Σελ. 26 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 566
  1. #376
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο μέσω DHCP δουλεύει ο αποκωδικοποιητής του ΟΤΕ. Δεν υπάρχει δυνατότητα να ορισθούν χειροκίνητα οι διευθύνσεις.
    Α ΟΚ, δεν τον εχω και δεν το ηξερα. Τοτε η στην σειρα 3,4 του οτε η πρεπει να παιξει με Static lease στην MAC του αποκωδικοποιητη και να εφαρμοσει μονο σε αυτο το static lease options profile που να εχει μεσα τους DNS του ΟΤΕ σαν value.

  2. #377
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και με dstnat γίνεται δουλειά αλλά με έναν dns server του ote που αν πέσει θα υπάρχει θέμα.
    Για πιο εύκολα το λέω. Αλλά αφού βρήκα το dhcp option όλα καλά και όμορφα

  3. #378
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με dstnat γίνεται δουλειά αλλά με έναν dns server του ote που αν πέσει θα υπάρχει θέμα.
    Για πιο εύκολα το λέω. Αλλά αφού βρήκα το dhcp option όλα καλά και όμορφα
    Ναι μια χαρα.
    Αυτο που με παραξενευει μονο ειναι οτι πχ οποιος εχει συνδεση με αλλον ISP και δεν χρησιμοποιει DNS OTE πως παιζει? σιγα μην καθονται ολοι να αλλαζουν DNS η να σε υποχρεωνουν να χρησιμοποιησεις DNS ΟΤΕ. λογικα πρεπει να ναι καρφωτοι στον αποκωδικοποιητη καπου. Μπορει με κονσολα (αλλα και παλι αν ηταν ετσι θα επαιζε και ο δικος σου)

  4. #379
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με dstnat γίνεται δουλειά αλλά με έναν dns server του ote που αν πέσει θα υπάρχει θέμα.
    Για πιο εύκολα το λέω. Αλλά αφού βρήκα το dhcp option όλα καλά και όμορφα
    Σε μένα δουλεύει μα χαρά, αλλά αν είχα θέμα το ίδιο θα έκανα σε OpenWRT:
    Κώδικας:
    list dhcp_option '6,212.205.212.205,195.170.0.1,195.170.2.2'

  5. #380
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    εχω ενα Mikrotik στο σπιτι οπου επανω εχω ριξει δυο adsl γραμμες οπου υπαρχουν στο οίκημα μου. Την μια την εχω σε μόνιμο bridge mode και κανω στο ΜΤ το pppoe και την αλλη ανα καιρους την εχω και με bridge mode αλλα και με dhcp client.
    μπορει να πει καποιος πλεονεκτιματα η μειονεκτιματα για το ποιον τροπο να προτιμησω ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 21-04-18 στις 12:34.

  6. #381
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ενα Mikrotik στο σπιτι οπου επανω εχω ριξει δυο adsl γραμμες οπου υπαρχουν στο οίκημα μου. Την μια την εχω σε μόνιμο bridge mode και κανω στο ΜΤ το pppoe και την αλλη ανα καιρους την εχω και με bridge mode αλλα και με dhcp client.
    μπορει να πει καποιος πλεονεκτιματα η μειονεκτιματα για το ποιον τροπο να προτιμησω ?
    Συνήθως με Bridged και pppoe παίρνει την πραγματική ip το router/MT όποτε δεν χρειαζεται να έχεις διπλό ΝΑΤ, με τον dchp client θα έχεις, κάποιες εφαρμογές δεν τα πάνε καλά με το 2πλο

  7. #382
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με dhcp client μάλλον δεν κάνεις καν Passthrough οπότε έχεις διπλό ΝΑΤ και στην ουσία ο πιο αδύναμος κρίκος είναι το άλλο ρούτερ απο άποψη επιδόσεων

  8. #383
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως με Bridged και pppoe παίρνει την πραγματική ip το router/MT όποτε δεν χρειαζεται να έχεις διπλό ΝΑΤ, με τον dchp client θα έχεις, κάποιες εφαρμογές δεν τα πάνε καλά με το 2πλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    με dhcp client μάλλον δεν κάνεις καν Passthrough οπότε έχεις διπλό ΝΑΤ και στην ουσία ο πιο αδύναμος κρίκος είναι το άλλο ρούτερ απο άποψη επιδόσεων

    στην περιπτωση του bridge mode με το ΜΤ να κνει το pppoe, internet δεν μπορεις να εχεις αμα δεν κανεις κανονα ΝΑΤ.
    Στην περιπτωση του dhcp client ομως εχω ιντερνετ χωρις κανονα ΝΑΤ, μιας και υπαρχει απο πισω το μοντεμ του παροχου.
    ετσι λοιπον το θεμα NAT ξεπερνιεται και δεν ειναι προβλημα μιας και δεν υπαρχει 2πλο ΝΑΤ.
    απο εκει και περα ομως, ποιο ειναι προτιμητέο ?

  9. #384
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην περιπτωση του bridge mode με το ΜΤ να κνει το pppoe, internet δεν μπορεις να εχεις αμα δεν κανεις κανονα ΝΑΤ.
    Στην περιπτωση του dhcp client ομως εχω ιντερνετ χωρις κανονα ΝΑΤ, μιας και υπαρχει απο πισω το μοντεμ του παροχου.
    ετσι λοιπον το θεμα NAT ξεπερνιεται και δεν ειναι προβλημα μιας και δεν υπαρχει 2πλο ΝΑΤ.
    απο εκει και περα ομως, ποιο ειναι προτιμητέο ?
    Με το dhcp βάζει αυτόματα τον κανόνα για το default route, όποτε έχεις ενα ΝΑΤ στο ΜΤ και ενα ΝΑΤ στο 1ο ρουτερ.
    Στην περίπτωση του pppoe - bridge έχεις ένα ΝΑΤ στον ΜΤ

  10. #385
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το dhcp βάζει αυτόματα τον κανόνα για το default route, όποτε έχεις ενα ΝΑΤ στο ΜΤ και ενα ΝΑΤ στο 1ο ρουτερ.
    Στην περίπτωση του pppoe - bridge έχεις ένα ΝΑΤ στον ΜΤ
    οχι βρε 'συ. εχεις επιλογη για το αν θα εχεις default route!
    εκει εγω επιλεγω το "ΝΟ", και ετσι ειμαι dhcp χωρις ΝΑΤ στο ΜΚ.
    Αρα μενει μονο το ΝΑΤ του μοντεμ του παροχου

    και κατι αλλο που με μπερδεψες. το default route εχει να κανει με το απο ποιο interface θα βγει και οχι το ΝΑΤ !!
    Κανω λαθος ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 21-04-18 στις 13:41.

  11. #386
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην περιπτωση του bridge mode με το ΜΤ να κνει το pppoe, internet δεν μπορεις να εχεις αμα δεν κανεις κανονα ΝΑΤ.
    Στην περιπτωση του dhcp client ομως εχω ιντερνετ χωρις κανονα ΝΑΤ, μιας και υπαρχει απο πισω το μοντεμ του παροχου.
    ετσι λοιπον το θεμα NAT ξεπερνιεται και δεν ειναι προβλημα μιας και δεν υπαρχει 2πλο ΝΑΤ.
    απο εκει και περα ομως, ποιο ειναι προτιμητέο ?
    άρα κάνεις το ΜΚ ένα απλό switch αφού δεν τρέχει ούτε firewall ούτε νατ

    προφανώς και έχεις βάλει στο ίδιο bridge τα interfaces του υπολογιστή σου και του modem/ROUTER του παρόχου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το dhcp βάζει αυτόματα τον κανόνα για το default route, όποτε έχεις ενα ΝΑΤ στο ΜΤ και ενα ΝΑΤ στο 1ο ρουτερ.
    Στην περίπτωση του pppoe - bridge έχεις ένα ΝΑΤ στον ΜΤ
    κάνει το ΜΚ switch βάζοντας στο bridge τα interfaces και το dhcp client είναι άχρηστο στην ουσία
    το μόνο που προσφέρει είναι να πάρει ΙΡ το ΜΚ που δεν χρειάζεται μιας και δεν κάνει τίποτα

    αν θές να μπείς μπαίνεις και με τη MAC

  12. #387
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι βρε 'συ. εχεις επιλογη για το αν θα εχεις default route!
    εκει εγω επιλεγω το "ΝΟ", και ετσι ειμαι dhcp χωρις ΝΑΤ στο ΜΚ.
    Αρα μενει μονο το ΝΑΤ του μοντεμ του παροχου

    και κατι αλλο που με μπερδεψες. το default route εχει να κανει με το απο ποιο interface θα βγει και οχι το ΝΑΤ !!
    Κανω λαθος ?
    Συνήθως όταν λέμε οτι έχουνε ενα router έχουμε μια συσκευή που κάνει route ανάμεσα σε δυο interfaces που έχουν διαφορετικό subnet ή και σκέτο subnet, στο σπίτι που έχουμε και μια ip τότε έχουμε και ΝΑΤ συνήθως, θα μπορούσε να έχουμε 16 στατικ πχ, όποτε τότε θα έκανε μόνο το router
    https://en.wikipedia.org/wiki/Networ...ss_translation

    Έχεις λοιπόν ενα router το όποιο έχει 192.168.0.χ για να στείλει αυτός στο Internet κίνηση σε Public θα κάνει nat σε όποια συσκευή του 192.168.0.χ κάνει αίτηση.
    Αν τώρα βάλεις πάνω του μια συσκευή που το wan είναι στο 192.168.0.χ και το lan στο 192.168.88.x θα πρέπει να κάνει πάλι νατ


    Αν τώρα δεν το δουλεύεις σαν ρουτερ όπως αναφέρει ο teodor_ch, ναι δεν υπάρχει ΝΑΤ

  13. #388
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    τα πραγματα ειναι λιγο πιο συνθετα.
    να αναφερω οτι μετα το ΜΚ υπαρχει switch 1000ρη και patch panel οπου πισω απο αυτο ειναι δυο σπιτια.
    ετσι μπορουσα να εχω διαχείριση οχι μονο των γραμμων αλλα και το ποιος θα παιρνει και απο ποια γραμμη κλπ.
    το ΜΚ οπως ειπα ειχε επανω δυο γραμμες οπου εκανε αυτο τα pppoe. η μια γραμμη ηταν του αδελφου μου. καποια στιγμη το μοντεμ της μια γραμμης (του αδελφου μου) το εβαλα σε Passthrough γιατι μια φορα ενω έλειπα διακοπες επεσε το ρευμα στο σπιτι που ειχα το ΜΚ που εκανε ολη την διαχείριση και ο αδελφος μου εμεινε χωρις ιντερνετ. ετσι λοιπον αναζητησα εναν τροπο οπου το μοντεμ του αδελφου μου θα μπορουσε να εχει απο μονο του ιντερνετ και αμα επεφτε το ΜΚ θα επρεπε να παει στο patch panel να δωσει απ' ευθειας απο το μοντεμ του παροχου στα μηχανηματα του.

    τωρα ο αδελφος μου περιμενει να ενεργοποιηθει η vdsl του. εβαλα επανω το νεο μοντεμ του παροχου το οποιο ομως ειναι κλειδωμενο. pppoe δεν εχω, οποτε για να λειτοργουν ολοι οι κανόνες που ειχα πριν και να μπορω να δινω στα μηχανακια του αδελφου μου ινετ απο την δικη του γραμμη, επρεπε να συνδεσω το ΜΚ ως dhcp client.
    αυτο ομως μου δημιούργησε την απορια εαν υπαρχει λογος να το κανω !!!

  14. #389
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν βλέπει σαν gateway το ΜΚ που κάνει σύνδεση μέσω dhcp και λαμβάνει private ip, τότε κάνεις διπλό ΝΑΤ, αν βλέπει σαν Gateway το 1o router.

    Αν δεν σου έχει κάνει παράπονα για κάποια εφαρμογή ως τώρα μην το ψάχνεις παραπάνω

    Τα passive δικτυακά (Non managed switch, panel) δεν επηρεάζουν κάπου

  15. #390
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    SNR / Attn
    20.7(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα!

    Εχω το ASUS DSL-N14U με FW 1.1.2.3_502.

    Το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι το εξης:

    Το εχω σεταρει σαν modem και ειναι Bridged με ενα Mikrotik hap ac2...στην Port1 .

    Δεν κανει τπτ αλλο παρα μονο συγχρονισμο με την DSL. Oλες οι υπολοιπες λειτουργιες του ειναι disabled.

    Δεν μπορω να το Ping-αρω απο το mikrotik ουτε αυτο Ping-αρει το mikrotik. ΑRP Ping απο ΜΚεχω ομως.

    Απο αλλο PC, μεσω της Port 2 το βλεπω κανονικα.

    Υπαρχει καποια λειτουργεια του που πρεπει να απενεργοποιειθει (εστω και με telnet/ssh) για να πετυχω την επικοινωνια των 2?

    Εχουν διαφορετικές IP και ειναι στο ιδιο Subnet. Απλα μου φενεται παραξενο, γιατι με ARP Ping απο Μikrotik απανταει.

    Σκοπος μου ειναι να μπορω να δω την "σελίδα" του απο το υπολοιπο δικτυο του σπιτιου χωρις να βαλω 2ρο καλωδιο.(με ΝΑΤ Roule στο Mikrotik οπως αναφερεται παραπανω κτλ.)

    (10.10.0.1/24 εχει το ASUS, 10.10.0.2/24 η ether1 του Mikrotik και ολο το αλλο LAN ειναι 192.168.88.0/24 με DHCP Server το Mikrotik @ ether2.)

Σελ. 26 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 20:56
  2. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  3. Vigor 2710n σε Bridge Mode --Help Needed--
    Από dino_the_nino στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 23:02
  4. [Πρόβλημα] Δίκτυο με modem σε bridge mode και router
    Από manolog3 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 21:23
  5. OTE Speedport W 724V Type Ci σε Bridge Mode με Mikrotik
    Από darkb0e στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-14, 17:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας