Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 61
  1. #16
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα διαβάσει αλλά βασίστηκα στα λεγόμενα της HOL ότι η σύνδεση θα λειτουργούσε σε 15 μέρες και τους πίστεψα. Μεγάλη βλακεία μου. Έπρεπε να ξαναπάω στον ΟΤΕ και να μείνω σ' αυτόν. Τελικά δεν αξίζει για να γλιτώνεις 3-5 ευρώ το μήνα να επιλέγεις άλλο πάροχο αντί για τον ΟΤΕ και να περιμένεις 1 μήνα κατά τον οποίο ρίχνουν το μπαλάκι των ευθυνών ο ένας στον άλλο. Δεν υπονοώ ότι φταίνε οι εναλλακτικοί πάροχοι, μπορεί να φταίει ο ΟΤΕ να τους έχει γειωμένους και να δίνει μεγαλύτερη προτεραιότητα στους απευθείας δικούς του πελάτες. Τέλος πάντων, το ποιος φταίει φαντάζομαι θα το διερευνήσει και η ΕΕΤΤ η οποία τους έχει καλέσει όλους σε γραπτή απολογία μετά την καταγγελία μου.

    Τα νεότερα είναι ότι τελικά ήρθε ο ΟΤΕ, μετά από 2 αναβολές λόγω δικής του υπαιτιότητας (εγώ ήμουν στο χώρο μου και περίμενα, το κουδούνι έχει το όνομά μου όπως ζητούσαν, αλλά αυτοί απλά δεν ήρθαν τις προηγούμενες φορές). Αλλά βέβαια η γραμμή δεν δουλεύει ακόμα γιατί οι τεχνικοί της HOL για τη μικτονόμηση δεν με έχουν πάρει ακόμα τηλέφωνο να κανονίσουμε ραντεβού. Μου είπαν ότι σήμερα ή αύριο το αργότερο, οπότε αναμένω.

    Αυτό που είπα "Τα έχουμε ξαναπεί" δεν είχε στόχο εσένα. Ουδέτερα το είπα, ίσως και λίγο προς τους από πάνω που "τσακώνονται" για το ποιος φταίει...

    Αφού ήρθε ο ΟΤΕ πάλι καλά, μακάρι να συνδεθείς σύντομα. Τα κέρδη δεν είναι μόνο 3-5€ στους εναλλακτικούς σε σχέση με τον ΟΤΕ, είναι παραπάνω. Αν ο ΟΤΕ δεν είχε την TV, δε θα υπήρχε κανένας λόγος να ξαναγυρίσω σε αυτόν... Προς το παρόν είμαι στη HOL, να γλιτώσω μερικά Ευρώ...

  2. #17
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρεπει να περιμενουν ο ΟΤΕ να ενημερωσει επισημα οτι παρεδωσε τον βροχο για να κλεισεις ραντεβου με δικο τους. Λογικα αυριο θα εχεις υπηρεσιες, μην αγχωνεσαι.
    Παντως σε ενα πραγμα νευριαζω. Ολοι καταληγουμε στο θεμα των εναλλακτικων οτι ο ΟΤΕ παντα κανει μπινιες, αλλα παντα ολοι λεμε "ας εμενα στον ΟΤΕ".
    Δεν καταλαβαινω γιατι δεν ξεκιναμε ενα ομορφο μπουκοταζ στον οτε να τελειωνουμε. Με το ζορι δηλαδη θελει να μας κανει να μεινουμε σε αυτον? Μονο εμενα με χαλαει αυτο?

  3. #18
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vOOz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να περιμενουν ο ΟΤΕ να ενημερωσει επισημα οτι παρεδωσε τον βροχο για να κλεισεις ραντεβου με δικο τους. Λογικα αυριο θα εχεις υπηρεσιες, μην αγχωνεσαι.
    Παντως σε ενα πραγμα νευριαζω. Ολοι καταληγουμε στο θεμα των εναλλακτικων οτι ο ΟΤΕ παντα κανει μπινιες, αλλα παντα ολοι λεμε "ας εμενα στον ΟΤΕ".
    Δεν καταλαβαινω γιατι δεν ξεκιναμε ενα ομορφο μπουκοταζ στον οτε να τελειωνουμε. Με το ζορι δηλαδη θελει να μας κανει να μεινουμε σε αυτον? Μονο εμενα με χαλαει αυτο?
    Όχι, χαλάει και εμένα που τραβιέμε μήνες τώρα με καλωδιακή βλάβη του ΟΤΕ. Επίσης με χαλάει ότι υπάρχουν providers που κοροιδεύουν τους πελάτες με ανύπαρκες προσφορές, ραντεβού που δεν τηρούντε, κρυφές χρεώσεις και μπαλάκι τον πελάτη.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-02-2012
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ/ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΚΥΛΛΗΝΗ
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14505/966 ,14230/1021
    ISP
    NOVA/WIND
    DSLAM
    Wind - ΚΥΛΛΗΝΗ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 21.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα έχουμε ξαναπεί... Για να μην μπλέξεις με νέο αριθμό, κάνεις αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ να στον ανοίξει. Μετά από μερικές μέρες, αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία, κάνεις αίτηση για 2-3Play σε όποιον πάροχο θες...
    Οι μερικές ημέρες είναι = με δυο μήνες μόνο τηλέφωνο και μετά κάνεις αίτηση για 2-3Play σε όποιον πάροχο θες!

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicolaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μερικές ημέρες είναι = με δυο μήνες μόνο τηλέφωνο και μετά κάνεις αίτηση για 2-3Play σε όποιον πάροχο θες!
    Δε νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει ελάχιστη παραμονή 2 μήνες από τη στιγμή που ανοίξεις αριθμό... Απλά ίσως σου έρθει ένας λογαριασμός με τα Τέλη Ενεργοποίησης και 2 μήνες πάγιο γραμμής μπροστά... Δεν το έχω ξανακάνει πάντως...

  6. #21
    Εγγραφή
    04-02-2012
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ/ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΚΥΛΛΗΝΗ
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14505/966 ,14230/1021
    ISP
    NOVA/WIND
    DSLAM
    Wind - ΚΥΛΛΗΝΗ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 21.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει ελάχιστη παραμονή 2 μήνες από τη στιγμή που ανοίξεις αριθμό... Απλά ίσως σου έρθει ένας λογαριασμός με τα Τέλη Ενεργοποίησης και 2 μήνες πάγιο γραμμής μπροστά... Δεν το έχω ξανακάνει πάντως...
    Διάβασε αν έχεις όρεξη την παρ.11 γενικούς όρους συμβασης για pstn νεα γραμμη οτε [url]https://www.ote.gr

  7. #22
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει δίκιο ο nicolaos, έχει 2 μήνες ελάχιστη παραμονή.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.807
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη το εχω κανει πληρωνεις τελη ενεργοποιησης και 2 μηνες παγια χωρις καποια δεσμευση απλα σε υποχρεωνει να τα πληρωσεις
    Eπιτελους VDSL

  9. #24
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπονοώ ότι φταίνε οι εναλλακτικοί πάροχοι, μπορεί να φταίει ο ΟΤΕ να τους έχει γειωμένους και να δίνει μεγαλύτερη προτεραιότητα στους απευθείας δικούς του πελάτες.
    Πριν 8 χρόνια, που ήμουν ακόμη στον ΟΤΕ, διαπίστωσα ότι και στους δικούς του πελάτες τα ίδια κάνει. Βέβαια νομίζω πως όταν "φταίει το κράτος", "φταίει ο ΟΤΕ" κλπ, φταίνε κάποιοι που έχουν επώνυμο και όνομα. Το ίδιο ισχύει και για ιδιωτικές επιχειρήσεις (εταιρεία super-market και υπολογιστών, από προσωπική εμπειρία).

  10. #25
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hannibal_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, χαλάει και εμένα που τραβιέμε μήνες τώρα με καλωδιακή βλάβη του ΟΤΕ. Επίσης με χαλάει ότι υπάρχουν providers που κοροιδεύουν τους πελάτες με ανύπαρκες προσφορές, ραντεβού που δεν τηρούντε, κρυφές χρεώσεις και μπαλάκι τον πελάτη.
    το θεμα ειναι οτι οι εναλλακτικοι παροχοι εχουν μικρο μεριδιο ευθυνης, με την εννοια οτι το κομματι που μπορουν να διαχειριστουν στις βλαβες ειναι ελαχιστο. Μου την δινει που κρεμομαστε απο τον ΟΤΕ ολοι μας, ειδικα οταν ο ΟΤΕ αγνοει και νομοθεσιες και τα παντα, και περα απο αυτο παει και αραδιαζει μουφες στους πελατες εναλλακτικων.
    Εμενα ηρθε κυριακη ξημερωμα, βαφτισε καλωδιακη βλαβη το τετραγωνο μου, και επειδη ηταν κυριακη και το τμημα με τους βροχους εναλλακτικων ηταν κλειστο, επρεπε να περιμενω δευτερα τον τεχνικο του παροχου μου να ερθει να φτιαξει τα σπασμενα (μας ειχανε αφησει στον αερα τα καλωδια). Φυσικα τους πελατες του ΟΤΕ τους συνδεσανε. Και ενταξει ολα αυτα, αυτο που με ενοχλησε ηταν το υφακι "ε αν ησουνα σε εμας θα ειχες ιντερνετ τωρα" ή "πας και μπλεκεις με εταιριουλες" ή που λεγανε στον κοσμο "μα δικα μας ειναι τα καλωδια".
    Οχι φιλε μου, δημοσια ειναι τα καλωδια. Εσυ εισαι συντηρητης και εσυ συγκεκριμενα υπαλληλος του συντηρητη. Ωχου. Ειχανε βαλει τις γιαγιαδες κατω και τους λεγανε για δρακους και τερατα και εναλλακτικους. Σιγουρα οι μισες γιαγιαδες πηγανε ηδη ΟΤΕ.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vOOz Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι οτι οι εναλλακτικοι παροχοι εχουν μικρο μεριδιο ευθυνης, με την εννοια οτι το κομματι που μπορουν να διαχειριστουν στις βλαβες ειναι ελαχιστο. Μου την δινει που κρεμομαστε απο τον ΟΤΕ ολοι μας, ειδικα οταν ο ΟΤΕ αγνοει και νομοθεσιες και τα παντα, και περα απο αυτο παει και αραδιαζει μουφες στους πελατες εναλλακτικων.
    Εμενα ηρθε κυριακη ξημερωμα, βαφτισε καλωδιακη βλαβη το τετραγωνο μου, και επειδη ηταν κυριακη και το τμημα με τους βροχους εναλλακτικων ηταν κλειστο, επρεπε να περιμενω δευτερα τον τεχνικο του παροχου μου να ερθει να φτιαξει τα σπασμενα (μας ειχανε αφησει στον αερα τα καλωδια). Φυσικα τους πελατες του ΟΤΕ τους συνδεσανε. Και ενταξει ολα αυτα, αυτο που με ενοχλησε ηταν το υφακι "ε αν ησουνα σε εμας θα ειχες ιντερνετ τωρα" ή "πας και μπλεκεις με εταιριουλες" ή που λεγανε στον κοσμο "μα δικα μας ειναι τα καλωδια".
    Οχι φιλε μου, δημοσια ειναι τα καλωδια. Εσυ εισαι συντηρητης και εσυ συγκεκριμενα υπαλληλος του συντηρητη. Ωχου. Ειχανε βαλει τις γιαγιαδες κατω και τους λεγανε για δρακους και τερατα και εναλλακτικους. Σιγουρα οι μισες γιαγιαδες πηγανε ηδη ΟΤΕ.

    Χρόνια τώρα μ' αυτή την τακτική κερδίζουν πελάτες... Ακόμα και ο πατέρας μου που στο εξοχικό (πατρικό του) έχει ΟΤΕ με 1002 προβλήματα, πολλές φορές έχει μείνει χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο, αλλά δε θέλει ν' αλλάξει πάροχο λέει, γιατί θέλει αξιοπιστία! Επίσης μου είπε πως σιχαίνεται την Hellas On Line (που του είπα να βάλουμε κι εκεί), γιατί έχει ξένο όνομα λέει!

    Spoiler:
    Κι αν δεις πολλούς... καμένους, ακόμα και σε περίπτωση γενικής βλάβης στην περιοχή, θα σου πουν τίποτα τέτοια. Αν έχουν π.χ. πάροχο την... κυρά "Air" ή την κυρά "Bellas Off Line", θα λένε "Αααα την άχρηστη, τη βρωμίκουλη, χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ τόσες ώρες, δε σας πληρώνω ποτέ κανένα λογαριασμό ρε λαμόγια και θα πάω στο γνωστό υπεραξιόπιστο πάροχο"... Ενώ όσοι είναι ήδη πελάτες του "υπεραξιόπιστου" παρόχου κι έχουν ακριβώς την ίδια βλάβη, θα λένε "Δεν πειράζει μωρέ, φταίει η κακιά στιγμή και η κακιά γραμμή που της ήρθε να χαλάσει, οι τεχνικοί του υπεραξιόπιστου θα το φτιάξουν αμέσως"... Άβυσσος...

  12. #27
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vOOz Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι οτι οι εναλλακτικοι παροχοι εχουν μικρο μεριδιο ευθυνης, με την εννοια οτι το κομματι που μπορουν να διαχειριστουν στις βλαβες ειναι ελαχιστο. Μου την δινει που κρεμομαστε απο τον ΟΤΕ ολοι μας, ειδικα οταν ο ΟΤΕ αγνοει και νομοθεσιες και τα παντα, και περα απο αυτο παει και αραδιαζει μουφες στους πελατες εναλλακτικων.
    Εμενα ηρθε κυριακη ξημερωμα, βαφτισε καλωδιακη βλαβη το τετραγωνο μου, και επειδη ηταν κυριακη και το τμημα με τους βροχους εναλλακτικων ηταν κλειστο, επρεπε να περιμενω δευτερα τον τεχνικο του παροχου μου να ερθει να φτιαξει τα σπασμενα (μας ειχανε αφησει στον αερα τα καλωδια). Φυσικα τους πελατες του ΟΤΕ τους συνδεσανε. Και ενταξει ολα αυτα, αυτο που με ενοχλησε ηταν το υφακι "ε αν ησουνα σε εμας θα ειχες ιντερνετ τωρα" ή "πας και μπλεκεις με εταιριουλες" ή που λεγανε στον κοσμο "μα δικα μας ειναι τα καλωδια".
    Οχι φιλε μου, δημοσια ειναι τα καλωδια. Εσυ εισαι συντηρητης και εσυ συγκεκριμενα υπαλληλος του συντηρητη. Ωχου. Ειχανε βαλει τις γιαγιαδες κατω και τους λεγανε για δρακους και τερατα και εναλλακτικους. Σιγουρα οι μισες γιαγιαδες πηγανε ηδη ΟΤΕ.
    Δεν διαφωνώ καθόλου. Εγώ όταν ήταν να πάω σε HOL με είχαν πρήξει στα τηλέφωνα προσπαθόντας να με εκφοβίσουν. Τελικά αποδείχτηκε ότι το πρόβλημα που αντιμετώπισα προ υπήρχε. Απλά επηδή η γραμμή μου ήταν ISDN το "έκρυβε". Τι και αν τους είχα πάρει τηλέφωνα (ΟΤΕ) να τους πω ότι το Netmod γίνεται Χριστουγενιάτικο δέντρο κάθε φορά που έχουμε μια καταιγίδα... Η απάντηση ήταν όλα είναι καλά.
    Φυσικά, μόλις η γραμμή έγινε PSTN τα προβλήματα έγιναν ορατά και αναγκάστηκε ο ΟΤΕ να παραδεχτεί καλωδιακή βλάβη.

    Είναι και θέμα νοοτρτοπίας και νομίζω ότι έχουμε και εμείς ευθήνη. Παράδειγμα. Όσες φορές ήρθε τεχνικός της HOL ήταν ευγενέστατος, έκανε μετρήσεις κτλ. Όσες φορές έχουν έρθει οι παραδοσιακοί ΟΤΕζτήδες έχουν το στιλ ότι σου κάνουν χάρη και τέλος πάντων, τι μας τα πρήζεις ρε φίλε τώρα... Ασε με να πάω για καφέ. Ο τελευταίος μάλιστα όταν ήρθε, έλοιπα εγώ και ήταν μόνο η γυναίκα μου. Σε ερώτηση τι φταίει, η απάντηση ήταν: ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ. Με παίρνει τηλέφωνο και της λέω, κλείδωσε τη πόρτα κάτω και λύσε το σκύλο. Ε, δεν το έκανε.....

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vOOz Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι οτι οι εναλλακτικοι παροχοι εχουν μικρο μεριδιο ευθυνης, με την εννοια οτι το κομματι που μπορουν να διαχειριστουν στις βλαβες ειναι ελαχιστο. Μου την δινει που κρεμομαστε απο τον ΟΤΕ ολοι μας, ειδικα οταν ο ΟΤΕ αγνοει και νομοθεσιες και τα παντα, και περα απο αυτο παει και αραδιαζει μουφες στους πελατες εναλλακτικων.
    Εμενα ηρθε κυριακη ξημερωμα, βαφτισε καλωδιακη βλαβη το τετραγωνο μου, και επειδη ηταν κυριακη και το τμημα με τους βροχους εναλλακτικων ηταν κλειστο, επρεπε να περιμενω δευτερα τον τεχνικο του παροχου μου να ερθει να φτιαξει τα σπασμενα (μας ειχανε αφησει στον αερα τα καλωδια). Φυσικα τους πελατες του ΟΤΕ τους συνδεσανε. Και ενταξει ολα αυτα, αυτο που με ενοχλησε ηταν το υφακι "ε αν ησουνα σε εμας θα ειχες ιντερνετ τωρα" ή "πας και μπλεκεις με εταιριουλες" ή που λεγανε στον κοσμο "μα δικα μας ειναι τα καλωδια".
    Οχι φιλε μου, δημοσια ειναι τα καλωδια. Εσυ εισαι συντηρητης και εσυ συγκεκριμενα υπαλληλος του συντηρητη. Ωχου. Ειχανε βαλει τις γιαγιαδες κατω και τους λεγανε για δρακους και τερατα και εναλλακτικους. Σιγουρα οι μισες γιαγιαδες πηγανε ηδη ΟΤΕ.
    Και συγνώμη, φταίει ο ΟΤΕ που δεν έχουν τεχνικούς οι εναλλακτικοί;
    Γενικά το θέμα των εναλλακτικών είναι αυτό, δεν έχουν τεχνικούς, κλασική λύση δίνουμε βλάβη στον ΟΤΕ χωρίς να κάνουμε τους απαιτούμενους έλεγχους απο την πλευρά μας.

  14. #29
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και συγνώμη, φταίει ο ΟΤΕ που δεν έχουν τεχνικούς οι εναλλακτικοί;
    Γενικά το θέμα των εναλλακτικών είναι αυτό, δεν έχουν τεχνικούς, κλασική λύση δίνουμε βλάβη στον ΟΤΕ χωρίς να κάνουμε τους απαιτούμενους έλεγχους απο την πλευρά μας.
    τεχνικους εχουν ολοι απ'οσο ξερω, και μαλιστα πολυ γρηγοροι μιας και ειναι εξωτερικες συνεργασιες (πχ forthnet-infoassist).
    Το προβλημα ειναι οτι σκαπτικα δεν εχουν, και κυριως προσβαση. Δεν τους επιτρεπεται ουτε να δουν το KV, ουτε την εισαγωγη στο σπιτι σου (τυπικα), ουτε στο ΓΚ μπορουν να δουν. Μονο το dslam τους και το εσκαλιτ σου απο χωνευτη και περα.
    Οποτε τι να το κανεις? Και να θελουν/ειχανε, δεν επιτρεπεται να πειραξουν το δημοσιο δικτυο.

    υγ: μηπως εχεις μπερδευτει? βλαβες οτε δινουν οταν ειναι ξεκαθαρα θεμα δημοσιου δικτυου. λες να θελουν να μπλεκουν με βλαβες οτε που τελικα δεν ηταν του οτε? ξερεις χρεωνονται οι παροχοι για αυτο, δεν τους βγαινει τζαμπα. και μαλιστα χρεωνονται αρκετα. οσοι απο εδω ειχανε ποτε βλαβη, θα ξερουν οτι πρωτα ερχεται τεχνικος του εναλλακτικου για να σιγουρεψει, εκτος πια αν τα πραγματα ειναι ΤΟΣΟ ξεκαθαρα που φαινονται απο μετρησεις

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vOOz Εμφάνιση μηνυμάτων
    τεχνικους εχουν ολοι απ'οσο ξερω, και μαλιστα πολυ γρηγοροι μιας και ειναι εξωτερικες συνεργασιες (πχ forthnet-infoassist).
    Το προβλημα ειναι οτι σκαπτικα δεν εχουν, και κυριως προσβαση. Δεν τους επιτρεπεται ουτε να δουν το KV, ουτε την εισαγωγη στο σπιτι σου (τυπικα), ουτε στο ΓΚ μπορουν να δουν. Μονο το dslam τους και το εσκαλιτ σου απο χωνευτη και περα.
    Οποτε τι να το κανεις? Και να θελουν/ειχανε, δεν επιτρεπεται να πειραξουν το δημοσιο δικτυο.

    υγ: μηπως εχεις μπερδευτει? βλαβες οτε δινουν οταν ειναι ξεκαθαρα θεμα δημοσιου δικτυου. λες να θελουν να μπλεκουν με βλαβες οτε που τελικα δεν ηταν του οτε? ξερεις χρεωνονται οι παροχοι για αυτο, δεν τους βγαινει τζαμπα. και μαλιστα χρεωνονται αρκετα. οσοι απο εδω ειχανε ποτε βλαβη, θα ξερουν οτι πρωτα ερχεται τεχνικος του εναλλακτικου για να σιγουρεψει, εκτος πια αν τα πραγματα ειναι ΤΟΣΟ ξεκαθαρα που φαινονται απο μετρησεις

    Εσυ ποιο πάνω αναφέρεις οτι περίμενες την δευτέρα να έρθει ο τεχνικός του δικού σου παρόχου και να σου φτιάξει το πρόβλημα, Οπότε ήταν στην περιοχή ευθύνης του, έτσι δεν είναι;

    Δεν κατάλαβες, ο τρόπος δήλωσης βλάβης είναι ενας, πάει πρώτα ο τεχνικός του παρόχου στον χώρο του πελάτη, κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και μετά δίνει βλάβη στον ΟΤΕ. Αυτό δεν το κάνουν, προτιμούν να δίνουν βλάβη προς ΟΤΕ.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 12:27
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-14, 15:26
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 21:46
  4. Βοήθεια για αίτηση για νέα σύνδεση HOL
    Από tasn100 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-14, 23:00
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-14, 21:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας