Σελ. 68 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.006-1.020 από 2112
  1. #1006
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σημασία πόσες πραγματικές wan έχεις αλλά σε πόσα μέρη θες να σπάσεις την κίνηση.

    αν πχ εχεις 4 wan αλλά η wan4 έχει 2πλασια ταχύτητα από τις άλλες θα θα πρέπει να σπάσεις την κίνηση στα 5 και να χρησιμοποιήσεις 1 φορά την wan1, 1 φορά την wan2, 1 φορά την wan3 και 2 φορές την wan4

    οπότε θα βάλεις
    5/0 wan1
    5/1 wan2
    5/2 wan3
    5/3 wan4
    5/4 wan4
    Θεωρητικά βάσει documentation αυτό είναι το σωστό που λέει ο Κώστας (έτσι το έχω και εγώ). Τώρα, εάν το RouterOS είναι αρκετά έξυπνο να ταιριάξει το 4/0 με το 4/4, το οποίο -- μαθηματικά μιλώντας -- είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα, και τα ορίσεις τα συγκεκριμένα στην ίδια γραμμή η οποία έχει 2πλάσιο bandwidth, τότε ίσως να δουλεύει σωστά από σπόντα!

    Όσον αφορά τη συζήτηση περί "only-addresses" ή "both-addresses-and-ports", όσο περνούν τα χρόνια και τα web applications γίνονται Mobile friendly, δεν θα παρουσιάζονται προβλήματα με τη 2η μέθοδο. Mobile friendly σημαίνει ότι επειδή κινούμαστε με το κινητό μας π.χ. μεταξύ 3G και wi-fi, αλλάζει η WAN IP του κινητού μας. Αυτό το αντιλήφθηκαν οι web developers και δεν κλειδώνουν πια το session μας με την IP address αλλά με άλλα αναγνωριστικά (όπως το browser cookie). Έτσι σιγά σιγά θα συναντάμε όλο και λιγότερα sites που έχουν πρόβλημα όταν αλλάζουμε ξαφνικά IP address, ακόμη και τα web banking που ίσως θεωρούσαν παραδοσιακά ότι κλειδώνοντας και στην IP address δημιουργούσαν μια έξτρα προϋπόθεση ασφαλείας.

  2. #1007
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...τότε ίσως να δουλεύει σωστά από σπόντα!
    χαχαχα ωριαίως!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #1008
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως το υπέθετα (και για αυτό όλες οι υπόλοιπες κάμερες δε βλέπουν WAN) οι κάμερες μου έχουν backdoor.

    Επειδή έχω μία κάμερα στο δρόμο που θέλω να μου στέλνει εμαιλ της έχω αφήσει πρόσβαση πρός τα έξω (αλλά όχι προς τα μέσα με τη μορφή dstnat ή firewall dst-address accept).
    Λογικά κάποιος δε μπορεί να τη δεί εκτός αν η ίδια η κάμερα μιλάει με κάποιο σερβερ επίτηδες (εκτός του mail server).

    Τα backdoor περιγράφονται εδώ
    http://seclists.org/fulldisclosure/2017/Sep/23

    για παράδειγμα ένα απο τα 3 λινκς
    Κώδικας:
    http://camera.ip/onvif-http/snapshot?auth=YWRtaW46MTEK
    Η ερώτηση είναι η εξής. Να βάλω firewall block content=YWRtaW46MTEK ???
    Ή έχει κάποιος κάποια άλλη ιδέα? Η κίνηση είναι μόνο μέσω http

    - - - Updated - - -

    Τουλάχιστον για το LAN δουλεύει.
    Υποθέτω ότι θα δουλέψει και για το WAN.

    Κώδικας:
    add action=drop chain=forward comment="Hikvision backdoor" content=YWRtaW46MTEK dst-address=192.168.254.6 log=yes log-prefix="Hikvision backdoor"

    Αν και εκτός θέματος, στα πολύ γρήγορα απλά για να το ψάξω.
    Κάποια άλλη ιδέα να μου έρχονται οι φωτογραφίες στο κινητό?
    Η κάμερα μπορεί να αποθηκεύει τις φωτογραφίες μέσω ftp σε κάποιο φάκελο στο σερβερ.
    Απο εκεί πώς θα φεύγουν?

  4. #1009
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    1) Δεν επιμενω για τους διαιρετες, απλα τονιζω οτι καποια στιγμη που ηθελα να το κανω αυτο σε 2 wan, το εκανα με 2/0-2/1-2/2 και πραγματικα δουλευε μια χαρα.


    2) Ο φιλος elias νομιζω απαντησε γιατι το both-addresses-and-ports δεν εχει προβλημα τωρα πια.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #1010
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Δεν επιμενω για τους διαιρετες, απλα τονιζω οτι καποια στιγμη που ηθελα να το κανω αυτο σε 2 wan, το εκανα με 2/0-2/1-2/2 και πραγματικα δουλευε μια χαρα.
    Είμαι 99.99% σίγουρος ότι δε γινόταν οι μοιρασιά που ήθελες!

    Μέσω interfaces φαίνονται πόσα πακέτα έχουν περάσει απο την κάθε σύνδεση και βλέπεις πόσο σωστά γίνεται το μοίρασμα.

    Για το 2 αυτό πρέπει να είναι και ακούγεται απόλυτα λογικό.

    - - - Updated - - -

    The vulnerability exploited open port 80 from Internet side. Don’t leave any open ports on the input chain unless you limit access to your own IP.
    Απο αυτό το λινκ στο δίπλα τόπικ κράτησα το παραπάνω quote.
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=131748

    Αυτό επιβεβαιώνει το πανέξυπνο κόλπο που είχα διαβάσει στο reddit και σας είχα περιγράψει.
    Προσωπικά θα το ξεκινήσω αφού είναι πολύ πιο αποδοτικό απο οποιοδήποτε vpn και πιστεύω εξίσου ασφαλές.


    Στα πολύ γρήγορα, βάζουμε το κινητό να ενημερώνει το dynamic dns για παράδειγμα tokinitomoy.duckdns.org
    και αφήνουμε στο ρούτερ πρόσβαση μόνο απο το παραπάνω όνομα (μέσω address list)

    Η καθυστέρηση ενημέρωσης της ΙΡ στα γρήγορα είδα ότι είναι <1'

  6. #1011
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων



    Απο αυτό το λινκ στο δίπλα τόπικ κράτησα το παραπάνω quote.
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=131748

    Αυτό επιβεβαιώνει το πανέξυπνο κόλπο που είχα διαβάσει στο reddit και σας είχα περιγράψει.
    Προσωπικά θα το ξεκινήσω αφού είναι πολύ πιο αποδοτικό απο οποιοδήποτε vpn και πιστεύω εξίσου ασφαλές.


    Στα πολύ γρήγορα, βάζουμε το κινητό να ενημερώνει το dynamic dns για παράδειγμα tokinitomoy.duckdns.org
    και αφήνουμε στο ρούτερ πρόσβαση μόνο απο το παραπάνω όνομα (μέσω address list)

    Η καθυστέρηση ενημέρωσης της ΙΡ στα γρήγορα είδα ότι είναι <1'
    Μιλάς για πρόσβαση απο έξω, δηλαδή το κινητό να κάνει σύνδεση μέσω 3g/4g; αν ναι τότε να έχεις στο μυαλό σου οτι η εξωτερική Ip που δηλώνει είναι nat ip του παρόχου κινητής και την μοιράζονται και άλλοι σε αυτόν τον πάροχο.

  7. #1012
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    κάνοντας δοκιμή τώρα... με noip... δεν συνδέετε καν....μα όταν είσαι πίσω από ΝΑΤ... μπορεί να δουλέψει?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  8. #1013
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τώρα που το δοκίμασα όντως ήταν πίσω απο ΝΑΤ οπότε έχεις δίκιο.
    Όταν το είχα ξαναδοκιμάσει είχα μοναδική ΙΡ (94.χχχ) και δε νομίζω να ήμουν πίσω απο landline wifi.

    Υπάρχει η δυνατότηα να ζητήσω απο τη Cosmote να μή με βγάζει πίσω απο ΝΑΤ? Έχω σύνδεση.

  9. #1014
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το δοκίμασα όντως ήταν πίσω απο ΝΑΤ οπότε έχεις δίκιο.
    Όταν το είχα ξαναδοκιμάσει είχα μοναδική ΙΡ (94.χχχ) και δε νομίζω να ήμουν πίσω απο landline wifi.

    Υπάρχει η δυνατότηα να ζητήσω απο τη Cosmote να μή με βγάζει πίσω απο ΝΑΤ? Έχω σύνδεση.
    Θα πρέπει να τους ζητήσεις να έχεις Public, δίνουν σε συμβόλαιο μετά θα πρέπει να αλλάξεις και το apn

  10. #1015
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα!
    Τα έχω γράψει και στο θέμα κινητής. Όλες οι καρτοκινητες είναι μόνο πίσω από ΝΑΤ. Σε πάγιες συνδέσεις ζητάμε public ip. Όπως κάνα και εγώ και όταν το κάνουν τότε στο apn αντί Internet, γράφουμε vpn-Internet. Αν είμαστε πίσω από ΝΑΤ δεν ανοίγουν κανονικές πόρτες και δεν παίζουν υπηρεσίες ddns όπως πχ το Noip

  11. #1016
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Τα έχω γράψει και στο θέμα κινητής. Όλες οι καρτοκινητες είναι μόνο πίσω από ΝΑΤ. Σε πάγιες συνδέσεις ζητάμε public ip. Όπως κάνα και εγώ και όταν το κάνουν τότε στο apn αντί Internet, γράφουμε vpn-Internet. Αν είμαστε πίσω από ΝΑΤ δεν ανοίγουν κανονικές πόρτες και δεν παίζουν υπηρεσίες ddns όπως πχ το Noip
    Και εμείς όπως και άλλοι τα έχουμε/εχουν γράψει πολύ πιο πριν το γράψεις εσυ στο φόρουμ, εδώ όμως κάνουμε μια συζήτηση το να λες, τα έχω γράψει άλλου δεν βοηθάει.

  12. #1017
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγώ γιαυτο στο εξοχικό Έβαλα cosmote mobile Internet, αλλά υπάρχει τρόπος να κάνουμε την δουλειά μας με ssh ή vpn tunneling αλλά χρειάζεται ένας Linux server και μια γραμμή που να έχει public ip.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμείς όπως και άλλοι τα έχουμε/εχουν γράψει πολύ πιο πριν το γράψεις εσυ στο φόρουμ, εδώ όμως κάνουμε μια συζήτηση το να λες, τα έχω γράψει άλλου δεν βοηθάει.
    Επειδή τα εχω γράψει εκεί αναλυτικότερα που είναι το σωστότερο θέμα γιαυτό το ανέφερα. Δεν την είπα σε κανέναν... Τώρα ειμαι από κινητό δεν μπορώ να γράψω εκθέσεις...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το δοκίμασα όντως ήταν πίσω απο ΝΑΤ οπότε έχεις δίκιο.
    Όταν το είχα ξαναδοκιμάσει είχα μοναδική ΙΡ (94.χχχ) και δε νομίζω να ήμουν πίσω απο landline wifi.

    Υπάρχει η δυνατότηα να ζητήσω απο τη Cosmote να μή με βγάζει πίσω απο ΝΑΤ? Έχω σύνδεση.
    καλησπέρα!
    ναι τα ιδια παθαινα και εγω οταν εκανα δοκιμες στο θεμα της κινητης με το twin sim cosmote whats up.
    Ειχα μιλησει μαζι τους και μου εστειλαν email οτι πρεπει να κανω παγια συνδεση ιντερνετ.
    Οταν την εκανα ΠΑΛΙ ειχα ip πισω απο ΝΑΤ!
    και μου ειπαν οτι απο default δινουν ετσι, αλλα οταν κανεις παγια συνδεση μπορεις τηλεφωνικα να ζητησεις να παρεις vpn-internet, ετσι λενε αυτο το apn.
    Οταν ενεργοποιηθει θα σε ενημερωσουν με SMS και μετα αλλαζεις το ονομα του apn απο σκετο ιντερνετ σε vpn-internet.
    Και απο τοτε και μετα θα εχεις ΠΑΝΤΑ μονο public ips και κανεις τα παντα!
    μονο προσεξε μετα θες πολυ καλοστημενο firewall!
    εγω μεχρι να το στησω με εσκιζαν συνεχεια!
    αυτα εννοουσα πριν οτι δεν μπορουσα να γραψω εκθεσεις, γιατι ημουν σε φιλικο σπιτι και απο κινητο και με χαλια σημα....τωρα που ηρθα σπιτι σου απαντησα, απλα ανεφερα το θεμα επειδη εκει τα ειχα πει ποιο αναλυτικα ολα αυτα. Εξηγουμε για να μην παρεξηγουμε.

  13. #1018
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ερώτηση προς ειδικούς...

    το freepbx έχει το fail2ban για την ασφάλεια από μη εξουσιοδοτημένους χρήστες στα extension του. που αν κάποιος προσπαθήσει 1-2 φόρες τρώει ban για Χ διάστημα.

    παίζει να το κάνει αυτό το mikrotik, δηλαδή μπορεί ας πούμε να καταλάβει αν μια σύνδεση udp με πόρτα 5060 προς το κέντρο είναι οκ... και αν οχι να τον βάζει στην άκρη?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #1019
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερώτηση προς ειδικούς...

    το freepbx έχει το fail2ban για την ασφάλεια από μη εξουσιοδοτημένους χρήστες στα extension του. που αν κάποιος προσπαθήσει 1-2 φόρες τρώει ban για Χ διάστημα.

    παίζει να το κάνει αυτό το mikrotik, δηλαδή μπορεί ας πούμε να καταλάβει αν μια σύνδεση udp με πόρτα 5060 προς το κέντρο είναι οκ... και αν οχι να τον βάζει στην άκρη?
    καλημέρα και καλη εβδομαδα!
    εχω βρει αυτά και μερικα απο αυτά τα εχω βαλει στο rb με την κινητη για παραπανω ασφαλεια, φανταζομαι με μερικες τροποποιήσεις ισως να κανουν αυτό που θες.
    http://www.linux-sys-adm.com/how-to-...l-on-mikrotik/

  15. #1020
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερώτηση προς ειδικούς...

    το freepbx έχει το fail2ban για την ασφάλεια από μη εξουσιοδοτημένους χρήστες στα extension του. που αν κάποιος προσπαθήσει 1-2 φόρες τρώει ban για Χ διάστημα.

    παίζει να το κάνει αυτό το mikrotik, δηλαδή μπορεί ας πούμε να καταλάβει αν μια σύνδεση udp με πόρτα 5060 προς το κέντρο είναι οκ... και αν οχι να τον βάζει στην άκρη?
    αυτό έχω για τη θύρα του winbox
    με την προϋπόθεση ότι στο τέλος υπάρχει κανόνας input drop all others
    αλλιώς βάλε εσύ ένα drop

    Κώδικας:
    add action=add-src-to-address-list address-list=wb_blacklist address-list-timeout=1w3d chain=input comment="WinBox brute forcers blacklisting" connection-state=new \
        dst-port=8291 protocol=tcp src-address-list=wb_stage3
    add action=add-src-to-address-list address-list=wb_stage3 address-list-timeout=1m chain=input comment="WinBox brute forcers the third stage" connection-state=new \
        dst-port=8291 protocol=tcp src-address-list=wb_stage2
    add action=add-src-to-address-list address-list=wb_stage2 address-list-timeout=1m chain=input comment="WinBox brute forcers the second stage" connection-state=new \
        dst-port=8291 protocol=tcp src-address-list=wb_stage1
    add action=add-src-to-address-list address-list=wb_stage1 address-list-timeout=1m chain=input comment="WinBox brute forcers the first stage" connection-state=new \
        dst-port=8291 protocol=tcp src-address-list=!wb_stage1
    add action=accept chain=input dst-port=8291 protocol=tcp src-address-list=!wb_blacklist

Σελ. 68 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik IPv6 σε PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-23, 22:17
  2. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  3. Mikrotik 2011 DHCP lease failed without success Point to Multipoint
    Από jvam στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-14, 21:56
  4. IPV6 + IPV4 SPEED TEST
    Από babis3g στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-14, 18:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας