Σελ. 112 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 92102107110111112113114117122132 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.666-1.680 από 2781
  1. #1666
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς χωρίς τίποτε;
    Στις Συκιές έχουν μόνο adsl (κέντρο Απ.Παύλου).
    Από VDSL εννοώ Έχει μόνο vodafone καμπίνες από ότι βλέπω τώρα και αρκετά "σκόρπιες".

    Στους Αμπελόκηπους και εκεί έχουν μόνο ADSL ακόμη, VDSL30/50 έχουν Μ.Αλεξάνδρου μέχρι ένα σημείο, μπαίνοντας και κατευθυνόμενος προς τον ΟΤΕ (Κύπρου αν θυμάμαι καλά), έχουν και 50ρι, αλλά μέχρι εκεί.

    Στις Συκιές γύρω από τον ΟΤΕ λογικά και εκεί θα μπορεί να παίξει VDSL, όχι; Δεν ξέρω.
    PS: Αποστόλου Παύλου λογίζεται Συκιές; Γιατί νομίζω ότι ανήκει στον Δήμο Θεσσαλονίκης!

  2. #1667
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Όπως έχουμε διαπιστώσει πάντως το πόσο πολυπληθής είναι ένας Δήμος δεν έχει παίξει κανένα ρόλο στην ανάπτυξη του δικτύου.. Με άλλα κριτήρια διάλεξαν (και κυρίως ο ΟΤΕ ειδικά στην αρχή της ανάπτυξης)..
    Η Καλλιθέα πάντως είναι σε καλύτερη μοίρα από κάποιους άλλους ... γιατί η υποδομή είναι έτοιμη.
    Γιατί συγκρίνουμε περιοχές (Εύοσμος) που έχουν καλυφθεί με άλλες που δεν έχουν δει ακόμα ουτε μια καμπίνα;;

    Στα σχετικά, αυτή η εφαρμογή του FTTXgr για το κινητό ποτέ δε μου δούλεψε σωστά.. Ξαναδοκίμασα με νέο κινητό που πήρα πριν λίγες μέρες και πάλι τρώει τα κολλήματα της.. Υπάρχει κάποια λύση εκτός από το να χρησιμοποιώ το σαιτ;

  3. #1668
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από VDSL εννοώ Έχει μόνο vodafone καμπίνες από ότι βλέπω τώρα και αρκετά "σκόρπιες".

    Στους Αμπελόκηπους και εκεί έχουν μόνο ADSL ακόμη, VDSL30/50 έχουν Μ.Αλεξάνδρου μέχρι ένα σημείο, μπαίνοντας και κατευθυνόμενος προς τον ΟΤΕ (Κύπρου αν θυμάμαι καλά), έχουν και 50ρι, αλλά μέχρι εκεί.

    Στις Συκιές γύρω από τον ΟΤΕ λογικά και εκεί θα μπορεί να παίξει VDSL, όχι; Δεν ξέρω.
    PS: Αποστόλου Παύλου λογίζεται Συκιές; Γιατί νομίζω ότι ανήκει στον Δήμο Θεσσαλονίκης!
    Πιάνει και κομμάτι από τις Συκιές.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #1669
    Γενικά, ωραία , ντόμπρα μιλώντας είναι για ξύλο όλοι εκεί μέσα που στούς μεγάλους δήμους δεν έχουν ακόμα κάλυψη και το μυαλό τους το έχουν στο να μας βάλουν ενα μηχανηματάκι το οποίο δεν δουλεύει και να σε ρώταει όταν περνεις κεντρικα πράγματα να απάντας και να μην καταλαβαίνει απλά ρεζιλίκια...

  5. #1670
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιαννης Πασαλαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά, ωραία , ντόμπρα μιλώντας είναι για ξύλο όλοι εκεί μέσα που στούς μεγάλους δήμους δεν έχουν ακόμα κάλυψη και το μυαλό τους το έχουν στο να μας βάλουν ενα μηχανηματάκι το οποίο δεν δουλεύει και να σε ρώταει όταν περνεις κεντρικα πράγματα να απάντας και να μην καταλαβαίνει απλά ρεζιλίκια...
    Για ποιο λογο το λες αυτο? Ολα ειναι μια χαρα. Ειναι απολυτα φυσιλογικη στους 7.000.000 συνδρομητες που θα μεταβουν σε VOIP να υπαρξουν καποια προβληματα.

    Και μην ξεχνας...... εδω γραφουν 99% οσοι εχουν προβλημα. Οχι οσοι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Οποτε μην λεμε αοριστιες για μηχανακια που δεν δουλευουν.

    Και τι μπορουν να κανουν σε κτιρια κατασκευης 40 + ετων ? Που τα καλωδια δεν αντεχουν τις υψηλες συχνοτητες? Μηπως να ανακαινισουν και το διαμερισμα τσαμπα?
    The gr81 .

  6. #1671
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Οι συνδρομητές που καλύπτονται από το Α/Κ Αμπελοκήπων θεωρώ ότι είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από άλλους δήμους γιατί
    1. είναι αρκετά μικρότερο από άλλων περιοχών γεωγραφικά (σημαντικά μικρότερες αποστάσεις από το κτίριο του ΟΤΕ)
    2. το κεντρικό DSLAM του OTE είναι σχεδόν στη μέση του δήμου και έτσι όλα τα απομακρυσμένα σημεία έχουν περίπου ίδιες ταχύτητες.
    3. καλύπτει μόλις ένα δήμο και όχι 2,3 ή 4 όπως άλλα!

    Αντιθέτως το Α/Κ Βάρνας είναι από τα μακράν χειρότερα. Το DSLAM είναι στις Συκιές και πολύ κοντά στα νότια όρια της περιοχής κάλυψης, ενώ καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του πρώην δήμου Συκεών, σχεδόν όλη τη Νεάπολη συν μέρος της Πολίχνης (Μετέωρα) με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ απομακρυσμένοι συνδρομητές σε μια τεράστια συνολικά και πυκνοκατοικημένη περιοχή που θα μπορούσε άνετα να έχει δύο DSLAM.
    Τα ίδια και το Α/Κ Παύλου Μελά που καλύπτει τους πρώην δήμους Σταυρούπολης, Πολίχνης και μέρος του δήμου Ευόσμου.

    Και τα δύο Α/Κ τα ανέλαβε η Wind η οποία έως τώρα δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα (πέραν του να βάλει γραμμή ως τα καταστήματά της). Με χρόνο παράδοσης και των δύο το πρώτο τρίμηνο του 2019, και δεδομένου του τρελού ανάγλυφου που έχουν να σκάψουν (ειδικά στις Συκιές και τα Μετέωρα) το βλέπω απίθανο να προλάβουν ακόμα και αν ξεκινήσουν... αύριο!
    Αντίθετα οι Αμπελόκηποι δεν νομίζω να αργήσουν να καλυφθούν, αρκεί φυσικά να ξεκινήσουν οι εργασίες και εκεί!

  7. #1672
    Μη λεμε βλακειες, εγω αυτο που λεω είναι οτι ειναι απαράδεκτο να βλεπουν να βάζουν 1γβπς και να το διαφημιζουν οταν το χρειαζοντια πραγματικα 50 ατομα και να μην εχουν καλυψη βδσλ στην καλλιθεα π.χ. που είμαι εγώ, όντας ενας απτους μεγαλυτερους δημους στην Αθήνα . Δεν ανέφερα τιποτα για ftth, εδω μιλαμε για μια απλη πενηνταρα...

  8. #1673
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιαννης Πασαλαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη λεμε βλακειες, εγω αυτο που λεω είναι οτι ειναι απαράδεκτο να βλεπουν να βάζουν 1γβπς και να το διαφημιζουν οταν το χρειαζοντια πραγματικα 50 ατομα και να μην εχουν καλυψη βδσλ στην καλλιθεα π.χ. που είμαι εγώ, όντας ενας απτους μεγαλυτερους δημους στην Αθήνα . Δεν ανέφερα τιποτα για ftth, εδω μιλαμε για μια απλη πενηνταρα...
    Από την άλλη δεν μπορούν να περιμένουν την 100% κάλυψη για να διαφημίσουν το επόμενο βήμα τους.
    Ξέρω είναι πίκρα να βλέπεις τους άλλους να έχουν ταχύτητες και εσύ να μην έχεις.
    Αυτά έχει όμως ο στρατηγικός σχεδιασμός.
    Και εγώ είχα vdsl από κέντρο και πριν 24άρι και στο χωριό της μάνας μου ο τζομπάνης έπαιζε με vdsl (χωρίς να το χρειάζεται).
    Η κάλυψή μου ήρθε με διαφορά 2 χρόνων.
    Υπομονή λοιπόν...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #1674
    Υπομονή δεν λες τιποτα.... τουλαχιστον βλεπω στο εξοχικο χαχαχαχαχ

  10. #1675
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να ρωτήσω κάτι (μπορεί να έχει ερωτηθεί): Όπου ακόμα δεν έχουν περαστεί ίνες μέχρι τη καμπίνα αλλά προσφέρουν vdsl απ' το κέντρο, δεν είναι καλύτερο να αναμείνουμε, για να πάρουμε από καμπίνα; Εάν πάρεις τώρα από κέντρο και έρθει μετά η ίνα άντε μετά να αλλάξεις για να παίρνεις από καμπίνα.
    Επίσης ακόμη και όταν έρθει η ίνα στην καμπίνα, είναι 100% βέβαιο ότι όποιοι γυρνάνε σε vdsl τους πάνε από καμπίνα ή παίζει να τους πάνε και απ' το κέντρο;

  11. #1676
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καμπίνες δεν μπαίνουν σε απόσταση έως 550 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου.
    Σε αυτή την απόσταση μπορεί (εξαρτάται την ποιότητα του χάλκινου δικτύου) να πιάνει κάποιος το 50άρι, οπότε αυτός δεν πρόκειται να δει καμπίνα (εκτός αν αλλάξει ο κανονισμός).
    Πάνω από αυτή την απόσταση και μέχρι περίπου τα 1000 μέτρα, μπορεί να παίξει το 30ρι. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει μετάβαση στην καμπίνα, αλλά δεν γίνεται αυτόματα και πρέπει να το ζητήσει ο χρήστης και φυσικά ο πάροχος να δίνει τέτοιο πακέτο από αυτήν.

  12. #1677
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά σήμερα συνεχίστηκαν εργασίες εγκατάστασης οπτικής ίνας στον εύοσμο θεσσαλονίκης κάτω από την πλατεία ευόσμου (οδός αρτέμιδος). Γνωρίζει κανείς αν είναι συγκεκριμένου πάροχου ή θα ωφεληθούμε 'όλοι' ;

  13. #1678
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά σήμερα συνεχίστηκαν εργασίες εγκατάστασης οπτικής ίνας στον εύοσμο θεσσαλονίκης κάτω από την πλατεία ευόσμου (οδός αρτέμιδος). Γνωρίζει κανείς αν είναι συγκεκριμένου πάροχου ή θα ωφεληθούμε 'όλοι' ;
    Τι γράφει επάνω η καμπίνα;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1679
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γράφει τίποτα, είναι εκεί που πριν λίγους μήνες ήρθαν και άλλαξαν την καμπίνα τεχνικοί...και νομίζω είναι του ΟΤΕ.

  15. #1680
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μερικές φορές μπορεί o OTE να αλλάξει το παλιό καφάο του εάν χρειάζεται για να συνεργαστεί σωστά με τις νέες καμπίνες VDSL που μπαίνουν..
    (Ή εάν το καφάο του είναι σε πολύ κακή κατάσταση..)

    Οι καμπίνες VDSL που δεν γράφουν κάτι επάνω τους είναι συνήθως της Vodafone,
    και όντως εάν πας στον χάρτη εδώ, στην Θεσσαλονίκη
    http://fttxgr.eu/map

    και πατήσεις πάνω δεξιά το VDSL Vodafone θα δεις ότι στην περιοχή Εύοσμος βάζει η Vodafone καμπίνες VDSL.

    Από την στιγμή που η Vodafone είναι έτοιμη να δώσει VDSL θα δώσει χονδρική και στους άλλους παρόχους,
    (εφόσων το ζητήσουν βέβαια..)
    οπότε μπορούμε να πούμε ότι "γενικά" θα δώσουν και οι 3 μεγάλοι πάροχοι VDSL μετά.

    Εδώ στο forum θα δεις παρακάτω και σχετικά θέματα για διάφορες περιοχές όπου γίνεται πιο αναλυτικά συζήτηση!
    π.χ.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B9%CE%BA%CE%B7
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 112 από 186 ΠρώτηΠρώτη ... 92102107110111112113114117122132 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Από xmak στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 21:56
  2. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:12
  4. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας