Σελ. 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 342
  1. #301
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Συμφωνώ πάντως με την κείμενη νομοθεσία όσον αφορά αυτό το ζήτημα, έτσι είναι και έτσι πρέπει να είναι.

  2. #302
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Γι' αυτό λέω ΠΑΝΤΑ κάμερα, όσο και αν δεν χρησιμοποιούμε το υλικό:

    Θεσσαλονίκη: Πυροβολισμός οδηγού σε άλλο όχημα στον Περιφερειακό

    6 Οκτωβρίου 2018 Newsroom

    Καταγγελία οδηγού

    Ενα απίστευτο περιστατικό σημειώθηκε πριν από λίγη ώρα στον Περιφερειακό της Θεσσαλονίκης.

    Οπως καταγγέλλει οδηγός, δέχθηκε πυροβολισμό κι ενώ ήταν εν κινήσει από άλλο οδηγό αυτοκινήτου.

    Οπως αναφέρει, προκλήθηκαν ζημιές στο λάστιχο και κατάφερε να σταματήσει περίπου στο κόμβο της Νεάπολης.

    Η αστυνομία ερευνά το περιστατικό.
    https://www.life-events.gr/gegonota/...-perifereiako/

    Μάλλον θα πρόκειται για road rage που κλιμακώθηκε, αλλά σε αυτή την περίπτωση πας αμέσως με το υλικό στον Εισαγγελέα και ζητάς δίωξη για απόπειρα ανθρωποκτονίας, τπτ λιγότερο, τπτ περισσότερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 07-10-18 στις 00:10.

  3. #303
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό λέω ΠΑΝΤΑ κάμερα, όσο και δεν χρησιμοποιούμε το υλικό:


    https://www.life-events.gr/gegonota/...-perifereiako/

    Μάλλον θα πρόκειται για road rage που κλιμακώθηκε, αλλά σε αυτή την περίπτωση πας αμέσως με το υλικό στον Εισαγγελέα και ζητάς δίωξη για απόπειρα ανθρωποκτονίας, τπτ λιγότερο, τπτ περισσότερο.
    Υποθετω πως η περιπτωση να υπαρχει καποια σχεση μεταξυ των δυο ( ανθρωποι του υποκοσμου, προσωπικες ή αλλες διαφορες κτλ ) ειναι ταξεις μεγεθους μικροτερες απο το road rage ή κατα το ελληνικοτερον "περιπτωση επιθετικης οδηγησης" και για αυτο δεν πιθανολογειται αυτη η πιθανοτητα.

    Οτι ναναι μετα απο μηνες ετσι για να δικαιολογειται η συντηρηση του νηματος οπως και η αιτιολογηση της παραβατικοτητας καποιων.

  4. #304
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από μπροστά τον πυροβόλησε?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #305
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από μπροστά τον πυροβόλησε?
    Υπάρχουν dual channel κάμερες, αλλά και πάλι και από πίσω να τον πυροβόλησε,θα περάσει εμπρός το όχημα, θα το καταγράψει.

    Πρόσφατα είδα στο ίντερνετ βίντεο από ατύχημα με μηχανές, κατά το οποίο ο πάπιος που το προκάλεσε με μια γυναίκα πάνω, άρχισαν να ωρύονται στον άλλον γιατί το... έκανε !!!
    https://www.facebook.com/MotoMadness...1644293186801/

    Δεν θα καθίσω να απαντήσω στο trollάκι του νήματος, οποιοσδήποτε κυκλοφορεί στους δρόμους γνωρίζει τις σχεδόν ΑΠΕΙΡΕΣ καταστάσεις απ΄τις οποίες μπορεί να τον γλυτώσει μια dashcam, με την πλέον χαρακτηριστική αυτή του ερυθρού σηματοδότη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 09-10-18 στις 21:19.

  6. #306
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η λεξη κλειδι ειναι η "παραβατικοτητα".

  7. #307
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Εγω μια χαρα τσακωσα τον τυπα που μου εχωσε την κληση στη Δανια

    Ο λογος που την εβαλα ηταν οτι μια φορα ετυχε και περναγε μια ομαδα απο αγριογουρουνα το δρομο. Απιστευτο θεαμα. Δεν θα ηθελα να ξαναχασω τετοιες εικονες.
    Ενας ακομη λογος που ηρθε μετα ειναι να τσεκαρω αν οντως εχω φαει φωτογραφια απο ρανταρ και με ποια ταχυτητα. Λογο GPS εχεις τα πραγματικα χιλιομετρα. Μετα υπολογιζω το κοστος
    Οποιος ενδιαφερεται για καλη και φθηνη dashcam να κοιταξει τις VIOFO . Πολυ καλες για τα λεφτα τους!
    Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

  8. #308
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος ενδιαφερεται για καλη και φθηνη dashcam να κοιταξει τις VIOFO . Πολυ καλες για τα λεφτα τους!
    Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
    Εμένα μου αρέσει να βλέπω τις διαδρομές μου στον υπολογιστή, και εννοείται ότι ποτέ δεν ανεβάζω video clips σε Youtube κτλ, ειναι αυστηρά διά ιδία-προσωπική χρήση.

    Στο θέμα της επιλογής, θα συμφωνήσω για τις VIOFO καθαρά για το ότι είναι ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΕΣ, έχω μια Nextbase 412 (πολυβραβευμένη στην Βρετανία) αλλά προεξέχει σαν μαρτζαφλάρι και έχω δει ότι τραβάει τα βλέμματα. Αποτέλεσμα ; την βγάζω απ΄την βάση του (έχει μαγνητάκι) για να μην σπάσουν το αμάξι να την πάρουν.

    Κατά τα άλλα πολύ ικανοποιημένος, καταγραφή με GPS, οπότε στο ειδικό συνοδευτικό πρόγραμμα της κάμερας, βλέπει κανείς αυτό:
    https://ksassets.timeincuk.net/wp/up..._3-768x464.png
    Βλέπει δλδ την θέση του οχήματός του σε χάρτη, ταχύτητα, διεύθυνση και κάποιες άλλες πληροφορίες ! Εξαιρετικό κατ΄εμέ.

  9. #309
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Να κάνω μια ανάσταση

    Σκέφτομαι να πάρω μια dashcam αλλά δεν έχω ιδέα με τι κριτήρια να επιλέξω.

    Ιδανικά θα ήθελα να μην κυκλοφορούν πολλά καλώδια στο ταμπλό και φυσικά να μου κόβει όσο το δυνατόν λιγότερο την ορατότητα.
    Μάλλον θα ήταν καλό να έχει και οθόνη.
    Πείτε καμιά ιδέα/πρόταση ή και τίποτα άλλες παραμέτρους που θα έπρεπε να σκεφτώ
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #310
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ενδιαφέρεσαι για μονοκάναλη (1ch) να υποθέσω, δλδ να καταγράφει μόνο μπροστά ;

    Καλώδια δεν θα βλέπεις καθώς κρύβεται μέσα στο A-pillar.

  11. #311
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Κατ'αρχήν να πω πως είμαι τελείως noobας με το θέμα και με οτιδήποτε έχει να κάνει με παρέμβαση στο εσωτερικό/εξωτερικό του αυτοκινήτου

    Μόνο για μπροστά σκέφτομαι, για αρχή τουλάχιστον.
    Αν είναι να κρύψω τα καλώδια στον κολώνα, αυτό δεν προυποθέτει να βγάλω το κάλυμμα της και εν τέλει να της δώσω τροφοδοσία από κάπου; Μόνος μου αποκλείεται να το κάνω, θα πρέπει να πάω σε μαγαζί.
    Δεν υπάρχουν επιλογές με μπαταρία; Έχουν θεματάκια με αυτονομία;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #312
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να έχω εμπειρία στον αντικείμενο παρακολουθώ έναν τύπο στο youtube ο οποίος έχει κάνει μερικά review σε κάμερες.
    Παίρνοντας σαν γνώμονα αυτόν και ότι τα ερωτήματα / δοκιμές που κάνει είναι λίγο πολύ πράγματα που θα ήθελα να ρωτήσω / ξέρω εν τάχει σου γράφω μερικά tips.
    Στα σημεία που επικεντρώνετε είναι να είναι Full HD η κάμερα, όταν έχει κόντρα τον ήλιο να μην θολώνει και αντίστοιχα το βράδυ η ποιότητα του video να είναι καλή για να μπορείς να διακρίνεις πινακίδες ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό.
    Μετά είναι το θέμα χωρητικότητας μνήμης. (the bigger the better), να μπορείς να καθορίζεις πόση ώρα θα είναι το κάθε session που τραβάει και το κυριότερο να μην υπάρχει κενό εκεί που σταματάει το ένα και ξεκινάει το άλλο.

    Τέλος καταλαβαίνω το θέμα σου με τα καλώδια αλλά μόνο μπαταρίας δεν είναι ότι καλύτερο, το ιδανικό είναι συνδυασμός των δύο έτσι ώστε αν θέλεις να μπορείς να καταγράφει ακόμα και αν το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο και κλειδωμένο...

    Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι... Αν καταλήξεις ή βρεις τίποτε άλλο χρήσιμο θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως να μοιραζόσουν μαζί μας την όποια πληροφορία ή ακόμα και σε πια κάμερα κατέληξες...

  13. #313
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ευχαριστώ!
    Ε πες και ποιος τύπος είναι στο yt
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #314
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Σκόρπια

    - όταν μιλάμε για dashcam δεν μιλάμε για μπαταρία. Όλες οι dashcams έχουν εσωτερική μπαταρία αλλά δεν αρκεί πχ για ένα ταξίδι, ενώ είναι πρόβλημα να τις έχεις εκτός τροφοδοσίας, δεν αρκεί η μπαταρία, ούτε είναι πρακτικό το βάλε-βγάλε-φόρτισε.
    Οπότε μιλάμε για παροχή ισχύος απ΄το ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου με το που γυρίζουμε την μίζα.

    - το A-pillar του ΙΧ ειναι η εμπρός κολώνα. Από εκεί περνάνε την καλωδίωση που πηγαίνει στο πινακάκι με τις ασφάλειες αριστερά και κάτω απ' τιμόνι.
    To wiring δλδ είναι αυτό:

    Μην σε αγχώνει αυτό, εννοείται ότι θα το κάνει ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων, εγώ πήγα σε αυτόν που πηγαίνω το αμάξι για σέρβις ο οποίος παρότι συνοικιακός και δεν είχε ξαναβάλει, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Απλά θα σε ρωτήσει πότε θελεις να παίρνει ρεύμα, του λες με το που γυρνάς την μίζα.

    - όσον αφορά τις κάμερες τώρα.
    Έχει διάφορες κατηγορίες και ποιότητες. Θα σε συμβούλευα να προσέξεις πολύ τις ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ λειτουργίας λόγω ελληνικού καλοκαιριού.
    Υπάρχει θέμα με κάτι φτηνές κινεζιές του 50άρικου, σε μεγάλες θερμοκρασίες κολλάνε και σταματούν να λειτουργούν.
    Όπως έχω ξαναγράψει εγώ αγόρασα μια σχετικά οικονομική best seller στην Αγγλία, την Nextbase 412GW η οποία έχει αποσπάει πολύ καλές κριτικές: https://www.amazon.co.uk/Nextbase-41.../dp/B01N3SP41O

    Φυσικά τώρα κυκλοφορούν καλύτερα μοντέλα.Παρότι γράφει σε 1440p HD εγώ την χρησιμοποιώ σε 1080p.

    Έχει ενσωματωμένο GPS και αυτό είναι η μεγαλύτερη απόλαυση, χρησιμοποιώντας το ενσωματωμένο πρόγραμμα σε playback βλέπεις εικόνα απ΄το υλικό της κάμερας σε συνδυασμό με το στίγμα του αυτοκινήτου και είναι κάπως έτσι:
    https://cdn-carwitter.netdna-ssl.com...-carwitter.jpg

    Η μέχρι τώρα εμπειρία μου:
    - καθώς αγόρασα μια κάμερα που ΔΕΝ είναι διακριτική (είναι δλδ έτσι) δλδ προεξέχει και φαίνεται, ΔΕΝ την χρησιμοποιώ εντός Αθήνας (οπότε χάνει μεγάλο μέρος της αξίας της). Την βάζω μόνο στα ταξίδια μου. Ο λόγος προφανής, μην σπάσουν το αμάξι να την πάρουν.

    Αν έπαιρνα τώρα dashcam θα προτιμούσα μια τέτοιου τύπου:
    https://www.viofo.com/en/home/81-62-...odule-included

    Εκτός της Viofo αλλά σε αυτό το στυλ πάντα (κάμερες που δεν προεξέχουν αλλά διαθέτουν ένα ενιαίο μαύρο σώμα) αλλά ακριβότερη και με εξαιρετικές κριτικές είναι η Street Guardian: https://www.amazon.co.uk/Street-Guar...gateway&sr=8-2

    Οι πλέον premium και ακριβές dashcams θεωρούνται (η σειρά τυχαία) οι:
    - BlackVue DR900S-1CH
    - THINKWARE DASH CAM F800 PRO
    - Lukas LK-9750 Duo
    - IROAD T10 DASH CAMERA
    - Street Guardian SG9663DC

    αλλά προσωπικά ΔΕΝ θα έβαζα σε αυτοκίνητο που κινείται καθημερινά στην ΑΘήνα κάμερα αξίας 300-400€, ούτε θεωρώ ότι αξίζουν την διαφορά των επιπλέον χρημάτων (εκτός ίσως των νυκτερινών λήψεων που ισχυρίζονται ότι κάνουν την διαφορά κάποιες από αυτές, προσωπικά δεν το έχω διαπιστώσει)

    Εν ολίγοις, ΜΗΝ δώσεις πολλά χρήματα, έχε υπόψιν ότι μπορεί να σου σπάσουν το αμάξι και να την πάρουν, η εγκατάσταση δεν θα σου κοστίσει πολύ (με ένα 20άρικο στην βάζουν οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι), φρόντισε να έχει ενσωματωμένο GPS, υπολόγισε ξεχωριστά την κάρτα micro SD.

    Αυτά, ελπίζω να βοήθησα και ελπίζω να μην χρησιμοποιήσεις το υλικό της για σένα (να μην επλακείς δλδ σε ατύχημα), τουλάχιστον να βοηθήσεις κάποιον άλλον χριστιανό να βρεί αυτός το δίκιο του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 09-08-19 στις 19:52.

  15. #315
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ!
    Ε πες και ποιος τύπος είναι στο yt
    Και έλεγα ότι κάτι ξέχασα...

    Techmoan Ασχολείται κυρίως με θέματα ήχου...

Σελ. 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8098
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 14:53
  2. Υπαναχώρηση - Τι ισχύει?
    Από jimger στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 08:57
  3. Τέλος ενεργοποίησης-τι ισχύει;
    Από giannakaten στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 13:06
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 11:57
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 17:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας