε μία). Δεν είναι φτηνή/εύκολη/γρήγορη δουλειά η προσθήκη νέου ΑΚ. Το μοντέλο FTTC "απλά" αντικαθιστά το μεγάλο μήκος καλωδίου χαλκού AK-KV με οπτική ίνα, και το τελευταίο κομμάτι KV-πελάτης παραμένει χαλκός. Όπως είπαν ήδη, η οπτική έχει πολύ μικρότερη εξασθένιση από τον χαλκό, και γι' αυτό μπορεί να αντέξει αρκετά km χωρίς ενίσχυση/αναμετάδοση.



    Ουάου. Σε υπέρ ευχαριστώ. Είπαν πως το δεύτερο τρίμηνο θα μπει το vdsl. Σκάψανε κάποιοι πριν 10 μέρες και είπαν με σπαστά ελληνικά γκια το οτε. Οι παλιές καμπίνες πότε αλλάζουν? Ξέρεις περίπου? Από οτι κατάλαβα πέρασαν έναν χοντρό σωλήνα και από μέσα θα μπει η οπτική ίνα.
    Μακάρι να πάρω και εγώ διότι μέχρι στιγμής με βάζουν και παίρνω από το ΑΚ(σύμφωνα με τη cyta, δεν ξέρω αν παίρνω επειδή είμαι cosmote από αυτές τις καμπίνες τις παλιές διότι απέχουν από το σπίτι μου 600 μέτρα) και δεν ξέρω εάν θα πάρουμε και μεις. Από τον οτε ρωτάω σε ποια καμπίνα είμαι συνδεδεμένος και δεν μου απαντάνε(δεν ξέρω εάν το γράφει επάνω στα κεντρικά που γίνεται η διανομή τηλεφώνου)

  8. #1538
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουάου. Σε υπέρ ευχαριστώ. Είπαν πως το δεύτερο τρίμηνο θα μπει το vdsl. Σκάψανε κάποιοι πριν 10 μέρες και είπαν με σπαστά ελληνικά γκια το οτε. Οι παλιές καμπίνες πότε αλλάζουν? Ξέρεις περίπου? Από οτι κατάλαβα πέρασαν έναν χοντρό σωλήνα και από μέσα θα μπει η οπτική ίνα.
    Μακάρι να πάρω και εγώ διότι μέχρι στιγμής με βάζουν και παίρνω από το ΑΚ(σύμφωνα με τη cyta, δεν ξέρω αν παίρνω επειδή είμαι cosmote από αυτές τις καμπίνες τις παλιές διότι απέχουν από το σπίτι μου 600 μέτρα) και δεν ξέρω εάν θα πάρουμε και μεις. Από τον οτε ρωτάω σε ποια καμπίνα είμαι συνδεδεμένος και δεν μου απαντάνε(δεν ξέρω εάν το γράφει επάνω στα κεντρικά που γίνεται η διανομή τηλεφώνου)
    Ακολούθησε το καλώδιο του τηλεφώνου έξω από το σπίτι σου και δες σε ποιό κουτάκι του ΟΤΕ πάει. Εκτός εάν τα έχουν σβήσει / βάψει, έχουν πάνω τον αριθμό της καμπίνας στην οποία πέφτουν. Κανείς δεν ξέρει πότε θα ενεργοποιηθούν οι νέες καμπίνες. Η ΕΕΤΤ έχει ανακοινώσει χρονοδιάγραμμα με τους αριθμούς καμπινών και τους παρόχους που τις έχουν αναλάβει, αλλά και αυτό ενδεικτικό είναι. Υπάρχει η σχετική λίστα, σε κάποιο άλλο θέμα.

  9. #1539
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυο
    δεν ξερω την περιοχη ωστοσο μπορει να ειναι ευλογο.
    μπορει να ειναι ειτε απο κακο προγραμματισμο πολυ κοντα τα καφαο.
    η να ειναι μια σχετικα μεγαλη περιοχη, αλλα ψιλοαραια και με λιγες γραμμες,
    και να μην αξιζει να βαλουν 3 καμπινες.


    τελικα μαλλον λαθος υπεθεσα απο τα στατιστικα σου. δεν ειναι αθηνα ετσι?
    ναι σωστα, 2 . Tο ενα καφαο (159) διπλα στη καμπινα

    Και εδω τα υπολοιπα 2 καφαο στο maps. Καθολου μικρη η αποσταση του καφαο 179 απο τη vdsl καμπινα.


    picture upload


    picture upload

    ΥΓ: Καταχωρησα τη τριπλη vdsl καμπινα με 3 διαφορετικες καταχωρησεις στο ιδιο σημειο αλλα ειναι πρακτικα αδυνατο να τις επιλεξεις στο χαρτη αφου η μια ειναι πανω στην αλλη.


    picture upload
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 12-02-18 στις 02:53.

  10. #1540
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολούθησε το καλώδιο του τηλεφώνου έξω από το σπίτι σου και δες σε ποιό κουτάκι του ΟΤΕ πάει. Εκτός εάν τα έχουν σβήσει / βάψει, έχουν πάνω τον αριθμό της καμπίνας στην οποία πέφτουν. Κανείς δεν ξέρει πότε θα ενεργοποιηθούν οι νέες καμπίνες. Η ΕΕΤΤ έχει ανακοινώσει χρονοδιάγραμμα με τους αριθμούς καμπινών και τους παρόχους που τις έχουν αναλάβει, αλλά και αυτό ενδεικτικό είναι. Υπάρχει η σχετική λίστα, σε κάποιο άλλο θέμα.
    Το βρήκα τελικά ήταν γραμμένο στο κουτάκι και παίρνω ιντερνετ από την 111 καμπίνα. Τώρα που είναι αυτή ιδέα δεν έχω. Κοίταξα παντού βλέπω τη 205/206 αλλά την 111 πουθενά.


    Εάν ισχύει αυτό 1693-111 1693 ΡΕΤΖΙΚΗ-ΠΕΥΚΩΝ 111 VDSL-VECTORING 2018_Q2 λογικά θα την αλλάξουν και λογικά θα με πιάσει και εμένα. Την είχε πρώτη πρώτη την καμπίνα αλλά τι να πω. Στη 205 και 206 έσκαψαν και τελείωσαν, στην 111 ιδέα δεν έχω που πέφτει.

  11. #1541
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι σου φαινεται περιεργο να μπει 1.5 χλμ οπτικη ινα? εδω στο περιστερι ειναι πολυ περισσοτερο απο 3 χλμ το ΑΚ απο τις καμπινες και μια χαρα μπηκαν οι οπτικες.

    το πλεονεκτημα τους εναντι του χαλκου ειναι οτι μπορει να παει 100αδες χλμ χωρις ενδιαμεσο αναμεταδοτη-ενισχυτη σηματος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elessargr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά όχι και 100αδες. :P

    Ενταξει... ΜΙΑ 100αδα χλμ . (περιπου)

    Χωρις αναμεταδοτη η ΒΕΛΤΙΣΤΗ αποσταση ειναι 90 χλμ για να υπαρχει εγγυημενο 100 Gbit/s .

    Θυμομουν απο παλιοτερα οτι εβαζαν μακρυτερη... αλλα προφανως αλλες ταχυτητες τοτε.

  12. #1542
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βρήκα τελικά ήταν γραμμένο στο κουτάκι και παίρνω ιντερνετ από την 111 καμπίνα. Τώρα που είναι αυτή ιδέα δεν έχω. Κοίταξα παντού βλέπω τη 205/206 αλλά την 111 πουθενά.


    Εάν ισχύει αυτό 1693-111 1693 ΡΕΤΖΙΚΗ-ΠΕΥΚΩΝ 111 VDSL-VECTORING 2018_Q2 λογικά θα την αλλάξουν και λογικά θα με πιάσει και εμένα. Την είχε πρώτη πρώτη την καμπίνα αλλά τι να πω. Στη 205 και 206 έσκαψαν και τελείωσαν, στην 111 ιδέα δεν έχω που πέφτει.
    κάπου κοντά στο ακίνητο σου είναι.

  13. #1543
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάπου κοντά στο ακίνητο σου είναι.
    Την βρήκα την 111 είναι 550 μακριά από το κεντρικό κατανεμητή του σπιτιού ακολουθώντας την πορεία του δρόμου και όχι την κάθετη(μετρημένο και με gps και με google street view) άρα λογικά θα πάρω έστω vdsl 30αρη . Σχετικά με τα 8 που πιάνω τώρα λογικά θα δω αρκετή διαφορά. Δεν ξέρω βέβαια αν την αλλάξανε. Την είχαν πρώτη πρώτη την εν λόγω στο σχέδιο αλλαγής αλλά αλλάξανε την 206 και την 207

  14. #1544
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Τελικά η λειτουργία uploading φωτογραφιών δουλεύει παιδιά;
    Δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία με τίποτα.
    Το σημείο είναι http://fttxgr.eu/map?id=5388

  15. #1545
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά η λειτουργία uploading φωτογραφιών δουλεύει παιδιά;
    Δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία με τίποτα.
    Το σημείο είναι http://fttxgr.eu/map?id=5388
    Αυτή η καμπίνα είναι κλειδωμένη. Θα την ελέγξω.
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

Σελ. 103 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας