Σελ. 1 από 23 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 342
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκέφτομαι να βάλω μια dashcam στο αυτοκίνητο μου, για να καταγράφω κάποιες διαδρομές μου, καθαρά για λόγους αναψυχής. Όσον αφορά αυτή τη χρήση δε με απασχολεί ιδιαίτερα αν είναι νόμιμο, δεν σκοπεύω να ενοχλήσω κανέναν και δε νομίζω να με ενοχλήσει και κανείς, ακόμα και αν πέσω σε κάποιον ορεξάτο μπάτσο, το παίζω τρελός και θεωρώ τη βγάζω καθαρή.

    Τι ισχύει όμως αν θελήσω να χρησιμοποιήσω ότι καταγράφω για να αποδείξω ποιος φταίει σε περίπτωση ατυχήματος, η για να καταγγείλω εγκληματικά επικίνδυνη οδήγηση, ακόμα και αν καταφέρω να αποφύγω το ατύχημα; Κατά πόσο είναι νόμιμο, και πόσο σοβαρά λαμβάνεται υπόψιν από ασφαλιστικές, αστυνομία, δικαστήρια κτλ;

    Παρομοίως, τι ισχύει στο ενδεχόμενο καταγραφής με σβηστό και άδειο αυτοκίνητο; Σαν σταθερή κάμερα δηλαδή;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Είναι παράνομο φίλε μου

    Αν σε πάρουν χαμπάρι .
    Θα δουλέψουμε κόψουν τον κωλο για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
    Δε λαμβάνετε τίποτα υπόψιν από τα δικαστήρια
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  3. #3
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Στη Ρωσια(σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα εχουν καμερα),στις ΗΠΑ καθως και σε πολλες Ευρωπαικες χωρες επιτρεπεται η υπαρξη καμερας στο αυτοκινητο και η καταγραφη ακομα και ελεγχου της αστυνομιας αν σε σταματησει.Στην Ελλαδα νομιζω εξαρτάται από τον Εισαγγελεα αν θα κανει δεκτο το υλικο της καταγραφης καθως υπαρχει ο απαράδεκτος και αδικαιολοτητος νομος της Αρχης Προστασιας προσωπικων δεδομενων που μπαζει από παντου και κατά κοινη ομολογια προστατευει μονο τους παιδεραστες,ληστες,δολοφόνους,τρομοκρατες,βιαστες και γενικα τους εγκληματιες και είναι εναντια στο συφμερον του απλου πολιτη.Λενε ότι συντομα θα αλλαξει ριζικα αυτος ο απαράδεκτος νομος.
    Για μενα βαλε την καμερα,σε εσχατη περιπτωση ακομα και δικαστικα να πας σιγουρα θα δικαιωθείς,καθως εχεις κάθε δικαιωμα να προστατεύσεις την περιουσια σου.Αν καποιος πολιτης που εχει την οικονομικη δυνατοτητα προσφυγει εναντια του νομου περι προστασιας προσωπικων δεδομενων στο Συμβουλειο της Επικρατειας σιγουρα θα δικαιοθει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος none1 : 29-12-14 στις 12:00.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν μπορει κανεις να καταγραφει προσωπα, πινακιδες αυτοκινητων ή και οποιαδηποτε εκδηλωση των πολιτων και ειναι σαφεστατα παρανομο. Ακομα και οι καμερες που υπαρχουν για την καταγραφη της κυκλοφοριας λειτουργουν υπο ειδικο καθεστως και δεν νομιμοποιουνται να χρησιμοποιουνται για την πλακα του καθενος.

    Ρισκαρεις, εαν σε αντιληφθει καποιος, ειτε πολιτης ειτε αστυνομικο οργανο, να εισπραξεις μια μεγαλοπρεπεστατη μηνυση. Και στην περιπτωση του πολιτη και μια αγωγη, επισης μεγαλοπρεπεστατη. Το τι γινεται σε αλλες χωρες ή το τι πιστευει ο καθενας απο εμας, ειναι απολυτως ασχετο.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να καταλάβω:
    Έχω μια βιντεοκάμερα, την κλασική, απαγορεύετε να τη χρησιμοποιώ σε ανοιχτό χώρο?
    Μπορεί να μου κάνει κάποιος μήνυση αν πχ καταγράφω τα παιδιά μου και πίσω περνά αυτός?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #6
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Σε πολλες περιπτωσει κλοπων,δολιοφθωρων κτλ σε καποιο σπιτι,αυτοκινητο κτλ αν η αστυνομια δει ότι λειτουργει κοντα καποιο συστημα παρακολουθησης τοτε η Ασφαλεια ζηταει το υλικο καταγραφης από τον ιδιοκτητη για να εντοπισει και να συλλαβει τους δραστες εστω και αν δεν είναι νομιμο το υλικο αυτό.Εχει ζητηθεί βιντεο από την Ασφαλεια από γνωστο μου που διεθετε καμερες και γιναν κανονικα οι συλληψεις.Για παράδειγμα σε πυλωτη πολυκατοικίας μπορεις να εγκαταστησεις ΝΟΜΙΜΑ καμερα αρκει 1)Να βλεπει μονο τα ορια του παρκινγκ σου και το αυτοκινητο σου 2)Να μην καταγραφει ηχο και 3)Να εχεις τοποθετησει μια ειδοποιηση ότι ο χωρος παρακολουθειται

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω:
    Έχω μια βιντεοκάμερα, την κλασική, απαγορεύετε να τη χρησιμοποιώ σε ανοιχτό χώρο?
    Μπορεί να μου κάνει κάποιος μήνυση αν πχ καταγράφω τα παιδιά μου και πίσω περνά αυτός?
    Με το γραμμα του νομου ισως απαγορευεται γιατι καταγραφεις προσωπα κτλ.Με την ιδια λογικη βεβαια ολοι οι τηλεοπτικοι σταθμοι και οι εφημερίδες είναι παρανομοι,ειδικα στα ρεπορτάζ που δειχνουν κοσμο,αυτοκίνητα κτλ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος none1 : 29-12-14 στις 12:20.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω:
    Έχω μια βιντεοκάμερα, την κλασική, απαγορεύετε να τη χρησιμοποιώ σε ανοιχτό χώρο?
    Μπορεί να μου κάνει κάποιος μήνυση αν πχ καταγράφω τα παιδιά μου και πίσω περνά αυτός?
    Νομιμοποιειται να σου ζητησει να διαγραψεις το πλανο οπου φαινεται αυτος και το προσωπο του, ο χωρος του ( οικια, καταστημα) ή και η περιουσια του. Ειναι απολυτο δικαιωμα του καθενος αν και στην περιπτωση που περιγραφεις, ακομα κι αν προχωρησει νομικα αποδεικνυεται ανετα το αδολο και το τυχαιο. Εαν ομως αναρτησεις εσυ το συγκεκριμενο βιντεο, για παραδειγμα στο youtube ή αποκομισεις κερδος εκμεταλλευομενος το εμπορικα, και το αντιληφθει, ειναι σιγουρο οτι θα δικαιουται να ζητησει τιμωρια και αποζημιωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από none1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το γραμμα του νομου ισως απαγορευεται γιατι καταγραφεις προσωπα κτλ.Με την ιδια λογικη βεβαια ολοι οι τηλεοπτικοι σταθμοι και οι εφημερίδες είναι παρανομοι,ειδικα στα ρεπορτάζ που δειχνουν κοσμο,αυτοκίνητα κτλ
    Αλλο το τυχαιο και το συμπτωματικο, αλλο το σκοπιμο και το κατ εξακολουθηση κι οταν μαλιστα καποιος ΔΕΝ νομιμοποιειται για κατι τετοιο και αλλο το ειδικο καθεστως που διεπει τα τηλεοπτικα καναλια, οπου και εκει υπαρχουν σαφεστατοι περιορισμοι. Το να βαζεις δηλαδη μια καμερα η οποια και θα ελεγχει αυστηρα ενα μερος , ενος παρκιν, σε μια πυλωτη και ενος οχηματος, αφου εχεις μαλιστα ως οφειλεις προειδοποιητικες πινακιδες, ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο το να καταγραφεις την κινηση γυρω απο το οχημα σου που βρισκεται παρκαρισμενο στον δημοσιο δρομο. Ποσο μαλλον οταν η καμερα βρισκεται πανω στο εν κινησει οχημα σου και γραφει αδιακριτως τους παντες και τα παντα. Δειτε και το street view της google τι ακριβως γραφει και μεχρι που. Δηλαδη περιλαμβανει ανθρωπους αλλα οχι προσωπα ή διακριτικα αυτων, προσοψεις κτιριων και επιχειρησεων αλλα οχι το εσωτερικο τους και οχηματα αλλα οχι οδηγους και πινακιδες.

    Οποτε, εαν καποιος τηρησει τους κανονες που ακολουθει η google πως θα μπορεσει να συνδραμει το αστυνομικο ή δικαστικο εργο ; Μονον με το πρωταρχικο υλικο που δεν θα εχει σβησει αυτες τις πληροφοριες και το μονο που θα κανει θα ειναι να πιστοποιει την παρανομη πραξη του κατοχου της καμερας.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Είναι λίγο σύνθετο το θέμα.
    Με τη λήψη βίντεο σε δημόσιο χώρο, όταν τραβάς πρόσωπα και πινακίδες, κάνεις επεξεργασία προσωπικών δεδομένων:
    Spoiler:
    Είναι κάθε εργασία που πραγματοποιείται σε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως: συλλογή, καταχώριση, οργάνωση, διατήρηση ή αποθήκευση, τροποποίηση, εξαγωγή, χρήση, διαβίβαση, διάδοση, συσχέτιση ή συνδυασμός, διασύνδεση, δέσμευση, διαγραφή, καταστροφή.

    Κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο του δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα που τηρεί και επεξεργάζεται προσωπικά δεδομένα ονομάζεται υπεύθυνος επεξεργασίας.

    Κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο του δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα που επεξεργάζεται δεδομένα για λογαριασμό κάποιου υπεύθυνου επεξεργασίας ονομάζεται εκτελών την επεξεργασία.


    Και για την επεξεργασία ισχύει:
    Spoiler:

    Άρθρο 5

    Προϋποθέσεις επεξεργασίας

    1. Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.

    2. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η επεξεργασία και χωρίς τη συγκατάθεση, όταν:

    α) Η επεξεργασία είναι αναγκαία για την εκτέλεση σύμβασης, στην οποία συμβαλλόμενο μέρος είναι υποκείμενο δεδομένων ή για τη λήψη μέτρων κατόπιν αιτήσεως του υποκειμένου κατά το προσυμβατικό στάδιο.

    β) Η επεξεργασία είναι αναγκαία για την εκπλήρωση υποχρεώσεως του υπεύθυνου επεξεργασίας, η οποία επιβάλλεται από το νόμο.

    γ) Η επεξεργασία είναι αναγκαία για τη διαφύλαξη ζωτικού συμφέροντος του υποκειμένου, εάν αυτό τελεί σε φυσική ή νομική αδυναμία να δώσει τη συγκατάθεσή του.

    δ) Η επεξεργασία είναι αναγκαία για την εκτέλεση έργου δημόσιου συμφέροντος ή έργου που εμπίπτει στην άσκηση δημόσιας εξουσίας και εκτελείται από δημόσια αρχή ή έχει ανατεθεί από αυτή είτε στον υπεύθυνο επεξεργασίας είτε σε τρίτο, στον οποίο γνωστοποιούνται τα δεδομένα.

    ε) Η επεξεργασία είναι απολύτως αναγκαία για την ικανοποίηση του έννομου συμφέροντος που επιδιώκει ο υπεύθυνος επεξεργασίας ή ο τρίτος ή οι τρίτοι στους οποίους ανακοινώνονται τα δεδομένα και υπό τον όρο ότι τούτο υπερέχει προφανώς των δικαιωμάτων και συμφερόντων των προσώπων στα οποία αναφέρονται τα δεδομένα και δεν θίγονται οι θεμελιώδεις ελευθερίες αυτών.

    3. Η Αρχή μπορεί να εκδίδει ειδικούς κανόνες επεξεργασίας για τις πλέον συνήθεις κατηγορίες επεξεργασιών και αρχείων, οι οποίες προφανώς δεν θίγουν τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των προσώπων στα οποία αναφέρονται τα δεδομένα. Οι κατηγορίες αυτές προσδιορίζονται με κανονισμούς που καταρτίζει η Αρχή και κυρώνονται με προεδρικά διατάγματα, τα οποία εκδίδονται με πρόταση του Υπουργού Δικαιοσύνης.


    Αυτό το τελευταίο νομίζω χρήζει ερμηνείας, δηλαδή μπορεί κάλλιστα το δικαστήριο να δεχτεί ότι η προστασία σου σε περίπτωση ατυχήματος υπερισχύει του (περιορισμένου)δικαιώματος της ιδιωτικότητας που έχει κάποιος που βρίσκεται σε δημόσιο χώρο.

    Αν τραβήξεις βέβαια κάποιον την ώρα που μπαίνει σε εκκλησία ή σε χώρο πολιτικής οργάνωσης την έκατσες - μόλις κατέγραψες ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα

  9. #9
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορει κανεις να καταγραφει προσωπα, πινακιδες αυτοκινητων ή και οποιαδηποτε εκδηλωση των πολιτων και ειναι σαφεστατα παρανομο. Ακομα και οι καμερες που υπαρχουν για την καταγραφη της κυκλοφοριας λειτουργουν υπο ειδικο καθεστως και δεν νομιμοποιουνται να χρησιμοποιουνται για την πλακα του καθενος.

    Ρισκαρεις, εαν σε αντιληφθει καποιος, ειτε πολιτης ειτε αστυνομικο οργανο, να εισπραξεις μια μεγαλοπρεπεστατη μηνυση. Και στην περιπτωση του πολιτη και μια αγωγη, επισης μεγαλοπρεπεστατη. Το τι γινεται σε αλλες χωρες ή το τι πιστευει ο καθενας απο εμας, ειναι απολυτως ασχετο.
    Οι πινακίδες πως γίνεται να είναι προσωπικά δεδομένα, από τη στιγμή που δια νόμου πρέπει να είναι μόνιμα εμφανέστατες και σε κοινή θέα; Ο συσχετισμός ιδιοκτήτη και πινακίδας είναι προσωπικό δεδομένο, στο οποίο θεωρητικά δεν έχουμε πρόσβαση, αλλά όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, όλοι έχουμε φίλο ασφαλιστή ή στην τροχαία. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μπορώ να καταγράφω οτιδήποτε θέλω σε δημόσιο χώρο. Το τι θα κάνω τα πλάνα από εκεί και πέρα είναι άλλο θέμα, και ανάλογα τις ενέργειες μου σαφώς και μπορεί να υπάρχουν νομικές συνέπειες ή απαιτήσεις από τους απεικονιζόμενους.

    Δε νομίζω ότι ρισκάρεις ιδιαίτερα, όποιος και να σε αντιληφθεί, το παίζεις τρελός. Δεν είναι κάμερα, δεν γράφει αυτή τη στιγμή, απέδειξε ότι είναι κάμερα στο δικαστήριο αν μπορείς, κτλ κτλ. Όσο μεγαλοπρεπής και να είναι η κινητοποίηση, δύσκολο ως αδύνατο να σταθεί στο δικαστήριο, γιαυτό και στο 99% των περιπτώσεων δεν θα υπάρξει καν κινητοποίηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω:
    Έχω μια βιντεοκάμερα, την κλασική, απαγορεύετε να τη χρησιμοποιώ σε ανοιχτό χώρο?
    Μπορεί να μου κάνει κάποιος μήνυση αν πχ καταγράφω τα παιδιά μου και πίσω περνά αυτός?
    Παρομοίως, αν αντί για dashcam έγραφε ο συνοδηγός με το κινητό του; Νομίζω ότι ότι και αν έλεγε κάποιος διαμαρτυρόμενος, δεν θα επηρέαζε κανέναν μας.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πινακίδες πως γίνεται να είναι προσωπικά δεδομένα, από τη στιγμή που δια νόμου πρέπει να είναι μόνιμα εμφανέστατες και σε κοινή θέα;
    .
    Η πινακιδα του αυτοκινητου σου, η οποια και θα πιστοποιηθει οτι θεαθηκε το Σαββατο το πρωι εξω απο ενα ξενοδοχειο στη Γλυφαδα, ενω η συζηγος σου νομιζε οτι εκεινη την ωρα βρισκοσουν στην Κηφισια για εργασια, ειναι και παρα ειναι προσωπικο δεδομενο.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πινακιδα του αυτοκινητου σου, η οποια και θα πιστοποιηθει οτι θεαθηκε το Σαββατο το πρωι εξω απο ενα ξενοδοχειο στη Γλυφαδα, ενω η συζηγος σου νομιζε οτι εκεινη την ωρα βρισκοσουν στην Κηφισια για εργασια, ειναι και παρα ειναι προσωπικο δεδομενο.
    Δεν είναι προσωπικό δεδομένο. Από τη στιγμή που δέχομαι να κυκλοφορώ με το αυτοκίνητο μου το οποίο αναγκαστικά έχει εμφανείς πινακίδες, οι οποίες μπορούν να συσχετιστούν με το πρόσωπο μου, νόμιμα ή και μη, είναι ένα ρίσκο που είμαι διατεθειμένος να πάρω.

    Το αυτοκίνητο και η πινακίδα του εθεάθη εξάλλου, όχι εγώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι προσωπικό δεδομένο. Από τη στιγμή που δέχομαι να κυκλοφορώ με το αυτοκίνητο μου το οποίο αναγκαστικά έχει εμφανείς πινακίδες, οι οποίες μπορούν να συσχετιστούν με το πρόσωπο μου, νόμιμα ή και μη, είναι ένα ρίσκο που είμαι διατεθειμένος να πάρω.

    Το αυτοκίνητο και η πινακίδα του εθεάθη εξάλλου, όχι εγώ.
    Εκφράζεις εμπεριστατωμένη νομική άποψη, ή εικάζεις; Γιατί εγώ (που δεν είμαι νομικός) εικάζω το αντίθετο.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκφράζεις εμπεριστατωμένη νομική άποψη, ή εικάζεις; Γιατί εγώ (που δεν είμαι νομικός) εικάζω το αντίθετο.
    Εικάζω.

    Και θεωρώ ότι η εικασία μου πρέπει να συμπίπτει και με τη νομική άποψη.

    Δε μπορεί να είναι παράνομο να βγει κάποιος και να πει δημόσια είδα ένα αυτοκίνητο με την ΑΑΑ 1111 πινακίδα στο τάδε σημείο από τη στιγμή που είναι υποχρεωτικό να φαίνονται οι πινακίδες. Το κατά πόσο είναι αυτό ηθικό ή περιέχει δόλο, δε μπορεί να το αποδείξει δυστυχώς κανείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourampies : 29-12-14 στις 18:43.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εικάζω.

    Και θεωρώ ότι η εικασία μου πρέπει να συμπίπτει και με τη νομική άποψη.

    Δε μπορεί να είναι παράνομο να βγει κάποιος και να πει δημόσια είδα ένα αυτοκίνητο με την ΑΑΑ 1111 πινακίδα στο τάδε σημείο. Το κατά πόσο είναι αυτό ηθικό ή περιέχει δόλο, δε μπορεί να το αποδείξει δυστυχώς κανείς.
    Η πινακιδα του αυτοκινητου, αφορα αποκλειστικα και μονον τη σχεση του πολιτη-ιδιοκτητη με το Κρατος. Για λογους φορολογικους, αστυνομικους και νομικους. Για τιποτε αλλο. Και κακως πιστευεις και γραφεις για τον ηθικο παραγοντα, καθως αυτος δεν υφισταται. Αυτο που υπαρχει ειναι οτι το προσωπο, οι πραξεις, η περιουσια και η ζωη του καθενος ειναι απολυτως δικες του και εφοσον ειναι ολα νομιμα κανεις δεν εχει το δικαιωμα να τα καταγραφει, παρακολουθει, χρησιμοποει ή επεξεργαζεται χωρις αδεια. Βασικη δημοκρατικη και συνταγματικη αρχη, ολα αυτα. Για αυτο και ειναι παρανομο να βγει καποιος και να διαλλαλει δεξια κι αριστερα και χωρις να του ζητηθει απο δικαστικο οργανο, το τι κανει ενας αλλος πολιτης. Ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχει κατι, οχι καν παρανομο, αλλα και μεμπτο.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πινακιδα του αυτοκινητου, αφορα αποκλειστικα και μονον τη σχεση του πολιτη-ιδιοκτητη με το Κρατος. Για λογους φορολογικους, αστυνομικους και νομικους. Για τιποτε αλλο. Και κακως πιστευεις και γραφεις για τον ηθικο παραγοντα, καθως αυτος δεν υφισταται. Αυτο που υπαρχει ειναι οτι το προσωπο, οι πραξεις, η περιουσια και η ζωη του καθενος ειναι απολυτως δικες του και εφοσον ειναι ολα νομιμα κανεις δεν εχει το δικαιωμα να τα καταγραφει, παρακολουθει, χρησιμοποει ή επεξεργαζεται χωρις αδεια. Βασικη δημοκρατικη και συνταγματικη αρχη, ολα αυτα. Για αυτο και ειναι παρανομο να βγει καποιος και να διαλλαλει δεξια κι αριστερα και χωρις να του ζητηθει απο δικαστικο οργανο, το τι κανει ενας αλλος πολιτης. Ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχει κατι, οχι καν παρανομο, αλλα και μεμπτο.
    Χωρίς να μπορώ να σου απαντήσω νομικά δυστυχώς, νομίζω ότι πολύ κακώς θεωρείς ότι η ιδιωτικότητα που γενικά ο καθένας μας θέλει είναι δικαίωμα. Κάνουμε ότι μπορούμε για να τη προστατέψουμε στο χώρο μας έννομα, από εκεί και πέρα όμως σε δημόσιους χώρους δεν μπορείς, και δεν θα έπρεπε να μπορείς να κάνεις πολλά.

    Όσον αφορά τα οχήματα, αν αφορούσε τη σχέση πολίτη κράτους η πινακίδα, θα έπρεπε μόνο οι 2 εμπλεκόμενοι να τη βλέπουν. Αν με τη προβολή της πινακίδας το κράτος σε εκθέτει 24 ώρες το 24ωρο σε ένα σωρό άλλες χρήσεις (έστω παράνομες), νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα για να συζητάμε περί ιδιωτικότητας της πινακίδας.

    Πέραν αυτού, όταν μιλάς περί δημοκρατικής και συνταγματικής αρχής, και εσύ εμπλέκεις τον ηθικό παράγοντα. Σημασία έχει μόνο το νομικό καθεστώς, το οποίο πρακτικά ούτε δημοκρατικό είναι ούτε άρρηκτα συνδεδεμένο με τις ασάφειες του συντάγματος. Αυτό που έχω εμπειρικά δει ως καταδικάσιμο είναι να διαλαλείς ψέμματα. Όταν αναφέρεσαι σε κάτι που είναι αλήθεια, ακόμα και αν αυτό δεν αφορά κανέναν (βλέπε το 80% κάθε σημερινού ΜΜΕ) δεν γίνεται ποτέ κάτι, ούτε καν φτάνει στα δικαστήρια το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourampies : 29-12-14 στις 19:03.

Σελ. 1 από 23 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8098
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 14:53
  2. Υπαναχώρηση - Τι ισχύει?
    Από jimger στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 08:57
  3. Τέλος ενεργοποίησης-τι ισχύει;
    Από giannakaten στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 13:06
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-16, 11:57
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 17:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας