Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 57
  1. #31
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτε κόντρα?? Εγώ έχω Powercolor HD4850 1GB που δουλεύει καθημερινά πολλές ώρες από τον Οκτώβριο του 2009... Μάλιστα πολλές φορές, αφού είχα ανοίξει το case και τσιγκλούσα τα... εργαλεία μέσα, η κάρτα κουνιόταν από το χέρι μου κατά λάθος και η ψύκτρα της που είναι λίγο ευαίσθητη (μπορεί να φταίει που την έβγαλα μια φορά ), πολλές φορές δε λειτουργούσε. Αυτό το καταλάβαινα όταν έμπαινα στα games και μου πετούσε μπλε οθόνες ή και κάποιες φορές η κάρτα μύριζε καμένο.

    Το μόνο κακό είναι ότι η AMD έβγαλε τον τελευταίο οδηγό για 4850 στα Win 8 και στα Win 8.1 δε δουλεύει κανένας...

    Είχα μέχρι πέρσι μια 6770, αλλά την έδωσα στο μικρό αδερφό μου να παίζει Call Of Duty κλπ. Εγώ το έχω ψιλοπαρατήσει το "άθλημα" gaming, μόνο λίγο FIFA και car racing games, αλλά περιμένω εναγωνίως το GTA 5 για PC.

    Είχα την 4850 Toxic της Sapphire με τη Zalman ψύκτρα από Νοέμβρη 2008 μέχρι Δεκέμβρη 2012 που την πούλησα κοψοχρονιά σε ένα παλικάρι φρέσκο φοιτητή καμιά 30αριά ευρώ. Τι overclock, τι 24/7 εβδομάδες ατελείωτες, δεν έκανε κιχ. Ήσουν άτυχος. Και μεγάλη βλακεία αυτό με τους drivers. Από τις πιο αγέραστες κάρτες που είχα ποτέ. Και για την 9700pro που έζησε 2004-2008 τα ίδια θα έλεγα.

  2. #32
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξήγησε μου σε απλά ελληνικά γιατί δύο κολοσσοί όπως η Microsoft και η Sony επέλεξαν AMD APUs για τις κονσόλες τους.
    Έλα ντε,ούτε εγώ το κατάλαβα αυτό,ποιος διάολος τους καβαλίκεψε...
    Περιόρισαν όλα τα απαιτητικά παιχνίδια στα 30fps και μάλιστα και με drops επειδή δεν έχουν αρκετή δύναμη οι πυρήνες τους.

  3. #33
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Netgear Wireless G54
    Αφου μονο η AMD ειχε ικανοποιητικα x86 APUs
    Rig C= PSU: XFX 450W / CPU: Intel 3260 / MoBo: ASRock H81M / RAM: 8GB / GPU: Gigabyte GTX 960 4GB

  4. #34
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κράτα την καρέκλα σου, γιατί κρατάς συγκεκριμένα σημεία για να επιτεθείς. Πράγμα που δεν καταλαβαίνω το λόγο που το κάνεις.

    Αφού θεωρείς τους Ε1 καλούς επεξεργαστές στα λαπτοπ που έμπαιναν, μάλλον η δική μου κινδυνεύει.

    Γουστάρω την AMD και χρησιμοποιούσα ΜΟΝΟ τα προϊόντα της σε desktop/laptop από επιλογή από όταν ήμουν 13 χρονών παιδάκι μέχρι πέρυσι που πήρα για πρώτη φορά ένα laptop με i7. Η παρουσία μου στο φόρουμ εδώ θα στο επιβεβαιώσει πλήρως. Ίσως ήμουν και από τους λίγους που είχα βρεί-χρυσοπληρώσει-χρησιμοποιούσα λαπτοπ με Athlon64 και αργότερα Phenom II x3.

    Μήπως να κόψεις τα φανατικά και όσα δείχνουν έλλειψη σεβασμού στον συνομιλητή σου να κάνουμε και καμιά κουβέντα προκοπή πάνω στα κυριότερα που έθεσα; Κάνε μου τη χάρη.
    Ούτε διάβασες τι έγραψα, ούτε απάντησες. Τσάμπα χρόνος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoMoreDos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ντε,ούτε εγώ το κατάλαβα αυτό,ποιος διάολος τους καβαλίκεψε...
    Περιόρισαν όλα τα απαιτητικά παιχνίδια στα 30fps και μάλιστα και με drops επειδή δεν έχουν αρκετή δύναμη οι πυρήνες τους.
    Με την διαφορά ότι το PS4 μια χαρά παίζει σε όσα FPS το ταίσεις. Το πρόβλημα είναι ότι η MS στο Xbox τα έχει κάνει σαλάτα κι έχει πιέσει πολλάκις τους gave developers να κλειδώσουν τα παιχνίδια στα 30fps. Το PS4 υποφέρει όπως υπέφερε και η Amiga από τα ST ports. Το πως έβγαλες ότι δεν έχουν αρκετή δύναμη οι πυρήνες είναι απορίας άξιο.

  5. #35
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την διαφορά ότι το PS4 μια χαρά παίζει σε όσα FPS το ταίσεις. Το πρόβλημα είναι ότι η MS στο Xbox τα έχει κάνει σαλάτα κι έχει πιέσει πολλάκις τους gave developers να κλειδώσουν τα παιχνίδια στα 30fps. Το PS4 υποφέρει όπως υπέφερε και η Amiga από τα ST ports. Το πως έβγαλες ότι δεν έχουν αρκετή δύναμη οι πυρήνες είναι απορίας άξιο.
    Αν ήταν αυτό το πρόβλημα τότε τουλάχιστον θα έτρεχε στα 30fps «καρφωτά» πέφτει όμως και(πολύ σε μερικά παιχνίδια) κάτω από τα 30.
    Δες gtaV,DragonAge:I,assasins creed και και και.
    https://www.youtube.com/results?sear...er+than+30+fps

    Ε,προφανώς το πρόβλημα δεν είναι στα γραφικά,ιδίως στην ps4 στην οποία είναι και αρκετά ποιο δυνατά απότι στην xbox,οπότε τι μένει που μπορεί να φταίει;

  6. #36
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Η μόνη αγορά που η AMD έχει ακόμα πλεονέκτημα είναι τα integrated γραφικά. Το πρόβλημα βέβαια είναι οτι πλέον η intel είναι αρκετά καλή και εκεί και έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι που επιλέγουν integrated GPU ακόμα και σε laptop δεν έχουν σαν πρώτη προτεραιότητα τις επιδόσεις στα παιχνίδια. Δύσκολα λοιπόν τα πράγματα πλέον για την AMD. Κρίμα. Αν πάντως συνεχίσει να έχει καλές τιμές στις κάρτες γραφικών δεν αποκλείεται η επόμενη που θα πάρω να είναι radeon. Οχι οτι θα τη σώσει...

  7. #37
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Asmodeus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου μονο η AMD ειχε ικανοποιητικα x86 APUs
    Φθηνές λύσεις για μαζική παραγωγή είχε ώστε να συνεχίσουν να μας κοροιδεύουν οι Sony και MS με αστειότητες τύπου 900 και 920p, τι στιγμή που η τάση του μέλλοντος είναι τα 4k να γίνουν το standard σε μερικά χρόνια. Αλλά πως θα βγάλουν το PS5 και το Xbox 2 ε ? Κλέφτες θα γίνουν ?
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  8. #38
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απολύτως αναμενόμενο.

    Ποιότητα επεξεργαστών: 0
    Αποδόσεις επεξεργαστών: 0
    Υποστήριξη, drivers κλπ: 0

    Ο,τι χειρότερο αγόρασα αν εξαιρέσουμε τον AthlonXP :P
    αυτο το σκεφτηκες πολλη ωρα?

    για να σε δω να επιχειρηματολογεις..
    VAMOS ARIS

  9. #39
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποιο xbox2 ρε αδερφέ ,το λογικό είναι να πάει xbox -> xbox 360 -> xbox one -> xbox 720

  10. #40
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoMoreDos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν αυτό το πρόβλημα τότε τουλάχιστον θα έτρεχε στα 30fps «καρφωτά» πέφτει όμως και(πολύ σε μερικά παιχνίδια) κάτω από τα 30.
    Δες gtaV,DragonAge:I,assasins creed και και και.
    https://www.youtube.com/results?sear...er+than+30+fps

    Ε,προφανώς το πρόβλημα δεν είναι στα γραφικά,ιδίως στην ps4 στην οποία είναι και αρκετά ποιο δυνατά απότι στην xbox,οπότε τι μένει που μπορεί να φταίει;
    Το ίδιο πρόβλημα έχουν και πολλά παιχνίδια σε PCs. Λες να φταίει η επεξεργαστική ισχύς; Δες τι έχει γίνει με την UBISOFT που ελέω MS και Xbox έχει σακατέψει τα παιχνίδια για όλες τις πλατφόρμες. Προγραμματιστικά, αν γράφεις για μια παιχνιδομηχανή, θα την φάνε όλοι. Έχω μερικές δεκάδες γνωστούς προγραμματιστές που γράφουν παιχνίδια σε κονσόλες και όλοι μου έχουν επιβεβαιώσει ότι γράφουν για Xbox αλλιώς οι πωλήσεις θα περιοριστούν μόνο σε PS4 ή/και PC.

  11. #41
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γράφουν για xbox εννοείς τα γραφικά έτσι;Γιατί ίδιο επεξεργαστή έχουν ,με αυτόν του xbox να είναι 150mhz ποιο ψιλά χρονισμένος.
    Και εγώ δεν μιλάω για τα drops, γενικά και αόριστα, αλλά για τα drops κάτω ακόμα και από τα 30fps ακόμα και σε παιχνίδια που τα κάναν να τρέχουν στα 900p .

    Υποτίθεται ότι, και καλά ,με πολλούς πυρήνες παίζουν όλα ομαλά και για αυτό και τόσοι φανατικοί βγαίνουν στα φόρα και μας τα έχουν ζαλίσει με αυτό το θέμα(more cores) ,ε πούντο για.

  12. #42
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    αυτο που ακουγεται,οτι λογω xbox,ειχε προβλημα το ac unity στις αλλες πλατφορμες,ισχυει?
    VAMOS ARIS

  13. #43
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ακουγεται,οτι λογω xbox,ειχε προβλημα το ac unity στις αλλες πλατφορμες,ισχυει?
    Όχι, το Unity είχε πρόβλημα επειδή τη μηχανή την έγραψαν σε club μετά από ξενύχτι και αποφάσισαν να κάνουν και release πριν ξεσουρώσουν

    Πέρα από την πλάκα και επειδή πιάσαμε ολίγον offtopic συζήτηση (περί gaming δηλαδή), το πρόβλημα της AMD δεν είναι οι πυρήνες και το multithreaded CPU usage στα games. Υπάρχουν αρκετές μηχανές που τρέχουν σε περισσότερα από 2 threads πλέον. Το πρόβλημα είναι στην αρχιτεκτονική της, σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό. Πλην ελαχίστων, εξειδικευμένων εφαρμογών/περιπτώσεων χάνουν σε performance ακόμα και από Intel επεξεργαστές προηγούμενων γενιών και σαν να μην έφτανε αυτό συνεχίζουν να είναι σε γενικές γραμμές περισσότερο ενεργοβόροι, γεγονός απαράδεκτο κατ' εμέ. Το κλίμα δε σε επίπεδο gaming εφαρμογών αρχίζει και αλλάζει. Έρχονται νέες μηχανές (και μάλιστα εντός του 15) που θα εκμεταλεύονται/προωθούν περισσότερα νέα features και θα απαιτούν ακόμα μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ και μοιραία κάποια στιγμή οι υπάρχουσες κονσόλες θα τα φτύσουν. Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να κρατήσουν όσο κράτησαν οι παλαιότερες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ήρθε το τέλος, απλά θα αντικατασταθούν από τα νέα μοντέλα.


    Και για να ξαναέρθουμε on topic. Αντί η AMD να στηρίζεται στην υπάρχουσα τεχνογνωσία της παλαιάς ATI (με ελάχιστο R&D) και να διατηρείται στον "αφρό" σχεδόν αποκλειστικά από τις GPU και της έξυπνης τιμολογιακής της πολιτικής (και στις 2 κατηγορίες), καλό θα ήταν να ανασκουμπωθεί μπας και δούμε ανταγωνισμό που θα επιφέρει και γενικότερη πτώση τιμών. Διαφορετικά η Intel (και η κάθε μελλοντική Intel) θα συνεχίσει να μας...ακαταπαυστά.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  14. #44
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε διάβασες τι έγραψα, ούτε απάντησες. Τσάμπα χρόνος.
    Ήταν τόσο εποικοδομητικός και πολύτιμος και γεμάτος σεβασμό ο χρόνος που αφιέρωσες στο άτομο μου, θα μου λείψει. Για την ταμπακιέρα κουβέντα βέβαια, επειδή τα διάβασα αυτά που είπες. Μάλλον προσπαθείς να δημιουργείς εντυπώσεις. Νο προμπ, όπως πορεύεται ο καθένας.

    Κρίμα γιατί πάντα διάβαζα με ενδιαφέρον τα γραφόμενα σου στα ανάλογα θρεντ τόσα χρόνια.

  15. #45
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όσο σάλιο και να χαλάμε το ζουμί είναι το ίδιο, αν δεν βγάλει κάτι κάλο δεν θα πάρει μπροστά.
    Από τη μια έχεις την Intel να σου ετοιμάζει για φέτος και Broadwell και Skylake και από την άλλη
    να βλέπουμε roadmaps και να διαβάζουμε για φήμες, εικασίες και υποθέσεις... Ε δεν γινεται έτσι
    η δουλειά.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 18:44
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 19:19
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 23:39
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-14, 13:34
  5. Η ΕΕ αποχαιρετά την περιαγωγή από το 2015
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-14, 04:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας