Σελ. 15 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 342
  1. #211
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    To παρακτω βιντεο, εχει αναρτηθει εδω και αρκετους μηνες στο youtube, γινεται αναπαραγωγη και χρηση του απο διαφορες σελιδες και δεν εχει υποστει καμια απολυτως επεξεργασια πριν αναρτηθει. Προερχεται προφανως απο dashcam, την οποια και ο εν λογω καγκουρας χρησιμοποει αφειδως και σε βαρος ολων των αλλων με την αιτιολογια δηθεν της ασφαλειας του, εναντι πιθανου τροχαιου κτλ.

    Μετρηστε παρανομιες βλεποντας το υλικο, αλλα διαβαζοντας και τα σχολια των απο κατω, και σκεφτειτε οτι το αυτοκινητο που φαινονται οι πινακιδες του, μπορει να ηταν δικο σας και να ησασταν σε καποια ακρως ιδιωτικη στιγμη, η γυναικα που σχολιαζεται η συζηγος, αδελφη ή η κορη σας και οποιος θελει ας μου δειξει και εμενα του ανιδεου, πως το παρον βοηθα στην οδηγικη ασφαλεια

    https://www.youtube.com/watch?v=bOY9u4jhBvs
    Τα σχόλια που λες, είναι φυσιολογικά, αν δεν τα κάνουνε σε αυτό το βίντεο θα τα κάνουνε σε κάποιο άλλο, μια βόλτα απο τις διάφορες σελίδες που δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος το τι γράφει κάποιος φτάνει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οδηγική μας συμπεριφορά "κάνω ότι θέλω στο δρόμο γιατί ΄΄εισάγετε ότι θέτε΄΄" από την αντιστοιχία που περιγράφεται.
    Εσύ μπορεί να έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου, σίγουρα όμως αυτός που έκανε το ποστ είχε κάτι διαφορετικό, δες αν θέλεις τα tags που έχει βάλει

  2. #212
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.313
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    To παρακτω βιντεο, εχει αναρτηθει εδω και αρκετους μηνες στο youtube, γινεται αναπαραγωγη και χρηση του απο διαφορες σελιδες και δεν εχει υποστει καμια απολυτως επεξεργασια πριν αναρτηθει. Προερχεται προφανως απο dashcam, την οποια και ο εν λογω καγκουρας χρησιμοποει αφειδως και σε βαρος ολων των αλλων με την αιτιολογια δηθεν της ασφαλειας του, εναντι πιθανου τροχαιου κτλ.

    Μετρηστε παρανομιες βλεποντας το υλικο, αλλα διαβαζοντας και τα σχολια των απο κατω, και σκεφτειτε οτι το αυτοκινητο που φαινονται οι πινακιδες του, μπορει να ηταν δικο σας και να ησασταν σε καποια ακρως ιδιωτικη στιγμη, η γυναικα που σχολιαζεται η συζηγος, αδελφη ή η κορη σας και οποιος θελει ας μου δειξει και εμενα του ανιδεου, πως το παρον βοηθα στην οδηγικη ασφαλεια

    https://www.youtube.com/watch?v=bOY9u4jhBvs
    Δεν καταλαβαίνω για ποιες παρανομίες λες.
    Εγώ βλέπω κάποιον που πάει και ξεκαθαρίζει ήρεμα μια κατάσταση και μάλιστα εκτελεί και χρεη τροχαίου, ώστε να ανοίξει ο δρόμος.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #213
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα σχόλια που λες, είναι φυσιολογικά, αν δεν τα κάνουνε σε αυτό το βίντεο θα τα κάνουνε σε κάποιο άλλο, μια βόλτα απο τις διάφορες σελίδες που δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος το τι γράφει κάποιος φτάνει.
    Δηλαδη εαν εγω βγαλω μια φωτογραφια σου σε ενα δημοσιο μερος, πχ ενα blog και απο κατω αφησω ανοιχτα τα σχολια και δεχτεις παρομοια, θα εισαι ενταξει; Δεν διαπιστωνεις καμια δηλαδη κακη χρηση της dashcam,του χρηστη της αλλα και της υπολοιπης κοινωνιας οπως αυτη εκφραζεται επωνυμα κι ανωνυμα μεσω σχολιων;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω για ποιες παρανομίες λες.
    Εγώ βλέπω κάποιον που πάει και ξεκαθαρίζει ήρεμα μια κατάσταση και μάλιστα εκτελεί και χρεη τροχαίου, ώστε να ανοίξει ο δρόμος.
    Καταρχην κανεις δεν εχει δικαιωμα να "κανει τιον τροχαιο". Θα περιμενεις, θα καλεσεις την τροχαια, θα υποβαλλεις μηνυση, αλλα ουτε θα βρισεις, ουτε θα πατησεις την κορνα ( ατοπο αλλα ετσι αναγραφει ο ΚΟΚ ) κι ουτε θα καταγραφεις προσωπα, περιουσιες και προσωπικα δεδομενα. Η δε ηρεμια ή τρικυμια, υπαρχει δεν υπαρχει δεν εχουν την παραμικρη σχεση. Και βασικα για να λεμε και τα πραγματα οπως εχουν, εαν προηγηθει μια παρανομη πραξη, ολες οι επομενες εαν ειναι νομιμες ειναι σαν να μην εγιναν, ενω εαν ειναι κι αυτες παρανομες απλα επιδεινωνουν την πρωτη.

  4. #214
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη εαν εγω βγαλω μια φωτογραφια σου σε ενα δημοσιο μερος, πχ ενα blog και απο κατω αφησω ανοιχτα τα σχολια και δεχτεις παρομοια, θα εισαι ενταξει; Δεν διαπιστωνεις καμια δηλαδη κακη χρηση της dashcam,του χρηστη της αλλα και της υπολοιπης κοινωνιας οπως αυτη εκφραζεται επωνυμα κι ανωνυμα μεσω σχολιων;

    Οχι δεν θα είμαι εντάξει, απλά λεω οτι αυτό με τα σχόλια απο κάτω είναι φυσιολογικό, όχι μόνο στο ελληνικό Internet αλλά γενικά (το ανώνυμο βοηθάει πολύ), δεν φταίει όμως η dashcam για αυτό.
    Εσύ όμως έχεις ενα μικρό θέμα με τις dashcam όποτε λογικό είναι να το γυρνάς προς τα εκεί.
    Να υπενθυμίσω οτι έχουμε νήμα για τις dashcam

  5. #215
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν θα είμαι εντάξει, απλά λεω οτι αυτό με τα σχόλια απο κάτω είναι φυσιολογικό, όχι μόνο στο ελληνικό Internet αλλά γενικά (το ανώνυμο βοηθάει πολύ), δεν φταίει όμως η dashcam για αυτό.
    Εσύ όμως έχεις ενα μικρό θέμα με τις dashcam όποτε λογικό είναι να το γυρνάς προς τα εκεί.
    Να υπενθυμίσω οτι έχουμε νήμα για τις dashcam
    Να ξεκινησω λοιπον διορθωνοντας την λεξη που γραφεις, την "φυσιολογικο" με την σωστοτερη "αναμενομενο". Ειναι αναμενομενο δηλαδη, μια καγκουρια να προσελκυει καγκουρες, μια αναιδεια τους αναιδεις, μια ανηθικοτητα τους ανηθικους και μια παρανομια, αντε οχι τους παρανομους αλλα τους wanabee παρανομους ή κι οσους παρανομουν αλλα δεν το μαρτυρανε.

    Και ναι η dashcam, φταιει για ολα τα παραπανω καθως η νομιμη χρηση της εχει εξαιρετικα ελαχιστες εφαρμογες, ενω η τεραστια πλειοψηφια των αγοραστων και των χρηστων της, σκοπευει ευθεως σε καποια παρανομη πραξη.

    Τα λογικα και τα παραλογα, εχουν συνηθως δυο οψεις, δυο πλευρες, δυο συμμετεχοντες.

    Και τελος, αφου υπενθυμιζεις σε εμενα οτι υπαρχει το καταλληλο κι αντιστοιχο νημα για τις dashcams, καλο θα ηταν να το υπενθυμζες και σε οποιον αλλο επαναφερει το θεμα σε αυτες. Συνεχως καποιοι αλλα απο οσο θυμαμαι, χτες ή προχτες και εσυ ο ιδιος εκανες νυξη, χωρις ομως να θυμηθεις την ακαταλληλοτητα του παροντος νηματος.

  6. #216
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινησω λοιπον διορθωνοντας την λεξη που γραφεις, την "φυσιολογικο" με την σωστοτερη "αναμενομενο". Ειναι αναμενομενο δηλαδη, μια καγκουρια να προσελκυει καγκουρες, μια αναιδεια τους αναιδεις, μια ανηθικοτητα τους ανηθικους και μια παρανομια, αντε οχι τους παρανομους αλλα τους wanabee παρανομους ή κι οσους παρανομουν αλλα δεν το μαρτυρανε.

    Και ναι η dashcam, φταιει για ολα τα παραπανω καθως η νομιμη χρηση της εχει εξαιρετικα ελαχιστες εφαρμογες, ενω η τεραστια πλειοψηφια των αγοραστων και των χρηστων της, σκοπευει ευθεως σε καποια παρανομη πραξη.

    Τα λογικα και τα παραλογα, εχουν συνηθως δυο οψεις, δυο πλευρες, δυο συμμετεχοντες.

    Και τελος, αφου υπενθυμιζεις σε εμενα οτι υπαρχει το καταλληλο κι αντιστοιχο νημα για τις dashcams, καλο θα ηταν να το υπενθυμζες και σε οποιον αλλο επαναφερει το θεμα σε αυτες. Συνεχως καποιοι αλλα απο οσο θυμαμαι, χτες ή προχτες και εσυ ο ιδιος εκανες νυξη, χωρις ομως να θυμηθεις την ακαταλληλοτητα του παροντος νηματος.
    Όπως είπα έχεις ενα θεματακι με τις dashcam

    όσο για το θέμα, είναι άλλο πράγμα να λέει κάποιος καλό θα ήταν να υπάρχει μια κάμερα και άλλο το να έχουμε ξανά dejavu ότι έχει γραφτεί στο άλλο νήμα.


    Η μεταφορά έγινε, μπορούμε να συνεχίσουμε

  7. #217
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    To παρακτω βιντεο, εχει αναρτηθει εδω και αρκετους μηνες στο youtube, γινεται αναπαραγωγη και χρηση του απο διαφορες σελιδες και δεν εχει υποστει καμια απολυτως επεξεργασια πριν αναρτηθει. Προερχεται προφανως απο dashcam, την οποια και ο εν λογω καγκουρας χρησιμοποει αφειδως και σε βαρος ολων των αλλων με την αιτιολογια δηθεν της ασφαλειας του, εναντι πιθανου τροχαιου κτλ.

    Μετρηστε παρανομιες βλεποντας το υλικο, αλλα διαβαζοντας και τα σχολια των απο κατω, και σκεφτειτε οτι το αυτοκινητο που φαινονται οι πινακιδες του, μπορει να ηταν δικο σας και να ησασταν σε καποια ακρως ιδιωτικη στιγμη, η γυναικα που σχολιαζεται η συζηγος, αδελφη ή η κορη σας και οποιος θελει ας μου δειξει και εμενα του ανιδεου, πως το παρον βοηθα στην οδηγικη ασφαλεια

    https://www.youtube.com/watch?v=bOY9u4jhBvs
    1. δεν ειναι dash cam, φαίνεται καθαρά αυτό, ότι ειναι κάποια κανονική κάμερα ή smartphone (μάλλον το τελευταίο)
    2. Πέραν των πινακίδων, δεν ξεχωρίζουν τίποτα πρόσωπα (ειδικά εαν επιδίδονται σε τίποτε ιδιαίτερες στιγμές, πράγμα ανεπίτρεπτο ούτως ή άλλως εν ώρα οδήγησης) ή δραστηριότητες (μιλάω για όσο γίνεται καταγραφή σαν dash cam)
    3. Δεν νομίζω ότι όποιος βάζει dash cam, μετά κάθετε να βλέπει ποιές πινακίδες είδε, έτσι για την πλάκα. Αλλά για την ενημέρωση των αρχών σε περίπτωση ατυχήματος ή παραβατικής συμπεριφοράς, χρειάζεται.
    4. Εφόσον εισαι σε δημόσιο δρόμο και οδηγάς, ο αριθμός της πινακίδας σου, κατα την γνώμη μου (επιφυλάσσομαι για το ακριβές γράμμα του νόμου), δεν μπορεί ναναι προσωπικό στοιχείο. Εαν ήταν, λογικά καμμία κάμερα ασφαλείας σε δρόμους ή για έλεγχο κίνησης ή παραβατικών συμπεριφορών δεν θα επρεπε να στηθεί ούτως ή άλλως. Σωστά; Ομως είναι στημμένες. Ειδικά στο εξωτερικό. Και στην περιφερειακή Θεσσαλονίκης έχει.

    Το μόνο κακό είναι ότι ΔΕΝ μπορείς (απο όσο ξέρω) να χρησιμοποιήσεις το υλικό απο dashcam, προκειμενου να στηρίξεις άποψη, στο δικαστηριο.

    Απο την άλλη, με την συνεχώς έλευση όλο και πιο αυτόνομων οχημάτων, όλα αυτά έχουν κάμερες και άλλων ειδών αισθητήρες... Δεν είναι μακριά ο καιρός νομίζω, που θα κάνει download ο αστυνομικός ή ο πραγματογνώμων της ασφαλιστικής, των στοιχείων απο αισθητήρες του αυτοκινήτου (dash cam, loggers ταχύτητας, φρεναρίσματος, gps, κλπ) και έτσι θα υπάρχει αδιαφιλονίκητη στήριξη του ποιός φταίει. Θέμα χρόνου είναι.


    Δεστε και μερικά παραδείγματα απο dash cams. Μερικά ατυχήματα δύσκολα θα μπορούσες να αποδείξεις άλλον φταίχτη, ειδικά εαν κάνει μανούβρα και σε αναγκάσει, ΕΣΕΝΑ, να βγείς εκτός δρόμου, ή να χτυπήσεις αλλον, επειδή προσπάθησες να αποφύγεις κάποιον.....
    https://www.youtube.com/watch?v=1CKtxlRRF8U
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 24-09-17 στις 01:04.

  8. #218
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα έχεις ενα θεματακι με τις dashcam

    όσο για το θέμα, είναι άλλο πράγμα να λέει κάποιος καλό θα ήταν να υπάρχει μια κάμερα και άλλο το να έχουμε ξανά dejavu ότι έχει γραφτεί στο άλλο νήμα.


    Η μεταφορά έγινε, μπορούμε να συνεχίσουμε

    Θεωρω με τη σειρα μου πως και εσυ εχεις ενα προσωπικο θεματακι με εμενα. Επισης γινεται συνεχης αναφορα στην χρησιμοτητα των dashcams, η οποια ομως δεν λαμβανει συνηθως απαντηση. Κι οταν λαμβανει, τα μηνυματα μεταφερονται. Αποψεις βεβαια κι ο καθεις με την δικη του.


    Προσωπικα δεν θα συνεχισω και θα παρακαλουσα μαλιστα και την διαγραφη των μηνυματων μου καθως δεν συμφωνω με την μεταφορα ή τελος παντων ηταν συνεχεια μιας συζητησης στο αλλο νημα. Εφοσον δεν γινεται ή δεν ειναι σωστο για την συζητηση, θα το σεβαστω, αλλα οπως εγραψα δεν θα συνεχισω.


    @anon εχω απαντηση να σου δωσω αλλα δεν θα το κανω. Και δεν ειναι φυσικα προσωπικο.

  9. #219
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μπορεί να έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου, σίγουρα όμως αυτός που έκανε το ποστ είχε κάτι διαφορετικό, δες αν θέλεις τα tags που έχει βάλει
    Μου απαντάς από άλλο θέμα με το quote, είμαι ζαλισμένος από δουλειά/"δουλειά" στον υπολογιστή, και έχω φάει τα τελευταία 10' να δω τι διάλο συμβαίνει και δεν βρίσκω το μήνυμα που είχα βάλει και παρέθεσες.

    Ένιγουέι...

    Το ποστ, για εμένα, τελειώνει στο: "both can do what they want in the traffic"

    Αυτό ήθελα/θέλω να δείξω.

    Όλα τα υπόλοιπα (tags, comments κλπ), περισσεύουν.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #220
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    @anon... ξεκάθαρα ΔΕΝ επιτρέπεται η δημοσίευση προσωπικών δεδομένων χωρίς την άδεια του φέροντος αυτών.

    Ακόμα όμως και αν έχεις την άδεια ενός, δεν σημαίνει παρεκτός και αν ορίσεις τον εαυτό σου ως διαχειριστή ή συλλέκτη δεδομένων με τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα του νόμου.

    Προσωπικά δεδομένα νοούνται εκείνα τα οποία μπορούν να οδηγήσουν σε ταυτοποίηση κάποιου. Προφανώς είναι οι πινακίδες, προφανέστατα είναι η φωτογραφία του.

    Υπό την έννοια αυτή κανάλι σε Γιουτιούμπι ή μπλογκ όπου "εγώ ο μαμάουρας βγάζω τους κάγκουρες στον τάκο" δεν νοείται.

    Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά μερικούς από εσάς. Από τη μία κράζετε τις μεγάλες εταιρείες που μαζεύουν δεδομένα (και καλά κάνετε), από την άλλη επικροτείτε παράνομους αυτοδιορισμένους vigilante των δρόμων που βγάζουν στη φόρα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.

    Dashcam για προσωπική χρήση και πιθανώς για αυστηρά προσωπική προστασία δικαστική / νομική (αν και εδώ έχει αστερίσκους) μπορεί να παίζει. Δημοσίευση είναι στην καλύτερη ένας ωραίος δρόμος που ανοίγει για να βγάζει ο κάθε vigilante ό,τι γουστάρει.

    Ο νόμος είναι ευτυχώς ξεκάθαρος και με το νέο Κανονισμό της ΕΕ από τον Μάϊο 2018 ακόμα πιο ξεκάθαρος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #221
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    @anon... ξεκάθαρα ΔΕΝ επιτρέπεται η δημοσίευση προσωπικών δεδομένων χωρίς την άδεια του φέροντος αυτών.

    Ακόμα όμως και αν έχεις την άδεια ενός, δεν σημαίνει παρεκτός και αν ορίσεις τον εαυτό σου ως διαχειριστή ή συλλέκτη δεδομένων με τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα του νόμου.

    Προσωπικά δεδομένα νοούνται εκείνα τα οποία μπορούν να οδηγήσουν σε ταυτοποίηση κάποιου. Προφανώς είναι οι πινακίδες, προφανέστατα είναι η φωτογραφία του.

    Υπό την έννοια αυτή κανάλι σε Γιουτιούμπι ή μπλογκ όπου "εγώ ο μαμάουρας βγάζω τους κάγκουρες στον τάκο" δεν νοείται.

    Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά μερικούς από εσάς. Από τη μία κράζετε τις μεγάλες εταιρείες που μαζεύουν δεδομένα (και καλά κάνετε), από την άλλη επικροτείτε παράνομους αυτοδιορισμένους vigilante των δρόμων που βγάζουν στη φόρα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.

    Dashcam για προσωπική χρήση και πιθανώς για αυστηρά προσωπική προστασία δικαστική / νομική (αν και εδώ έχει αστερίσκους) μπορεί να παίζει. Δημοσίευση είναι στην καλύτερη ένας ωραίος δρόμος που ανοίγει για να βγάζει ο κάθε vigilante ό,τι γουστάρει.

    Ο νόμος είναι ευτυχώς ξεκάθαρος και με το νέο Κανονισμό της ΕΕ από τον Μάϊο 2018 ακόμα πιο ξεκάθαρος
    Ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Can't have it both ways...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #222
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    @anon... ξεκάθαρα ΔΕΝ επιτρέπεται η δημοσίευση προσωπικών δεδομένων χωρίς την άδεια του φέροντος αυτών.

    Ακόμα όμως και αν έχεις την άδεια ενός, δεν σημαίνει παρεκτός και αν ορίσεις τον εαυτό σου ως διαχειριστή ή συλλέκτη δεδομένων με τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα του νόμου.

    Προσωπικά δεδομένα νοούνται εκείνα τα οποία μπορούν να οδηγήσουν σε ταυτοποίηση κάποιου. Προφανώς είναι οι πινακίδες, προφανέστατα είναι η φωτογραφία του.

    Υπό την έννοια αυτή κανάλι σε Γιουτιούμπι ή μπλογκ όπου "εγώ ο μαμάουρας βγάζω τους κάγκουρες στον τάκο" δεν νοείται.

    Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά μερικούς από εσάς. Από τη μία κράζετε τις μεγάλες εταιρείες που μαζεύουν δεδομένα (και καλά κάνετε), από την άλλη επικροτείτε παράνομους αυτοδιορισμένους vigilante των δρόμων που βγάζουν στη φόρα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.

    Dashcam για προσωπική χρήση και πιθανώς για αυστηρά προσωπική προστασία δικαστική / νομική (αν και εδώ έχει αστερίσκους) μπορεί να παίζει. Δημοσίευση είναι στην καλύτερη ένας ωραίος δρόμος που ανοίγει για να βγάζει ο κάθε vigilante ό,τι γουστάρει.

    Ο νόμος είναι ευτυχώς ξεκάθαρος και με το νέο Κανονισμό της ΕΕ από τον Μάϊο 2018 ακόμα πιο ξεκάθαρος
    Υπάρχει κανένα link του νόμου;
    Οι εφημερίδες/ειδησιογραφικά site/blog από τι καθεστώς διέπονται;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #223
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    δεν μιλω για dash cam (όπως το παράδειγμα ατυχημάτων που παρέθεσα) όπου ο καθένας μπορεί να βγάλει το video footage στο youtube αβέρτα κουβέρτα. Ομως κάλιστα θα μπορούσε να υπάρξει dashcam με κάποιο πρωτόκολλο ασφαλείας, όπου τα όργανα της τάξης (αστυνομία) ή της ασφαλιστικής, και μόνον, θα μπορούσαν να πάρουν το videofootage για διευκόλυνση υπαιτιότητας. Πχ ο άλλος κάνει όπισθεν ενώ περιμένετε στο φανάρι. Εαν δεν υπάρχουν μάρτυρες άλλοι, άντε απέδειξε ότι έφταιγε ο μπροστινός. Δεν υπάρχει περίπτωση.

    Και όπως είπε, και μιλάω για την πραγματικότητα που έρχεται, σε λίγο όλα τα αυτοκίνητα θα έχουν όλο και περισσότερους αισθητήρες και loggers, οπότε κάλιστα θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν στην διαλεύκανση υπαιτιότητας.Εκτός βέβαια απο τις προφανείς περιπτώσεις.

    Επειτα για να το πάω αλλού, το θέμα των προσωπικών δεδομένων αλλού γίνεται γαργάρα και αλλού μπαντιέρα. Δεν νομίζετε ότι ειναι κάπως υποκριτικό; Πχ στην δουλειά πλέον οι εργοδότες μπορούν να βάζουν κάμερες. Οι τράπεζες, όλες, έχουν κάμερες. Ντε και καλά για την διασφάλιση της περιουσίας. Αν λοιπόν για την διασφάλιση της περιουσίας, μπορεί η τράπεζα να βάζει κάμερα και στα παπάκια της τα περί προσωπικών δεδομένων (είμαι σίγουρος ότι νομικά ειναι καλλυμένες), γιατί να μην μπορώ να βάλω μια dash cam και εγώ, στο αυτοκίνητο μου, στην περιουσία μου, για την διασφάλιση της περιουσίας, σε περίπτωση που κάποιος κάγκουρας κάνει μαλακίες και δεν μπορώ να το αποδείξω διαφορετικά; Δυο μέτρα και δυο σταθμά; Θα μου πείτε, μα εσύ μπορεί να το δημοσιεύσεις στο youtube κλπ. ΟΚ, όπως είπα παραπάνω, συστημα κρυπτογραφημένης βιντεοσκόπησης και μόνο οι αρχές να έχουν το ξεκλειδωτήρι (εννοείται ότι δεν θα είναι ένα γενικό για όλα, που αν διαρρεύσει, όλα ανοιχτά, αλλά μπορεί ναναι με μορφή certificates, μοναδικό για κάθε μηχανάκι).

    ΥΓ. Πήγα σε ξενοδοχείο στις Βρυξέλλες. Υπήρχε προειδοποίηση απαγόρευσης καπνίσματος μέσα στο δωμάτιο, με πρόστιμο 100 ευρώ. ΟΚ, δεν είναι παράλογο αυτό. Η συνέχεια έχει πλάκα..... Ο χώρος βιντεοσκοπείται!!!! Κρίμα που δεν το έβγαλα φωτογραφία να σας το δείξω.... Πως ειναι δυνατόν, στις Βρυξέλλες την έδρα της ΕΕ, δίπλα στην Σούμαν, 10 λεπτά με τα πόδια απο το Berlaymont, και να έχει τέτοια πινακίδα; Να με βγάζει βίντεο, ότα αλλάζω, κάνω μπάνιο, μαμάω;;;;;;
    ΥΓ2. Θέλω να πιστεύω ότι η πινακίδα ήταν μόνο ψαρωτική.... Εμένα τουλάχιστον το πολύ να βιντεοσκόπησαν την απολλώνεια κορμάρα μου οταν έκανα μπάνιο..... χαχαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 24-09-17 στις 12:11.

  14. #224
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.804
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προερχεται προφανως απο dashcam, την οποια και ο εν λογω καγκουρας χρησιμοποει αφειδως και σε βαρος ολων των αλλων με την αιτιολογια δηθεν της ασφαλειας του, εναντι πιθανου τροχαιου κτλ.
    Απο κινητο ειναι... φαινεται οτι κινειται το πλανο συνεχεια. Dashcam ειναι ακινητη.

    edit: Γραφτηκε πιο πανω, οκ.

  15. #225
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο κινητο ειναι... φαινεται οτι κινειται το πλανο συνεχεια. Dashcam ειναι ακινητη.

    edit: Γραφτηκε πιο πανω, οκ.
    Κάποιες dashcam είναι αποσπώμενες και έχουν μπαταρία για λίγα λεπτά

Σελ. 15 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8064
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-23, 20:13
  2. Υπαναχώρηση - Τι ισχύει?
    Από jimger στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 08:57
  3. Τέλος ενεργοποίησης-τι ισχύει;
    Από giannakaten στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 13:06
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 11:57
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 17:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας