Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 128
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Σύμφωνα με την παρακάτω πηγή, αναφέρεται ότι μετά από εκτενείς δοκιμές βρέθηκε πως η χρήση του διάσημου αυτού plugin ειναι υπεύθυνο για αργό browsing -για την ακρίβεια αργό rendering, και Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ab.jpg 
Εμφανίσεις:  981 
Μέγεθος:  8,6 KB 
ID: 148813κατανάλωση υπερβολικής μνήμης.

    Αυτό δηλαδή που προσπαθούν να αποφύγουν οι χρήστες με την χρήση αυτού του plugin τελικά πετυχαίνουν το ακριβώς αντίθετο. Ο λόγος ειναι ο τρόπος που λειτουργεί αυτό, προκειμένου να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, με σχεδόν διπλάσια κατανάλωση μνήμης, απο ότι εαν δεν χρησιμοποιηθεί, ενώι επηρεάζει τον Mozilla Firefox και τον Chrome.

    Η αξιοπιστία του άρθρου μένει να επιβεβαιωθεί από άλλες δοκιμές και περισσότερους χρήστες, με τα παλαιότερα συστήματα να είναι πιο πιθανό να επηρεάζονται.


    Πηγή: Extremetech

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    εγώ πάλι έχω την αίσθηση, ότι όταν απενεργοποιώ το adblock είναι πιο αργό το browsing μέχρι να φορτώσουν όλες οι διαφημίσεις που έχει ένα site

  3. #3
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Βριλησσια, Αττικη.
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 22,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας καιει οσο θελει, διαφημισεις να μη βλεπω...

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    εγω σε firefox βλεπω οτι αν απενεγοποιησω το Adblock Plus στο http://www.extremetech.com καταναλωνη περισσοτερη μνημνη !!!!
    Το αντιθετο απ οτι αναφερει στο σιτε για την χρηση μνημης
    Για ταχυτητα δεν βλεπω διαφορα

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    εγώ προσωπικά τρέχω open dns δεν έχω adblock και κανένα πρόβλημα με διαφημίσεις,γενικά πιστεύω όσα λιγότερα addons τόσο πιο ελαφρύς ο browser άλλα μπορεί να κάνω και λάθος δεν το έχω τεστάρει

  6. #6
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Mikrotik RB750UP
    SNR / Attn
    25.3(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όσο δεν βλέπω τις διαφημίσεις δεν με απασχολεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Περιοχή
    Δουβλίνο
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    240/24
    ISP
    Virgin
    Router
    RB2011
    facts:
    α) ναι, τρώει το ριμάδι πολύ ram
    β) έχει βελτιωθεί πάαααρα πολύ σε σχέση με το παρελθόν
    γ) υπάρχουν αρκετά sites που είναι τόοοοσο βαριά λόγω διαφημίσεων... πχ ελληνικά news..

  8. #8
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι το browsing ειναι πιο αργο με adblock... το εχω στον explorer και μια απλη συγκριση με το adblock disabled το επιβεβαιωνει... αλλα αξιζει αυτη την θυσια..

  9. #9
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valantis1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ προσωπικά τρέχω open dns δεν έχω adblock και κανένα πρόβλημα με διαφημίσεις,γενικά πιστεύω όσα λιγότερα addons τόσο πιο ελαφρύς ο browser άλλα μπορεί να κάνω και λάθος δεν το έχω τεστάρει
    Πως γίνεται η διαδικασία?

  10. #10
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Το έχω στον ff από τις πρώτες ημέρες που βγήκε. Είναι μπόμπα. Γι' αυτό έχουμε τη μνήμη, για να την καταναλώνουμε.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ δεν χρησιμοποιώ κανένα add on ούτε στον mozilla firefox ούτε στον chrome.

    ούτε με ενοχλούν οι διαφημίσεις

    μου αρέσει ότι όλοι/ες φωνάζουμε για τις "κακές" διαφημίσεις που έχουν οι ιστοσελίδες

    αλλά δεν σκεφτόμαστε ότι αυτές οι "κακές" διαφημίσεις δίνουν έσοδα στις ιστοσελίδες έτσι έχουμε δωρεάν πρόσβαση εμείς οι χρήστες

    γιατί φανταστείτε αν οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στα έξοδα των ιστοσελίδων , παράλληλα εμείς κόβουμε τις "κακές" διαφημίσεις που τους δίνουν έσοδα

    τι μένει τότε? απλά να ζητήσουν δωρεά από τους χρήστες (εμάς) ή να γίνουν συνδρομητικές και για να έχεις πρόσβαση θα πρέπει να πληρώνεις συνδρομή

    τότε θα μου πεις πάλι θα φωνάζουμε και θα ψάχνουμε "δωρεάν" πρόσβαση.

    πάρτε ως παράδειγμα αν θέλετε και την συγκεκριμένη ιστοσελίδα που έχει μεγάλη επισκεψιμότητα

    η οποία προβάλει διαφημίσεις (google adsense) και άλλες σχετικές με το περιεχόμενο της διαφημίσεις? (όπως πολλές άλλες ελληνικές ιστοσελίδες με το ίδιο περιεχόμενο)

    φαντάζομαι ότι τις κόβετε? γιατί σας ενοχλούν

    έχετε σκεφτεί το γεγονός η συγκεκριμένη ιστοσελίδα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στα έξοδα της τι θα συμβεί.?

  12. #12
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Άλλο να βλέπεις ένα μπάνερ, κι άλλο να σου πετάγονται παράθυρα από δω κι από 'κεί.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ δεν χρησιμοποιώ κανένα add on ούτε στον mozilla firefox ούτε στον chrome.

    ούτε με ενοχλούν οι διαφημίσεις

    μου αρέσει ότι όλοι/ες φωνάζουμε για τις "κακές" διαφημίσεις που έχουν οι ιστοσελίδες

    αλλά δεν σκεφτόμαστε ότι αυτές οι "κακές" διαφημίσεις δίνουν έσοδα στις ιστοσελίδες έτσι έχουμε δωρεάν πρόσβαση εμείς οι χρήστες

    γιατί φανταστείτε αν οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στα έξοδα των ιστοσελίδων , παράλληλα εμείς κόβουμε τις "κακές" διαφημίσεις που τους δίνουν έσοδα

    τι μένει τότε? απλά να ζητήσουν δωρεά από τους χρήστες (εμάς) ή να γίνουν συνδρομητικές και για να έχεις πρόσβαση θα πρέπει να πληρώνεις συνδρομή

    τότε θα μου πεις πάλι θα φωνάζουμε και θα ψάχνουμε "δωρεάν" πρόσβαση.

    πάρτε ως παράδειγμα αν θέλετε και την συγκεκριμένη ιστοσελίδα που έχει μεγάλη επισκεψιμότητα

    η οποία προβάλει διαφημίσεις (google adsense) και άλλες σχετικές με το περιεχόμενο της διαφημίσεις? (όπως πολλές άλλες ελληνικές ιστοσελίδες με το ίδιο περιεχόμενο)

    φαντάζομαι ότι τις κόβετε? γιατί σας ενοχλούν

    έχετε σκεφτεί το γεγονός η συγκεκριμένη ιστοσελίδα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στα έξοδα της τι θα συμβεί.?
    Είναι γεγονός πως τις περισσότερες φορές τα θελουμε όλα δικά μας - και συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου.
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  14. #14
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pakitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο να βλέπεις ένα μπάνερ, κι άλλο να σου πετάγονται παράθυρα από δω κι από 'κεί.
    ναι σε αυτό δεν μπορώ να πω έχεις δίκιο

    άλλο πράγμα είναι διαφήμιση σε μορφή banner και άλλο πράγμα είναι να σου ανοίγονται διάφορα παράθυρα.

    πάντως ότι αφορά την είδηση δεν βλέπω κάτι περίεργο σε αυτή καθώς κάθε add on προσθέτει κατανάλωση μνήμη

    πόσο μάλιστα αν το add on αυτό "κόβει" κάτι στην περιήγηση τότε καταναλώνει μνήμη και σίγουρα καθυστερεί την περιήγηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γεγονόςς πως τις περισσότερες φορές τα θελουμε όλα δικά μας - και συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου.
    το ίδιο και εγώ δεν εξαιρώ τον εαυτό μου

    δεν χρησιμοποιώ κανένα πρόσθετο όπως είπα

    βλέπω τις διαφημίσεις (τουλάχιστον σε μορφή banner) σε όσες ιστοσελίδες με ενδιαφέρουν

    αν τώρα οι διαφημίσεις είναι εκνευριστικές (σε μορφή αναδυόμενων παραθύρων) απλά δεν ξανά μπαίνω στις ιστοσελίδες αυτές (να με συγχωρούν οι ιδιοκτήτες τους)

  15. #15
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Σωστά, κι επίσης, πραγματικά, δε βλέπω καθυστέρηση στο φόρτωμα των σελιδών. Μπορεί να υπάρχει, αλλα είναι ελάχιστη, τουλάχιστον στο δικό μου μηχάνημα που είναι και 5ετίας.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 238
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-16, 15:21
  2. Battlefield 3: Δεν δουλευει το battlelog plugin
    Από flamelab στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-14, 00:59
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 23:44
  4. Tablet για web browsing μέχρι 250e
    Από fretwork στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-14, 15:02
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 13:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας