Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    D-Link DIR-880L/ZTE H108L
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 13.3(dB)
    Καλησπέρα σας,

    Διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό στο φόρουμ αλλά μόλις πριν λίγες μέρες έγινα μέλος. Οπότε αρχικά καλώς σας βρήκα!

    Να προειδοποιήσω ότι, ενώ έχω πολλές γνώσεις πάνω στους υπολογιστές και γενικά τα ηλεκτρονικά, με τα δίκτυα είμαι αρχάριος, οπότε μπορεί να πω και καμιά βλακεία πού και πού.

    Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Είμαι εδώ και ένα χρόνο περίπου συνδρομητής της Forthnet. Πριν πάω στη Forthnet ήμουν στη Wind. Με καμία από τις 2 εταιρείες δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά δεν ήμουν και ποτέ ευχαριστημένος από τις ταχύτητες που πιάνω. Παραδόξως, τις πρώτες 2 μέρες πάνω κάτω που έκανα τη σύνδεση στη Wind (Όταν πρωτοήρθα στο τωρινό μου σπίτι στην Πάτρα) έπιανα κάτι τρελές ταχύτητες της τάξης των 18Mbps. Μετά από αυτό έπεσε στα 11-12Mbps και από την ώρα που πήγα στη Forthnet έχει πέσει στα 10-11Mbps.

    Πριν τις γιορτές άρχισε να τα παίζει και το router που μου είχαν δώσει από τη Forthnet (Το ίδιο σαράβαλο που μου είχε δώσει και η Wind, ένα ZTE H108L) και για router πήρα ένα D-Link DIR-880L (Παρένθεση, δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει όταν ενεργοποιώ το QoS, κάνει συνεχώς επανεκκινήσεις. Τι μπορεί να φταίει?) το οποίο είναι απίστευτο μηχάνημα τελικά. Το θέμα είναι ότι συνέχισα να έχω προβλήματα και πήρα τηλέφωνο τη Forthnet και μου είπαν ότι για τις διακοπές ενδέχεται να φταίει που έχω παλιές πρίζες τηλεφώνου (Διπολικές, όχι RJ11) οι οποίες μπορεί να βραχυκυκλώνουν κάπου. Δεν τις έχω αλλάξει ακόμα, αλλά θα το κάνω μέσα στις επόμενες μέρες. Μπορεί να μην μου λύσει το πρόβλημα, αλλά θα με βολέψει έτσι και αλλιώς οπότε τσάμπα κόπος δεν θα είναι. Η κατάσταση βελτιώθηκε όταν άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις στο modem βέβαια, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

    Αφού λοιπόν μπαίνω σε όλο αυτό τον κόπο, και αφού πήρα τόσο καλό router, σκέφτομαι να μην το χαραμίζω και να πάρω ένα modem της προκοπής. Το θέμα μου είναι ότι τα περισσότερα που βλέπω να προτείνονται είναι για χρήση και ως router, αλλά router δεν μου χρειάζεται και δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω πολλά λεφτά αυτή τη στιγμή για κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω. Για καμιά βδομάδα ακόμα θα έχει το e-shop σε προσφορά το Netgear DGN3500 περίπου στα 50€ και σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλή ευκαιρία αν αξίζει τα λεφτά ως modem. Αλλιώς ήμουν ανάμεσα σε κάτι όπως το Netgear DGN1000, το Draytek Vigor 120, και ένα LevelOne FBR-1161A. Το τελευταίο μόνο και μόνο επειδή κάνει 20€ σκάρτα. Επίσης σκεφτόμουν να πάρω δώρο στον πατέρα μου το TP-Link TD-W8970 και να πάρω μετά το TD-8960 που έχει σπίτι. Εν ολίγοις, έχω χαθεί και δεν ξέρω τι να πάρω, σε σημείο που σκέφτομαι και να μείνω με το σαράβαλο της Forthnet όσο δουλεύει.

    Ας πούμε ότι πήρα modem τώρα. Στις ρυθμίσεις του modem δείχνει ότι η γραμμή μου έχει SNR Margin γύρω στα 6.6dB, και line attenuation (απόσβεση?) στα 13.3dB. Με τέτοιο attenuation θα περίμενα να έχω πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες, ακόμα και με ζορισμένο SNR. Ειδικά με ένα καλύτερο modem από αυτό που έχω τώρα, δεν θα μπορούσα να ζητήσω να μου το ρυθμίσουν, έστω δοκιμαστικά, σε μεγαλύτερη ταχύτητα? Οκ, είναι παλιές οι καλωδιώσεις εδώ και δεν μπορώ να περιμένω 24Mbps, αλλά με 15-16 θα ήμουν υπερευχαριστημένος (έτσι και αλλιώς μόνος μου ζω). Εκτός και αν γίνεται κάπως να το πειράξω μόνος μου αυτό, αλλά δεν νομίζω πως γίνεται.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.
    Αποστόλης

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πριν παρεις αλλο μοντεμ θα ελεγα να τηλεφωνησεις στον παροχο γιατι σε εχει σε χαμηλη ταχυτητα (μαλλον κλειδωμενο προφιλ) ... αν πραγματι σε εχει χαμηλα, οποιο μοντεμ και να παρεις δεν θα ανεβασει καλυτερη ταχυτητα
    Καλο ειναι να κανεις και ενα ελενχο της εσωτερικης σου εγκαταστασης ... δεν ειμαι ο πιο ειδικος πανω σε αυτο αλλα παιζει πολυ μεγαλο ρολο

    Μερικα συμβατα με φορθνετ ειναι τα
    vigor 2700 (το βρησκεις παμφτηνο) και το καλυτερο/σταθεροτερο απο θεμα γραμμης
    netgear 3500 (παιρνει αλλαγη ταχυτητας εφοσον δεν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ - που μαλλον εισαι)
    tp link 8970 ( με το πιο καλυτερο wifi)
    vigor 120

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ZTE το έχεις σε bridge mode, ώστε να δουλεύει μόνο ως modem;

    Για την ταχύτητα συγχρονισμού κάνε τον έλεγχο που λέει παραπάνω ο @babis3g, διότι όντως είναι αρκετά χαμηλά (αν δεν είσαι σε κλειδωμένο προφίλ).

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    D-Link DIR-880L/ZTE H108L
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 13.3(dB)
    Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ και τους 2 για το χρόνο σας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν παρεις αλλο μοντεμ θα ελεγα να τηλεφωνησεις στον παροχο γιατι σε εχει σε χαμηλη ταχυτητα (μαλλον κλειδωμενο προφιλ) ... αν πραγματι σε εχει χαμηλα, οποιο μοντεμ και να παρεις δεν θα ανεβασει καλυτερη ταχυτητα
    Καλο ειναι να κανεις και ενα ελενχο της εσωτερικης σου εγκαταστασης ... δεν ειμαι ο πιο ειδικος πανω σε αυτο αλλα παιζει πολυ μεγαλο ρολο

    Μερικα συμβατα με φορθνετ ειναι τα
    vigor 2700 (το βρησκεις παμφτηνο) και το καλυτερο/σταθεροτερο απο θεμα γραμμης
    netgear 3500 (παιρνει αλλαγη ταχυτητας εφοσον δεν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ - που μαλλον εισαι)
    tp link 8970 ( με το πιο καλυτερο wifi)
    vigor 120
    Θα κάνω έλεγχο, απλά περιμένω να γίνει όταν έρθει ο ηλεκτρολόγος να αλλάξουμε και τις πρίζες στον τοίχο γιατί δεν αποκλείεται να μου δημιουργούν πρόβλημα αυτές. Η πολυκατοικία δεν είναι και καινούρια. Αλλά ναι, είχα κι εγώ υπόψιν να πάρω ξανά τηλέφωνο στη Forthnet για να δω αν μπορούμε κάπως να ανεβάσουμε την ταχύτητα, απλά δεν ήξερα τις λεπτομέρειες.

    Όσον αφορά το Vigor 2700. Μήπως εννοείς το 2710? Δεν βρίσκω 2700 και το 2710 είναι router και κάνει γύρω στα 75€. Ε και αυτή τη στιγμή κωλύομαι μετά τα 155€ που έδωσα για το D-Link (Πείτε με βλάκα, αλλά τα λεφτά του τα άξιζε και με το παραπάνω, είναι εργαλείο!). Το Vigor 120 είναι εξίσου σταθερό/γρήγορο/αξιόπιστο? Το βρίσκω στο e-shop γύρω στα 40-45€ και είναι μακράν το πιο απλό γιατί είναι μόνο για modem. To TP-Link 8970 δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Αν το πάρω θα το πάρω για τον πατέρα μου, όπως είπα, και αν είναι θα πάρω το δικό του, που είναι ένα 8960. Τώρα αν από αυτά μόνο το Netgear υποστηρίζει αλλαγή ταχύτητας, ίσως κάνω την καρδιά μου πέτρα και το δώσω το 50άρι που κάνει. Συγκριτικά με τα υπόλοιπα πώς είναι σε ποιότητα? Ως router δεν με νοιάζει.

    EDIT : 2700 εννοείς αυτό? Αν ναι, όντως είναι πάνφθηνο, ειδικά αν είναι τόσο καλό όσο λες (συγκριτικά με το 120 δεν ξέρω τι παίζει). Αλλά modem/router του 2007? Προβληματίζομαι. Και είναι και κακάσχημο. :P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ZTE το έχεις σε bridge mode, ώστε να δουλεύει μόνο ως modem;

    Για την ταχύτητα συγχρονισμού κάνε τον έλεγχο που λέει παραπάνω ο @babis3g, διότι όντως είναι αρκετά χαμηλά (αν δεν είσαι σε κλειδωμένο προφίλ).
    Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι στην αρχή είχα ξεχάσει να το βάλω σε bridge (Νόμιζα ότι το έκανα αλλά δεν το είχα κάνει) και έγιναν όλα χάλια. Δεν μπορούσα να συνδεθώ για πάνω από 5 λεπτά και κάτι έχανε. Δεν ξέρω γιατί τόσο χάλια. Ίσως υπήρχε κάποια σύγκρουση με 2 router στην ίδια γραμμή? Ίσως τα έχει παίξει το ΖΤΕ? Δεν ξέρω. Το διαταύτα είναι ότι το θυμήθηκα ότι δεν το είχα αλλάξει και το σέταρα πάλι και τώρα δουλεύει τις τελευταίες 2 μέρες (Μην το ματιάσω! :P ) αξιοπρεπέστατα, χωρίς διακοπές και προβλήματα.

    Άρα προτείνεις κι εσύ να περιμένω με λίγα λόγια, ε? Καλώς. Άρα για την ώρα κάνω έλεγχο, μιλάω με Forthnet για να δω αν η γραμμή είναι κλειδωμένη (και ζητάω να μου την "ξεκλειδώσουν" υποθέτω?) και μετά βλέπω για αλλαγή modem. Ή αλλάζω modem έτσι και αλλιώς γιατί το ΖΤΕ μου έχει δημιουργήσει τόσα προβλήματα κατά καιρούς που δεν θέλω να το βλέπω.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Περιοχή
    Εξάρχεια
    Μηνύματα
    922
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17.864/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Router
    Thomson TG789vn
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 13,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis626 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Παραδόξως, τις πρώτες 2 μέρες πάνω κάτω που έκανα τη σύνδεση στη Wind (Όταν πρωτοήρθα στο τωρινό μου σπίτι στην Πάτρα) έπιανα κάτι τρελές ταχύτητες της τάξης των 18Mbps. Μετά από αυτό έπεσε στα 11-12Mbps και από την ώρα που πήγα στη Forthnet έχει πέσει στα 10-11Mbps.
    ......
    Στις ρυθμίσεις του modem δείχνει ότι η γραμμή μου έχει SNR Margin γύρω στα 6.6dB, και line attenuation (απόσβεση?) στα 13.3dB. Με τέτοιο attenuation θα περίμενα να έχω πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες, ακόμα και με ζορισμένο SNR. Ειδικά με ένα καλύτερο modem από αυτό που έχω τώρα, δεν θα μπορούσα να ζητήσω να μου το ρυθμίσουν, έστω δοκιμαστικά, σε μεγαλύτερη ταχύτητα? Οκ, είναι παλιές οι καλωδιώσεις εδώ και δεν μπορώ να περιμένω 24Mbps, αλλά με 15-16 θα ήμουν υπερευχαριστημένος (έτσι και αλλιώς μόνος μου ζω). Εκτός και αν γίνεται κάπως να το πειράξω μόνος μου αυτό, αλλά δεν νομίζω πως γίνεται.
    Αποστόλη, καλώς ήλθες, -χωρίς να αναιρώ ότι είπαν οι προηγούμενοι, νομίζω οτι έχεις πρόβλημα, και μάλιστα σοβαρό!
    Αυτό το βγάζω από το ότι στις αρχές είχες 18Mbps και τώρα έχεις 10-11Mbps.
    Προφανώς αν δεν έχεις αλλάξει κάτι στο διάστημα αυτό στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού (πχ. να έβαλες συναγερμό), ή της πολυκατοικίας (στον κατανεμητή κλπ. -αυτό το ξέρεις εσύ), η ταχύτητα που πιάνεις είναι απαράδεκτη για 13.3dB attenuation!
    Έχω μια σύνδεση στο πατρικό μου που είναι παλιά πολυκατοικία του '70, με 12dB att πιάνω 15-16Mbps (με 11 SNRM!).
    Καταλαβαίνεις αν το κατέβαζα στα 6......
    Βέβαια δεν δίνεις και πολλά στοιχεία..
    Δεν είσαι σε κλειδωμένο, γιατί θα είχες πολύ πιο μεγάλο SNRM, και σίγουρα όχι 6.
    Όλα τα calculators δίνουν για αυτό το att πάνω από 20-21Mbps.
    Αλλά ενα 18άρι θα πρέπει να το πιάνεις στα σίγουρα.
    Αν δεν το φτιάξεις, με άλλα μόντεμ θα πιάνεις ακόμα χαμηλότερες ταχύτητες.
    Βάλε και σκέτο το μόντεμ χωρίς τηλέφωνα στην πρώτη πρίζα κατευθείαν.
    Αν δεν είναι κάτι από σένα, πάρτους να το κοιτάξουν.
    Και το σπουδαιότερο, όταν έρθει ο τεχνικός να σου πει πόσο κλειδώνει στον κατανεμητή!

  6. #6
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    D-Link DIR-880L/ZTE H108L
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 13.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποστόλη, καλώς ήλθες, -χωρίς να αναιρώ ότι είπαν οι προηγούμενοι, νομίζω οτι έχεις πρόβλημα, και μάλιστα σοβαρό!
    Αυτό το βγάζω από το ότι στις αρχές είχες 18Mbps και τώρα έχεις 10-11Mbps.
    Προφανώς αν δεν έχεις αλλάξει κάτι στο διάστημα αυτό στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού (πχ. να έβαλες συναγερμό), ή της πολυκατοικίας (στον κατανεμητή κλπ. -αυτό το ξέρεις εσύ), η ταχύτητα που πιάνεις είναι απαράδεκτη για 13.3dB attenuation!
    Έχω μια σύνδεση στο πατρικό μου που είναι παλιά πολυκατοικία του '70, με 12dB att πιάνω 15-16Mbps (με 11 SNRM!).
    Καταλαβαίνεις αν το κατέβαζα στα 6......
    Βέβαια δεν δίνεις και πολλά στοιχεία..
    Δεν είσαι σε κλειδωμένο, γιατί θα είχες πολύ πιο μεγάλο SNRM, και σίγουρα όχι 6.
    Όλα τα calculators δίνουν για αυτό το att πάνω από 20-21Mbps.
    Αλλά ενα 18άρι θα πρέπει να το πιάνεις στα σίγουρα.
    Αν δεν το φτιάξεις, με άλλα μόντεμ θα πιάνεις ακόμα χαμηλότερες ταχύτητες.
    Βάλε και σκέτο το μόντεμ χωρίς τηλέφωνα στην πρώτη πρίζα κατευθείαν.
    Αν δεν είναι κάτι από σένα, πάρτους να το κοιτάξουν.
    Και το σπουδαιότερο, όταν έρθει ο τεχνικός να σου πει πόσο κλειδώνει στον κατανεμητή!
    Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση.

    Χμμμ... Σαν τι άλλα στοιχεία θα έπρεπε να δώσω? Ξέχασα κάτι?

    18Mbps έπιασα μόνο τις πρώτες 2 μέρες, όταν ήμουν στη Wind, πριν 2 χρόνια. Δεν ήταν κάτι πρόσφατο. Και τότε ξαφνικά έπεσε στα 12 περίπου, 2 μέρες μετά.

    Η όλη ιστορία με τη σύνδεσή μου είναι μια ταλαιπωρία σκέτη. Θυμάμαι έκανα την αίτηση αρχές Οκτώβρη του 2012 στη Wind και δεν είχα σύνδεση τουλάχιστον μέχρι τον Απρίλη του 2013. Έπαιρνα συνέχεια στα κεντρικά της Wind, πήγαινα και στο υποκατάστημα, και το μόνο που μου έλεγαν ήταν ότι ο OΤΕ τους έδινε κάποιο πρόβλημα στη γραμμή και δεν μπορούσαν να μου την ενεργοποιήσουν και κάτι τέτοιες αηδίες. Κάποια στιγμή μετά από τόοοοσο καιρό ήρθε ένας τεχνικός της Wind σπίτι, τσέκαρε εκεί μόνο την κύρια πρίζα και μου είπε απλά ότι έχω πολύ καλή γραμμή και θα ενεργοποιηθεί οσονούπω. Ε έφυγε ο άνθρωπος και μετά από κάποια ώρα αν θυμάμαι καλά είχα ίντερνετ, κάνω ένα Speedtest και κατέβαζε με 18 και κάτι ψιλά Mbps (Το οποίο τώρα που το σκέφτομαι μπορεί και να σημαίνει ότι κλείδωνε στα 20. Τώρα που κλειδώνει στα 12.6Μbps το speedtest κατεβάζει με 10.5 περίπου, άντε λίγο παραπάνω). Ε δεν το ξανατσέκαρα και μετά από 2 μέρες πάω κάτι να κατεβάσω και κατέβαινε γρήγορα μεν (στο 1MB/s και κάτι λίγο) αλλά όχι όσο γρήγορα περίμενα. Το κλείνω, κάνω speedtest (ναι, έχω ένα κόλλημα ενώ δεν είναι και το πιο αξιόπιστο πράγμα στον κόσμο) και μου έδωσε μια ταχύτητα γύρω στα 12-13Mbps. Ε και από εκεί σιγά σιγά κατέληξε στα 10-11Mbps (Στο speedtest πάντα, η γραμμή κλειδώνει στα 12.6 αυτή τη στιγμή).

    Ότι άλλη πληροφορία μπορεί να μην έχω δώσει ρωτήστε, δεν ξέρω απλά τι μπορεί να χρειάζεται. Ομολογουμένως έπρεπε να έχω αναφέρει ότι όταν μιλούσα για ταχύτητες εννοούσα speedtest, γράψτε λάθος δικό μου.

    Πέρα απ' όλα αυτά τώρα, λες να το δώσω για βλάβη? Δεν έχεις άδικο ότι είναι λίγο ότι να 'ναι η κατάσταση. Απλά τώρα πρωτοασχολούμαι με δικτυακά και δεν ξέρω τι μου γίνεται. Και φυσικά φοβάμαι να παρέμβω στον κατανεμητή ή σε οτιδήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

    Τέλος πάντων, έκανα για την ώρα αυτό που μου είπες και δοκίμασα χωρίς το τηλέφωνο και στην κεντρική πρίζα (Το είχα σε μία δεύτερη που έχουν τραβήξει καλώδιο από την κεντρική για να τα έχω στο δωμάτιο, μην έχω μέσ' τη μέση καλώδια στην είσοδο του σπιτιού). Μικροδιαφορές που θα μπορούσαν να είναι τυχαίες. Μϊα ανέβηκε το attenuation στα 14.1 και η γραμμή κλείδωσε στα 12800 και κάτι, μία ανέβηκε το SNRM και έπεσε η ταχύτητα, μία το ένα, μία το άλλο. Μάλλον όπως ήταν και πριν, απλά πρώτη φορά παρατηρώ τις μεταβολές. Δοκίμασα και άλλο splitter μήπως και. Τίποτα, καμία διαφορά. Το μόνο που παρατήρησα είναι το πόσο αργεί να κλειδώσει τη σύνδεση, αν και μάλλον για αυτό φταίει το modem παρά οτιδήποτε άλλο.

    Αν μιλήσω με Forthnet να ρωτήσω αν είναι κλειδωμένο ή θα μου πουν μπαρούφες? Για την ώρα πάντως θα συνεχίσω με το αρχικό σχέδιο και θα αλλάξω τις πρίζες, και μετά βλέποντας και κάνοντας...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν όντως το έχεις σε Bridge mode, με κλειστό DHCP, NAT, Firewall και WiFi, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν παρουσιαστεί αποσυγχρονισμός, θα φταίει κάτι άλλο και όχι η συσκευή.
    Χωρίς να γίνει ο έλεγχος που αναφέραμε, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Διαφορετικά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα, αν όντως υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα, κι αν αυτό είναι στην εσωτερική εγκατάσταση ή εξωτερικό.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    D-Link DIR-880L/ZTE H108L
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 13.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όντως το έχεις σε Bridge mode, με κλειστό DHCP, NAT, Firewall και WiFi, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν παρουσιαστεί αποσυγχρονισμός, θα φταίει κάτι άλλο και όχι η συσκευή.
    Χωρίς να γίνει ο έλεγχος που αναφέραμε, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Διαφορετικά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα, αν όντως υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα, κι αν αυτό είναι στην εσωτερική εγκατάσταση ή εξωτερικό.
    Ναι ναι, το modem σωστά είναι ρυθμισμένο τώρα. Το ξανακοίταξα. Άρα περιμένω ηλεκτρολόγο, κάνω ελέγχους και αναλόγως τα αποτελέσματα ενημερώνω για να δούμε για περαιτέρω.

    Ευχαριστώ και πάλι!

    Παρεμπιπτόντως, έχω άλλο ένα θεματάκι. Προσπαθώ να συνδεθώ στο modem ενώ είμαι συνδεδεμένος στο Wi-Fi του router και δεν μπορώ ενώ πριν μερικές μέρες μπορούσα. Πατάω στη μπάρα διευθύνσεων 192.168.1.1 και απλά κάνει ότι φορτώνει και στο τέλος βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί. Αν ενεργοποιήσω το Wi-Fi του modem και συνδεθώ απ' ευθείας εκεί μπαίνω μια χαρά στις ρυθμίσεις του. Τι μπορεί να έχω κάνει? Πρόβλημα ακριβώς δεν το λες, απλά είναι εκνευριστικό όταν θέλω να ελέγξω ή να αλλάξω κάτι να πρέπει να ανάβω το Wi-Fi του ΖΤΕ, να αλλάζω δίκτυα και μετά φτου και από την αρχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tolis626 : 12-01-15 στις 16:56.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι αυτο εννουσα (αλλα το wifi του ειναι παμπαλαιο) μονο σαν μοντεμ θα το παιξεις
    http://www.ebw.gr/el/product/7631/Dr...rewall-VoIP-Ga
    αλλα θελει λιγο ξεκλειδωμα, αν αποφασισεις θα σου πουμε πως γινεται (παιζει και ετσι αλλα θα εχει το λογοτυπο της Altek)
    Γραφει και στο λινκ κατω αριστερα με τα κοκινα γραμματα
    http://www.adslgr.com/forum/threads/305573-vigor-2700

    και το νετγκιαρ 3500 πολυ καλο
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...89%CF%83%CE%B7

    και το vigor 120 καλο με φορθνετ (σταθερο) ... αλλα καλυτερα απο ολα αυτα το 2700 που εχει καθαρο infineon (amazon) σαν τα κεντρα forthnet 100%

  10. #10
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    D-Link DIR-880L/ZTE H108L
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 13.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αυτο εννουσα (αλλα το wifi του ειναι παμπαλαιο) μονο σαν μοντεμ θα το παιξεις
    http://www.ebw.gr/el/product/7631/Dr...rewall-VoIP-Ga
    αλλα θελει λιγο ξεκλειδωμα, αν αποφασισεις θα σου πουμε πως γινεται (παιζει και ετσι αλλα θα εχει το λογοτυπο της Altek)
    Γραφει και στο λινκ κατω αριστερα με τα κοκινα γραμματα
    http://www.adslgr.com/forum/threads/305573-vigor-2700

    και το νετγκιαρ 3500 πολυ καλο
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...89%CF%83%CE%B7

    και το vigor 120 καλο με φορθνετ (σταθερο) ... αλλα καλυτερα απο ολα αυτα το 2700 που εχει καθαρο infineon (amazon) σαν τα κεντρα forthnet 100%
    Κοίτα, για να είμαι απολύτως ειλικρινής τείνω στο Netgear στην παρούσα φάση. Είναι το πιο σύγχρονο, έχει gigabit ethernet και αξιοπρεπές Wi-Fi σε περίπτωση που θέλω να το χρησιμοποιήσω και ως router αργότερα, ξέρω την Netgear σαν εταιρεία και βέβαια οκ, το Draytek είναι 100% συμβατό με τη Forthnet αλλά το πιο πιθανό είναι μόλις λήξει το συμβόλαιό μου να φύγω γιατί πληρώνω πολλά και δεν τους τα χρωστάω. Οπότε αν το Netgear είναι ας πούμε 90% ΟΚ είμαι ευχαριστημένος. Καλύτερο από το ΖΤΕ θα είναι σίγουρα. Και προς θεού, το Netgear βλέπεται. Το 2700 δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το βλέπω στο χώρο μου. Αν μου πεις "Καλά, είσαι μαλάκας αγόρι μου? Modem είναι, όχι έπιπλα" (σόρρυ για το λεξιλόγιο btw) θα έχεις δίκιο, αλλά έχω κάτι ιδιοτροπίες και γίνομαι λίγο βλάκας σε αυτά τα θέματα. :P

    Και στην τελική μπορώ να πάρω το Netgear τώρα που το βρίσκω "φθηνό" και άμα θέλω αργότερα αν μείνω Forthnet παίρνω και το 2700 και το δίνω το Netgear. Θα δούμε...

    Ευχαριστώ πολύ πάντως! Κυρίως για την υπομονή :P

    EDIT : Το 2700 έχει ρυθμιζόμενα SNR κλπ? Αν όχι έκλεισε για DGN3500. Αν ναι... Δίλημμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tolis626 : 12-01-15 στις 20:51.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν υπαρχει θεμα, πολλοι βαζουν και το θεμα αισθητικης σε ενα μοντεμ/ραουτερ
    για το 3500 δες παρακατω ... ειναι πολυ καλο και αυτο (και γι'αυτο σου ειπα 3 μοντελα)
    http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=210000683
    υπαρχει και θεμα στο φορουμ εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...89%CF%83%CE%B7
    για το τελευταιο (οχι γνησιο λογισμικο αλλα ειναι πολυ καλο με ipv6 & αλλαγη snr & δυνατοτητα δυναμωσης wifi σηματος, και γινεται πλεον και σκετο ραουτερ και αλλες παρα πολλες ρυθμισεις) εδω
    http://alfie.altervista.org/amod/

  12. #12
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    D-Link DIR-880L/ZTE H108L
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 13.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει θεμα, πολλοι βαζουν και το θεμα αισθητικης σε ενα μοντεμ/ραουτερ
    για το 3500 δες παρακατω ... ειναι πολυ καλο και αυτο (και γι'αυτο σου ειπα 3 μοντελα)
    http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=210000683
    υπαρχει και θεμα στο φορουμ εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...89%CF%83%CE%B7
    για το τελευταιο (οχι γνησιο λογισμικο αλλα ειναι πολυ καλο με ipv6 & αλλαγη snr & δυνατοτητα δυναμωσης wifi σηματος, και γινεται πλεον και σκετο ραουτερ και αλλες παρα πολλες ρυθμισεις) εδω
    http://alfie.altervista.org/amod/
    Στο τέλος με βλέπω να καταλήγω με το Vigor 120 που είναι η πιο απλή λύση για να τελειώνει το παραμύθι. Βαρέθηκα να το σκέφτομαι. :P

    Βασικά με το 120 μπορώ να ρυθμίσω το SNR? Έστω μέσω telnet ή DMT tool. Νομίζω γίνεται αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

    Λοιπόν, σόρρυ για την ταλαιπωρία αλλά κάτι τρέχει εδώ. Όσο έχω το PC συνδεδεμένο με το router δεν μπορώ να συνδεθώ στις ρυθμίσεις του modem. Πατάω 192.168.1.1, τίποτα. Συνδέομαι απευθείας στο modem, πατάω 192.168.1.1 και συνδέεται. Και δεν ξέρω τι με έπιασε, και σκέφτηκα ότι ίσως διορθωθεί αν αλλάξω την IP του modem. Μπαίνω λοιπόν και τη βάζω 192.168.1.254 που ήταν στο παλιό μου modem από τη Wind. Τώρα όχι μόνο δεν μπορώ να μπω όταν είμαι συνδεδεμένος με το router, αλλά δεν παίρνει ούτε το 192.168.1.1 ούτε το 192.168.1.254 ακόμα και όταν είμαι συνδεδεμένος στο modem. Καμία ιδέα για το τι να κάνω? Ευτυχώς ίντερνετ έχω κανονικά, αλλά είμαι για σφαλιάρες παραταύτα...

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κοιτα αν εχεις αλλο μοντεμ μπροστα και αλλο ραουτερ χωριστα καποιες φορες δεν γινεται να μπεις στα στατιστικα η γενικα στο interface μενου του μοντεμ ΕΙΔΙΚΑ αν ειναι σε καθαρο bridge mode γιατι ετσι αφηνει μονο μερικα πακετα δεδομενων να περασουν
    Υπαρχουν ειδικες ρυθμισεις που πρεπει να γινουν
    Επισης καποιες φορες πρεπει να παιξεις με τα ip / nat / port forward κλπ οταν υπαρχουν 2-3 χωριστα μηχανηματα (για να δεις τα στατιστικα απο το πρωτο μηχανημα)

    Το μοντεμ που εχεις τωρα επανω ειναι σε καθαρο bridge? αν ναι δεν θα μπεις στα μενου του
    Υπαρχει καποιος τροπος (αλλα δεν ισχυει σε ολα τα μοντεμ κατασκευαστων) να συνδεσεις επανω σε αλλη θυρα Lan του μοντεμ αλλο pc / laptop και να βλεπεις απο εκει
    Βλεπεις αυτα ειναι καποια απο τα ελλατωματα οταν υπαρχουν 2 μηχανηματα (συν τα εξτρα καλωδια) σε σκετο ραουτερ ... αλλα το καλο ειναι οτι βαζεις οποιο μοντεμ θελεις επανω

    Το vigor 120 δυστυχως ειναι μονιμα σε καθαρο bridge mode και εχει μονο μια Lan θυρα οποτε δεν θα δεις στατιστικα εκτος αν εχεις draytek router
    Οχι δεν γινεται να αλλαξεις το σνρ στο 120 & στο 2700 και δεν νομιζω το dmt tool να δουλευει, το orbit δουλευε μονο να δεις στατιστικα
    Μονο το 3500 αλλαζει snr με amod λογισμικο (και εφοσον δεν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ γιατι κανενα μοντεμ δεν μπορει να κανει override την ρυθμιση snr στο dslam που εχει ο παροχος εκτος αν εχει ορισει ελευθερο προφιλ που το snr μπορει να παιξει ελευθερα

    - - - Updated - - -

    ξεχασα
    για το θεμα με τα ip, βαλε στο pc - obtain ip & dns automatic (οταν παιζεις με πολλα μηχανηματα) στην καρτα δικτυου και κανε του μια επανακινηση ... επισης δοκιμασε με το cmd ... ip/release & ip/renew
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 12-01-15 στις 23:45.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για λόγους ασφάλειας, σχεδόν σε όλα τα router δεν επιτρέπεται εισερχόμενη επικοινωνία μέσω της WAN θύρας.
    Για τέτοιες περιπτώσεις στο εσωτερικό δίκτυο, απλά συνδέεις το modem με ένα ακόμη καλώδιο με το router και ορίζεις μία ακόμη διεύθυνση (μόνο την ΙΡ) στον υπολογιστή σου, στο ίδιο εύρος με του modem.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    D-Link DIR-880L/ZTE H108L
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 13.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λόγους ασφάλειας, σχεδόν σε όλα τα router δεν επιτρέπεται εισερχόμενη επικοινωνία μέσω της WAN θύρας.
    Για τέτοιες περιπτώσεις στο εσωτερικό δίκτυο, απλά συνδέεις το modem με ένα ακόμη καλώδιο με το router και ορίζεις μία ακόμη διεύθυνση (μόνο την ΙΡ) στον υπολογιστή σου, στο ίδιο εύρος με του modem.
    Σαν πολύ κακό για το τίποτα μου φαίνεται. Το πολύ πολύ ανοιγοκλείνω το Wi-Fi. :P

    Θα το κοιτάξω. Αν βολεύει έτσι, έτσι θα γίνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα αν εχεις αλλο μοντεμ μπροστα και αλλο ραουτερ χωριστα καποιες φορες δεν γινεται να μπεις στα στατιστικα η γενικα στο interface μενου του μοντεμ ΕΙΔΙΚΑ αν ειναι σε καθαρο bridge mode γιατι ετσι αφηνει μονο μερικα πακετα δεδομενων να περασουν
    Υπαρχουν ειδικες ρυθμισεις που πρεπει να γινουν
    Επισης καποιες φορες πρεπει να παιξεις με τα ip / nat / port forward κλπ οταν υπαρχουν 2-3 χωριστα μηχανηματα (για να δεις τα στατιστικα απο το πρωτο μηχανημα)

    Το μοντεμ που εχεις τωρα επανω ειναι σε καθαρο bridge? αν ναι δεν θα μπεις στα μενου του
    Υπαρχει καποιος τροπος (αλλα δεν ισχυει σε ολα τα μοντεμ κατασκευαστων) να συνδεσεις επανω σε αλλη θυρα Lan του μοντεμ αλλο pc / laptop και να βλεπεις απο εκει
    Βλεπεις αυτα ειναι καποια απο τα ελλατωματα οταν υπαρχουν 2 μηχανηματα (συν τα εξτρα καλωδια) σε σκετο ραουτερ ... αλλα το καλο ειναι οτι βαζεις οποιο μοντεμ θελεις επανω

    Το vigor 120 δυστυχως ειναι μονιμα σε καθαρο bridge mode και εχει μονο μια Lan θυρα οποτε δεν θα δεις στατιστικα εκτος αν εχεις draytek router
    Οχι δεν γινεται να αλλαξεις το σνρ στο 120 & στο 2700 και δεν νομιζω το dmt tool να δουλευει, το orbit δουλευε μονο να δεις στατιστικα
    Μονο το 3500 αλλαζει snr με amod λογισμικο (και εφοσον δεν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ γιατι κανενα μοντεμ δεν μπορει να κανει override την ρυθμιση snr στο dslam που εχει ο παροχος εκτος αν εχει ορισει ελευθερο προφιλ που το snr μπορει να παιξει ελευθερα

    - - - Updated - - -

    ξεχασα
    για το θεμα με τα ip, βαλε στο pc - obtain ip & dns automatic (οταν παιζεις με πολλα μηχανηματα) στην καρτα δικτυου και κανε του μια επανακινηση ... επισης δοκιμασε με το cmd ... ip/release & ip/renew
    Χμμμ... Κατάλαβα. Πάλι απόφαση της στιγμής θα είναι. Θα δούμε.

    Τώρα αυτά που λες με την IP πού τα βάζω? Και με το cmd σε έχασα, απλά πατάω ip/release και ip/renew? Γιατί μου βγάζει ότι δεν υπάρχει η εντολή ip ή κάτι τέτοιο...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για επιλογη καρτας
    Από seloner7 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 19:34
  2. [Other] Βοήθεια για επιλογή ρούτερ.
    Από jim1900dz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 21:01
  3. Βοήθεια για επιλογή Tablet
    Από SakisL στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-14, 21:20
  4. Βοήθεια για επιλογή νέου εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα
    Από cool11 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-14, 12:24
  5. Βοήθεια για επιλογή drivers σε laptop dell latitude E5530
    Από nikraven στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-14, 00:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας