Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δημοσιεύτηκε σήμερα η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη συμμετοχή στη δράση «ψηφιακές υπηρεσίες αλληλεγγύης στις οκτώ περιφέρειες αμιγούς σύγκλισης» με την διαδικασία υποβολής αιτήσεων από τους δικαιούχους να ξεκινάει στις 4 Φεβρουαρίου 2015 (έκπτωση 230 ευρώ για την αγορά tablet/laptop και 12 ευρώ μηνιαία έκπτωση για την πρόσβαση στο Internet ως τις 31/10/2015).

    Απευθύνεται σε:
    • 1. Πολίτες που έλαβαν το Κοινωνικό Μέρισμα
    • 2. Τηλεπικοινωνιακούς Παρόχους
    • 3. Εμπορικές Επιχειρήσεις πωλήσεων υπολογιστικού εξοπλισμού, με δικαίωμα σύναψης τηλεπικοινωνιακού συμβολαίου
    • 4. Συμβούλους Υποστήριξης/Ενημέρωσης σε θέματα Τεχνολογίας Πληροφορικής και Επικοινωνιών [Σύμβουλοι ΤΠΕ]


    Υποβολή Συμμετοχής / Αιτήσεων: στην ιστοσελίδα www.e-inclusion.gr , ως ακολούθως:
    • 1. Δικαιούχοι Επιταγής Ψηφιακής Αλληλεγγύης:από 04/02/2015 έως 30/06/2015
    • 2. Τηλεπικοινωνιακοί Πάροχοι: από 05/01/2015 έως 30/04/2015
    • 3. Εμπορικές Επιχειρήσεις: από 05/01/2015 έως 30/04/2015
    • 4. Σύμβουλοι ΤΠΕ: από 10/01/2015 έως 30/06/2015



    Η δράση «Ψηφιακές Υπηρεσίες Αλληλεγγύης στις 8 Περιφέρειες Αμιγούς Σύγκλισης» αφορά στην παροχή ψηφιακών υπηρεσιών και εξοπλισμού στους πολίτες που είναι ωφελούμενοι του κοινωνικού μερίσματος και κατοικούν στις 8 Περιφέρειες Αμιγούς Σύγκλισης (Ανατολική Μακεδονία-Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία, Ιόνια Νησιά, Δυτική Ελλάδα, Πελοπόννησος, Βόρειο Αιγαίο, Κρήτη).

    Σκοπός της δράσης είναι:

    Η πρόσβαση των πολιτών με χαμηλά εισοδήματα σε τεχνολογίες ΤΠΕ
    Η μείωση του ψηφιακού χάσματος μέσω της πρόσβασης των πολιτών στο διαδίκτυο
    Η αύξηση της χρήσης του διαδικτύου, του ηλεκτρονικού εμπορίου και των προσφερόμενων ψηφιακών υπηρεσιών του Δημοσίου από πολίτες που δυσκολεύονται να έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο
    Η ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των πολιτών μέσω σχετικής τεχνικής υποστήριξης/συμβουλευτικής ενημέρωσης στο χώρο τους.
    Πιο συγκεκριμένα, οι ωφελούμενοι θα έχουν την δυνατότητα:

    να αποκτήσουν και να διατηρήσουν διαδικτυακή σύνδεση μέχρι την 31/10/2015 με την παροχή συνδρομής για ευρυζωνική σύνδεση στο διαδίκτυο (σταθερή, ή κινητή (mobile) ή δορυφορική)
    να αποκτήσουν τον απαιτούμενο βασικό εξοπλισμό πρόσβασης στο διαδίκτυο, δηλαδή ένα (1) ηλεκτρονικό υπολογιστή τύπου tablet ή φορητό υπολογιστή τύπου netbook ή laptop
    να υποστηριχθούν και ενημερωθούν –προαιρετικά– σε βασικά στοιχεία χρήσης του εξοπλισμού και του διαδικτύου.
    Η δράση θα υλοποιηθεί μέσω επιχορήγησης με τη μορφή κουπονιού (Επιταγή ψηφιακής Αλληλεγγύης). Οι ωφελούμενοι θα μπορούν να εξαργυρώνουν το κουπόνι μέχρι και την 30/06/2015.

    Η δράση χρηματοδοτείται από το ΕΠ «Ψηφιακή Σύγκλιση» (ΕΠ ΨΣ), με πόρους της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης) και υλοποιείται από το Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδος (ΤΕΕ) και το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας Α.Ε. (ΕΔΕΤ).

    σελίδα της δράσης : e-inclusion

    σχετικό θέμα : Δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης και ξεκινάει η δράση για δωρεάν εξοπλισμό και πρόσβαση στο Internet
    adslgr.com
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails TEE_Prosklisi.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    07-06-2010
    Περιοχή
    Andromeda Galaxy
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43500/5000
    ISP
    Forthnet VDSL
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω οτι το πρώτο λινκ για την Υποβολή Συμμετοχής-Αιτήσεων ...θέλει διόρθωση......

  3. #3
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω γιατί, αλλά μέχρι την τελευταία στιγμή πίστευα ότι η δράση δεν θα λάμβανε χώρα. Μπράβο που προχωρά.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.163
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Αν είσαι φιλοξενούμενος βέβαια ούτε μέρισμα δικαιούσαι ούτε ταμπλετ ούτε λαπτοπ. Γιατί είσαι και πολύ μαχαραγιάς ναουμε.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.515
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Κάτι με τις ημερομηνίες δεν κολλάει:
    να αποκτήσουν και να διατηρήσουν διαδικτυακή σύνδεση μέχρι την 31/10/2015
    Δηλαδή ούτε καν χρόνο δε θα κρατά η έκπτωση?
    Σαν καχύποπτος πλέον, από τα 430 με 500Ε που αρχικά δημοσιεύτηκε οτι θα είναι ήταν η επιδότηση συνολικά ,βλέπω 60Ε κατά άτομο χαμένα για δήθεν εκμάθηση, και ούτε δέκα μήνες οι οποίοι λιγοστεύουν με την καθυστέρηση της υλοποίησης...
    (Ρίχνοντας και τα χαρτιά και δαβάζοντας το φλιτζάνι καφέ, )προβλέπω υπερτιμολόγηση σε μούφα tablet...

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    CharlesbAr
    ISP
    CharlesbAr
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΩ ΑΧΑΪΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Path Level
    Fastpath
    Καλημερα, η αδερφη μου δικαιουται το laptop, η τηλεφωνικη συνδεση που εχουμε ειναι στο ονομα της. Μπορουμε το ποσο που ειναι για το internet να το βαλουμε στην υπαρχων συνδεση; Δηλαδη να μειωθει το παγιο; Και να μην χρειαστει αλλη συνδεση;

  7. #7
    Εγγραφή
    23-05-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι εγκεκριμένες έως τώρα προσφορές
    https://www.e-inclusion.gr/wp-conten...N_3_2_2015.pdf

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μίλησα σήμερα με τοπικό κατάστημα forthnet. Μαζί με την έκπτωση, προσφέρουν δωρεάν tablet MLS, 8ιντσο ή 10ιντσο. Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχω την δυνατότητα να ψάξω να βρω αλλού προσφορές για tablet, καθώς τα MLS γενικότερα δεν μου γεμίζουν το μάτι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #9
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    αν εισαι δικαιουχος μπαινεις με τους κωδικους του taxis στο e-inclusion.gr και βλέπεις ποιοί και τι προσφορές εχουν στην περιοχή σου.Επίσης και στα site των παρόχων υπάρχουν οι προσφορές. Πάντως γενικά παίζει 24μηνη δέσμευση στα τηλεπικοινωνιακά προγράμματα. Ενα 12μηνο mobile internet της cosmote αξιζει λίγο,εχει 10 gb και μετά τους 9 σχεδόν μήνες της επιδότησης (με 0 πάγιο),πάει για άλλους 3 στα 12 ευρώ.Οσον αφορά τα 2play εκει πρέπει να πας για 24 μηνες,εκτός της hol που δίνει και 12μηνο...η οποία παρεπιπτόντως εχει βγάλει τις αρχικές τιμές των προγραμμάτων της πιο ψηλά από τις αναγραφόμενες στο hol.gr...

  10. #10
    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    CharlesbAr
    ISP
    CharlesbAr
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΩ ΑΧΑΪΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό που λέει ο zus το έχω και εγώ απορία. Αν κατάλαβα εννοεί πως από άλλο κατάστημα αγοράζεις το laptop/tablet και από άλλου το ίντερνετ!

    Θέμα λογικής όμως πιστεύω γίνεται γιατί ο κότσοβόλος δεν έχει τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.

    Πχ εγώ έχω hol και δεν θέλω να πάω στο πλαίσιο να πάρω laptop/valet και θέλω να πάω σε άλλο συμβεβλημενο κατάστημα για το laptop το οποίο κατάστημα δεν έχει hol! Ούτε θέλω tablet που λογικά θα δίνει. Τι γίνεται;

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εισαι δικαιουχος μπαινεις με τους κωδικους του taxis στο e-inclusion.gr και βλέπεις ποιοί και τι προσφορές εχουν στην περιοχή σου.Επίσης και στα site των παρόχων υπάρχουν οι προσφορές. Πάντως γενικά παίζει 24μηνη δέσμευση στα τηλεπικοινωνιακά προγράμματα. Ενα 12μηνο mobile internet της cosmote αξιζει λίγο,εχει 10 gb και μετά τους 9 σχεδόν μήνες της επιδότησης (με 0 πάγιο),πάει για άλλους 3 στα 12 ευρώ.Οσον αφορά τα 2play εκει πρέπει να πας για 24 μηνες,εκτός της hol που δίνει και 12μηνο...η οποία παρεπιπτόντως εχει βγάλει τις αρχικές τιμές των προγραμμάτων της πιο ψηλά από τις αναγραφόμενες στο hol.gr...
    Υπάρχουν link για τις προσφορές των παρόχων?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #12
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minasv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέει ο zus το έχω και εγώ απορία. Αν κατάλαβα εννοεί πως από άλλο κατάστημα αγοράζεις το laptop/tablet και από άλλου το ίντερνετ!

    Θέμα λογικής όμως πιστεύω γίνεται γιατί ο κότσοβόλος δεν έχει τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.

    Πχ εγώ έχω hol και δεν θέλω να πάω στο πλαίσιο να πάρω laptop/valet και θέλω να πάω σε άλλο συμβεβλημενο κατάστημα για το laptop το οποίο κατάστημα δεν έχει hol! Ούτε θέλω tablet που λογικά θα δίνει. Τι γίνεται;
    απο το ιδιο καταστημα κανεις και αγορα του εξοπλισμου (ταμπλετ-λαπτοπ) και απο το ιδιο και την συνδεση/ανανεωση της συνδρομης. Δεν γινεται αυτό που λετε δηλαδή. Ο Κωτσοβολος εχει παροχους κανονικα,(vodafone,wind,forthnet,όχι ολα τα πακέτα όμως),μπορουν να συμβληθούν με το κατάστημα ειδικά για τη δράση.
    Επαναλαμβάνω οτι πρεπει να μπει καποιος με τους κωδικους του taxis στο e-inclusion.gr και να δει τις κατα τόπους προσφορες των καταστημάτων. Η wind και τα public/plaisio εχουν αναλογες ενοτητες στις σελιδες τους για την ψηφιακη αλληλεγγυη. Μεσα στο e-inclusion αναφερονται όλες οι προσφορες αναλυτικά,και υπαρχουν και τα λινκ για τις αντιστοιχες σελιδες των παρόχων.Υπολογίστε -12 ευρω στις ονομαστικές τιμές ή στις τιμες προσφορών που βλέπετε στα site των εταιριών για τα double-play.
    Επισης δειτε και αυτα
    http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pa...he-go-control#
    http://www.psifiakiallilegii.gr/ (cosmote-ote-germanos)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kmpatra : 05-02-15 στις 00:45.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minasv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέει ο zus το έχω και εγώ απορία. Αν κατάλαβα εννοεί πως από άλλο κατάστημα αγοράζεις το laptop/tablet και από άλλου το ίντερνετ!

    Θέμα λογικής όμως πιστεύω γίνεται γιατί ο κότσοβόλος δεν έχει τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.

    Πχ εγώ έχω hol και δεν θέλω να πάω στο πλαίσιο να πάρω laptop/valet και θέλω να πάω σε άλλο συμβεβλημενο κατάστημα για το laptop το οποίο κατάστημα δεν έχει hol! Ούτε θέλω tablet που λογικά θα δίνει. Τι γίνεται;
    Μίλησα σήμερα ξανά με τοπικό κατάστημα forthnet και τα παλικάρια εκεί, είχαν νέα ενημέρωση.

    Εκτός από τα 2 MLS που μπορούν να σου δώσουν δωρεάν στο κατάστημα forthnet, υπάρχει η δυνατότητα να τσιμπήσεις κάτι άλλο, από 3 καταστήματα με τα οποία συνεργάζεται η forthnet. Αυτά είναι το Πλαίσιο, ο Κωτσόβολος και το Media Market.

    Τώρα, το πως θα πραγματοποιηθεί η όλη διαδικασία δεν μου εξηγήθηκε, καθώς δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #14
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    έχει πολύ πλάκα το ότι κάποια καταστήματα ανεβάζουν τις τιμές ωστέ να φτάσουν τα 230

  15. #15
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Ο κακός χαμός γίνεται με το κουπόνι. Τελικά πρέπει να πας όλα αυτά τα δικαιολογητικά που ζητάνε; Έλεος.. Επίσης, αναγκαστικά και ίντερνετ; :\

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-14, 10:44
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-14, 04:32
  3. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-14, 23:32
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-14, 00:54
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 19:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας