Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 78
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Περιοχή
    Αττικη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50Μ/5Μbps
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ενεργοποιήθηκα στη Wind από 9/1/2015. Ο αντιπρόσωπος τους Plegmanet, με ενημέρωσε ότι θα χρησιμοποιήσω το router Thomson ST780 του προηγούμενου παρόχου Vivodi-OnTelecoms το οποίο είναι ανοιχτό. Δεν παρέχει η Wind router μαζί με κάθε νέα σύνδεση, γεγονός που μου το επιβεβαίωσαν και από τεχνική υποστήριξη Wind.
    Τελικά δεν ήταν ανοιχτό μετά από οδηγίες που πήρα από τεχνική υποστήριξη στο 1212. Δεν υπάρχει πρόσβαση στο Configuration Wizard του Thomson.
    Τώρα πρέπει να αγοράσω άλλο router. Δεν ενημερώθηκα εκ των προτέρων για αυτή την δαπάνη.
    Το γεγονός είναι ότι εξαπατήθηκα γιατί ενώ η ενημέρωσή μου ήταν για 25€ κόστος σύνδεσης ανεβαίνω στα 50€ (25€ συμφωνηθέντα +5€ για splitter +20€ αγορά router από Wind).
    Ήδη επικοινώνησα με αντιπρόσωπο Plegmanet να μου στείλουν router γιατί μου είπαν ψέματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οταν λες σου είπαν ψέμματα; Σου είχαν πει ότι θα πάρεις router; 'Η απλά πίστευες ότι συνεχίζεται η παλιά (κακή) πρακτική όλων των παρόχων; Αν στο είπαν ΟΚ, σου είπαν ψέμματα. Αν όχι, όμως... Γιατί ακόμη κι εγώ που δεν ενδιαφέρομαι (ευφημισμός) να πάω στη Wind, το ξέρω από εδώ ότι εδώ και καιρό έχουν πάψει να δίνουν router - και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, πολύ καλύτερα από το να σου πασσάρουν με το ζόρι τη σαβούρα που δίνουν, και που πολύ κακώς αγόρασες από αυτούς πριν ρωτήσεις. Δεν χρειάζεσαι άλλο, το (πολύ καλύτερο) Thompson μια χαρά θα δουλέψει στη γραμμή της Wind, κι ας μην έχεις πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις. Αν προλαβαίνεις, ακύρωσε το router.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Δεν πρόκειται για κρυφή χρέωση. Αναφέρεται στις ιστοσελίδες της Wind για τα διαθέσιμα προγράμματα:

    http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti...ay-exoplismos/
    http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti...nd-exoplismos/

    Σε όποια προγράμματα της εταιρείας διατίθεται δωρεάν εξοπλισμός (πχ VDSL), αναφέρεται ρητά:
    http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti...net/wind-vdsl/
    Ανυπόγραφος

  4. #4
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Περιοχή
    Αττικη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50Μ/5Μbps
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καταρχάς δεν έχω internet.
    προς nyannaco
    Το ψέμα είναι στο ότι όλα τα router είναι ξεκλείδωτα και θα χρησιμοποιήσω το παλιό μου router. Τώρα πρέπει να αγοράσω ξεκλείδωτο router για να έχω internet.
    Για να μπω στο internet πρέπει να δώσω ρύθμιση username & password, που δεν γίνεται στο κλειδωμένο router του προηγούμενου παρόχου. Είμαι συνδρομητής Wind Double-play και δεν έχω internet εδώ και 4 ημέρες.
    προς euri
    Είναι κρυφή χρέωση εφόσον είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να αγοράσω νέο router+splitter αφού με διαβεβαίωσε ότι θα κάνει το παλιό router (εμπεριείχε splitter). Μου είπε ότι η μετάβαση στη Wind θα κοστίσει 25€ ενώ τελικά θα μου κοστίσει 50€.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Περιοχή
    Εξάρχεια
    Μηνύματα
    922
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17.864/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Router
    Thomson TG789vn
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 13,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όλα τα Thomson ξεκλειδώνουν. και το ST780 της Vivodi είναι απλό αρκεί να έκανες το σχετικό search.
    Σε ορισμένα μάλιστα αρκεί να μπεις με άλλο username/pass και είσαι μέσα χωρίς τπτ άλλο.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    δοκιμασε

    username : user και password: το sn του ρουτερ ή
    admin kai pass Sp33D

    Aν κανεις αναζητηση εχει πολλα θεματα εδω που μπορει να σε εξυπηρετησουν.ΤΟ να ανοιγουμε ανουσια θεματα του στυλ εξαπατηση για κρυφες χρεωσεις -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από markk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μπω στο internet πρέπει να δώσω ρύθμιση username & password, που δεν γίνεται στο κλειδωμένο router του προηγούμενου παρόχου. Είμαι συνδρομητής Wind Double-play και δεν έχω internet εδώ και 4 ημέρες.
    Δεν χρειάζεται να δώσεις απολύτως τίποτα! Ο,τι user name και password Και να έχει το router από τον προηγούμενο πάροχο, η Wind αδιαφορεί παντελώς και συνδέεται. Το user name και password που σου δίνει χρειάζεται μόνο για να προσπελάσεις την περιοχή χρηστών στο site της Wind. Αν δεν συνδέεσαι, τότε κάτι άλλο φταίει, ή στη φυσική σύνδεση (καλώδια, φίλτρα/splitter) ή στις ρυθμίσεις του router.
    Οταν λες δεν έχεις internet, τί ακριβώς συμβαίνει; Δεν συγχρονίζει το router, συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει IP, ή τί; Εχεις ζητήσει βοήθεια από την τηλεφωνική υποστήριξη;
    Θα σου πρότεινα να περιγραψεις ακριβώς το πρόβλημα, και να ανεβάσεις και screenshot με τις ρυθμίσεις που έχει.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Περιοχή
    Αττικη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50Μ/5Μbps
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Όταν λέω δεν έχω internet το εννοώ. Μόνο φωνή στο τηλέφωνο.

    προς vasilimertzani

    "ΤΟ να ανοιγουμε ανουσια θεματα του στυλ εξαπατηση για κρυφες χρεωσεις -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν. -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν. "

    Επαναλαμβάνω: Μου ανέφεραν ότι δεν διαθέτουν router γιατί σχεδόν όλα είναι ξεκλείδωτα. "Τελικά δεν ήταν ανοιχτό μετά από οδηγίες που πήρα από τεχνική υποστήριξη στο 1212."
    Σκοπός μου είναι να προφυλαχθούμε όλοι μας από ελλιπείς ενημερώσεις. Ο αντιπρόσωπος της Wind δεν με κατατόπισε πλήρως, ίσως και εν αγνοία του.
    Το συμπέρασμα: Ο αντιπρόσωπος θα μου στείλει ένα router σε 1 μήνα περίπου, με 5€ χρέωση μεταφορικά. Προσωρινά έχω δανειστεί ένα router.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εξακολουθεις να μην δινεις πληροφοριες. Σε ρωταω συγκεκριμενα πραγματα, και απαντας ξανα ¨δεν εχω ιντερνετ¨. Σου προτεινω να ανεβασεις τις ρυθμισεις αυτου που εχεις, και το αντιπαρερχεσαι. Τωρα λες οτι δανειστηκες αλλο. Με αυτο το αλλο εχεις ιντερνετ;
    Αν δεν μας βοηθησεις, δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από markk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέω δεν έχω internet το εννοώ. Μόνο φωνή στο τηλέφωνο.

    προς vasilimertzani

    "ΤΟ να ανοιγουμε ανουσια θεματα του στυλ εξαπατηση για κρυφες χρεωσεις -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν. -οπου σου ανεφεραν οτι δεν στο διαθετουν δωρεαν- δεν εξυπηρετει κανεναν. "

    Επαναλαμβάνω: Μου ανέφεραν ότι δεν διαθέτουν router γιατί σχεδόν όλα είναι ξεκλείδωτα. "Τελικά δεν ήταν ανοιχτό μετά από οδηγίες που πήρα από τεχνική υποστήριξη στο 1212."
    Σκοπός μου είναι να προφυλαχθούμε όλοι μας από ελλιπείς ενημερώσεις. Ο αντιπρόσωπος της Wind δεν με κατατόπισε πλήρως, ίσως και εν αγνοία του.
    Το συμπέρασμα: Ο αντιπρόσωπος θα μου στείλει ένα router σε 1 μήνα περίπου, με 5€ χρέωση μεταφορικά. Προσωρινά έχω δανειστεί ένα router.
    γιατι δεν σε κατατοπισε πληρως?αφου συγκεκριμενα λες οτι σου ανεφερε :
    Μου ανέφεραν ότι δεν διαθέτουν router γιατί σχεδόν όλα είναι ξεκλείδωτα.
    Το δικο σου λοιπον δεν ειναι ξεκλειδωτο.


    Nyannaco
    σκοπος του θεματος ειναι : Σκοπός μου είναι να προφυλαχθούμε όλοι μας από ελλιπείς ενημερώσεις.
    δεν θελει καμια βοηθεια-συμβουλη.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    σκοπος του θεματος ειναι : Σκοπός μου είναι να προφυλαχθούμε όλοι μας από ελλιπείς ενημερώσεις.
    δεν θελει καμια βοηθεια-συμβουλη.
    Ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω Βασίλη
    Επέμεινα γιατί, αν και θεωρώ ότι ο op είναι υπερβολικός όσον αφορά την ευθύνη της Wind στη συγκεκριμένη περίπτωση, ήθελα να βρεθεί κατά πόσον όντως συγκαταλέγεται στη εξαίρεση των λίγων κλειδωμένων. Κι αυτό γιατί οι απαντήσεις του δείχνουν ότι είτε δεν έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις να απαντήσει, είτε κάνει ότι δεν τις έχει προκειμένου να μη του καταλογιστεί το μερίδιο ευθύνης που κατά τη γνώμη μου του αναλογεί.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Είμαι Vivodi/ON (και θα είμαι ακόμα 2 μήνες το πολύ).
    Μιλώντας σήμερα με την Wind με ενημέρωσαν ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως "παίζουν όλα τα ρούτερ σε εμάς ΕΚΤΟΣ αν έχετε Vivodi/On Telecoms και Cyta τα οποία συγκεκριμένα ΔΕΝ δουλεύουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ουσιαστικά παίζουν όλα τα rooter στη wind με την προϋποθεση οτι δεν ειναι αυτα κλειδωμενα, δηλαδη το λογισμικο τους δεν το εχει κλειδωσει καποιος παροχος. Εγω ας πουμε για αυτο το λογο συνεχιζω κι εχω συνδεδεμενο το netfaster iad 3 που εχω απο τη hol, μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα που θα αγορασω ενα σοβαρο rooter.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  14. #14
    Εγγραφή
    07-11-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φίλε έχει σταματήσει να δίνει ρούτερ η Wind εδώ και ένα χρόνο σχεδόν και αναφέρεται παντού, δεν είναι κάτι κρυφό. Προσωπικά καλύτερα να βάζεις πάνω ότι γουστάρεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    Πάντως είναι περίεργο που δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να προμηθευτείς router με χρησιδανεισμό, όπως κάνει ο ΟΤΕ, το χρησιμοποιείς και αν χαλάσει ή αν φύγεις από την εταιρία το επιστρέφεις... γιατί πρέπει με το ζόρι να αγοράσεις router (είτε από την ίδια την wind, είτε από αλλού);

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Βοήθεια για επιλογή modem (όχι router!) σε Forthnet και ερώτηση για ταχύτητες
    Από tolis626 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-15, 12:11
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-14, 19:55
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-14, 21:24
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-14, 11:23
  5. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 13:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας