Σελ. 111 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116121131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.651-1.665 από 2112
  1. #1651
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα βλεπεις οτι δεν εχουν γινει block και κανεις αυτο το σχολιο?
    Το σχόλιο το έκανα ως διευκρίνιση και υπόδειξη γιατί την είχα πατήσει παλιότερα.
    Ενώ δηλαδή έβαζα ΙΡ στη λίστα, και είχα κανόνα block, αυτός δεν λειτουργούσε όπως το ήθελα.
    Δηλαδή μια κίνηση από ΙΡ που βρισκόταν στην λίστα, αντί να γίνει απευθείας block, περνούσε ξανά από όλους τους κανόνες και έπειτα μπλοκαριζόταν.
    Το αποτέλεσμα ήταν φυσικά το ίδιο, η ΙΡ δεν μπορούσε να έχει πρόσβαση.
    Η λογική όμως ήταν λάθος μιας και καταναλώνονται περισσότεροι πόροι άσκοπα.

    Πάμε τώρα στην περίπτωσή σου...
    Είπα να μην ασχοληθώ αλλά προφανώς και με προκαλείς.
    Δεν θα επεκταθώ σε κάτι παραπάνω...
    Απλά θα σε ρωτήσω με αντίστοιχο τρόπο:
    Βλέποντας το μήνυμα με τις διευθύνσεις στην λίστα συμπεραίνεις ότι έχουν γίνει ΚΑΙ block;
    Και αν μου επιτρέπεις και κάτι ακόμα;
    Το ότι έτρεξαν το script σου δεν σημαίνει ότι περάστηκε ή ότι λειτουργεί σε όλους σωστά λόγω των ιδιαιτεροτήτων στο config του καθενός.
    Εσύ μπορείς να το έγραψες, να το έτρεξες και να δουλεύει αλλά δεν σημαίνει ότι θα παίξει αυτόματα σε όλους.
    Παράδειγμα... το σχόλιο του @jkarabas παραπάνω για το δικό μου script όπου κάποιος με port forward θα είχε σχετικό θέμα με τον τελευταίο κανόνα.

    Μην λοιπόν τινάζεσαι στα ταβάνια όταν κάποιος σχολιάζει κάτι για το script σου (στην ουσία δεν ήταν καν για το script σου).
    Και μην νομίζεις ότι κάποιος έχει την όρεξη να "σου την λέει" κλπ και παρεξηγείσαι.

    Το σχόλιο που έκανα ήταν καθαρά συντακτικό/εννοιολογικό σχετικά με την έκφραση που χρησιμοποίησε ο @jkarabas.
    Και φαντάζομαι ότι και ο ίδιος γνωρίζει τα όσα λέω για τις λίστες και το μπλοκάρισμα.
    Δεν ξέρω όμως κατά πόσο τα γνωρίζουν κάποιοι άλλοι και θεώρησα σωστό να το σχολιάσω.

    Κατά τα άλλα... καληνύχτα...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #1652
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    @DeniSun κατάλαβα τι εννοείς και συντακτικά δεν το έθεσα σωστά.
    Καλά έκανες και το διευκρίνισες.
    Εσένα τουλάχιστον δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσω ποτέ.
    Απλά φάνηκε ίσως λίγο επιθετική η απάντησή σου.
    Για να μην μπερδέψουμε λοιπόν τον φίλο μας, block η διεύθυνση γίνεται, έτσι όπως έχει τους κανόνες δηλωμένους στο Raw. Έτσι πιστεύω.
    Επίσης να ξεκολλήσουμε από το "δικό μου"και "δικό σου" εδώ είμαστε όλοι για να βοηθάμε.
    Μην ξεχνάμε ότι κάποτε και εμείς δεν ξέραμε τίποτα όταν ξεκινήσαμε και πατήσαμε πάνω σε κάποιο script κάποιου και σιγά σιγά το φέραμε στα μέτρα μας.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #1653
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    @DeniSun κατάλαβα τι εννοείς και συντακτικά δεν το έθεσα σωστά.
    Καλά έκανες και το διευκρίνισες.
    Εσένα τουλάχιστον δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσω ποτέ.
    Απλά φάνηκε ίσως λίγο επιθετική η απάντησή σου.
    Για να μην μπερδέψουμε λοιπόν τον φίλο μας, block η διεύθυνση γίνεται, έτσι όπως έχει τους κανόνες δηλωμένους στο Raw. Έτσι πιστεύω.
    Επίσης να ξεκολλήσουμε από το "δικό μου"και "δικό σου" εδώ είμαστε όλοι για να βοηθάμε.
    Μην ξεχνάμε ότι κάποτε και εμείς δεν ξέραμε τίποτα όταν ξεκινήσαμε και πατήσαμε πάνω σε κάποιο script κάποιου και σιγά σιγά το φέραμε στα μέτρα μας.
    Αν υπονοείς το "Καμία σχέση" που έγραψα,
    είναι προφανές από την υπόλοιπη απάντησή μου ότι δεν αναφέρομαι ότι εσύ δεν έχεις καμία σχέση,
    αλλά ότι δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ της λίστας διευθύνσεων και του μπλοκαρίσματος.

    Όσο για τα υπόλοιπα...
    Ποτέ δεν ξεκινάω καβγά.
    Ούτε έχω όρεξη και χρόνο να τσακώνομαι για ανούσια πράγματα.
    Και όποτε απάντησα σε κάποια επιθετικά, κατά την άποψή μου, προς το πρόσωπό μου μηνύματα,
    το έκανα για να υποστηρίξω τα όσα έγραψα
    και όχι από θέμα αντιδικίας ή ηθικής ικανοποίησης κλπ.
    Πόσο δε μάλλον για το εάν κάποιος ακολουθήσει τον τρόπο που προτείνω ή όχι.
    Από εκεί και πέρα πλέον δεν το συνεχίζω.
    Εδώ και καιρό όποιον βλέπω με ανάλογη στάση και διάθεση απλά τον αποκλείω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #1654
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ρε Deni δε μιλησε κανεις για το script μου και ουτε τιναχτηκα στα ταβανια, ή ακομη δε σε προκαλεσα ή οτιδηποτε αλλο σκεφτηκες οτι μπορει να συμβαινει. Μια ερωτηση εκανα να δω απο που συμπεραινεις αυτο που συμπεραινεις. Τεσπα φαινεται να τα εχεις μαζι μου για καποιο αγνωστο λογο και δε δινω σημασια.

    Σε αυτο που με ρωτησες παντως, την απαντηση σου θα τη παρεις απο τον ιδιο το φιλο πιο πανω αν εχουν γινει block οι ips ή οχι........
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #1655
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Deni δε μιλησε κανεις για το script μου και ουτε τιναχτηκα στα ταβανια, ή ακομη δε σε προκαλεσα ή οτιδηποτε αλλο σκεφτηκες οτι μπορει να συμβαινει. Μια ερωτηση εκανα να δω απο που συμπεραινεις αυτο που συμπεραινεις. Τεσπα φαινεται να τα εχεις μαζι μου για καποιο αγνωστο λογο και δε δινω σημασια.

    Σε αυτο που με ρωτησες παντως, την απαντηση σου θα τη παρεις απο τον ιδιο το φιλο πιο πανω αν εχουν γινει block οι ips ή οχι........
    Όχι δεν τα έχω μαζί σου.
    Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.
    Θεώρησε ειρωνικό το σχόλιό σου γιατί νόμιζα ότι έγινα κατανοητός σε αυτό που έγραφα και σε τι αναφερόμουν.
    Και όπως είπα την είχα πατήσει ο ίδιος.
    Αν θυμάμαι καλά το προ-τελευταίο config που έχω ποστάρει έχει αυτό το "λάθος".
    Το οποίο έχω διορθώσει στο τελευταίο μου.

    Όπως και να έχει δεν κολλάω σε τέτοια θέματα (είπα πως αντιδρώ σε ανάλογες περιπτώσεις).
    Δεκτή η απολογία σου (ομολογουμένως λίγοι το κάνουν - οι περισσότεροι συνεχίζουν την κόντρα).
    Προφανώς και εγώ παρανόησα τα γραφόμενά σου.

    Ας θεωρήσουμε το θέμα ότι έχει λήξει και ας πάμε παρακάτω.

    Το θέμα για εμένα δεν είναι να αντιδικούμε για το τι είπα/είπες κλπ
    αλλά για ουσιώδη θέματα που έχουν να κάνουν με την τεχνολογία
    και πάντα με γνώμονα το να μαθαίνει ο ένας από τον άλλον.
    Δεν είμαι υπέρμαχος του αλάθητου.
    Αρκεί να δει κανείς από την αρχή των σχετικών θεμάτων πόσες φορές έχω αλλάξει τα config μου από λάθη και παραλείψεις.
    Και να μετρήσει πόσες φορές θεώρησα ότι λειτουργούν σωστά ενώ μετά από λίγο αναιρούσα τις απόψεις μου.
    Ακόμα και για το θέμα των κανόνων του raw ήμουν αρχικά πολέμιος (με την έννοια ότι δεν πρόσφερε κάτι σημαντικό).

    Αν συμφωνείτε... συνεχίζουμε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #1656
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    To θεμα ειναι να συμφωνησεις εσυ deni και να μην αρπαζεσαι απο το οτιδηποτε επειδη νομιζεις κατι. Το ξερω οτι η γραφη πισω απο ενα πισι ειναι λιγο δυσνοητη, αλλα μη δινεις και πολυ σημασια στο τι νομιζεις εσυ, επειδη κατα πασα πιθανοτητα ο αλλος σιγουρα εχει αλλη σκεψη περι του θεματος. Δε σε κατηγορω διοτι παλαιοτερα την εχω πατησει και εγω και τελικα την εχω δει αλλιως........... γενικοτερα απο τις επαφες μεσα απο το ιντερνετ.

    Εν ολιγοις τωρα πια, καρφι δε μου καιγεται για τη γνωμη των αλλων απο το ιντερνετ.

    Και για την ιστορια το config μου δεν ηθελα να το δωσω διοτι το θεωρω προσωπικη δουλεια και πληρωνομαι για αυτο. Αν παρατηρησεις στο φιλο απαντησα μετα απο 2 μερες γιατι ηθελα να δω αν ειχε βρει καποια αλλη ακρη.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #1657
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εμενα γινεται χαμος τωρα μπηκα να κανω update στο hap ac2 (INALAN FTTH routing) και εχει μεσα 17000+ καταχωρισεις port scanners απο ολες τις χωρες του κοσμου....
    ευτυχως ολες block...
    ακομα την ιδια ρημαδα ip εχω απο inalan απο τις 31 Μαρτιου 2020, μαλλον με εκαναν δωρο static....

  8. #1658
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αν έχει αξία να προσθεσω ένα σχόλιο.

    Κάποιοι απο μας είναι επαγγελματίες στο χώρο και έχουν γνώσεις γενικές αλλά και εξειδικευμένες.

    Σε ενα τεχνολογικό φορουμ κατα τη γνώμη μου υπάρχει η αρχή του να μοιράζεσαι τις γνώσεις σου αλλά και να αποκτάς γνώση.

    Υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν μεροκάματο για να το πω λαικα και δεν γράφουν ποτε ή σχεδον ποτε παρα μονο ρωτουν ξανα και ξανα.

    Σαφώς και βοηθάς γιατι υπάρχει αυτή η αλληλεγγύη μεταξύ των μελών.

    Σήμερα με βοηθαει το ένα μέλος αύριο που θα αποκτήσω την γνώση θα βοηθήσω τον επόμενο κοκ.

    Εχουμε μια μεγάλη βάση δεδομένων γνώσης που την εμπλουτίζουν διάφορα άτομα εδω μέσα.

    Είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι και σίγουρα έχουμε διαφορετικές προσεγγίσεις σε πολλά θέματα.

    Γνώμη μου είναι οτι μέσα απ τις διαφωνίες μπορούμε μόνο να κερδίσουμε.

    Τέλος είναι αλήθεια οτι ο γραπτός λόγος είναι διαφορετικός απ τον προφορικό.

    Αλλιως θα ήταν ναμαστσν σε ένα τραπέζι και να τα λέγαμε κι αλλιώς πίσω απο μια οθόνη.

    Με τα παραπανω δεν κανω μάθημα σε κανέναν ουτε μαλώνω κάποιον...δεν θα είχε και αξία....ενήλικες και μεσήλικες κάποιοι απο μας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα γινεται χαμος τωρα μπηκα να κανω update στο hap ac2 (INALAN FTTH routing) και εχει μεσα 17000+ καταχωρισεις port scanners απο ολες τις χωρες του κοσμου....
    ευτυχως ολες block...
    ακομα την ιδια ρημαδα ip εχω απο inalan απο τις 31 Μαρτιου 2020, μαλλον με εκαναν δωρο static....
    Το ac2 είναι βράχος Νικηφόρε.

    Νομίζω το καλύτερο vfm μηχάνημα της Mikrotik.

  9. #1659
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Απολύτως σεβαστό το να μην θέλει κάποιος να δώσει την δουλειά του.
    Δικαίωμά του.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1660
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ac2 είναι βράχος Νικηφόρε.
    Νομίζω το καλύτερο vfm μηχάνημα της Mikrotik.
    ναι πραγματικα με εχει σωσει, τιμη τελεια, wifi ac 5ghz, gigabit switch, παιζει η 200αρα inalan τζαμι (με DMZ) και φυσικα the dude server!!!
    στο 109 ειχα θεμα πηγαινε τερμα το cpu usage με την inalan οποτε κανει τα αλλα + adsl nova.

  11. #1661
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν τα έχω μαζί σου.
    Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.
    Θεώρησε ειρωνικό το σχόλιό σου γιατί νόμιζα ότι έγινα κατανοητός σε αυτό που έγραφα και σε τι αναφερόμουν.
    Και όπως είπα την είχα πατήσει ο ίδιος.
    Αν θυμάμαι καλά το προ-τελευταίο config που έχω ποστάρει έχει αυτό το "λάθος".
    Το οποίο έχω διορθώσει στο τελευταίο μου.

    Όπως και να έχει δεν κολλάω σε τέτοια θέματα (είπα πως αντιδρώ σε ανάλογες περιπτώσεις).
    Δεκτή η απολογία σου (ομολογουμένως λίγοι το κάνουν - οι περισσότεροι συνεχίζουν την κόντρα).
    Προφανώς και εγώ παρανόησα τα γραφόμενά σου.

    Ας θεωρήσουμε το θέμα ότι έχει λήξει και ας πάμε παρακάτω.

    Το θέμα για εμένα δεν είναι να αντιδικούμε για το τι είπα/είπες κλπ
    αλλά για ουσιώδη θέματα που έχουν να κάνουν με την τεχνολογία
    και πάντα με γνώμονα το να μαθαίνει ο ένας από τον άλλον.
    Δεν είμαι υπέρμαχος του αλάθητου.
    Αρκεί να δει κανείς από την αρχή των σχετικών θεμάτων πόσες φορές έχω αλλάξει τα config μου από λάθη και παραλείψεις.
    Και να μετρήσει πόσες φορές θεώρησα ότι λειτουργούν σωστά ενώ μετά από λίγο αναιρούσα τις απόψεις μου.
    Ακόμα και για το θέμα των κανόνων του raw ήμουν αρχικά πολέμιος (με την έννοια ότι δεν πρόσφερε κάτι σημαντικό).

    Αν συμφωνείτε... συνεχίζουμε.
    Εννοείται ότι συνεχίζουμε παρέα....Εγώ πάντως δεν έχω παρεξηγηθεί ούτε με πείραξε κάτι .... στο ξεκαθαρίζω.
    Πιστεύω το ίδιο να ισχύει και για σένα.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #1662
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    οκ...

    Σε κάτι άλλο που δεν έχω βρει ακόμα αυτοματοποιημένη λύση είναι το θέμα των προσπαθειών εισόδου σε πόρτες που έχω ανοιχτές.
    πχ βλέπω ότι έχω προσπάθειες από διάφορες ΙΡ να κάνουν χρήση της ovpn και l2tp πόρτας.
    Δεν φαίνεται να είναι κάτι ανησυχητικό αφού μιλάμε για 1-2 προσπάθειες την ημέρα.
    Και οι συγκεκριμένες ΙΡ ζήτημα αν έχουν επιχειρήσει ξανά για >4-5 φορές.
    Οπότε θεωρώ ότι πρόκειται για λάθη που κάνει κάποιος στην σύνταξη της ΙΡ.

    Για να έχω το κεφάλι μου όμως ήσυχο κοιτάω αν η συγκεκριμένη ΙΡ με έχει ενοχλήσει ξανά στο παρελθόν.
    Και αν δω ότι έχω >4-5 καταγραφές, περνάω χειροκίνητο το subnet με /24 ή /16.
    Θέλει βέβαια πολύ προσοχή το παραπάνω για να μην κλείσει κάποιος ολόκληρους παρόχους.
    Κυρίως αν μιλάμε για εγχώριες ΙΡ.
    Σχεδόν όλες που έχω προσθέσει είναι από Κίνα και 2-3 από Αμερική.
    Στο σύνολο έχω συλλέξει ~10-15 τέτοιες διευθύνσεις.

    Αυτό που ψάχνω είναι έναν τρόπο να περνάει αυτόματα μια ΙP σε block λίστα μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες σύνδεσης στην υπηρεσία που έχω ανοιχτή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #1663
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο. Ο μονος τροπος να μπει καποιος μεσω του ρουτερ σου ειναι με port scanning με το οποιο τον "πινει" ουτως ή αλλως. Δε μιλαω μεσω phising clients, αλλα μεσω του ρουτερ μονο.

    Για την ιστορια παντως σα project εχει καποιο ενδιαφερον αυτο που σκεφτεσαι. Σα project ομως και μονο.
    Άλλα Ντάλλα....

  14. #1664
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο. Ο μονος τροπος να μπει καποιος μεσω του ρουτερ σου ειναι με port scanning με το οποιο τον "πινει" ουτως ή αλλως. Δε μιλαω μεσω phising clients, αλλα μεσω του ρουτερ μονο.

    Για την ιστορια παντως σα project εχει καποιο ενδιαφερον αυτο που σκεφτεσαι. Σα project ομως και μονο.
    Αυτό το ερώτημα μου δημιουργήθηκε γιατί είχα δει κλείδωμα στις Χ-προσπάθειες πρόσβασης στο winbox.
    Οπότε λέω γιατί να μην υπάρχει κάτι ανάλογο και εδώ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #1665
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Για το l2tp υπάρχει script που διαβάζει τα logs του Mikrotik για αποτυχημένες προσπάθειες και βάζει την ip στο address list του firewall. Αυτό τρέχει ανά 20 λεπτό περίπου.

Σελ. 111 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116121131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik IPv6 σε PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-23, 22:17
  2. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  3. Mikrotik 2011 DHCP lease failed without success Point to Multipoint
    Από jvam στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-14, 21:56
  4. IPV6 + IPV4 SPEED TEST
    Από babis3g στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-14, 18:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας