Σελ. 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 128
  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ δεν χρησιμοποιώ κανένα add on ούτε στον mozilla firefox ούτε στον chrome.

    ούτε με ενοχλούν οι διαφημίσεις

    μου αρέσει ότι όλοι/ες φωνάζουμε για τις "κακές" διαφημίσεις που έχουν οι ιστοσελίδες

    αλλά δεν σκεφτόμαστε ότι αυτές οι "κακές" διαφημίσεις δίνουν έσοδα στις ιστοσελίδες έτσι έχουμε δωρεάν πρόσβαση εμείς οι χρήστες

    γιατί φανταστείτε αν οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στα έξοδα των ιστοσελίδων , παράλληλα εμείς κόβουμε τις "κακές" διαφημίσεις που τους δίνουν έσοδα

    τι μένει τότε? απλά να ζητήσουν δωρεά από τους χρήστες (εμάς) ή να γίνουν συνδρομητικές και για να έχεις πρόσβαση θα πρέπει να πληρώνεις συνδρομή

    τότε θα μου πεις πάλι θα φωνάζουμε και θα ψάχνουμε "δωρεάν" πρόσβαση.

    πάρτε ως παράδειγμα αν θέλετε και την συγκεκριμένη ιστοσελίδα που έχει μεγάλη επισκεψιμότητα

    η οποία προβάλει διαφημίσεις (google adsense) και άλλες σχετικές με το περιεχόμενο της διαφημίσεις? (όπως πολλές άλλες ελληνικές ιστοσελίδες με το ίδιο περιεχόμενο)

    φαντάζομαι ότι τις κόβετε? γιατί σας ενοχλούν

    έχετε σκεφτεί το γεγονός η συγκεκριμένη ιστοσελίδα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στα έξοδα της τι θα συμβεί.?
    Τα έσοδα δεν έρχονται από την προβολή, αλλά από το κλικάρισμα των διαφημίσεων.
    Άρα, δεν ισχύει το επιχείρημά σου.

    Επίσης, όπως είπε ο pakitis, γι'αυτό έχουμε ram, για να την τιγκάρουμε.

  2. #17
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έσοδα δεν έρχονται από την προβολή, αλλά από το κλικάρισμα των διαφημίσεων.
    Άρα, δεν ισχύει το επιχείρημά σου.

    Επίσης, όπως είπε ο pakitis, γι'αυτό έχουμε ram, για να την τιγκάρουμε.
    παίζει ρόλο και το "view" σαφώς πρέπει να κάνεις "click" στις διαφημίσεις για να πάρεις χρήματα από τις εταιρείες που τις προβάλλουν.

    συμφωνώ στο κομμάτι που λες περί RAM αλλά το θεωρώ αδιανόητο για μένα να χρειάζεται να έχεις τόση RAM για να κάνεις απλή περιήγηση στο διαδίκτυο χωρίς διαφημίσεις

    θα συμφωνούσα σε αυτό που λες αν έπρεπε να δεις κάποιο βίντεο , να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα , να κάνεις βίντεο streaming , να παίξεις παιχνίδι.

    δεν συμφωνώ σε ότι αφορά την περιήγηση (browsing)

    όπως είπα δεν χρησιμοποιώ κανένα add on και οι browsers που χρησιμοποιώ τρέχουν αρκετά γρήγορα και χωρίς να καταναλώνουν μνήμη (και δεν έχω σύγχρονο μηχάνημα με πάρα πολύ μνήμη)

  3. #18
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Το browsing και το τι θέλει ο καθένας να φαίνεται είναι στη διακριτική ευχέρεια του χρήστη. Αν κάποιος θέλει να κλείσει τις διαφημίσεις με γειά του με χαρά του.

    Αλλιώς θα βλέπαμε τηλεόραση.

    Προτιμώ να αργεί λίγο παραπάνω (όπως λένε, γιατί στην πράξη δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο), παρά να ψάχνω να βρώ αυτό που με ενδιαφέρει μέσα από ένα σωρό clickable banners, και πολλά από αυτά στημένα με ύπουλο τρόπο για να τσιμπήσουν κλικ. Ειδικά σε Ελληνικά ειδησεογραφικά δεν υπάρχει κανένας σεβασμός.

  4. #19
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το browsing και το τι θέλει ο καθένας να φαίνεται είναι στη διακριτική ευχέρεια του χρήστη. Αν κάποιος θέλει να κλείσει τις διαφημίσεις με γειά του με χαρά του.

    Αλλιώς θα βλέπαμε τηλεόραση.

    Προτιμώ να αργεί λίγο παραπάνω (όπως λένε, γιατί στην πράξη δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο), παρά να ψάχνω να βρώ αυτό που με ενδιαφέρει μέσα από ένα σωρό clickable banners, και πολλά από αυτά στημένα με ύπουλο τρόπο για να τσιμπήσουν κλικ. Ειδικά σε Ελληνικά ειδησεογραφικά δεν υπάρχει κανένας σεβασμός.
    πολύ σωστά αυτά που λες και είναι αλήθεια

  5. #20
    Εγγραφή
    07-06-2010
    Περιοχή
    Andromeda Galaxy
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43500/5000
    ISP
    Forthnet VDSL
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω οτι βλέπω κάτι το τραγικό να ''τρώει'' από μνήμη........ στα 16 giga που έχει το μηχανημά μου....


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  76576458.png 
Εμφανίσεις:  108 
Μέγεθος:  26,3 KB 
ID: 148819


    ------


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  645637.png 
Εμφανίσεις:  72 
Μέγεθος:  36,5 KB 
ID: 148820

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Στο συστήμα μου πάντως και σε firefox, και σε chrome δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα....ισως σε αργά-παλια μηχανήματα να υπάρχει δεν ξερω εκει.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Noμίζω το πρόβλημα ειναι εμφανέστερο στον Firefox, σε πιο αδυναμα συστηματα (λαπτοπ/παλια netbook) γιατί τρεχει μεσα στο single process του FF. Στον Chrome, τρεχει σε διαφορετικο.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται η διαδικασία?
    Αρχικά πας εδώ κάνεις ένα account μετά μπαίνεις μέσα στο ρουτερ σου ( συνήθως η IP για να μπεις στο ρουτερ σου ειναι 192.168.1.1) από εδώ και πέρα κάθε ρουτερ είναι διαφορετικό λογικά κάπου θα έχει κατηγορία NET που θα σου έχει επιλογή add dns εκεί βάζεις 208.67.222.222 και 208.67.220.220 κάνεις save μετά μπαίνεις μέσα στο account σου στο open dns πας στα settings και κάνεις add την IP σου ( αν έχεις Dynamic IP τσέκαρε το κουτάκι στα Advanced Settings που λέει Dynamic IP Update) και μετά διαλέγεις τι δεν θέλεις να σου δείχνει ο browser και επειδή άλλαξες το DNS από το router σου ότι συσκευή συνδέετε π.χ κινητό δεν θα έχει διαφημίσεις ούτε θα μπαίνει σε site που εσύ από το account σου έχεις διαλέξει να τα μπλοκάρει.
    Τώρα αν δεν θες να αλλάξεις το DNS από το ρουτερ σου άλλα μόνο από το OS σου έχει η σελίδα του open DNS αναλυτικές οδηγίες.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-10-2014
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω, αυτά μάλλον για παραμυθάκια μου ακούγονται, πιο πολύ παίζει... να θέλουν να καταργήσουμε την συγκεκριμένη εφαρμογή για να βλέπουμε άχρηστα μηνύματα.Σιγά μην στεναχωρηθώ αν αυτοί που έχουν τις ιστοσελίδες δεν έχουν έσοδα, ποιος τους τα έταξε?η το διαδίκτυο είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα?

  10. #25
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Δεν είναι άσπρο/μαύρο. Εξαρτάται και από ποιες και πόσες λίστες χρησιμοποιούμε στο AdBlock. Άλλο 2-3 (πετάει, δεν έχει πρόβλημα), άλλο 13. Όσο για την κατανάλωση μνήμης, αν λειτουργεί σωστά το AdBlock χωρίς κάποιο bug (εμφανίζονται κατά καιρούς) είναι ασήμαντη. Όπως είπε κι ο pakitis, γι' αυτό την έχουμε. Καλή προσπάθεια από τους διαφημιστές/διαφημιζόμενους: δεν τσιμπάμε.

    Καλό θα ήταν να μπει ένα ερωτηματικό στον τίτλο του άρθρου.

  11. #26
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotiroubas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω, αυτά μάλλον για παραμυθάκια μου ακούγονται, πιο πολύ παίζει... να θέλουν να καταργήσουμε την συγκεκριμένη εφαρμογή για να βλέπουμε άχρηστα μηνύματα.Σιγά μην στεναχωρηθώ αν αυτοί που έχουν τις ιστοσελίδες δεν έχουν έσοδα, ποιος τους τα έταξε?η το διαδίκτυο είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα?
    δεν ξέρω αν είναι παραμύθι η είδηση ή οι ιδιοκτήτες της ομώνυμης εφαρμογής μας προετοιμάζουν για κάτι...μελλοντικό που θα συμβεί
    το σίγουρο είναι ότι και εσύ και εμείς θα στεναχωρηθούμε όταν το διαδίκτυο πάψει να είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα (δωρεάν πρόσβαση) όπως λες και κάθε πράγμα που θα χρειαστεί να κάνεις θα πρέπει να πληρώσεις (μακάρι να μην συμβεί αλλά το βλέπω πολύ πιθανόν να γίνει στο άμεσο μέλλον)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι άσπρο/μαύρο. Εξαρτάται και από ποιες και πόσες λίστες χρησιμοποιούμε στο AdBlock. Άλλο 2-3 (πετάει, δεν έχει πρόβλημα), άλλο 13. Όσο για την κατανάλωση μνήμης, αν λειτουργεί σωστά το AdBlock χωρίς κάποιο bug (εμφανίζονται κατά καιρούς) είναι ασήμαντη. Όπως είπε κι ο pakitis, γι' αυτό την έχουμε. Καλή προσπάθεια από τους διαφημιστές/διαφημιζόμενους: δεν τσιμπάμε.

    Καλό θα ήταν να μπει ένα ερωτηματικό στον τίτλο του άρθρου.
    τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι προβοκάτσια από τους διαφημιστές/διαφημιζόμενους

    και δεν είναι από τους ιδιοκτήτες της ομώνυμης εφαρμογής που μπορεί να μας προετοιμάζουν π.χ για μελλοντική συνδρομή όσων χρησιμοποιούν την εφαρμογή

    (πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που λες? γιατί εγώ είμαι σίγουρος ότι κάτι "βρωμάει" στην είδηση αλλά δεν ξέρω από ποια πλευρά είναι καθώς ως γνωστόν δεν υπάρχει τίποτα "δωρεάν" στην εποχή μας.)

  12. #27
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    -
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ακόμη και να ισχύει αυτό ο μέσος χρήστης (πόσο μάλλον οι πιο advanced) δεν έχουν προβλήματα έλλειψης μνήμης από τα συστήματά τους.

    Ασχέτως που γουστάρουμε να βλέπουμε ελεύθερα τα "γίγα" μας.

    Οπότε πρακτικά αν το μόνο θέμα του addon είναι η αυξημένη κατανάλωση μνήμης, τότε τους περισσότερους από εμάς δεν μας αφορά πρακτικά.

    Τέλος για site με πάνω από 1-2 διαφημίσεις νομίζω ότι τα requests, etc των ads, τρώνε τάξεις μεγέθους περισσότερο χρόνο από το render etc.

    Βέβαια για resource limited καταστάσεις, οκ, τότε να το συζητήσουμε...

  13. #28
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    επειδή με βάλατε στην πρίζα έκανα ένα προσωπικό πείραμα (να δω με τα δικά μου μάτια) και έβαλα το σχετικό add on σε όλους τους υπολογιστές που έχω (2 σταθερούς και 1 netbook) από τους οποίους ο ένας σταθερός και ο netbook είναι μονοπύρηνοι και με μνήμη από 2 έως 4GB

    δεν είδα καμιά καθυστέρηση στην περιήγηση

    ναι είδα αυξημένη κατανάλωση μνήμης σε σχέση με όταν δεν υπάρχει εγκατεστημένο το add on.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι προβοκάτσια από τους διαφημιστές/διαφημιζόμενους
    Δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα για το συγκεκριμένο, αλλά είναι γνωστό πως τελευταία έχουν αυξηθεί παρόμοια δημοσιεύματα που βγάζουν το AdBlock σχεδόν άχρηστο, «προβληματικό για την ορθή λειτουργία του Internet» και άλλα τέτοια ωραία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    και δεν είναι από τους ιδιοκτήτες της ομώνυμης εφαρμογής που μπορεί να μας προετοιμάζουν π.χ για μελλοντική συνδρομή όσων χρησιμοποιούν την εφαρμογή
    Το ίδιο πράγμα είναι - θα ενταχτούν κι αυτοί στην κατηγορία των «διαφημιστών», αν ισχύει κάτι τέτοιο. Παράδοξο μεν, αλλά όχι απίθανο. Ας είναι καλά το open source, υπάρχουν τα AdBlock Edge και AdBlock Latitude.

  15. #30
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πιστεύω ότι αυτό που θέλει να πει το άρθρο είναι ότι το συγκεκριμένο addon καταναλώνει ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ περισσότερη μνήμη έναντι των άλλων addons.
    Σχετικά με την μνήμη...
    Στο δικό μου σύστημα έχει τα παρακάτω (ελεγμένα με το about:addons-memory addon):
    για 140.05 MB χρήση μνήμης
    ff > 60.5%
    ABP > 23.1%
    noscript > 4.9%
    Σε σύνολο 33 addons, να τρέχουν από το πρωί έως τώρα, όλα τα υπόλοιπα είναι κάτω από 1%.
    Άρα αυτό που λέει για υπερβολική χρήση μνήμης μάλλον ισχύει αφού σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα addons καταναλώνει τα 'ντερά του.
    Και προφανώς δεν έχει να κάνει με το "έχω 16GB και δεν με νοιάζει πόσο τρώει".

    Σχετικά με το browsing και την ταχύτητα...
    Μετράω την ταχύτητα με το Extended status bar στο in.gr με 10 επαναλήψεις επαναφόρτωσης με abp ενεργώ και ανενεργό.
    Έχοντάς το ενεργοποιημένο έχω ΜΟ 2.3s.
    Έχοντάς το απενεργοποιημένο έχω ΜΟ 1.9s.
    Φυσικά τα αποτελέσματα δεν είναι τραγικά αλλά κάνουν την διαφορά.
    Δηλαδή είναι παρατηρήσιμα με το μάτι.
    Άρα τα περί χαμηλότερης ταχύτητας φόρτωσης των σελίδων ισχύει.

    Γενικά από καιρό ψάχνω να βρω κάποιο άλλο για να το αντικαταστήσω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 238
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-16, 15:21
  2. Battlefield 3: Δεν δουλευει το battlelog plugin
    Από flamelab στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-14, 00:59
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 23:44
  4. Tablet για web browsing μέχρι 250e
    Από fretwork στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-14, 15:02
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 13:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας