Σελ. 74 από 118 ΠρώτηΠρώτη ... 5464697273747576798494 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.096-1.110 από 1762
  1. #1096
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    bufferbloat trst δε βλέπω
    Το δοκίμασα από την dslreports που ανέφερες πιο πάνω.
    Από τα πλέον αναξιόπιστα τεστ.
    1. Την μια φορά μου έδωσε C F A.
    2. Την δεύτερη μου δίνει Α+ Α+ Α+ (και με επανεκκίνηση του browser).
    3. Άσε που στο dw μου έδινε ταχύτητες >2Μ που φυσικά λόγω του κόφτη που έχω δεν μπορούσαν να επιτευχθούν με τίποτε.
    Ούτε στο winbox έπιανε φυσικά τέτοια κίνηση.
    4. Από άλλη ουρά έβγαζε το up και από άλλη το dw.
    Οπότε η μέτρηση που κάνει είναι...
    5. Πριν λίγο το τρέχω και πάλι το τεστ.
    Αποτελέσματα Α Β Α+.

    Δεν έχω δει χειρότερο speedtest.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #1097
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή δεν έχω το χρόνο να διαβάσω πάλι στο setup σου.

    Πώς γίνεται να καθυστερείς ένα download/να βάζεις όριο 14Μ (πες απο τον ftp) και να μήν ανεβαίνει το ping στη συγκεκριμένη ουρά και να μήν έχεις packet loss?

    Το να κατεβάζεις απο μία ουρά (πές http heavy) με όριο κοντά στο μαξ της σύνδεσης (το ζητούμενο δηλαδή απο τους εμάς τους υπόλοιπους ) είναι το δύσκολο αφού για να κρατηθεί το όριο ή θα πετάξεις πακέτα ή θα καθυστερήσεις πακέτα με μεγάλη ουρά. Έτσι όταν μία άλλη ουρά (πες http small) ζητήσει BW θα υπάρξει τεράστιο lag μέχρι να throttle-άρει την http heavy (εκτός και αν πετάς πακέτα).

    Αν πάντα κρατάς καβάτζα BW, πόσο μάλλον τόσο πολύ τότε ναί όλα είναι εύκολα αφού η http-small μπορεί καν να μή χρειαστεί BW απο τις άλλες ουρές!

  3. #1098
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    bufferbloat test ειναι απο τη στιγμη που κατεβαζεις και βλεπεις αν αυξανει και ποσο το ping σου. Αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος. Δε ξερω τι αλλο εννοεις εσυ.

    Ο deni δε μας λεει με ποσο κατεβαζει τι στιγμη εκεινη. Εγω τουλαχιστον δε το βλεπω. Εγω κατεβαζω απο ολους τους servers με την ιδιο bandwidth. Αντε σε πολυ μακρινους 0.5-1μβιτ λιγοτερο..... το πολυ. Και αυτο επιτυγχανεται αν φερεις τα πακετα και το buffer οσο πρεπει για τη συνδεση σου. Προσπαθω να κανω λοιπον οτι και η τεχνικη του codel. Λιγα πακετα και μικρο buffer για τα μικρα και το αναποδο για τα μεγαλα.

    Τα πακετα τα βρισκεις με δοκιμες, οσο εχεις drops ανεβαζεις και λιγο

    Το buffer το βρισκεις με την εξης φορμουλα....
    Total bandwidth / 1452(MSS) * 8(bytes) = total buffer

    Εσυ theodor για καποιο λογο δε σε πειθουν αυτα που σου ανεβαζω. Στο εδωσα το script μου. Γιατι δε το δοκιμαζεις και εσυ σιγα σιγα να δεις τι κανει. Αν εσυ βεβαια εχεις πολλα crc & hec errors στη γραμμη σου σιγουρα δε θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα.

    Παρε και ενα unlimited απο ελληνικο server που τα λεει ολα. idle εχω 27-29 για να συγκρινεις
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ping_unlimited.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 31-05-17 στις 10:02.
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #1099
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    bufferbloat test ειναι απο τη στιγμη που κατεβαζεις και βλεπεις αν αυξανει και ποσο το ping σου. Αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος. Δε ξερω τι αλλο εννοεις εσυ.
    Για κάνε το τεστ.
    Στο screenshot σου, έχεις περάσει τα heavy downloads απο πρίν στην http heavy και έχουν μπεί σε κατάσταση ισορροπίας.
    Τί γίνεται στο ping όταν κάποιος ανοίξει youtube ή μία βαριά σελίδα?

    Κάνε το τεστ και βάλε το αποτέλεσμα να δούμε σε άδεια γραμμή.

  5. #1100
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Πιο τεστ να κανω βρε συ? Αυτο του dls reports? Τι ακριβως εννοεις? Δωσε λινκ.

    Παρε και ενα unlimited τωρα απο microsoft server techpower Αμερικης. Ακριβως ιδια ταχυτητα download με πιο αυξημενο ping

    - - - Updated - - -

    http://www.dslreports.com/speedtest/16086600

    Αυτο εννοεις? οριστε...... unlimited με ιδια ακριβως ταχυτητα λογω αυτων που σου ειπα πριν.

    - - - Updated - - -

    http://www.dslreports.com/speedtest/16086600

    Αυτο εννοεις? οριστε...... unlimited με ιδια ακριβως ταχυτητα λογω αυτων που σου ειπα πριν.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ping_unlimited_usa.jpg  

    Άλλα Ντάλλα....

  6. #1101
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν και δεν ήταν σε άδεια γραμμή στο download δε βγάζει ψηλό ping (γιατί έχει μπεί απο πρίν ο κόφτης μάλλον)
    αλλά έχεις θέμα στο upload.

    1100k που το έχεις είναι 95% του πραγματικού?

  7. #1102
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ρε συ ακου..... εγω δε το εχω κανει optimize για να εχω μικρο buffer. Αν το ηθελα ετσι θα εκανα αυτο.

    http://www.dslreports.com/speedtest/16087129

    Αλλα δε το θελω ετσι το δικο μου ιντερνετ.

    Αν το θες ετσι ομως εσυ μπορεις να το επιτυχεις, αυτο θελω να σου πω. Περνας τα παντα απο default small και εχεις πολυ χαμηλο buffer στο pcq. Και εισαι ετσι οπως σου δειχνω αν βαλεις και αναλογα limits.

    Εγω το εχω κανει optimize για αλλη χρηση. Για να εχω πολυ δυνατο download με οσο το δυνατον μικροτερο ping σε πιο δευτερη μοιρα. Και πολυ γρηγορο browsing. Να κατεβαζω τορρεντς και να μου ανοιγει το cnn.com .........γκραπ με τη μια.

    Ασυρματα απο 8 μετρα αποσταση ολα αυτα. Το ενα λαπτοπ δλδ, τα αλλα 2 ειναι ακομη πιο μακρια. Το ενα ειναι στα 15 μετρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 31-05-17 στις 11:36.
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #1103
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ ακου..... εγω δε το εχω κανει optimize για να εχω μικρο buffer. Αν το ηθελα ετσι θα εκανα αυτο.

    http://www.dslreports.com/speedtest/16087129

    Αλλα δε το θελω ετσι το δικο μου ιντερνετ.

    Αν το θες ετσι ομως εσυ μπορεις να το επιτυχεις, αυτο θελω να σου πω. Περνας τα παντα απο default small και εχεις πολυ χαμηλο buffer στο pcq. Και εισαι ετσι οπως σου δειχνω αν βαλεις και αναλογα limits.

    Εγω το εχω κανει optimize για αλλη χρηση. Για να εχω πολυ δυνατο download με οσο το δυνατον μικροτερο ping σε πιο δευτερη μοιρα. Και πολυ γρηγορο browsing. Να κατεβαζω τορρεντς και να μου ανοιγει το cnn.com .........γκραπ με τη μια.

    Ασυρματα απο 8 μετρα αποσταση ολα αυτα. Το ενα λαπτοπ δλδ, τα αλλα 2 ειναι ακομη πιο μακρια. Το ενα ειναι στα 15 μετρα.
    Απο το τεστ βλέπεις ότι αφήνεις 12.5Μ διαθέσιμα για να μείνει μικρό το ping.
    Ο άλλος είχε στα 12Μ 9Μ διαθέσιμα με μικρότερο ping.

    Υπόψιν δε λέω ότι φταίμε εμείς αλλά το ΜΚ που έχε μείνει πίσω μία 10ετία σε αυτόν τον τομέα. Έχει βέβαια το πολύ καλό pcq αλλά δεν αφήνει να αλλάζουμε το fifo στο οποίο βασίζεται.

    Απο εδώ βλέπεις το ping σε σχέση με το download speed σε σχέση με το buffer
    http://www.dslreports.com/speedtest/results/bufferbloat

    Και έχει και την Οtenet στους worst ISPs!

    - - - Updated - - -

    Βλέπουμε και τα αποτελέσματα του
    https://www.adslgr.com/forum/members/7164-jkoukos

    http://www.dslreports.com/useremail/u/1954184

  9. #1104
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    14 εβαλα απο τα 16.5 με 0 bucket και το εβγαλε τοσο, επειδη οι servers ηταν σχετικα μακρια. Απλα το upload εβαλα στο 512 που αυτο στην ουσια κανει και τη ζημια, καθως εβαλα και default small τις ουρες, με pcq small που εφτιαξα στα γρηγορα. Δε μπορεις ομως να το βαλεις κατω απο το μισο το upload γιατι θα σου κοβει απο το download.

    Αν ηταν πιο μεγαλο το τεστ που κανουν, θα την επιανε την ταχυτητα.

    Και ο codel με το upload παιζει για να στα φερει, απλα στο κανει αυτοματα. Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις. Και εσυ μπορεις να τα φερεις manual.

    - - - Updated - - -

    Τheodor

    Εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα να φτιαξω default-small type και θα ξεκιναγα απο 3 πακετα να κανω unlimited τεστ στο down για να δω με ποσα πακετα φτανω το πολυ 2mbit. ποσο bandwidth θες για viber κ.λ.π που σε δυσκολευουν? 1? 1.5? θα εκοβα τα πακετα στα 2mbit δλδ. Καπως ετσι θα ψαχνομουν.

    Μετα αυτο το type θα το δηλωνα στο δικο μου qos1 high small για να περναω αυτα που θελω με το πιο λιγο delay και με tos=63. Καπως ετσι το δουλευω εγω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 31-05-17 στις 13:59.
    Άλλα Ντάλλα....

  10. #1105
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα κρατάω όλα για δοκιμές μόλις ξαναβρώ χρόνο γιατί άνοιξα δουλειές στον κήπο!

    Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας

  11. #1106
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Forthnet - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    pirelli
    deniSun και λοιποί καταρχάς ευχαριστώ γιατί με τις συζητήσεις και τα παραδείγματα που βάζετε βοηθάτε εμάς τους άσχετους να ψαχνόμαστε και να μαθαίνουμε.
    Πέρισυ είχα φτιάξει το QoS στο δίκτυο (καλοκαιρινό καφέ με free internet - adsl που συγχρονίζει στα 8.5mbps/750kbps και στα βαριά βαριά 150-200 online συσκευές).
    Από το όχι τόσο καλό αποτέλεσμα που είχα πριν με monowall, βελτιώθηκε αρκετά με το configuration που είχες βάλει περίπου τέτοια εποχή πέρισυ.

    Τώρα είδα πως το έχεις διαφοροποιήσει και θέλω να κάνω το ίδιο προσπαθώντας παράλληλα να καταλάβω την λογική πίσω από τa queues max-limits burst κλπ
    Με βάση το τελευταίο σου config έφτιαξα τα παρακάτω, αν μπορούσες να μου κάνεις ένα σχολιο για τις τιμές.

    Επίσης έχω τις εξής απορίες:
    1)όπου διαβάσω για pcq-limit προτείνουν το 50KiB και σαν pcq-total-limit το γινόμενό του 50 με τους πιθανούς πελάτες (εγώ το βάζω με 100 θεωρόντας πως σε κάθε ουρά να υπάρχουν ταυτόχρονα 100 υποουρές). Δεν μπόρεσα να καταλάβω με ποιο σκεπτικό βάζεις τις τιμές αυτές εσύ, φυσικά δεν γνωρίζω και τις ανάγκες της υλοποίησής σου.
    2) pcq-src-address6-mask=64 Αυτό δεν μπόρεσα να το βρω και να το καταλάβω. Δεν παίζω με ipv6 (πρέπει??) άρα πρέπει να βάλω σκέτο pcq-src-address-mask ? Επίσης το 64 τι δηλώνει?
    3) pfifo-limit=400 με ποιο κριτήριο μπαίνει αυτή η τιμή?
    Spoiler:
    /queue simple
    add bucket-size=0/0 max-limit=8000K/700k name=eth1-gw queue=default/default target=eth1-gw

    add bucket-size=0/0 comment=____VoIP-Telephony name=QoS_1A packet-marks=QoS_1A parent=eth1-gw priority=1/1 queue=default/default target=eth1-gw
    add bucket-size=0/0 comment=____ICMP-Echo-NTP-DNS max-limit=1M/100k name=QoS_2A packet-marks=QoS_2A parent=eth1-gw priority=2/2 queue=default-large/default-large target=eth1-gw

    add bucket-size=0/0 comment="____All others" max-limit=5600K/560K name=All_others parent=eth1-gw queue=synchronous-default/synchronous-default target=eth1-gw
    add bucket-size=0/0 comment="______QoS_3B HTTP-S Small" limit-at=2500K/300K max-limit=5M/550K name=QoS_3B packet-marks=QoS_3B parent=All_others priority=3/3 queue=pcq-upload-small/pcq-download-small target=eth1-gw
    add bucket-size=0/0 comment="______QoS_4B FTP, SSH, Telnet, SMTP, POP3-S, IMAP-S, SMTP-S, HTTP-S Large" limit-at=2500K/300K max-limit=5M/550K name=QoS_4B packet-marks=QoS_4B parent=All_others priority=4/4 queue=pcq-upload-large/pcq-download-large target=eth1-gw
    add bucket-size=0/0 comment="______QoS_7B VoIP-SW and all others" limit-at=2500K/300K max-limit=5M/550K name=QoS_7B packet-marks=QoS_7B parent=All_others priority=7/7 queue=pcq-upload-large/pcq-download-large target=eth1-gw
    add bucket-size=0/0 comment="______QoS_8B Torrents except VoIP-SW" limit-at=2500K/300K max-limit=5M/550K name=QoS_8B packet-marks=QoS_8B parent=All_others queue=pcq-upload-large/pcq-download-large target=eth1-gw


    Spoiler:
    /queue type
    add kind=pcq name=pcq-download-large pcq-burst-rate=560K pcq-burst-threshold=400K pcq-burst-time=8s pcq-classifier=dst-address pcq-dst-address6-mask=\
    64 pcq-limit=50KiB pcq-rate=460K pcq-src-address6-mask=64
    add kind=pcq name=pcq-upload-large pcq-burst-rate=4600k pcq-burst-threshold=3840k pcq-burst-time=8s pcq-classifier=src-address \
    pcq-dst-address6-mask=64 pcq-limit=50KiB pcq-rate=4000k pcq-src-address6-mask=64 pcq-total-limit=5000KiB
    add kind=pcq name=pcq-upload-small pcq-burst-time=8s pcq-classifier=src-address pcq-dst-address6-mask=64 pcq-limit=50KiB \
    pcq-src-address6-mask=64 pcq-total-limit=5000KiB
    add kind=pcq name=pcq-download-small pcq-burst-time=8s pcq-classifier=dst-address pcq-dst-address6-mask=64 pcq-limit=50KiB \
    pcq-src-address6-mask=64
    add kind=pfifo name=default-large pfifo-limit=400


    Spoiler:
    /ip firewall mangle
    add action=change-mss chain=forward comment="TCP-MSS in" in-interface=eth1-gw new-mss=1452 passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn,!rst tcp-mss=1453-65535
    add action=change-mss chain=forward comment="TCP-MSS out" new-mss=1452 out-interface=eth1-gw passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn,!rst tcp-mss=1453-65535

    add action=mark-connection chain=forward comment="QoS_1A VoIP-Telephony" connection-state=new new-connection-mark=QoS_1A out-interface=eth1-gw passthrough=no src-address=192.168.2.3
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=QoS_1A new-packet-mark=QoS_1A passthrough=no
    add action=change-dscp chain=postrouting new-dscp=46 packet-mark=QoS_1A passthrough=no

    add action=mark-packet chain=forward comment="QoS_2A ICMP-Echo" new-packet-mark=QoS_2A out-interface=eth1-gw passthrough=no protocol=icmp
    add action=mark-packet chain=forward comment=_______NTP dst-port=123 new-packet-mark=QoS_2A out-interface=eth1-gw passthrough=no protocol=udp
    add action=mark-connection chain=forward comment=_______DNS connection-state=new dst-port=53 new-connection-mark=QoS_2A out-interface=eth1-gw passthrough=no protocol=udp
    add action=mark-connection chain=forward connection-state=new dst-port=53 new-connection-mark=QoS_2A out-interface=eth1-gw passthrough=no protocol=tcp
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=QoS_2A new-packet-mark=QoS_2A passthrough=no
    add action=change-dscp chain=postrouting new-dscp=56 packet-mark=QoS_2A passthrough=no

    add action=mark-connection chain=forward comment="All others QoS_3B HTTP-S Small" connection-state=new dst-port=80,443 new-connection-mark=QoS_HTTP out-interface=eth1-gw passthrough=no protocol=tcp
    add action=mark-packet chain=forward connection-bytes=0-5000000 connection-mark=QoS_HTTP new-packet-mark=QoS_3B passthrough=no protocol=tcp
    add action=change-dscp chain=postrouting new-dscp=30 packet-mark=QoS_3B passthrough=no

    add action=mark-connection chain=forward comment="_______QoS_4B FTP, SSH, Telnet, SMTP, POP3-S, IMAP-S, SMTP-S" connection-state=new dst-port=20,21,22,23,25,110,143,465,587,993,995 new-connection-mark=QoS_4B out-interface=eth1-gw passthrough=no protocol=tcp
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=QoS_4B new-packet-mark=QoS_4B passthrough=no
    add action=mark-packet chain=forward comment="______________HTTP-S Large"connection-bytes=5000000-0 connection-mark=QoS_HTTP new-packet-mark=QoS_4B passthrough=no protocol=tcp
    add action=change-dscp chain=postrouting new-dscp=22 packet-mark=QoS_4B passthrough=no

    add action=mark-connection chain=forward comment="_______QoS_8B Torrents except VoIP-SW" connection-state=new new-connection-mark=QoS_8B out-interface=all-ppp passthrough=no port=3000,6881-7000,9091,10000-65535 protocol=tcp
    add action=mark-connection chain=forward connection-state=new new-connection-mark=QoS_8B out-interface=all-ppp passthrough=no port=3000,6881-7000,9091,10000-65535 protocol=udp
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=QoS_8B new-packet-mark=QoS_8B passthrough=no
    add action=change-dscp chain=postrouting new-dscp=12 packet-mark=QoS_8B passthrough=no

    add action=mark-connection chain=forward comment="_______QoS_7B VoIP-SW and all others" connection-state=new new-connection-mark=QoS_7B out-interface=all-ppp passthrough=no
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=QoS_7B new-packet-mark=QoS_7B passthrough=no
    add action=change-dscp chain=postrouting new-dscp=14 packet-mark=QoS_7B passthrough=no



    Σόρρυ το ξέρω πως ρωτάω πολλά αλλά έχω διαβάσει όλες τις σελίδες κατά περιόδους ψάχοντας παράλληλα στο net και στα fora του routeros αλλά δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος να εμβαθύνω όσο χρειάζεται και να τα λύνω μόνος μου..
    thanks

  12. #1107
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω το χρόνο να διαβάσω πάλι στο setup σου.

    Πώς γίνεται να καθυστερείς ένα download/να βάζεις όριο 14Μ (πες απο τον ftp) και να μήν ανεβαίνει το ping στη συγκεκριμένη ουρά και να μήν έχεις packet loss?

    Το να κατεβάζεις απο μία ουρά (πές http heavy) με όριο κοντά στο μαξ της σύνδεσης (το ζητούμενο δηλαδή απο τους εμάς τους υπόλοιπους ) είναι το δύσκολο αφού για να κρατηθεί το όριο ή θα πετάξεις πακέτα ή θα καθυστερήσεις πακέτα με μεγάλη ουρά. Έτσι όταν μία άλλη ουρά (πες http small) ζητήσει BW θα υπάρξει τεράστιο lag μέχρι να throttle-άρει την http heavy (εκτός και αν πετάς πακέτα).

    Αν πάντα κρατάς καβάτζα BW, πόσο μάλλον τόσο πολύ τότε ναί όλα είναι εύκολα αφού η http-small μπορεί καν να μή χρειαστεί BW απο τις άλλες ουρές!
    To setup υπάρχει ανεβασμένο σε post για όποιον ενδιαφέρεται.
    Τις αποδείξεις που ζήτησες σου τις έχω δώσει.
    Η παραπάνω συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά γιατί πάντα βασανίζεται από το ίδιο ερώτημα "πώς είναι δυνατόν να πιστέψω τα μάτια μου".

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο deni δε μας λεει με ποσο κατεβαζει τι στιγμη εκεινη. Εγω τουλαχιστον δε το βλεπω. ...
    Για ποια στιγμή εννοείς;
    Ρωτάτε όλοι μαζί διαφορετικά πράγματα και κάπου δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω τι ζητάτε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ ακου..... εγω δε το εχω κανει optimize για να εχω μικρο buffer. Αν το ηθελα ετσι θα εκανα αυτο.
    ...
    Αυτό ακριβώς.
    Ο κάθε ένας τροποποιεί το qos σύμφωνα με τα μέτρα του.
    Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας.
    Άλλος ενδιαφέρεται για χαμηλό latency και ας χάσει πακέτα.
    Άλλος το αντίθετο κοκ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaotikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    deniSun και λοιποί καταρχάς ευχαριστώ γιατί με τις συζητήσεις και τα παραδείγματα που βάζετε βοηθάτε εμάς τους άσχετους να ψαχνόμαστε και να μαθαίνουμε.
    Πέρισυ είχα φτιάξει το QoS στο δίκτυο (καλοκαιρινό καφέ με free internet - adsl που συγχρονίζει στα 8.5mbps/750kbps και στα βαριά βαριά 150-200 online συσκευές).
    Από το όχι τόσο καλό αποτέλεσμα που είχα πριν με monowall, βελτιώθηκε αρκετά με το configuration που είχες βάλει περίπου τέτοια εποχή πέρισυ.

    Τώρα είδα πως το έχεις διαφοροποιήσει και θέλω να κάνω το ίδιο προσπαθώντας παράλληλα να καταλάβω την λογική πίσω από τa queues max-limits burst κλπ
    Με βάση το τελευταίο σου config έφτιαξα τα παρακάτω, αν μπορούσες να μου κάνεις ένα σχολιο για τις τιμές.

    Επίσης έχω τις εξής απορίες:
    1)όπου διαβάσω για pcq-limit προτείνουν το 50KiB και σαν pcq-total-limit το γινόμενό του 50 με τους πιθανούς πελάτες (εγώ το βάζω με 100 θεωρόντας πως σε κάθε ουρά να υπάρχουν ταυτόχρονα 100 υποουρές). Δεν μπόρεσα να καταλάβω με ποιο σκεπτικό βάζεις τις τιμές αυτές εσύ, φυσικά δεν γνωρίζω και τις ανάγκες της υλοποίησής σου.
    2) pcq-src-address6-mask=64 Αυτό δεν μπόρεσα να το βρω και να το καταλάβω. Δεν παίζω με ipv6 (πρέπει??) άρα πρέπει να βάλω σκέτο pcq-src-address-mask ? Επίσης το 64 τι δηλώνει?
    3) pfifo-limit=400 με ποιο κριτήριο μπαίνει αυτή η τιμή?

    Σόρρυ το ξέρω πως ρωτάω πολλά αλλά έχω διαβάσει όλες τις σελίδες κατά περιόδους ψάχοντας παράλληλα στο net και στα fora του routeros αλλά δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος να εμβαθύνω όσο χρειάζεται και να τα λύνω μόνος μου..
    thanks
    Λάθος, λάθος, λάθος.
    Μην κοιτάς τι προτείνουν.
    Τα περισσότερα configuration είναι πανάρχαια για δίκτυα 1Μ και τα τα υπόλοιπα αναφέρονται σε άλλου είδους δίκτυα πχ γραμμές 50/50.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #1108
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Forthnet - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    pirelli
    Ποια ειναι η λογική λοιπόν στα pcq-limit και pcq-total-limit?

  14. #1109
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaotikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ειναι η λογική λοιπόν στα pcq-limit και pcq-total-limit?
    pcq-total-limit = burst-rate
    pcq-limit= pcq-total-limit/2
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #1110
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Forthnet - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    pirelli
    Ευχαριστώ!!
    Για τα αλλά 2, IPv6 και puffing-limit κάποιο hint?

Σελ. 74 από 118 ΠρώτηΠρώτη ... 5464697273747576798494 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik IPv4/IPv6 firewall
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 2111
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-24, 09:51
  2. Mikrotik IPv6 σε PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-23, 22:17
  3. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  4. IPV6 + IPV4 SPEED TEST
    Από babis3g στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-14, 18:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας