Σελ. 25 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 387
  1. #361
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα, δεν είμαι και ο καταλληλότερος άνθρωπος για να απαντήσω για το κομμάτι windows μιας και δεν χρησιμοποιώ openvpn client εκεί (όπως και windows γενικότερα αν και έχω softethervpn εκεί που υποστηρίζει και openvpn vpn αλλά δεν το χρησιμοποιώ για openvpn). Πάντως το πρόβλημα δεν είναι στο mikrotik αλλά στον official client του openvpn και τα lirbaries που χρησμοποιεί (στο git πχ παρόμοια υπήρχαν αναφορές με κάποιο linux distro openvpn server και official openvpn client σε debian απ' οτι θυμάμαι). Τώρα σε windows δεν ξέρω τι libraries χρησιμοποιεί ο official client, μπορείς να κάνεις μια γρήγορη δοκιμή πάντως και να δείς αν έχει θέμα και εκεί οπότε να δοκιμάσεις με άλλον client.
    Απλά με οποιοδήποτε linux flavor (debian, ubuntu, etc) έχεις και την δυνατότητα με openssl να κάνεις τις σχετικές διορθώσεις (που αναφέρετε το workaround) αν σου προκύψει το ίδιο πρόβλημα σε περίπτωση που έχεις τον official openvpn client.

  2. #362
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    Σχετικά με τη κουβέντα που είχαμε χθες και τη δημιουργία cert από διανομή Linux ποια προτείνεται να βάλω που να δoυλεύουν παράλληλα με τα windows??
    Καλημέρα, τι εννοεις να βαλεις διανομη Linux καπου για να κανεις πιστοποιητικα? αν δεν το χρειαζεσαι δεν βλεπω τον λογο να πεδευεσαι.
    Μπορεις βεβαια και μεσω virtual machine.
    Ολες οι διανομες κανουν αν εχουν τα απαραίτητα πακετα.
    Εμενα η "βιβλος" μου είναι αυτή : https://wiki.archlinux.org/index.php/OpenVPN
    Aν εχεις raspberry pi πχ με Raspbian που είναι Debian based distro και εκει μπορεις, εχει και το pivpn και τα κανει αυτόματα.

    Εγω εχω δοκιμασει παντως και σε windows XP, 7 και 10 χωρις προβλήματα clients για openvpn με mikrotik server.
    Τα πιστοποιητικα εχουν γινει όμως επανω σε Archlinux.

  3. #363
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, τι εννοεις να βαλεις διανομη Linux καπου για να κανεις πιστοποιητικα? αν δεν το χρειαζεσαι δεν βλεπω τον λογο να πεδευεσαι.
    Μπορεις βεβαια και μεσω virtual machine.
    Ολες οι διανομες κανουν αν εχουν τα απαραίτητα πακετα.
    Εμενα η "βιβλος" μου είναι αυτή : https://wiki.archlinux.org/index.php/OpenVPN
    Aν εχεις raspberry pi πχ με Raspbian που είναι Debian based distro και εκει μπορεις, εχει και το pivpn και τα κανει αυτόματα.

    Εγω εχω δοκιμασει παντως και σε windows XP, 7 και 10 χωρις προβλήματα clients για openvpn με mikrotik server.
    Τα πιστοποιητικα εχουν γινει όμως επανω σε Archlinux.
    Εάν δεν παιδευτείς δεν μαθαίνεις...
    Αυτό που ανέφερες είναι πακέτο που το εγκαθιστάς σε linux διανομή?
    Σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα live usb με κάποια διανομή και να τα φτιάξω εκεί. Θέλω να τα δοκιμάσω με την official για android.
    Σε windows 10 δουλεύει μια χαρά με τα certs από το mikrotik. Το μόνο πρόβλημα είναι με την official.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #364
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν παιδευτείς δεν μαθαίνεις...
    Αυτό που ανέφερες είναι πακέτο που το εγκαθιστάς σε linux διανομή?
    Σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα live usb με κάποια διανομή και να τα φτιάξω εκεί. Θέλω να τα δοκιμάσω με την official για android.
    Σε windows 10 δουλεύει μια χαρά με τα certs από το mikrotik. Το μόνο πρόβλημα είναι με την official.
    αυτό πες το ψεματα! οντως ετσι είναι.
    Ποιο λες? το Link είναι απλα how to για openvpn σε archlinux και γενικα ισχυει και για διανομες arclinux based πχ manjaro.
    To rasbpian είναι πολύ γνωστη διανομη Linux που στηρίζεται στο debian και είναι ειδικη εκδοση για το raspberry pi.
    To Pivpn είναι για ευκολη εγκατασταση openvpn επανω σε raspberry (στο raspbian δλδ) εχω βαλει στο pi zero http://www.pivpn.io/

    Μπορεις να εγκαταστησεις κανονικα linux σε usb δεν είναι αναγκη να είναι Live.

  5. #365
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Εεε έχουμε μια "ανωμαλία" γενικότερα εδώ μέσα...
    Εάν βάλω πχ μια διανομή της αρεσκείας μου πχ. linux mint πρέπει extra να κατεβάσω πακέτο για τη δημιουργία των certs?
    Βρήκα αυτό και θα το φτιάξω από εκεί μέσα απλά προβληματίζομαι ποια διανομή να βάλω?
    Εσύ τι λές?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #366
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    οποια διανομη σου αρεσει βαλε δεν υπαρχει πρόβλημα, όταν εγκαταστησεις το πακετο openvpn βαζει ότι άλλο χρειαζεται αυτόματα.

  7. #367
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποια διανομη σου αρεσει βαλε δεν υπαρχει πρόβλημα, όταν εγκαταστησεις το πακετο openvpn βαζει ότι άλλο χρειαζεται αυτόματα.


    Όταν είναι να φτιάξω και τα keys και έχω απορία θα επανέλθω. Εάν έχεις πρόχειρο και κάποιο link για τη δημιουργία με βοηθάς.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #368
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων


    Όταν είναι να φτιάξω και τα keys και έχω απορία θα επανέλθω. Εάν έχεις πρόχειρο και κάποιο link για τη δημιουργία με βοηθάς.
    δεν εχω κατι άλλο εγω όπως εδειξα το link ακολουθησα τον οδηγο του archlinux wiki για το OpenVPN.
    Aυτο προκυπτει μεσα από το άλλο link : https://wiki.archlinux.org/index.php/Easy-RSA

  9. #369
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχω κατι άλλο εγω όπως εδειξα το link ακολουθησα τον οδηγο του archlinux wiki για το OpenVPN.
    Aυτο προκυπτει μεσα από το άλλο link : https://wiki.archlinux.org/index.php/Easy-RSA
    Η δημιουργία με το openssl είναι διαφορετική?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #370
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δημιουργία με το openssl είναι διαφορετική?
    δεν ξερω τον οδηγο ακολουθω, στα πακετα παντως το εγκαθιστα μαζι με το OpenVPN
    https://www.archlinux.org/packages/core/x86_64/openvpn/
    και το ιδιο εγινε στο raspi, στο nas μου αλλά και στο android-Linux deploit (Debian OpenVPN server).

    - - - Updated - - -

    δλδ θες να κανεις τα πιστοποιητικα σε linux αντι από το mikrotik για να δεις στους android clients τι γινεται?
    Αλλα με mikrotik OVPN server ?

  11. #371
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Έχει και ο Deni στην αρχική οδηγίες.
    Στο mikrotik Μετά κάνουμε import όλα τα κλειδιά σωστά?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #372
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όποια διανομή και να βάλεις απο τις "γνωστές" και κάνεις εγκατάσταση του openvpn/easy-rsa δεν θα έχεις πρόβλημα στην διαδικασία εγκατάστασης και δημιουργίας πιστοποιητικών μιας και είναι κατά κάποιο τρόπο αυτοματοποιημένα τα scripts που τρέχουν για την κάθε εργασία. Μετά υπάρχουν και αρκετοί οδηγοί στο internet για την διαδικασία αν θες να κάνεις import στο mikrotik των σχετικών κλειδιών/πιστοποιητικών.
    Τo openssl το αναφέρω σε σχέση με το workaround βασικά και την αλλαγή στο signing format. Φυσικά μπορείς να κάνεις και manually μέσω openssl τις σχετικές εργασίες για certificates απο εκεί που αφορούν το openvpn vpn setup.

  13. #373
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ios46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποια διανομή και να βάλεις απο τις "γνωστές" και κάνεις εγκατάσταση του openvpn/easy-rsa δεν θα έχεις πρόβλημα στην διαδικασία εγκατάστασης και δημιουργίας πιστοποιητικών μιας και είναι κατά κάποιο τρόπο αυτοματοποιημένα τα scripts που τρέχουν για την κάθε εργασία. Μετά υπάρχουν και αρκετοί οδηγοί στο internet για την διαδικασία αν θες να κάνεις import στο mikrotik των σχετικών κλειδιών/πιστοποιητικών.
    Τo openssl το αναφέρω σε σχέση με το workaround βασικά και την αλλαγή στο signing format. Φυσικά μπορείς να κάνεις και manually μέσω openssl τις σχετικές εργασίες για certificates απο εκεί που αφορούν το openvpn vpn setup.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #374
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλησπέρα σε όλους
    Τα certs τελικά τα έφτιαξα σε linux αλλά παιδεύτηκα αρκετά.
    Ο Οδηγός στην αρχική σελίδα με τις εντολές πλέον έχει λάθη και κυρίως λόγω των αλλαγών των εκδόσεων του openvpn και easy-rsa τα paths έχουν
    αλλάξει. Θα παρακαλούσα όποιος έχει ασχοληθεί τελευταία με τη δημιουργία σε Linux και έχει κάπου τις σωστές εντολές (Paths) ας τα ανεβάσει εδώ ώστε
    στο μέλλον να μην παιδευτεί και κάποιος άλλος.
    Δυστυχώς δεν κατάφερα κάπου να τις συγκεντρώσω διαφορετικά θα τα ανέβαζα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 20-04-19 στις 18:59.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #375
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Η αλήθεια είναι πως με την πάροδο του χρόνου υπάρχουν μικροαλλαγές (πιθανόν και αναλόγα και με διανόμη, libraries, openssl version, etc) αλλά σε γενικές γραμμές η διαδικασία είναι η παρακάτω (απο οδηγό σε raspberry pi):

    -- https://raspberrytips.com/install-openvpn-raspberry-pi/

Σελ. 25 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik Dual-Wan με PCC --> πρόβλημα με VPN
    Από tsatasos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 12:54
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:43
  3. Openvpn server σύνδεση restart
    Από svizi στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 13:53
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 11:52
  5. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-14, 13:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας