Σελ. 15 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 566
  1. #211
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! εχει δικιο ο Denis, τα rasp και εγω δεν πιστευω οτι κανουν για τετοιες δουλειες συνεχους 24ωρης χρησης δλδ, αυτο εχω δει και απο αλλους, αν θες να στησεις linux υπηρεσιες οπως DNS server και πολλα αλλα πραγματα αλλα δεν θες ενα desktop linux pc ανοιχτο συνεχεια γιατι καιει πολυ ρευμα, τοτε παρε καποιο μηχανακι μεταχειρισμενο routerstation pro ή εστω το απλό της Ubiquinti που εχουν OpenWRT ή παρε ενα Alix board (pc engine) που παιρνουν καρτες CF και βαζεις OpenWRT και εχεις linux για τετοια δουλεια και κανεις οτι θες, ειχα RSpro και η αξιοπιστια απλα ΔΕΝ υπαρχει!!! και καταναλωση ΜΗΔΕΝΙΚΗ σχεδον.
    Μπορεις να βαλεις και αλλη διανομη ετσι, προσωπικα τρεχω σε καρτα CF 8GB σε λαπτοπ τωρα debian testing και παλιοτερα εχω τρεξει trixbox (αστερισκ με PBX), Archlinux, openwrt και αλλες διανομες. Επισης θεωρω τις CF καρτες ποιο αξιοπιστες απο σκληρους μηχανικους δισκους, δεδομενης της εμπειριας μου παρα πολλων χρονων CF δεν εχει καει καμια και εχω και αλλες που παλιοτερα εβαζα και Mikrotik ROS (μεχρι και το ROS 3.22) taratsopc AWMN, πχ σε 64Mb, 128, 256, 512 κτλ, σκληρους εχω χασει απειρους.

    Δες και αυτο, ειναι Rspro μην μπερδευτεις, περισσοτερα λεει ομως στο forum του AWMN http://www.openwrt.gr/viewtopic.php?f=13&t=461
    στην δευτερη σελιδα λεει για DNS, αν θες κατι σε raspberry να πω πως εχει και αυτο openwrt και το εχω σε μια καρτουλα και ειναι αψογο.
    Οπως ξαναλεω ομως που συμφωνω με τον Deni δεν εχουν αξιοπιστια για 24ωρη χρηση σε υπηρεσιες.
    Αν θες για DNS και δεν θες PC προτεινω κατι απο τα μηχανακια που ειπα πριν να παρεις.

    Επισης υπαρχουν και καποιοι linux nas servers που τα εχουν ετοιμα, πχ Qnap εγω εχω Futsitsu Calvin που παιρνει τα ιδια αρχεια και εχω αστερισκ, ftp, apache και πολλα αλλα καλουδια, υπαρχει και dns αλλα δεν το εχω βαλει.
    Τρεχω τα τυπικα του ROS.
    Oποτε δες και για NAS αμα ειναι, μιλαμε για 100% αξιοπιστια!!!! παντα εφοσον ειναι πανω σε UPS...
    Ωπα... qnap έχω και εγώ στο δίκτυο μου πάνω..δεν το έψαξα για DNS θα το κοιτάξω. Πολύ ευχαριστημένος είμαι με το Qnap!!
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #212
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπα... qnap έχω και εγώ στο δίκτυο μου πάνω..δεν το έψαξα για DNS θα το κοιτάξω. Πολύ ευχαριστημένος είμαι με το Qnap!!
    ψαχτο κανει παπαδες!!!! εμενα δεν ειναι της Qnap αλλα εχει τα ιδια πακετα, ακομα και το ιδιο FW μπορω να βαλω με το αντιστοιχο μοντελο της Qnap!

  3. #213
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Τωρα πλεον εχω το RB750Gr3, ενω το σεταρα συμφωνα με τις οδηγιες στην αρχη της σελιδας, εχω προβλημα.

    Το 750 το συνδεω σε switch, εκει εχω τους υπολογιστες και το ενα access point. Αυτο που γινεται ειναι οτι οταν κατεβαζω μεσω ethernet το access point και γενικα το wifi υποφερει που σχεδον δεν μπαινει στις σελιδες.

    Ειναι θεμα QOS? Τι γίνεται;

  4. #214
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από casperino99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα πλεον εχω το RB750Gr3, ενω το σεταρα συμφωνα με τις οδηγιες στην αρχη της σελιδας, εχω προβλημα.

    Το 750 το συνδεω σε switch, εκει εχω τους υπολογιστες και το ενα access point. Αυτο που γινεται ειναι οτι οταν κατεβαζω μεσω ethernet το access point και γενικα το wifi υποφερει που σχεδον δεν μπαινει στις σελιδες.

    Ειναι θεμα QOS? Τι γίνεται;
    Θέμα qos.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #215
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    Γειά και χαρά σε όλους/ Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί ειδικοί μαζεμένοι εδώ θα ήθελα τα φώτα σας.
    Προσπαθώ να οργανώσω καλύτερα το δίκτυο και σκέφτομαι την αγορά mikrotik μέχρι το πολύ πολύ πολύ 100€.
    Από ότι είδα υπάρχουν δύο με gigabit ports, το ένα έχει και usb
    Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα Tplink 1043 με DDWRT.
    Μπορώ αν βάλω το ZTE 168 σε bridge να έχω περισσότερες από μία συσκευές pppoe clients σε διαφορετικές πόρτες του modem?
    Στο mikrotik μπορώ μέσω dns να έχω λίστες (host files) για adblock?
    Στη usb του mikrotik μπορώ να έχω fileserver και ίσως κάποιο torrent client.

    Αν κάποιος έχει κάποιο mikrotik που δεν το χρειάζεται και θέλει να το πουλήσει ή ανταλάξει σε λογική τιμή ας μου στείλει PM
    Ευχαριστώ

  6. #216
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά και χαρά σε όλους/ Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί ειδικοί μαζεμένοι εδώ θα ήθελα τα φώτα σας.
    Προσπαθώ να οργανώσω καλύτερα το δίκτυο και σκέφτομαι την αγορά mikrotik μέχρι το πολύ πολύ πολύ 100€.
    Από ότι είδα υπάρχουν δύο με gigabit ports, το ένα έχει και usb
    Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα Tplink 1043 με DDWRT.
    Μπορώ αν βάλω το ZTE 168 σε bridge να έχω περισσότερες από μία συσκευές pppoe clients σε διαφορετικές πόρτες του modem?
    Στο mikrotik μπορώ μέσω dns να έχω λίστες (host files) για adblock?
    Στη usb του mikrotik μπορώ να έχω fileserver και ίσως κάποιο torrent client.

    Αν κάποιος έχει κάποιο mikrotik που δεν το χρειάζεται και θέλει να το πουλήσει ή ανταλάξει σε λογική τιμή ας μου στείλει PM
    Ευχαριστώ
    1. Το πρώτο με ΖΤΕ δεν το κατάλαβα.
    2. adblock μπορείς να κάνεις στο ΜΤ αλλά πρακτικά θα σου είναι άχρηστο γιατί είναι πολύ αργό.
    Τα ρούτερ δεν προορίζονται για τέτοιους λόγους.
    3. Στην usb μπορείς να έχεις έναν δίσκο και να ανεβάσεις αρχεία που να είναι προσβάσιμα από όσους θέλεις.
    βλ. smb share.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #217
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    deniSun ευχαριστώ για την απάντηση.

    Η ερώτηση μου για το bridged modem είναι αν για παράδειγμα βάλω ένα pc σε μια θύρα modem και ένα άλλο pc σε μια άλλη θύρα θα μπορέσουν να συνδεθούν ξεχωριστά ως pppoe clients (με το ίδιο username/ password);

    Επίσης σε ένα από τα μικρά mikrotik μπορεί η usb θύρα μέσω κάποιου wifi dongle να λειτουργήσει ως access point;

    Ευχαριστώ και πάλι.

  8. #218
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    deniSun ευχαριστώ για την απάντηση.

    Η ερώτηση μου για το bridged modem είναι αν για παράδειγμα βάλω ένα pc σε μια θύρα modem και ένα άλλο pc σε μια άλλη θύρα θα μπορέσουν να συνδεθούν ξεχωριστά ως pppoe clients (με το ίδιο username/ password);

    Επίσης σε ένα από τα μικρά mikrotik μπορεί η usb θύρα μέσω κάποιου wifi dongle να λειτουργήσει ως access point;

    Ευχαριστώ και πάλι.
    Μιλάς για θύρες στο ΜΤ;
    Γιατί να έχεις δύο pppoe clients;
    Ο pppoe client θα βρίσκεται στον ΗΥ. Οι ΗΥ πώς εμπλέκονται με τα pppoe;
    Αυτό δεν καταλαβαίνω...

    Για το δεύτερο που ρωτάς με την usb... δεν νομίζω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #219
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη usb του mikrotik μπορώ να έχω fileserver και ίσως κάποιο torrent client.
    δλδ τι εννοεις με αυτο δεν καταλαβα, διαμοιρασμο αρχειων? δες https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=69175

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης σε ένα από τα μικρά mikrotik μπορεί η usb θύρα μέσω κάποιου wifi dongle να λειτουργήσει ως access point;
    αυτο με το usb δεν γινεται δεν υποστηριζεται αυτη η λειτουργια, δες εδω https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:USB_Features και εδω για περισσοτερα
    πρεπει να παρεις μοντελο με wifi AP.https://mum.mikrotik.com//presentati...10.2008_00.pdf
    το δοκιμασα και τωρα μολις με ενα στικακι wifi που μου παιζει παντου ομως, μονο σε mikrotik rb δεν παιζει. Δεν το βλεπει και μαλιστα καν δεν αναβει!
    Ενω ενα usb to ethernet παιζει κανονικα και μου δινει μια ethernet παραπανω!

    Aν για καποιο λογο θες παραπανω απο ενα AP στο ιδιο μηχανημα πρεπει να παρεις σκετη πλακετα που παιρνει καρτες minipci και να βαλεις καρτες δεν εχει κατω απο 3, μετα παει σε 1 μονο.
    Και υπαρχουν και κουτια αν το θες για εσωτερικο χωρο.

    Νομιζω αυτα που ρωτας ειναι για αλλο topic ομως. Εκτος το θεμα με το bridge φυσικα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-09-17 στις 22:13.

  10. #220
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    Ευχαριστώ και πάλι. Δεν θα καταχραστώ άλλο τη φιλοξενία του συγκεκριμένου τόπικ.

  11. #221
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και πάλι. Δεν θα καταχραστώ άλλο τη φιλοξενία του συγκεκριμένου τόπικ.
    καλημερα, μαλλον δεν με καταλαβες, εννοουσα να εγραφες σε ενα αλλο θεμα τις αλλες ερωτησεις να τα λεγαμε εκει για να μην ειναι εδω offtopic!
    πχ στο γενικο που λεει για mikrotik routerboards.
    Eδω δλδ https://www.adslgr.com/forum/threads...rBoard/page267

  12. #222
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και τρίτη επιλογή.
    Το Speedport ως modem/router με το PPPoE Pasthrough ενεργοποιημένο.
    Το ΜΤ πίσω του, κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ και δημιουργεί εντελώς διαφορετικό δίκτυο με ξεχωριστή WAN IP και χωρίς να χάνει καμία λειτουργικότητα.

    - - - Updated - - -


    Και αυτή είναι σωστή. Είναι παραπλήσια με την Νο3 και μάλλον προτιμότερη αυτής.
    Ουσιαστικά φτιάχνεις ένα ακόμη προφίλ που θα είναι bridge και με το port binding του αποδίδεις συγκεκριμένη πόρτα.

    Και στις 2 περιπτώσεις η σύνδεση που κάνει το ΜΤ είναι εντελώς ξεχωριστή από την αντίστοιχη του Speedport. Tο Speedport, όσον αφορά το ΜΤ, είναι μόνο modem.
    Αυτή τη σύνδεση δεν την έχω καταφέρει με τίποτα σε forthnet. Δηλαδή έχω αφήσει το προφιλ VDSL2 χωρίς να το αποδώσω πουθενά και έχω φτιάξει ένα bridge το οποίο έχω αποδώσει σε μια πόρτα το ZTE. Με τα windows δεν με αφήνει να κάνω pppoe. Αν διαγράφω τα άλλα profile και αφήσω μόνο το bridge τότε τα windows συνδέονται. Το μήνυμα αποτυχίας είναι link established και μετά αποτυχία. Ίσως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο username για δύο συνδέσεις.

  13. #223
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα είχα αναφέρει και στο γενικό θέμα αλλά καλό είναι να υπάρχουν ξεχωριστά.
    Το modem έχει ΙΡ: 192.168.1.1
    Με αυτόν τον τρόπο δηλ. σε διαφορετικό subnet που έχεις το Zyxel έχεις πρόσβαση στο web interface του μέσα από το δίκτυό σου?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #224
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.201
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    απαντάω εγώ για μένα που πάνω κάτω έχω το ίδιο setup

    ναί αλλά επειδή δεν είναι μέσα στο bridge με το υπόλοιπο δίκτυο
    πρέπει να βάλεις ένα NAT src address: (subnet modem) action=masquerade

  15. #225
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαντάω εγώ για μένα που πάνω κάτω έχω το ίδιο setup

    ναί αλλά επειδή δεν είναι μέσα στο bridge με το υπόλοιπο δίκτυο
    πρέπει να βάλεις ένα NAT src address: (subnet modem) action=masquerade
    NAT-> Chain: srcnat -> Src. Address: (subnet modem) action= masquerade σωστά?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 15 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 20:56
  2. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  3. Vigor 2710n σε Bridge Mode --Help Needed--
    Από dino_the_nino στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 23:02
  4. [Πρόβλημα] Δίκτυο με modem σε bridge mode και router
    Από manolog3 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 21:23
  5. OTE Speedport W 724V Type Ci σε Bridge Mode με Mikrotik
    Από darkb0e στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-14, 17:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας