Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια παιδιά,

    Από το πρωί έχω ένα άκρως εκνευριστικό πρόβλημα που πρώτη φορά μου τυχαίνει. Είμαι σε εταιρία με σύνδεση OnDSL office 384 στην περιοχή Γαλατσίου. Χθες που έγινε η αναβάθμιση, κόπηκε για μισή ωρίτσα και μετά επανήλθε.

    Άπό σήμερα το πρωί όμως, δεν μπορώ να μπώ σε κανένα website. To Jetspeed 500i modem μας με το τελευταιο firmware δείχνει ότι έχει σύνδεση. Από τον Οτενετ μας βλέπουν κανονικά και δεν έχει προβλημα ο λογαριασμός μας. Και ερχόμαστε στο κουφό: Μπορώ να κάνω ping και tracert σε ελάχιστα site όπως www.ntua.gr, www.pathfinder.gr, www.otenet.gr, αλλά σε site όπως www.in.gr, www.cnn.com, www.microsoft.com δεν καταλαβαίνει τίποτα.

    Σε τί μπορεί να οφείλεται αυτό???

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Η ΟΤΕnet είχε αρκετά προβλήματα τις τελευταίες μέρες. Δεν δοκιμάζεις και με μία netkarta/netkey να δεις αν το πρόβλημα είναι όντως από τον ISP;

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ή με κανένα demo account από άλλο ISP; (για να μην ξοδευτείτε)
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnGR
    ...Δεν δοκιμάζεις και με μία netkarta/netkey ...
    Excuse my ignorance, αλλά τί είναι η netkarta/netkey?

  5. #5
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Κάρτες internet, τις παίρνεις απ' το περίπτερο.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2004
    Περιοχή
    ΚΑΝΤΖΑ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 40.5(dB)
    Tsunami έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα στο Γαλάτσι και μάλλον πρέπει να φταίει ο ΟΤΕ!Εγώ από εχθές το απόγευμα έχω δώσει βλάβη και με πήραν σήμερα το πρωι και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Είδωμεν...

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Α ναι. Δεν καταλαβαίνω όμως πως θα επιβεβαιώσω ότι δεν είναι ο ISP που έχει το πρόβλημα με αυτές τις κάρτες. Για dial-up σύνδεση δεν είναι? Παρεπιπτοντώς, έχω κάνει ping to ip του modem και ανταποκρίνεται κανονικά. Τώρα είμαι στο net με το free της Tellas.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Κάνουν και για DSL. Για γενικότερη αντιμετώπιση προβλημάτων διάβασε κι αυτό: http://www.adslgr.com/forum/thread6075.html

  9. #9
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsunami
    Δεν καταλαβαίνω όμως πως θα επιβεβαιώσω ότι δεν είναι ο ISP που έχει το πρόβλημα με αυτές τις κάρτες. Για dial-up σύνδεση δεν είναι?
    είναι για όλους τους τύπους σύνδεσης νομίζω (σίγουρα PSTN και ADSL, για ISDN δε θυμάμαι, αλλά μπορείς να ρίξεις μια ματιά τουλάχιστον στο site της ACN).
    υπάρχει και σχετικό τμήμα του forum, Pre-Paid Κάρτες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsunami
    Τώρα είμαι στο net με το free της Tellas.
    άρα μάλλον φταίει η oTENet (ο ISP δλδ), και όχι ο ΟΤΕ...

    φιλικά...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waterprofen
    Tsunami έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα στο Γαλάτσι και μάλλον πρέπει να φταίει ο ΟΤΕ!Εγώ από εχθές το απόγευμα έχω δώσει βλάβη και με πήραν σήμερα το πρωι και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Είδωμεν...
    Όλα στον πΟΤΕ καταλήγουν τελικά... που είναι ένας Μπιν Λαντεν όταν τον χρειάζεσαι...

    Thanx Waterprofen! Ποιό νούμερο πήρες για να δηλώσεις τη βλάβη? Στο 121?

    Thanx και γενικότερα παιδιά για την ανταπόκριση, είστε μάγκες!

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2004
    Περιοχή
    ΚΑΝΤΖΑ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 40.5(dB)
    Ναι στο 121 πήρα.Πάρε και εσύ μπάς και γίνει τίποτα. Από τα site που λές ότι έκανες ping κάπως έτσι και εγώ.
    Μπορούσα στο www.yahoo.com αλλά όχι στα www.in.gr, www.adslgr.com, www.acn.gr!
    Όσο για την netcarta/netkey που είπαν κάποια παιδιά δεν χρειάζεται γιατί χρησιμοποίησα και το demo της otenet και τίποτα!

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waterprofen
    Ναι στο 121 πήρα.Πάρε και εσύ μπάς και γίνει τίποτα. Από τα site που λές ότι έκανες ping κάπως έτσι και εγώ.
    Μπορούσα στο www.yahoo.com αλλά όχι στα www.in.gr, www.adslgr.com, www.acn.gr!
    Όσο για την netcarta/netkey που είπαν κάποια παιδιά δεν χρειάζεται γιατί χρησιμοποίησα και το demo της otenet και τίποτα!
    Το demo της otenet σου δίνει πρόσβαση μόνο στην σελίδα ενεργοποίησης της οτενετ

  13. #13
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Ρέθυμνο, Αγρίνιο & Γαλάτσι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    27.2(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ από Γαλάτσι, έχω το ίδιο πρόβλημα από εχθές το απόγευμα. Εδωσα βλάβη σήμερα το πρωϊ, πριν φύγω για τη δουλειά (απ'όπου και η σύνδεση).

    Θέλετε το πιο κουφό?
    Δοκίμασε ftp οπουδήποτε (π.χ. ftp.ntua.gr)... Σφαίρα!!!
    Δοκίμασε telnet www.xxxxxxx.xxx 80 και στη μαύρη οθόνη κάνε get ένα μεγάλο αρχείο με http πρωτόκολο... Σφαίρα!!!
    Τα email παίζουν κανονικά.
    Το ping είναι κανονικό, αλλά με packet loss τουλάχιστον 20%.

    Το πρόβλημα το έχει μόνο ο browser (αν και το παρατήρησα και στο Terminal Services). Ακόμα και το emule αν "πάρει μπρος" πάει πολύ καλά (αλλά με upload κάτω από 1kb).
    Εχθές το βράδυ έφαγα 5 ώρες από τη ζωή μου για να τσεκάρω τα πάντα, αφού θεώρησα ότι έχοντας ftp και http από telnet το πρόβλημα είναι στα settings της μηχανής, των windows, του modem, του router ή του Wireless (κάτι θα πείραξα και δεν το θυμόμουν). Ομως το ίδιο έκανε από δύο διαφορετικoύς υπολογιστές XP και με IE και με Avant και με Firefox και με Opera. Το ίδιο έκανε και με Linux από το Konqueror. Το ίδιο έκανε ακόμα και το modem στο ίδιο subnet, συνδεμένο στο LAN & όχι στο WAN του Router. Το ίδιο έκανε με, αλλά και χωρίς Wireless. Το ίδιο έκανε και τον φορητό "καρφωμένο" επάνω στο modem.

    Τελικά ψιλιάστηκα ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο upload μου. Πήρα τηλ. στη Forthnet. Το callcenter, αφού κατάλαβε ότι τα έκανα όλα, με έδωσε σε τεχνικό. Αυτός μου είπε για την αναβάθμιση των DSL από τον ΟΤΕ και μου πρότεινε να δώσω βλάβη και εγώ (θα το έκανε και η Forthnet από τη μεριά της για την περιοχή Γαλατσίου, λόγω του ότι είμαι πελάτης χονδρικής! [έτσι λένε όσους έρχονται από μεταπωλητές με έκπτωση και έχουν όλο το πακέτο γραμμή-modem-σύνδεση] προς αποφυγή παρεξήγησης 8) ) και να κάνω υπομονή μέχρι να τελείωσουν τις αναβαθμίσεις και τους τερματισμούς από τον ΟΤΕ.

    Αυτά τα ολίγα για τις 5 γ...ώρες που έφαγα εχθές ξανασεταπάρωντας τα πάντα, για να καταλάβω τελικά ότι τα έκανε και πάλι μπάχαλο το ΟΤΕ

  14. #14
    Το avatar του μέλους blend
    blend Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsunami
    Γεια παιδιά,

    Από το πρωί έχω ένα άκρως εκνευριστικό πρόβλημα που πρώτη φορά μου τυχαίνει. Είμαι σε εταιρία με σύνδεση OnDSL office 384 στην περιοχή Γαλατσίου. Χθες που έγινε η αναβάθμιση, κόπηκε για μισή ωρίτσα και μετά επανήλθε.

    Άπό σήμερα το πρωί όμως, δεν μπορώ να μπώ σε κανένα website. To Jetspeed 500i modem μας με το τελευταιο firmware δείχνει ότι έχει σύνδεση. Από τον Οτενετ μας βλέπουν κανονικά και δεν έχει προβλημα ο λογαριασμός μας. Και ερχόμαστε στο κουφό: Μπορώ να κάνω ping και tracert σε ελάχιστα site όπως www.ntua.gr, www.pathfinder.gr, www.otenet.gr, αλλά σε site όπως www.in.gr, www.cnn.com, www.microsoft.com δεν καταλαβαίνει τίποτα.

    Σε τί μπορεί να οφείλεται αυτό???

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
    Το προβλημα ειναι στον ΟΤΕ. Αυτη την στιγμη γραφω μεσω dialup. Ολα τα πρωτοκολα δουλευουν εκτος απο το http και για αυτο δεν μπορουμε να δουμε σελιδες. Ειμαι κι εγω στο Γαλατσι και εδω και 2 μερες ουσιαστικα δεν εχω dsl συνδεση. ΜΗΝ αλλαζετε τα settings στο συστημα σας. Δεν γινεται τιποτα ετσι. Και οι "τεχνικοι υποστηριξης" του ISP μου ηταν τοσο σχετικοι, που παραλιγο να μου τσακισουν το συστημα.
    Μεχρι και οτι εχω "αρπαξει κατι" ελεγαν.

    Ισως να γραφω λιγο "περιεργα" αλλα βρε παιδια τα εχω παρει εντελως με την ασχετοσυνη και την αδιαφορια (σε βαθμο επικινδυνο πλεον" με αυτους τους "τεχνικους" που τα ξερουν ολα, αλλα τελικα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετοι. Οσο για τον ΟΤΕ... απεδειξαν μια ακομα φορα, οτι ουτε μια βιδα δεν μπορουν να βαλουν σωστα..

    τι να πει κανεις....

  15. #15
    Το avatar του μέλους blend
    blend Guest
    sdiama,

    Τα ιδια ακριβως κι εγω... Με μια διαφορα. Εγω εφαγα 2 μερες!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλήματα ΟΤΕ dsl στο Καλαμάκι
    Από geofromalimos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-08, 15:51
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 21:01
  3. dsl στο γαλατσι
    Από vavilis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-07, 16:19
  4. Κουφό με DSL
    Από Carnicero στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-05, 17:57
  5. Forthnet DSL + Γαλάτσι...
    Από Founes στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-04, 22:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας