Σελ. 94 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.396-1.410 από 2781
  1. #1396
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Περιοχή
    Νίκαια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8188 kbps / 1020 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    TP-Link D2 AC750
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρα λογικα θα ειναι διαθεσιμη για ολους τους παροχους, αντε μπας και δουμε λιγο φως...
    AMD X2 TOLEDO 4400+ 2201MHz, DFI LANPARTY SLI-DR, OCZ-DDR400 PLATINUM (REV 2.0) 2-2-2-5, ASUS 7950GX2 1GB DDR3, 2X RAPTOR 36.7GB RAID-0, PSU--> ENERMAX NOISE TAKER 600WATT REV 2.0, DISPLAYS--> NEC-90GX2 + SAMSUNG 959NF

  2. #1397
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Θα πρέπει και ο παροχος όμως να θέλει να αγόρασει χονδρική για να δώσει. Και η νόβα δεν είναι και ότι καλύτερο σε αυτήν την περίπτωση.

  3. #1398
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    χωχω φανταζομαι τον ΟΤΕ να παρακαλαει τους αλλους παροχους, ενω γινονταν το αντιθετο μεχρι τωρα

  4. #1399
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωχω φανταζομαι τον ΟΤΕ να παρακαλαει τους αλλους παροχους, ενω γινονταν το αντιθετο μεχρι τωρα
    δεν θα συμβεί αυτό και το ξέρεις

    απλά ο (ΟΤΕ) η COSMOTE θα αναβαθμίσει την υπάρχουσα καμπίνα της και θα έχει δυνατότητα VDSL κτλ.

  5. #1400
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα συμβεί αυτό και το ξέρεις

    απλά ο (ΟΤΕ) η COSMOTE θα αναβαθμίσει την υπάρχουσα καμπίνα της και θα έχει δυνατότητα VDSL κτλ.
    Μπα, όπου υπάρχει vectoring μάλλον δεν θα μπορεί να το κανει αυτο ο ΟΤΕ, θα πρέπει αναγκαστικά να αγοράσει χονδρική απο άλλο πάροχο νομίζω

  6. #1401
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, όπου υπάρχει vectoring μάλλον δεν θα μπορεί να το κανει αυτο ο ΟΤΕ, θα πρέπει αναγκαστικά να αγοράσει χονδρική απο άλλο πάροχο νομίζω
    εγώ πάντως λέω ότι θα το κάνει

    αυτά τα λέω βασιζόμενος στο παρακάτω

    όπως θα γίνει και στην περιοχή μου (Δήμος Αθηναίων - Παγκράτι) κανονικά μας έχει η VODAFONE σύμφωνα με τα αρχεία που έχουν δημοσιευτεί η καμπίνα που ανήκω δεν την έχει κανείς όπως και άλλες καμπίνες (αυτές οι καμπίνες θα αναβαθμιστούν από ότι είπαν από την COSMOTE)

    το ίδιο είπαν και σε φίλο στον Πειραιά στην Φρεαττύδα επίσης περιοχή της VODAFONE.

  7. #1402
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως λέω ότι θα το κάνει

    αυτά τα λέω βασιζόμενος στο παρακάτω

    όπως θα γίνει και στην περιοχή μου (Δήμος Αθηναίων - Παγκράτι) κανονικά μας έχει η VODAFONE σύμφωνα με τα αρχεία που έχουν δημοσιευτεί η καμπίνα που ανήκω δεν την έχει κανείς όπως και άλλες καμπίνες (αυτές οι καμπίνες θα αναβαθμιστούν από ότι είπαν από την COSMOTE)

    το ίδιο είπαν και σε φίλο στον Πειραιά στην Φρεαττύδα επίσης περιοχή της VODAFONE.
    ναι αλλά δεν μπορεί να υπάρχουν 2 καμπίνες Vectoring στο ίδιο σημείο, δηλαδή να εξυπηρετούν τις ίδιες γραμμές. Στην ίδια περιοχή μπορεί να υπάρχουν πχ 80% ΟΤΕ και 20% Wind η Vodafone ή το ανάποδο, εξαρτάται σε ποιά φάση vectoring μπήκε ο κάθε πάροχος.

  8. #1403
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλά δεν μπορεί να υπάρχουν 2 καμπίνες Vectoring στο ίδιο σημείο, δηλαδή να εξυπηρετούν τις ίδιες γραμμές. Στην ίδια περιοχή μπορεί να υπάρχουν πχ 80% ΟΤΕ και 20% Wind η Vodafone ή το ανάποδο, εξαρτάται σε ποιά φάση vectoring μπήκε ο κάθε πάροχος.
    για να το λες έτσι θα είναι
    δεν είμαι ο αρμόδιος να σου απαντήσω
    εγώ ρώτησα την COSMOTE όταν είδα ποιος ανέλαβε την περιοχή που μένω και όταν δημοσίευσαν τις καμπίνες και δεν υπήρχε η δική μου
    και πήρα την απάντηση ότι θα την αναβαθμίσουν σε νέου τύπου
    αυτό με ενδιαφέρει
    τώρα το τι θα γίνει στο προσεχές μέλλον το αφήνω στο προσεχές μέλλον
    νομίζω ότι το τώρα μας νοιάζει.

  9. #1404
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στις πρώτες 3 φάσεις ανατίθενται αριθμός καμπίνων ενός αστικού κέντρου, σύμφωνα με το ποσοστό που ζήτησαν. Σε αυτό το αστικό κέντρο κανείς άλλος πάροχος δεν θα βάλει αρχικά δικές του καμπίνες.
    Αργότερα και μέσω των 6μηνιαίων αναθέσεων, μπορεί οποιοσδήποτε πάροχος να αιτηθεί τυχόν αδιάθετες καμπίνες σε περιοχή που κατέχει άλλος πάροχος. Όμως δεν θα μπορεί ποτέ στην ίδια καμπίνα να υπάρχουν διαφορετικοί πάροχοι.
    Με απλά λόγια μπορεί ο Α πάροχος να έχει το 80% των καμπίνων π.χ. του Παγκρατίου και αργότερα να πάρει ο ΟΤΕ το υπόλοιπο 20% ή να αυτό μοιρασθεί σε περισσότερους.

  10. #1405
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις πρώτες 3 φάσεις ανατίθενται αριθμός καμπίνων ενός αστικού κέντρου, σύμφωνα με το ποσοστό που ζήτησαν. Σε αυτό το αστικό κέντρο κανείς άλλος πάροχος δεν θα βάλει αρχικά δικές του καμπίνες.
    Αργότερα και μέσω των 6μηνιαίων αναθέσεων, μπορεί οποιοσδήποτε πάροχος να αιτηθεί τυχόν αδιάθετες καμπίνες σε περιοχή που κατέχει άλλος πάροχος. Όμως δεν θα μπορεί ποτέ στην ίδια καμπίνα να υπάρχουν διαφορετικοί πάροχοι.
    Με απλά λόγια μπορεί ο Α πάροχος να έχει το 80% των καμπίνων π.χ. του Παγκρατίου και αργότερα να πάρει ο ΟΤΕ το υπόλοιπο 20% ή να αυτό μοιρασθεί σε περισσότερους.
    εμένα η COSMOTE όταν την ρώτησα για την καμπίνα που συνδέομαι είπαν ότι θα αναβαθμιστεί σε νέου τύπου
    το ίδιο είπαν και στον φίλο από Πειραιά - Φρεαττύδα

    απλά αυτό έχει αναμονή...

  11. #1406
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός και ο προγραμματισμός του Vectoring, είναι σαφέστατος και δεν υπάρχει καμία παρερμηνεία. Το τι λέει κανείς στο τηλέφωνο, είναι άσχετο με αυτόν.
    Μπορεί ο ΟΤΕ και η Vodafone να τα έχουν βρει ήδη και μετά από 2 χρόνια να αναλάβει την καμπίνα σου ο ΟΤΕ. Όμως μπορεί σε 2 χρόνια να την αναλάβει η Vodafone ή άλλος πάροχος ή κανείς. Είναι νωρίς ακόμη για να το γνωρίζουμε.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι να ξεκινήσουν οι ετήσιες αναθέσεις, κανείς άλλος δεν μπορεί να έχει δικιά του καμπίνα στην περιοχή σου, εκτός κι αν πρόκειται για άλλη υπηρεσία (π.χ. FΤΤH) εκτός του Vectoring.

  12. #1407
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κανονισμός και ο προγραμματισμός του Vectoring, είναι σαφέστατος και δεν υπάρχει καμία παρερμηνεία. Το τι λέει κανείς στο τηλέφωνο, είναι άσχετο με αυτόν.
    Μπορεί ο ΟΤΕ και η Vodafone να τα έχουν βρει ήδη και μετά από 2 χρόνια να αναλάβει την καμπίνα σου ο ΟΤΕ. Όμως μπορεί σε 2 χρόνια να την αναλάβει η Vodafone ή άλλος πάροχος ή κανείς. Είναι νωρίς ακόμη για να το γνωρίζουμε.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι να ξεκινήσουν οι ετήσιες αναθέσεις, κανείς άλλος δεν μπορεί να έχει δικιά του καμπίνα στην περιοχή σου, εκτός κι αν πρόκειται για άλλη υπηρεσία (π.χ. FΤΤH) εκτός του Vectoring.
    δεν έχω αντίρρηση σε αυτά που λες αγαπητέ μου φίλε σε σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη σου/άποψη σου

    απλά είπα τι μου είπε ο αρμόδιος για αυτά τα θέματα δεν μίλησα σε απλό υπάλληλο του 13888 ή σε υπάλληλο σε κατάστημα μίλησα στην αρμόδια τεχνική υπηρεσία του Α/Κ όπου συνδέομαι τώρα.
    αυτοί μου είπαν ότι η καμπίνα που ανήκω θα αναβαθμιστεί (δεν με ενδιαφέρει αν είναι στο πλαίσιο του VDSL/FTTH ή ότι άλλο) από αυτούς απλά θα πρέπει να περιμένω όταν δοθεί η σχετική έγκριση (την συγκεκριμένη καμπίνα που μιλάμε δεν την διεκδικεί κανείς άλλος πάροχος προς το παρών η VODAFONE έχει ολοκληρώσει τις δικές της καμπίνες για τα δικά της σχέδια περί FTTH/VDSL και εγώ δεν ξέρω τι (ούτε αυτοί δεν ξέρουν) αυτό στο λέω με βεβαιότητα καθώς τους ρώτησε ο άλλος φίλος στον Πειραιά - Φρεαττύδα αν είναι να πάει σε αυτούς καθώς έχει την καμπίνα δίπλα στου ΟΤΕ την καμπίνα απάντηση δεν πήρε...

  13. #1408
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σήμερα που μιλάμε, έχει εγκριθεί η κατανομή και ο προγραμματισμός των πρώτων 2 φάσεων ανάθεσης και σύντομα αναμένεται η 3η φάση που δεν θα αφορά αστικά κέντρα που ήδη έχουν παραχωρηθεί στις πρώτες 2.
    Μέχρι και την 3η φάση, κανείς πάροχος δεν μπορεί να ζητήσει/διεκδικήσει αδιάθετες καμπίνες ενός αστικού κέντρου που έχει αναλάβει άλλος. Άρα αυτά που σου λέει ο ΟΤΕ, απλά δεν ευσταθούν.
    Το τι αναθέσεις θα γίνουν μετά από 1,5-2 χρόνια, είναι πολύ νωρίς ακόμη να το γνωρίζουμε, όταν μάλιστα η Vodafone μπορεί να ζητήσει τότε και τις υπόλοιπες αδιάθετες καμπίνες του ίδιου αστικού κέντρου.

  14. #1409
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα που μιλάμε, έχει εγκριθεί η κατανομή και ο προγραμματισμός των πρώτων 2 φάσεων ανάθεσης και σύντομα αναμένεται η 3η φάση που δεν θα αφορά αστικά κέντρα που ήδη έχουν παραχωρηθεί στις πρώτες 2.
    Μέχρι και την 3η φάση, κανείς πάροχος δεν μπορεί να ζητήσει/διεκδικήσει αδιάθετες καμπίνες ενός αστικού κέντρου που έχει αναλάβει άλλος. Άρα αυτά που σου λέει ο ΟΤΕ, απλά δεν ευσταθούν.
    Το τι αναθέσεις θα γίνουν μετά από 1,5-2 χρόνια, είναι πολύ νωρίς ακόμη να το γνωρίζουμε, όταν μάλιστα η Vodafone μπορεί να ζητήσει τότε και τις υπόλοιπες αδιάθετες καμπίνες του ίδιου αστικού κέντρου.
    πολύ ωραία αυτά που λες και δεν έχω λόγους να διαφωνήσω (ξέρεις/γνωρίζεις πολλά περισσότερα από μένα σε αυτό το θέμα)
    αλλά ως άσχετος έχω μερικές απορίες καταρχήν εδώ στην περιοχή μου υπάρχουν περισσότεροι πελάτες του ΟΤΕ (ιδιώτες και επαγγελματίες) παρά της VODAFONE άρα και να πάρει όλες τις καμπίνες θα τις είναι άχρηστες καθώς ούτε ο ΟΤΕ θα τις νοικιάσει ούτε εμείς οι πελάτες του ΟΤΕ θα αλλάξουμε πάροχο για να πάμε σε αυτήν απλά θα συνεχίσουμε να παίρνουμε σύνδεση από το Α/Κ όπως είμαστε στην τωρινή φάση.

    επίσης σου θυμίζω ότι η VODAFONE βάζει δικές της καμπίνες (κενές από εξοπλισμό φυσικά προς το παρών όσες είδα ανοιχτές είναι ένα σιδερένιο κουτί με τα καλώδια να εισέρχονται από κάτω καμία σχέση με του ΟΤΕ) και περνάει δικά της καλώδια οπτικών ινών και στο Παγκράτι και στην Φρεαττύδα που αναφέρθηκα αυτά δεν καταλήγουν σε καμία από τις υπάρχουσες καμπίνες του ΟΤΕ , ούτε στην καμπίνα που συνδέομαι εγώ ή ο φίλος από τον Πειραιά ούτε φυσικά είμαστε πελάτες της VODAFONE.

    εννοείται ότι δεν πρόκειται να γίνουμε πελάτες της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 04-10-17 στις 10:55.

  15. #1410
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και στη δικιά μου περιοχή (Γηροκομείο) περνά τις δικές της καμπίνες (η δικιά μου είναι εκτός προγραμματισμού) κι έχει τελειώσει με όλα πριν το καλοκαίρι, περιμένοντας την σύνδεση με την ΔΕΗ.
    Η υπηρεσία που θα δίνει θα μας έρχεται μέσω των χάλκινων καλωδίων της καμπίνας του ΟΤΕ και γι' αυτό οι 2 καμπίνες είναι κοντά μεταξύ τους για να συνδεθούν με χάλκινα καλώδια. Έτσι θα γίνει παντού όπου το αστικό κέντρο το έχει αναλάβει άλλος πάροχος. Αυτή η καμπίνα του ΟΤΕ, δεν πρόκειται ποτέ να αναβαθμισθεί κι αν θέλει ο ΟΤΕ να δώσει υπηρεσία στους δικούς του πελάτες, θα το κάνει υποχρεωτικά μέσω χοντρικής από την καμπίνα της Vodafone.

    Αν ο ΟΤΕ δεν θέλει (που δεν θα γίνει) να δώσει υπηρεσία μέσω χοντρικής άλλου παρόχου, τότε οι πελάτες του είτε θα παραμείνουν με συνδέσεις ADSL από το αστικό κέντρο, είτε θα τον αφήσουν κάποια στιγμή. Αυτό ισχύει για όλους τους παρόχους, σε όποιες περιοχές δεν έχουν δικές τους καμπίνες.

Σελ. 94 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας