Σελ. 16 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 611141516171821 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 342
  1. #226
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Αχα...

  2. #227
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειτα για να το πάω αλλού, το θέμα των προσωπικών δεδομένων αλλού γίνεται γαργάρα και αλλού μπαντιέρα. Δεν νομίζετε ότι ειναι κάπως υποκριτικό; Πχ στην δουλειά πλέον οι εργοδότες μπορούν να βάζουν κάμερες. Οι τράπεζες, όλες, έχουν κάμερες. Ντε και καλά για την διασφάλιση της περιουσίας. Αν λοιπόν για την διασφάλιση της περιουσίας, μπορεί η τράπεζα να βάζει κάμερα και στα παπάκια της τα περί προσωπικών δεδομένων (είμαι σίγουρος ότι νομικά ειναι καλλυμένες), γιατί να μην μπορώ να βάλω μια dash cam και εγώ, στο αυτοκίνητο μου, στην περιουσία μου, για την διασφάλιση της περιουσίας, σε περίπτωση που κάποιος κάγκουρας κάνει μαλακίες και δεν μπορώ να το αποδείξω διαφορετικά; Δυο μέτρα και δυο σταθμά; Θα μου πείτε, μα εσύ μπορεί να το δημοσιεύσεις στο youtube κλπ. ΟΚ, όπως είπα παραπάνω, συστημα κρυπτογραφημένης βιντεοσκόπησης και μόνο οι αρχές να έχουν το ξεκλειδωτήρι (εννοείται ότι δεν θα είναι ένα γενικό για όλα, που αν διαρρεύσει, όλα ανοιχτά, αλλά μπορεί ναναι με μορφή certificates, μοναδικό για κάθε μηχανάκι).
    Για εμένα το βασικό είναι το GPS και η καταγραφή κρυπτογραφημένα δεδομένων κίνησης και ασφαλώς ταχύτητας. Έτσι θα λύνονταν το 90% των περιπτώσεων υπερβολικής ταχύτητας και υπαιτιότητας σε περίπτωση ατυχήματος. Πρόσφατα παρέδωσα σε δικηγόρο και data από GPS, και υλικό από helmet camera. Δημοσίευση εννοείτε πουθενά, ούτε καν δισκάκι στην οικογένεια του ανθρώπου που χτυπήθηκε (σοβαρός τραυματισμός με επιπλοκές για 10 μήνες τώρα), απευθείας στον δικηγόρο. Ούτως ή άλλως, μου είπαν πως δεν έχουν καν την δύναμη να το δούνε και είναι και απολύτως ανθρώπινο αυτό.

  3. #228
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επί της ουσίας έχουμε καταλήξει ότι πρακτικά δεν πρόκειται να σε ενοχλήσει κανένας αστυνομικός για ύπαρξη και χρήση dashcam, και ότι έχουν κάποια αξία σε περίπτωση ατυχήματος, είτε ανεπίσημα σε συνεννόηση με την ασφαλιστική, είτε επί τόπου με την τροχαία, είτε στο δικαστήριο σε ακραίες περιπτώσεις.

    Γιατί δεν αναπροσαρμόζεται ο νόμος λοιπόν, ώστε να καταδικάζει την δημοσιοποίηση χωρίς συναίνεση (το οποίο μου φαίνεται γελοιότητα, σε δημόσιο χώρο είσαι), αλλά να αναγνωρίζει όλες τις άλλες χρήσεις;

  4. #229
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Για να βοηθήσω λιγάκι τη συζήτηση, μια γεύση από το τι ισχύει σήμερα στο Βέλγιο (bold δικά μου):

    The Belgian Privacy Commission (“BPC”) recently addressed the privacy implications concerning the use of dashboard cameras (“dashcams”) in cars.

    The use of a dashcam to film traffic constitutes the processing of images (in the light of advice no 34/1999 of 13 December 1999), where personal data (e.g., a license plate) can be registered. This would imply that the dashcam user, as data controller, is bound by the obligations of the Belgian Data Protection Act of 8 December 1992 (“BDPA”).

    However, not every use of a dashcam falls within the scope of the BDPA. The BPC makes the distinction between (i) dashcams for recreationaluse, (ii) dashcams for use as evidence in the event of a collision of cars, and (iii) dashcams used in the interior of a taxi.

    First, Article 3, §2 BDPA exempts an individual’s recreational use of a dashcam if the video images are solely used for “personal and domestic purposes.” Thus, a dashcam’s recreational use is acceptable if the video footage is only viewed by a certain well-defined group of family members, acquaintances, and friends of the individual user. Publishing the video footage on a publicly accessible website (or even on Facebook) falls outside the definition of “personal and domestic purposes”, so that the requirements of the BDPA will apply.

    Second, the BPC elaborates on the use of dashcams for evidential purposes in the event of a collision. The recording of video footage during a car collision does not constitute the processing of personal data, but rather the processing of legal personal data. Legal personal data processing is expressly excluded from the BDPA. However, the BPC allows for an exception, and that is, it permits the processing of information concerning suspicions, prosecutions, and convictions by any person for the purposes of handling his/her own dispute. The BPC states that the data controller must inform the subject of the footage immediately after the accident, should the people involved in the collision communicate with each other after the accident. In addition, the dashcam user will be required to file a privacy notification to the BPC.

    Finally, the BPC describes the use of dashcams in taxis.These dashcams are intended to protect the driver or to record a possible theft or act of vandalism. In these circumstances, a dashcam is seen as a surveillance camera in a private place which is accessible to the public. Thus, this use does not fall under the BDPA, but rather within the scope of the Act of 21 March 2007 regulating the installation and use of surveillance cameras (“Belgian Camera Act”). The Belgian Camera Act stipulates that taxis equipped with a dashcam must exhibit a uniform icon so that customers are aware that they are being filmed. The data controller, either the employer or the taxi driver himself, will have to inform or notify the BPC and the chief of police of its decision to use a dashcam the day before it commissions the use of the camera.
    - - - Updated - - -

    Eίναι νομίζω προφανώς λογική στην προσέγγισή της και μάλιστα τώρα με τον νέο Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων στην ΕΕ που έρχεται σε εφαρμογή από τον Μάΐο 2018 νομίζω ότι θα αλλάξει προς το αυστηρότερο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #230
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μου αρέσει και συμφωνώ με ότι ισχύει. Απολύτως λογικό και αυτονόητο.

  6. #231
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά υπάρχει κανείς εκεί έξω που να μπορεί να μας πει τι στο καλό σημαίνουν τα "Σουκα και Μπλιατς"...???

  7. #232
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    .όρνη-.τάνα
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #233
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    .όρνη-.τάνα

  9. #234
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Εδώ να σημειώσουμε ότι όλα τα όμορφα και εύηχα περί προστασίας προσωπικών δεδομένων (που ενθουσιάζουν τους αριστερίζοντες) ισχύουν για τα συνήθη περιστατικά που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος στον δρόμο (δλδ αστικές διαφορές μέχρι και πλημελλήματα), αν στην dashcam σας καταγραφεί κάποιο σοβαρό κακούργημα ή τρομοκρατική ενέργεια, φυσικά και θα αξιοποιηθεί το υλικό, μην σας πω ότι μπορεί να σας δώσουν και ένα φιλικό κτύπημα στην πλάτη.

    Κατά τα άλλα η εμμονή κάποιων εναντίον των dash cams είναι αξιοθαύμαστη. Τι είναι όμως η dash cam ; Μια εξειδικευμένη κάμερα που στερεώνεται μόνιμα στο ταμπλό. Την ίδια δουλεια όμως κάνει και ένα κινητό ή ένα τάμπλετ στερεωμένα επίσης στο ταμπλό χρησιμοποιώντας κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα (π.χ Sygic). Γιατί δεν ζητάτε να καταργηθούν οι κάμερες των κινητών και των ταμπλετ ;
    Όπως καταλαβαίνουμε, από ένα σημείο και πέρα μιλάμε για γελοιότητα. Το όλο ζουμί είναι στο πως θα αξιοποιηθεί το υλικό.
    Αν ΔΕΝ πρόκειται να δημοσιοποιήσω βίντεο, δεν μπορεί να μου πει κάποιος γιατί έχω dash cam στο αμάξι μου, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω το κινητό ή το τάμπλετ στερεωμένα να κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά και προσωπικά εγώ συνήθως τα έχω (βεντουζαρισμένα κινητό + τάμπλετ).
    H απάντηση λοιπόν είναι τραβάω βίντεο την διαδρομή για προσωπική μου χρήση.

  10. #235
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ να σημειώσουμε ότι όλα τα όμορφα και εύηχα περί προστασίας προσωπικών δεδομένων (που ενθουσιάζουν τους αριστερίζοντες) ισχύουν για τα συνήθη περιστατικά που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος στον δρόμο (δλδ αστικές διαφορές μέχρι και πλημελλήματα), αν στην dashcam σας καταγραφεί κάποιο σοβαρό κακούργημα ή τρομοκρατική ενέργεια, φυσικά και θα αξιοποιηθεί το υλικό, μην σας πω ότι μπορεί να σας δώσουν και ένα φιλικό κτύπημα στην πλάτη.

    Κατά τα άλλα η εμμονή κάποιων εναντίον των dash cams είναι αξιοθαύμαστη. Τι είναι όμως η dash cam ; Μια εξειδικευμένη κάμερα που στερεώνεται μόνιμα στο ταμπλό. Την ίδια δουλεια όμως κάνει και ένα κινητό ή ένα τάμπλετ στερεωμένα επίσης στο ταμπλό χρησιμοποιώντας κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα (π.χ Sygic). Γιατί δεν ζητάτε να καταργηθούν οι κάμερες των κινητών και των ταμπλετ ;
    Όπως καταλαβαίνουμε, από ένα σημείο και πέρα μιλάμε για γελοιότητα. Το όλο ζουμί είναι στο πως θα αξιοποιηθεί το υλικό.
    Αν ΔΕΝ πρόκειται να δημοσιοποιήσω βίντεο, δεν μπορεί να μου πει κάποιος γιατί έχω dash cam στο αμάξι μου, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω το κινητό ή το τάμπλετ στερεωμένα να κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά και προσωπικά εγώ συνήθως τα έχω (βεντουζαρισμένα κινητό + τάμπλετ).
    H απάντηση λοιπόν είναι τραβάω βίντεο την διαδρομή για προσωπική μου χρήση.
    Eξαιρετικο μηνυμα. Ενα τελειο δειγμα κακης νεοελληνικης ( ή μηπως παλαιοελληνικης; ) νοοτροπιας, η οποια φυσικα εξηγει και το πως φτασαμε ως χωρα στον ξεπεσμο των μνημονιων, στο γιατι ποτε δεν ειχαμε ως χωρα την παραμικρη ελπιδα για μια συγκλιση με την υπολοιπη δυτικη Ευρωπη αλλα και στο γιατι θα συνεχισουμε να ειμαστε ραγιαδες, σαν συνολο, των δυτικοευρωπαιων.

    Ας τα δουμε λοιπον ενα ενα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ να σημειώσουμε ότι όλα τα όμορφα και εύηχα περί προστασίας προσωπικών δεδομένων (που ενθουσιάζουν τους αριστερίζοντες) ισχύουν για τα συνήθη περιστατικά που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος στον δρόμο (δλδ αστικές διαφορές μέχρι και πλημελλήματα), αν στην dashcam σας καταγραφεί κάποιο σοβαρό κακούργημα ή τρομοκρατική ενέργεια, φυσικά και θα αξιοποιηθεί το υλικό, μην σας πω ότι μπορεί να σας δώσουν και ένα φιλικό κτύπημα στην πλάτη.
    Δεν υπαρχει τιποτα το ομορφο οπως ουτε και το ευηχο σε οτι αφορα στα προσωπικα δεδομενα. Προκειται απλα, καθαρα και σαφεστατα για εναν νομο οπου ολοι οι Ελληνες πολιτες ( αλλα και επισκεπτες στην Ελλαδα ) ειναι υποχρεωμενοι να σεβονται και να τηρουν. Αγνοια νομου, εξαιρεσεις και δικαιολογιες δεν υπαρχουν. Αλλωστε τι ειναι νομος; Τι αλλο απο ενα ανθρωπινο δημιουργημα ( κατα αλλους με προελευση τον ιδιο τον Θεο, οπως το περιεγραψε ο Μωυσης κιολας ) το οποιο και σκοπευει στην προστασια του αδυνατου απο τον δυνατο. Με αποτελεσμα τον πολιτισμο και την καταργηση της ζουγκλας. Να με συγχωρειτε οι γνωριζοντες και οι συνειδητοποιημενοι οπως και ολοι οσοι εχουν την ικανοτητα να αντιλαμβανονται τον κοσμο γυρω τους, αλλα καθως φαινεται υπαρχουν αρκετοι και μαλιστα φωνακλαδες που επιμενουν στο "ξερεις ρε ποιος ειμαι γω;". Ζουγκλα δηλαδης.

    Αριστεριζοντες - επαναλαμβανεις οπως και το 2016 μπας και δεν σε καταλαβαν- ειναι εκεινοι που γνωριζουν τον νομο, ειναι οσοι εφαρμοζουν τον νομο και αυτοι για τους οποιους εχει φτιαχτει ο νομος. Ολοι οι υπολοιποι, ειτε ειναι φασιστες, ειτε ντροπαλοι δεξιοι, ειτε αλητες, ειτε μονον καγκουρες, ειτε οτιδηποτε τελος παντων αλλα οχι αριστεριζοντες, δεν εχουν να σκεφτουν το απολυτως τιποτα !! Δεν τους αφορα. Δεν ειναι για κεινους. Ας προκειται για εναν νομο που συνεστησε την Αρχη Προστασιας Δεδομενων και που τηρειται απο ενα προεδρειο που μονον αριστεριζοντα δεν μπορεις να χαρακτηρισεις τα μελη του.

    Εδω για οποιον ενδιαφερεται: http://www.dpa.gr/portal/page?_pagei..._schema=PORTAL

    Συνεχιζεις μαλιστα να κανεις και κατα το δοκουν ερμηνεια του νομου ( εισαι νομικος αραγε; ) και να διαχωριζεις τις περιπτωσεις. Μαλιστα και κατα το "οταν εγω κερδισω το τζοκερ θα αγορασω μια σπιταρονα, μια αμαξαρα, μια κοτεραρα κτλ", επιχειρηματολογεις φαιδροτατα καθως θεωρεις οτι υπηρχε η πιθανοτητα με την καταγραφη σου, να ελυνες το μυστηριο του ....ποιος σκοτωσε τον Κεννεντυ!! Οτι δηλαδη περιφερομενος ως Μπατμαν στον δρομο, θα λυνεις εγκληματα, βιασμους, κλοπες και δεν συμμαζευεται. Για να σε παρασημοφορει καθε φορα και ο δημαρχος του Γκοθαμ Σιτυ. Ωραια φετα δε λεω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα άλλα η εμμονή κάποιων εναντίον των dash cams είναι αξιοθαύμαστη. Τι είναι όμως η dash cam ; Μια εξειδικευμένη κάμερα που στερεώνεται μόνιμα στο ταμπλό. Την ίδια δουλεια όμως κάνει και ένα κινητό ή ένα τάμπλετ στερεωμένα επίσης στο ταμπλό χρησιμοποιώντας κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα (π.χ Sygic). Γιατί δεν ζητάτε να καταργηθούν οι κάμερες των κινητών και των ταμπλετ ;
    Καλα, καταρχην δεν υπαρχουν "καποιοι", αλλα οι αριστεριζοντες. Γραφτο δεν ειν κακο να διατρανωνεις τις πεποιθησεις σου.
    Στην ουσια ομως. Ναι και να σε ευχαριστησω εδω που μου εξηγησες την συμμετοχη μου σε ενα τεχνολογικο φορουμ απο οπου μπορω, εγω προσωπικα, να αντλησω πολυτιμες πληροφοριες για την εξελιξη της τεχνολογιας, οπως το τι ειναι μια dashcam. Μια καμερα δηλαδη που μπορει να βιδωθει σε ενα αυτοκινητο και να καταγραφει συνεχως χωρις παραλληλα να κινδυνευει να πεσει και να σπασει σε μια αποτομη στροφη. Μια ακομα καμερα αν και ειδικου και μαλλον αποκλειστικου σκοπου, σε αντιθεση με ενα κινητο ή ταμπλετ που μπορει να κανει την ιδια δουλεια αλλα χωρις να ειναι βιδωμενο σταθερα και μονιμα. Ποιος ομως αραγε ζητησε την καταργηση των κινητων, των ταμπλετ ή ακομα και των dascams; Ποιος εκτος απο εσενα που κατα την νεα μοδα των fake news, γραφεις πραγματα που δεν υπαρχουν; Κανεις αλλος. Ομως πολλοι, και μαλλον η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι εκεινοι που δεν δεχονται ουτε να ηχογραφουνται, ουτε να βιντεοσκοπουνται, ουτε και γενικα να καταγραφεται η προσωπικη τους ζωη και μαλιστα εν αγνοια τους απο αλλους των οποιων οι σκοποι ειναι τουλαχιστον θολοι. Ακομα κ οταν προκειται για τον πολυαγαπημενο μας Μπατμαν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως καταλαβαίνουμε, από ένα σημείο και πέρα μιλάμε για γελοιότητα. Το όλο ζουμί είναι στο πως θα αξιοποιηθεί το υλικό.
    Αν ΔΕΝ πρόκειται να δημοσιοποιήσω βίντεο, δεν μπορεί να μου πει κάποιος γιατί έχω dash cam στο αμάξι μου, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω το κινητό ή το τάμπλετ στερεωμένα να κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά και προσωπικά εγώ συνήθως τα έχω (βεντουζαρισμένα κινητό + τάμπλετ).
    Γελοιοτητα οντως. Τραγικη ομως και απαραδεκτη. Απο τη στιγμη δηλαδη που υπαρχει η σκεψη και μονον της "αξιοποιησης" του υλικου. Το οποιο μαλιστα γραφεις πως εφοσον δεν θα δημοσιοποιηται, κανεις δεν μπορει να σου πει τιποτα. Σαν να ακουω δηλαδη την απολογια ενος...παιδεραστη! Αφου και εκεινος στο δικο του pc ειχε το "υλικο" και το "Αξιοποιουσε" κατα μονας, γιατι να μην συνεχισει να εργαζεται ως δασκαλος σε Δημοτικο σχολειο; Βεβαια και σε τετοιες περιπτωσεις κανεις δεν εξεταζει αν το εν λογω υλικο προηλθε απο ενα συγκεκριμενο μεσο, φορητο ή σταθερο, αλλα περιεργως ηθικα και νομικα ολοι ασχολουνται με το υλικο. Ετσι λοιπον, οταν καποιος πχ κανει μια διαρρηξη σε ενα σπιτι, δεν λαμβανει αλλη ποινη αν χρησιμοποιησε λοστο και αλλη αν μπουκαρε με αντικλειδι, αλλα τιμωρειται για την διαρρηξη αυτη κατα αυτη και για την παραβιαση και τη ζημια της ξενης περιουσιας. Εκτος ισως εαν στο μυαλο σου, οταν δηλωνει μη αριστεριζων απαλλασσεται....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    H απάντηση λοιπόν είναι τραβάω βίντεο την διαδρομή για προσωπική μου χρήση.
    Αυτο λοιπον ειναι μια καθαρη ομολογια παρανομων πραξεων. Απο καποιον μαλιστα που περιπου ως σταυροφορος, σε αλλα νηματα κοπτεται για τα ορθα και τα πολιτισμενα, για εναν με μεγαλη και συνεχη οδηγικη εμπειρια στο εξωτερικο αλλα και στην ελληνικη επαρχια. Μια ομολογια λοιπον που την θεωρεις ως ακλοτητη δικαιολογια αλλα που εαν συμβει η στραβη και βρεθεις ενωπιον καποιου δικαστηριου, ακομα κι οταν δεν θα φταις εσυ, ο δικηγορος σου θα σου συστησει να μην το αναφερεις, να μην παραδεχτεις καν την κατοχη και χρηση μιας τετοιας καμερας καθως εκτος απο το γεγονος οτι ο ιδιος δεν θα ειναι σε θεση να το παρουσιασει καθως απο την θεση του, ως δικηγορος, δεν μπορει ουτε να επικροτησει μια παρανομη πραξη, αλλα και επειδη ακομα κι αν δικαιωθεις για ενα ατυχημα, μπορει στην περιπτωση που ο αντιδικος ειναι πιο μαγκας και ξυπνιος, να σε χρεωσει με πολλαπλασιο κοστος. Οικονομικο και οχι μονον.

    Τελος, μια απορια. Αυτες οι dashcam βγαινουν σε χρωματα; Δηλαδη κοκκινο για τους αριστεριζοντες ετσι ωστε να μην δικαιουνται να ομιλουν και σε μπλεδακια για ολους τους υπολοιπους;

    Και μια θεση. Την οποια απλα θα επαναλαβω.
    Προσωπικα δεν ειμαι κατα της χρησης της συγκεκριμενης καμερας. Για την ακριβεια θεωρω τεραστια τα πλεονεκτηματα της και με ενοχλει σφοδρα το γεγονος οτι η ελληνικη Πολιτεια κατα την προσφιλη της τακτικη, του να μην θελει να ελεγξει και να συντηρησει σωστους ελεγκτικους μηχανισμους και πλαισια, λειτουργει κατα το "ποναει χερι, κοψει χερι". Ομως, οταν υπαρχουν εκει εξω και στην πραγματικη ζωη, ανθρωποι με νοοτροπια σαν και του παραπανω, αποφευγω εδω τον οποιο χαρακτηρισμο, οι οποιοι μαλιστα με αναιδεια κι αυθαδεια επιμενουν στο "ξερεις ποιος ειναι εγω" στο "εγω θα κανω οτι γουσταρω" ή στο εξισου εγκληματικο κι απολιτιστο "ωχ αδελφε", η συγκεκριμενη καθετη και πληρης απαγορευση καλα κανει και υφισταται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 29-09-17 στις 10:21.

  11. #236
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    29gk, πας από το ένα άκρο στο άλλο. Καταφέρατε κι εσύ και ο Nozomi να το τερματίσετε από τα δύο άκρα. Θα σου πω λοιπόν ότι έχω ΕΠΙΣΗΜΗ απάντηση από την αρμόδια αρχή ότι οι dashcams δεν απαγορεύονται εφόσον πληρούνται προϋποθέσεις. Δεν θες να το χωνέψεις, πιάσε τα άκρα με τον Nozomi και τερματίστε το. Πρόσφατα μάλιστα υπάρχει και δικ. υπόθεση όπου έγινε δεκτή η χρήση video με σημαντικά αποτελέσματα ως προς την ετυμηγορία.

  12. #237
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    29gk, πας από το ένα άκρο στο άλλο. Καταφέρατε κι εσύ και ο Nozomi να το τερματίσετε από τα δύο άκρα. Θα σου πω λοιπόν ότι έχω ΕΠΙΣΗΜΗ απάντηση από την αρμόδια αρχή ότι οι dashcams δεν απαγορεύονται εφόσον πληρούνται προϋποθέσεις. Δεν θες να το χωνέψεις, πιάσε τα άκρα με τον Nozomi και τερματίστε το. Πρόσφατα μάλιστα υπάρχει και δικ. υπόθεση όπου έγινε δεκτή η χρήση video με σημαντικά αποτελέσματα ως προς την ετυμηγορία.
    Επειδη δεν εγω εχω καμια προθεση να τερματισω κατι αλλα και επειδη δεν γωνριζω αναλογη γνωματευση, θα ηθελες να αναφερεις εδω το επισημο ερωτημα οπως και την απαντηση; Αν θες και μια περιγραφη της υποθεσης, οχι λεπτομερειες αλλα περιγραφη της υποθεσης στην οποια εγινε αποδεκτη η υπαρξη video;

  13. #238
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ομολογώ πως με ενδιαφέρει το θέμα, γιατί χρησιμοποιούσα κάμερα στο αυτοκίνητο από παλιά, κάπου στο 2004 και έχω καταγράψει απίστευτες διαδρομές, κυρίως offroad, αλλά τελικά δεν μπορώ να το παρακολουθήσω
    Να συνοψίσουμε αν μπορούμε?
    1) Οι dashcam (κάμερες σταθερά τοποθετημένες στο αυτοκίνητο) απαγορεύονται από τον νόμο, σωστά? Το πως και γιατί άσχετο, άλλωστε μιλάμε για την χώρα που μέχρι πριν μερικά χρόνια απαγόρευε τα αυτοκινούμενα...
    2) Όταν είμαι στο αυτοκίνητο εν κινήσει μπορώ να καταγράφω κάτι από τον έξω κόσμο με κινητό ή κάμερα?
    3) Αν ναι, παίζει ρόλο αν θα την κρατάω στο χέρι (ο συνοδηγός φυσικά!) ή αν θα την έχω ακουμπήσει πρόχειρα και όχι κάπου σταθερά?
    4) Φωτογραφίες και όχι βίντεο μπορώ να βγάζω με σταθερή ή κινητή κάμερα?

    edit
    δεν μιλάω για βίντεο που μπορεί ή όχι να δεχθεί ένα δικαστήριο, αλλά για το αρχείο μου
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  14. #239
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν εγω εχω καμια προθεση να τερματισω κατι αλλα και επειδη δεν γωνριζω αναλογη γνωματευση, θα ηθελες να αναφερεις εδω το επισημο ερωτημα οπως και την απαντηση; Αν θες και μια περιγραφη της υποθεσης, οχι λεπτομερειες αλλα περιγραφη της υποθεσης στην οποια εγινε αποδεκτη η υπαρξη video;
    H απάντηση είναι προσωπική και πρωτοκολλημένη στην ΑΠΠΔ. Αν κάποιος έχει την όποια απορία, μπορεί να υποβάλει ερώτημα στην ΑΠΠΔ και θα πάρει απάντηση. Και αφορά κάμερα σταθερής λήψης σε αυτοκίνητα όσο και κράνη μηχανών/ποδηλάτων. Και ο λόγος που το έκανα είναι ακριβώς αυτός για τον οποίο "τσακώνεσαι" με τον Nozomi. Η ημιμάθεια και η επιμονή ότι έχετε αμφότεροι δίκιο. Για την υπόθεση, όταν θα πάω ξανά στην δικηγόρο στην οποία έχω παραδώσει το video για άλλη υπόθεση, θα την ρωτήσω εκ νέου (το είχαμε συζητήσει στο γραφείο της) και θα σου πω αναλυτικά (αν κι εφόσον επιτρέπεται να ειπωθεί και δημόσια).

  15. #240
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομολογώ πως με ενδιαφέρει το θέμα, γιατί χρησιμοποιούσα κάμερα στο αυτοκίνητο από παλιά, κάπου στο 2004 και έχω καταγράψει απίστευτες διαδρομές, κυρίως offroad, αλλά τελικά δεν μπορώ να το παρακολουθήσω
    Να συνοψίσουμε αν μπορούμε?
    1) Οι dashcam (κάμερες σταθερά τοποθετημένες στο αυτοκίνητο) απαγορεύονται από τον νόμο, σωστά? Το πως και γιατί άσχετο, άλλωστε μιλάμε για την χώρα που μέχρι πριν μερικά χρόνια απαγόρευε τα αυτοκινούμενα...
    2) Όταν είμαι στο αυτοκίνητο εν κινήσει μπορώ να καταγράφω κάτι από τον έξω κόσμο με κινητό ή κάμερα?
    3) Αν ναι, παίζει ρόλο αν θα την κρατάω στο χέρι (ο συνοδηγός φυσικά!) ή αν θα την έχω ακουμπήσει πρόχειρα και όχι κάπου σταθερά?
    4) Φωτογραφίες και όχι βίντεο μπορώ να βγάζω με σταθερή ή κινητή κάμερα?

    edit
    δεν μιλάω για βίντεο που μπορεί ή όχι να δεχθεί ένα δικαστήριο, αλλά για το αρχείο μου
    Εν αναμονη διευκρινιστικων λεπτομερειων για καλυτερο συμπερασμα απο τον manicx, να πω τι εχω εγω καταλαβει.

    1) δεν απαγορευονται οι dashcams ή καποιου αλλου ειδους καμερα. Απαγορευεται η βιντεοσκοπηση δημοσιων χωρων και σε δημοσιους χωρους, πολιτων και προσωπικων δεδομενων.
    2) οτι μπορεις ειναι δεδομενο. Για να ειναι ομως αυτο νομιμο, θα πρεπει ειτε η ιδια η καμερα να θολωνει προσωπα, πινακιδες αυτοκινητων, ταμπελες καταστηματων κτλ και γενικα προσωπικα δεδομενα ειτε θα πρεπει να προηγηθει αυτο το θολωμα, το σβησιμο των παραπανω προτου δημοσιευθει το υλικο.
    3) οχι κανενα ρολο. Η Αρχη αναφερεται σε καθε ειδους βιντεοσκοπηση
    4) και παλι μπορεις. Για το νομιμο, δες παραπανω το 2).

    Σε καθε περιπτωση ομως και εδω ερχεται η καθετη και οριζοντια απαγορευση απο την Αρχη, να παιξει ρολο, εχοντας για παραδειγμα το διαστημα που επιτρεπει την τηρηση υλικου απο μια καμερα στον κοινοχρηστο μιας πολυκατοικιας, το οποιο ειναι μολις 48 ωρες, ουσιαστικα εγω καταλαβαινω οτι απαγορευονται ολες οι αρχειοθετησεις τετοιου υλικου !! Πληρως ομως. Κατι φυσικα που στην πραγματικοτητα δεν συμβαινει αρα και ο νομος εχει οπωσδηποτε στρεβλα σημεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    H απάντηση είναι προσωπική και πρωτοκολλημένη στην ΑΠΠΔ. Αν κάποιος έχει την όποια απορία, μπορεί να υποβάλει ερώτημα στην ΑΠΠΔ και θα πάρει απάντηση. Και αφορά κάμερα σταθερής λήψης σε αυτοκίνητα όσο και κράνη μηχανών/ποδηλάτων. Και ο λόγος που το έκανα είναι ακριβώς αυτός για τον οποίο "τσακώνεσαι¨με τον Nozomi. Η ημιμάθεια. Για την υπόθεση, όταν θα πάω ξανά στην δικηγόρο στην οποία έχω παραδώσει το video για άλλη υπόθεση, θα την ρωτήσω εκ νέου (το είχαμε συζητήσει στο γραφείο της) και θα σου πω αναλυτικά (αν κι εφόσον επιτρέπεται να ειπωθεί και δημόσια).
    Οκ, αλλα καταλαβαινεις και χωρις να θελω να σε αναιρεσω προσωπικα, οτι αυτη η απαντηση δεν συμβαλλει στην ολη συζητηση; Θελω να πω, οταν ο ενας λεει "μου το ειπε ενας αστυφυλακας", ο αλλος "μου το ειπε ενας δικηγορος" ο τριτος ενας δικαστης, αυτα ειναι προφορικα και τελικα ανευ βαρυτητας. Αρα μηπως δικαιουμαι να παραμενω στα γραπτα στην σελιδα της Αρχης οπως και στο οτι πριν ο οποιοσδηποτε απο εμας προχωρησει σε μια τετοιου ειδους χρηση και για την αποφυγη εκπληξεων, να φροντισει να συμβουλευτει εναν νομικο; Δεδομενου και του γεγονοτος, οπως και στην δικη σου απαντηση, πουθενα στο διαδικτυο ή στον Τυπο δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη ΚΑΙ επισημη ΚΑΙ γραπτη αναφορα για τετοια περιστατικα;

    Θα μπορουσε δηλαδη να υπηρχε μια αναφορα σε μια εφημεριδα οτι πχ η Αρχη επετρεψε την χρηση μιας dashcam εκει και τοτε με το παρακατω σκεπτικο. Αυτο ρωτω λοιπον, υπαρχει κατι τετοιο;

Σελ. 16 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 611141516171821 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8098
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 14:53
  2. Υπαναχώρηση - Τι ισχύει?
    Από jimger στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 08:57
  3. Τέλος ενεργοποίησης-τι ισχύει;
    Από giannakaten στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 13:06
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 11:57
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 17:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας