Σελ. 20 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 1015181920212225 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 387
  1. #286
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να μην δίνεις σημασία στο συγκεκριμένο δεν διαφωνώ, αλλά φαντάσου να έχεις ορίσει πχ. να σου στέλνει email μόνο για τα critical error που θα θέλεις να τα ελέγχεις (πχ. προσπάθεια login στο winbox με αποτυχία) και παράλληλα να λαμβάνεις και στο email σου critical errors (σκουπίδια) από το ovpn. Πρέπει σίγουρα να υπάρχει κάποια λύση. Το ψάχνω.
    το ειχα ψαξει και εχασα μονο τον πολυτιμο χρονο μου, δεν βρηκα τιποτα.
    Εμενα δεν το κανει συνεχεια μια στο τοσο γινεται οποτε δεν με εχει απασχολησει ποτε το θεμα των logs.
    Το κανει μερικες φορες εντελώς τυχαια όχι παντα. Η πλακα ειναι οτι γινεται ΜΟΝΟ στον server στο 109 ενω στο 951 του εξοχικου δεν το κανει ποτε και εχουν ολες τις ρυθμισεις ιδιες!

  2. #287
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, επανερχομαι στο θεμα, επειδη πηρα ενα λαπτοπακι με win 10 και εβαλα openvpn client, προσπαθω να συνδεθω στο 951 εξοχικου που εχει pppoe client και ovpn server.
    Ενω απο το κινητο ολα καλα με android, απο win 10 στο 951 εχει πολλα duplicate dropping errors και δεν μπορω να μπω πουθενα ενω δειχνει να εχει παρει ip.
    Δεν καταλαβαινω τι γινεται, αλλα βρηκα αυτο εδω και ειδικα το τελευταιο ποστ ισως να λεει κατι https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=100449

    Υ.Γ αν μπορει καποιος διαχειριστης ας αλλαξει please τον τιτλο, γιατι δεν λεμε μονο για android clients αλλα γενικα, αρκει να ειναι ο server σε Mikrotik. Ευχαριστω!

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα να πω για τις δοκιμες, βαζω το κινητο σε ap mode οποτε μοιραζομαι την συνδεση του, γιατι με wifi εχω απο το 109 συνδεση με το 951 μεσω openvpn.
    Eλπιζω να μην πειραζει γιατι ειναι καρτοκινητο και ειναι πισω απο ΝΑΤ αλλα δε νομιζω, δεν ενοχλει τους clients αυτο.

    - - - Updated - - -

    Και κατι αλλο μηπως ξερει κανεις αν γινεται και πως.
    Ας πουμε εχω συνδεσει το κινητο με το λαπτοπ ειτε μεσω καλωδιου ειτε μεσω wifi σε ap tethering mode.
    Στο κινητο εχω συνδεσει το openvpn client με το 951, δεν θα επρεπε και το λαπτοπ να βλεπει τις συνδεσεις μεσω openvpn?

  3. #288
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κατι αλλο μηπως ξερει κανεις αν γινεται και πως.
    Ας πουμε εχω συνδεσει το κινητο με το λαπτοπ ειτε μεσω καλωδιου ειτε μεσω wifi σε ap tethering mode.
    Στο κινητο εχω συνδεσει το openvpn client με το 951, δεν θα επρεπε και το λαπτοπ να βλεπει τις συνδεσεις μεσω openvpn?
    Όχι δεν θα έπρεπε. Ο server είτε θα παίζει ως Site2site, άρα οι χρήστες των 2 δικτύων να επικοινωνούν μεταξύ τους, είτε ως Server2client δηλαδή κάθε χρήστης κάνει την δικά του σύνδεση με τον server.
    Προφανώς εσύ έχεις τώρα την 2η λύση για να συνδέεις το κινητό στον server. Όμως έτσι δεν επικοινωνεί το laptop. Στην πρώτη λύση ο OpenVPN client πρέπει είτε να παίζει και ως router, είτε να είναι πίσω από άλλον router κατάλληλα ρυθμισμένος με σχετικούς κανόνες routing.
    Θα πρέπει στον server να εκδόσεις τα σχετικά διαπιστευτήρια για το laptop, όπως έκανες και για το κινητό.

    Σε OpenWrt που παίζω εγώ, τρέχω στον ίδιο router 2 διαφορετικές VPN συνδέσεις. Μία Site2site (Αθήνα-χωριό) και άλλη μία Server2client για να συνδέομαι με τις φορητές συσκευές, απ' οπουδήποτε αν δεν είμαι στο χωριό.
    Στην 1η περίπτωση εκδόθηκε ένα διαπιστευτήριο, ενώ στην 2η ξεχωριστά για κάθε συσκευή. Και φυσικά οι ρυθμίσεις είναι διαφορετικές.

  4. #289
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, κάτι με ip έχει να κάνει το πρόβλημα και κανονικά να συνδεθω δεν περνάει κίνηση.

    Ειχα και εγω σε openwrt όταν είχα ubiquiti routerstation pro, τρεις servers έτρεχα. Όλα μια χαρά ήταν.

    - - - Updated - - -

    Α! Εννοείς πως τα duplicate packets που λέει ειναι αν έχεις τα ίδια πιστοποιητικά? Αν λες αυτό ναι τα ίδια έβαλα γιατί ήταν βιαστικό το πράγμα και δεν υπήρχε χρόνος για ψάξιμο. Αλλά νομίζω και ο πελάτης Mikrotik 109 τα ίδια πρέπει να έχει. Θα τα δω. Αλλά αυτό με το duplicate δεν φταίει ότι δεν δουλεύει γιατί και στο κινητό τα λέει στον server αλλά δεν έχω πρόβλημα στην πράξη. Νομίζω άλλο πρόβλημα το ένα και άλλο το άλλο.

    Να το εξηγησω ποιο καλα.
    Εχω openvpn server στο 951 (εξοχικο), εχω πελατη το 109 (Αθηνα) με μονιμη συνδεση και μπαινω μερικες φορες και από το κινητο μου.
    Όταν μπαινω από το κινητο στο 951 στα logs λεει αυτό με τα duplicate packets λιγες φορες αλλα δεν εχω δει καποιο πρόβλημα όλα παιζουν μια χαρα.
    Χτες που το εβαλα και σε λαπτοπ ακομα και το κινητο να μην είναι συνδεδεμενο τοτε λεει πολλες φορες το duplicate packets αλλα δεν βλεπω τις άλλες ip πισω από το OpenVPN.
    Αν είμαι στο wifi του 109 που εχει τον πελατη του 951 τοτε με αποσυνδεει και λεει κατι ότι η Ip που παει να παρει είναι ιδια με αυτή που δινει ο dhcp server κατι τετοιο, και προτεινει να βαλω μια ρυθμιση στο config για manual ip.
    Aν παρω ιντερνετ μεσω κινητου δλδ να βλεπει cosmote 4G τοτε συνδέεται κανονικα απλα δεν περναει κινηση και λεει αυτό με τα duplicate packages πολλες φορες.

    Επειδή το ηθελα προσωρινα να διορθωσω κατι στο DVR CCTV εξοχικο, δεν εφτιαξα άλλο πιστοποιητικο, αλλωστε θα παω το Σαββατο εκει οποτε δεν με καιει τοσο, εχω χασει πολυτιμο χρονο τσαμπα.
    Αν βρω ευκολα και γρηγορα τι φταιει οκ καλο θα είναι...αλλα τωρα πιστοποιητικα κτλ δεν καθομαι να κανω.

    Μαλιστα καποια στιγμη θα ηθελα να κανω έναν OpenVPN server εκει που θα επρεπε να είναι δλδ σε LINUX πανω, εγω μπορω να κανω στο NAS που το εχει ετοιμο, ώστε να εχω όλα αυτά που λειπουν από το Mikrotik, δλδ UDP, LZO compression και TLS. Bεβαια θα ηταν μονο για πελατες φορητούς (κινητα-ταμπλετ-λαπτοπ) γιατι θα επρεπε παλι να μεινει στο ROS για το άλλο RB mikrotik.
    Επισης μπορω μονο στην Αθηνα γιατι εκει εχω NAS. Αν και δε νομιζω να αξιζει τοσο τον κοπο και την φασαρια, όμως αν βρω καμια φορα τον χρονο θα το κανω, γιατι το θεωρω ποιο σωστο και καλυτερο.

    Τωρα τρεχω OpenVPN server και στο 109 (Aθηνα) και στο 951 (εξοχικο) και εχουν συνδεση μεταξυ τους γιατι δινω AWMN από το 109 στο 951 που εκει δεν εχει. Ετσι όταν εμπαινα πχ από το κινητο στο 109 εφτανα και στο 951 και ολο το δικτυο εκει μιας και εχει awmn subnet, αλλα κατι χαλασε στο cctv dvr και το εβλεπα μονο με τοπικη ip, ετσι αναγκάστηκα να ασχοληθώ και με τον OpenVPN server του 951, ενώ πριν αυτος ηταν μονο για να εχει συνδεση το 109 Αθηνας, γιαυτο και δεν εχω εκδοσει πιστοποιητικα, γιατι ετυχε τωρα περιπτωση από τις σπανιότατες!!!

    Για το DVR CCTV ειχα γραψει και στο γενικο θεμα.

    Ελπιζω να καταλαβες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 17-01-19 στις 14:05. Αιτία: Καλύτερη εξήγηση του προβλήματος

  5. #290
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα 2 δίκτυα έχουν ίδιο LAN υποδίκτυο (π.χ. 192.168.1.0/24); Αν ναι, μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα αν έχεις ρυθμίσει την σύνδεση με TUN.
    Σε ΤΑΝ μπορεί ο client να έχει ΙΡ σε υποδίκτυο που είναι ίδιο με του server, αλλά σε TUN δεν γίνεται και αυτός είναι ένας λόγος να χρησιμοποιούμε στο εσωτερικό μας δίκτυο ένα subnet που δεν είναι κοινό (π.χ. έxω 172.17.2.0/24).

  6. #291
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    https://www.adslgr.com/forum/threads...rBoard/page367 ποστ #5503

    Τα ειχα πει εκει, σχετικα με το πρόβλημα που με εκανε να ασχοληθώ με τον OpenVPN server του 951.

    Η αληθεια είναι ότι επειδή δεν ειχα σε win, παρα μονο πριν πολλα χρονια σε XP, πεδευτηκα αρκετα να καταφερω να συνδεθει και μαλιστα από win 10.
    και ακομα πιστευω ότι με μπλοκαρουν.
    όπως ειπα συνδέεται κανονικα και δεν ρουταρει.

    Οι ips είναι awmn subnet εκτος δικτυου τοπικου μου αλλα εντος του subnet του κομβου μου που μου εχει αποδοθεί δεν είναι δλδ στο 192 κτλ.

    - - - Updated - - -

    Όταν μπαινω από το κινητο μου στον OpenVPN server του 951 μπαινω κανονικα στο DVR CCTV αλλα μπορω να δω τις καμερες όμως το πρόγραμμα δεν επιτρεπει να το κανω reboot. Το πρόγραμμα θελει windows κανονικα και γιαυτο ηθελα να κανω στον λαπτοπ OpenVPN client αλλα από εκει δεν ρουταρει καν.
    Ειμαι σιγουρος ότι κατι κανω λαθος από τον Windows 10 πελατη.

    Τα πιστοποιητικα είναι τα ιδια, αλλα στο κινητο δουλευει κανονικα αρα δεν φταινε αυτά.

    To πρόγραμμα στο κινητο είναι αυτό https://play.google.com/store/apps/d....openvpn&hl=el

    Αυτό που ειπα με τις Ips που λεει για κοινο dhcp γινεται όταν το λαπτοπ συνδέεται με το wifi από το 109 και αυτό συμβαινει επειδή και το 109 εχει πελατη openvpn με το 951 και μπερδευεται. Οποτε αστο ότι το εγραψα αυτό μην μπερδευεσαι.

    Παιρνω ιντερνετ μεσω κινητου ap wifi tethering και συνδέεται κανονικα αλλα δεν ρουταρει δεν περναει κινηση τιποτα κατι με κοβει, γιαυτο πιστευω ότι είναι κατι από τα windows 10, ισως σχετικα με firewall που εχει.
    Παιζει να εχω κανει πατατα το tun με το tap....αλλα με τα windows ειδικα στα 10 δεν το εχω! Χαθηκε στον ενσωματωμενο πελατη VPN που εχουνε να βαζανε και OpenVPN μαζι???

  7. #292
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιρνω ιντερνετ μεσω κινητου ap wifi tethering και συνδέεται κανονικα αλλα δεν ρουταρει δεν περναει κινηση τιποτα κατι με κοβει, γιαυτο πιστευω ότι είναι κατι από τα windows 10, ισως σχετικα με firewall που εχει.
    Στο έγραψα παραπάνω. Μέσω tethering δεν περνά ο client των windows (ούτε τα ίδια) στο VPN tunnel που δημιουργεί το κινητό. Απλά δεν παίζει έτσι διότι το κινητό δεν είναι router.
    Από την στιγμή που έχουν τα windows σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω του tethering, αναγκαστικά πρέπει να έχουν τα δικά τους διαπιστευτήρια ή δοκίμασε να βάλεις την εντολή duplicate-cn στο αρχείο ρυθμίσεων του server. Η εντολή αυτή επιτρέπει πολλαπλοί χρήστες να έχουν το ίδιο διαπιστευτήριο, αλλά αρκετές φορές υπάρχουν διάφορα θέματα (και δεν προτείνεται η χρήση της).

  8. #293
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ΑΑΑ δεν το καταλαβα!
    δλδ αν παω το laptop σε ενα αλλο wifi με κανονικα ιντερνετ τοτε θα παιζει?
    θελω μια συγκεκριμενη δουλεια να κανω οπως ειπα μετα δεν το χρειαζομαι!
    οποτε δεν αξιζει να χανω τον χρονο μου με αλλαγες και δοκιμες.
    αν φτασει το Σαββατο και παω εκει δεν θα εχει και νοημα καν να ασχοληθω αλλο, αλλα καλο ειναι να ξερω φυσικα τι φταιει.
    Btw αυτο με το tethering δεν το ειχα σκεφτει! το εκανα και στο linux pc αλλα και στα εικονικα win 7 και παλι τα ιδια.
    Οποτε μαλλον οπως τα λες ειναι.

    - - - Updated - - -

    Α! αν κλεισω στο 109 την συνδεση την δικια του τοτε λογικα θα παιζει απο το λαπτοπ, θα δοκιμασω σε λιγο...

    - - - Updated - - -

    Το δοκιμασα και αν και εκανε πολυ ωρα με το TUN/TAP να το ενεργοποιησει τελικα συνδεθηκε λεει με errors.
    Παλι δεν περναει κινηση ομως. Μηπως ειναι λαθος που εχω βαλει TUN ?

  9. #294
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εγώ παίζω μόνο με TUN.

  10. #295
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αρα δεν φταιει αυτο τοτε.
    Δεν ξερω τι γινεται, ιδιες ειναι οι ρυθμισεις απο το κινητο ολα καλα απο τα windows 10 συνδεεται, παιρνει κανονικα ip και δεν περναει τπτ απο κινηση.
    H δοκιμη που εκανα ηταν απο το δικο μου ιντερνετ (οχι μεσω κινητης) κλεινοντας την συνδεση απο το 109 για να μην κανει καμια εμπλοκη και παλι δεν....
    κατι κανω λαθος στα win 10 αλλα τι δεν ξερω. Εχουν και ενα καρο ρυθμισεις και ιστοριες.

    Εχω και win xp στο netbook Dialogue flybook A33i αλλα βαριεμαι να χανω τον χρονο μου ασκοπα, οποτε αστο να κανει οτι θελει, δεν την παλευω να κανω δοκιμες με 1ghz και 512mb ram...

  11. #296
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πες μου πάλι τι υποδίκτυο έχει το LAN που είναι τώρα το laptop και τι το LAN στο οποίο θέλεις να συνδεθείς;

  12. #297
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Και τα 2 και λαπτοπ και κινητο ειναι στο ιδιο wifi που το κινητο δουλευει κανονικα και απο λαπτοπ οχι αρα δεν φταιει αυτο.
    και ουτε φταιει οτι το 109 εχει ηδη συνδεση openvpn client με το 951 γιατι απο το κινητο παιζει κανονικα μεσω wifi.
    Oποτε οτι φταιει ειναι κατι απο τα windows 10.
    Τωρα ελεγα να δοκιμασω απο περιεργεια στο netbook με τα XP.

    το subnet εδω ειναι 10.2.237.0/27 με 255.255.255.224 και το απεναντι ειναι 10.71.99.0/26 με 255.255.255.192 ειναι awmn subnets και βλεπονται κανονικα μεταξυ τους χωρις χρηση vpn οταν εχουν και τα 2 ακρα awmn.
    Επειδη ομως εκει δεν εχει γιατι εχουμε προβλημα με καποιες δρομολογησεις, χρησιμοποιω openvpn ωστε να φτανει Αθηνα μεσω ιντερνετ και ετσι εχω εκει awmn μεσω του κομβου μου εδω.
    Το καθε μηχανημα τρεχει και server και client και το 109 και το 951 δλδ και εχουν μονιμες συνδεσεις μεταξυ τους, ωστε το καθε σημειο να παιρνει subnet απο το αλλο.
    Λιγο μπερδεμα ε?
    Τα subnets ειναι τα ολοκληρα των κομβων μου οχι τα δηλωμενα για το openvpn.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα, ακυρο αυτό με τα xp στο παλιο netbook γιατι δεν παιζει το πρόγραμμα του dvr cctv…

    Υπαρχει καποιος να εχει client windows 10 και OVPN server σε Mikrotik ?
    αν ναι αν μπορει να μου στειλει το config file ή να το δειξει εδώ? Και επισης εκανε καποιες ρυθμισεις στο firewall των win 10? (windows defencer).
    Ευχαριστω!

    Υ.Γ εννοείτε να αποκρυψει το ddns του και το port, τα αλλα θελω να δω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 18-01-19 στις 12:39. Αιτία: Ξεχασα το ερωτηματικο (?)

  13. #298
    Εγγραφή
    04-09-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Δεν χρειάστηκε καμία ρύθμιση στο defender. Έπαιξε απλά...
    Κώδικας:
    client
    dev tun
    proto tcp
    remote xxxxxxxx.sn.mynetname.net yyyyy
    resolv-retry infinite
    nobind
    persist-key
    persist-tun
    ca ca.crt
    cert client.crt
    key client.key
    remote-cert-tls server
    cipher AES-256-CBC
    auth SHA1
    auth-user-pass
    redirect-gateway def1
    verb 3

  14. #299
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάστηκε καμία ρύθμιση στο defender. Έπαιξε απλά...
    Κώδικας:
    client
    dev tun
    proto tcp
    remote xxxxxxxx.sn.mynetname.net yyyyy
    resolv-retry infinite
    nobind
    persist-key
    persist-tun
    ca ca.crt
    cert client.crt
    key client.key
    remote-cert-tls server
    cipher AES-256-CBC
    auth SHA1
    auth-user-pass
    redirect-gateway def1
    verb 3
    καλημερα! ευχαριστω πολυ, ηδη βλεπω διαφορετικα πραγματα! τα bolds εμενα λειπουν. Και το verb μου ειναι 4.
    Θα τα κανω σαν τα δικα σου και θα ενημερωσω.
    Στα πιστοποιητικα εχω βαλει και διαδρομες γιατι δεν τα εβρισκε αλλιως αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα αλλωστε.

    - - - Updated - - -

    Edit : Δουλευει κανονικα! 1000 ευχαριστω, εισαι και ο πρωτος!
    και παιζει με ολους τους τροπους και με wifi και ας εχω ανοιχτο και το openvpn απο το 109 και απο ιντερνετ κινητης.
    Καλα ελεγα οτι φταιει ο πελατης των win 10! Επισης στο 951 μονο ενα dropping καμια σχεση με πριν! ηταν λαθος το config file!!!

    - - - Updated - - -

    Με το ιδιο config file πετυχε και σε windows 7 εικονικα (virtualbox).

    Eπισης βρηκα το προβλημα στο dvr cctv για την ιστορια θα το πω.
    Εκανε επανεκκινηση το προηγουμενο Σαββατο αγνωστο γιατι και τωρα ειδα οτι εχει αλλαξει dns server και gateway στην ip του speedport!!! απο την ip του 951 (εχει pppoe client με passthrough απο το speedport).
    Eτσι επειδη ειναι στο ιδιο awmn subnet επαιζε μονο τοπικα γιαυτο εκανα openvpn client για το 951 απο αλλες συσκευες για να μπορω να βλεπω τις καμερες που εχει πανω του.
    Παρολο οτι αλλαζω τις ips απο το pc windows προγραμμα διαχειρισης, δεν την παιρνει και σημερα δεν πηγα εκει επειδη δεν ημουν πολυ καλα μαλλον αυριο οποτε θα την αλλαξω τοπικα απο το μενου του.
    Προς το παρον αφου παιζει απο το speedport ανοιξα τις πορτες σε αυτο και μπαινω κανονικα απο το noip που τρεχει στο dvr cctv.

  15. #300
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! Καλή Σαρακοστή!
    ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποιος.
    Θέλω όταν συνδεθώ από το κινητό μου στον openvpn seerver εξοχικού εκτός την τοπική ip που παιρνω απο εκει να βγαινω στο ιντερνετ μεσω Ote και οχι απο το wifi που ειμαι συνδεδεμενος ή την κινητη cosmote.
    Παλια θυμαμαι που συνδεομουν σε φιλο με awmn για να εχω awmn μεσω ιντερνετ μου περνουσε και την internetiki του ip!
    τωρα εχω φαει τον τοπο πως γινεται αυτο και δεν το βρισκω!

    Ο android client που εχω ειναι αυτος https://play.google.com/store/apps/d....openvpn&hl=el
    να πω οτι εχει κατι σχετικες ρυθμισεις τις εχω δοκιμασει ολες και δεν αλλαζει κατι.

    Πιστευω πως ειναι θεμα καποιου κανονα ΝΑΤ απο τον server αλλα δοκιμασα διαφορα τιποτα δεν εγινε.

    Γνωριζει καποιος πως γινεται?

Σελ. 20 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 1015181920212225 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik Dual-Wan με PCC --> πρόβλημα με VPN
    Από tsatasos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 12:54
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:43
  3. Openvpn server σύνδεση restart
    Από svizi στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 13:53
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 11:52
  5. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-14, 13:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας