Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λαπτοπ ειναι ευρωπωπαικης εισαγωγης (το εσοπ φερνει κυριως απο Πολωνια).
    Εφοσον εισαγεται κανονικα στην Ελλαδα και υπαρχει ως προιόν, τοτε το καλυπτει κανονικα η εγγυηση της αντιπροσωπειας για το 1ο ετος.
    Αν θες να σε καλυπτει και τα 2 ετη η αντιπροσωπεια, ακολουθεις αυτον εδω τον οδηγο.
    Δεν καλύπτεται σίγουρα από την Ελληνική αντιπροσωπεία και το έχουμε αναφέρει ξανά εδώ μέσα για το συγκεκριμένο κατάστημα.

    Κατ' αρχήν δεν υπάρχει πουθενά επίσημη αντιπροσωπεία να σου κάνει αντικατάσταση του προιόντος που έχει πάθει βλάβη με καινούργιο,

    παρά μόνο αν αδυνατεί να στο επισκευάσει.

    Ούτε η Dell δεν κάνει τέτοια πράγματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καλύπτεται σίγουρα από την Ελληνική αντιπροσωπεία και το έχουμε αναφέρει ξανά εδώ μέσα για το συγκεκριμένο κατάστημα.

    Κατ' αρχήν δεν υπάρχει πουθενά επίσημη αντιπροσωπεία να σου κάνει αντικατάσταση του προιόντος που έχει πάθει βλάβη με καινούργιο,

    παρά μόνο αν αδυνατεί να στο επισκευάσει.

    Ούτε η Dell δεν κάνει τέτοια πράγματα.
    Sorry, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες.
    Είχα το http://www.adslgr.com/forum/threads/...85%CF%81%CF%89
    Στο 6μηνο επανω ειχε θεμα ο δισκος (σφαλματα μεσω του διαγνωστικου). Το πηγα στην Αλμαν, και οχι στο εσοπ, με την αποδειξη αγορας του και μου αλλαχθηκε ο δισκος μετα απο 2 μερες. Απο που ηταν αγορασμενο το λαπτοπ; Απο εσοπ.

    Φιλος ειχε αγορασει το probook 4530s απο εσοπ. Μετα απο λιγο καιρο εμφανιζε τις γνωστες καθετες γραμμες (καρτα γραφικων). Μιλησε με info quest, το πηγε, αλλαχθηκε η μητρικη, ετοιμο το λαπτοπ.

    Το παλικαρι εδω περα. http://www.insomnia.gr/topic/557020-...1%CE%B9-eshop/
    Λαπτοπ απο..εσοπ! Τι εταιρειας ειναι; Λενοβο..Οπως αυτο που αναφεραμε δηλαδη. Του το δεχθηκε κανονικοτατα η αντιπροσωπεια συμφωνα με τα λεγομενα του; Φυσικα. Ουτε μα, ουτε μου. Τωρα το οτι αυτος εκανε παπάτζα και δεν εχει μιλησει ποτε με το εσοπ για να τους το παει να το δουν για αντικατασταση (οπως ακριβως περιγραφει), φυσικα λαθος του ειναι και οχι του καταστηματος.

    Εφερα 3 πραγματικα γεγονοτα ως διαπιστευτηρια. Τωρα αν εξακολουθεις να πιστευεις οτι δεν καλυπτονται τα λαπτοπ απο τις αντιπροσωπειες, καποιο προσωπικο θεμα εχεις με το εν λογω μαγαζι.


    Και στην τελική, τσεκαρε τι λαπτοπ φερνει το bestdeals.gr και το digideli. Κανενα, μα κανενα δεν ειναι ελληνικο. Καλυπτονται κανονικοτατα απο την εδω αντιπροσωπεια μετα απο επικοινωνια που ειχα και με τα καταστηματα και με τις αντιπροσωπειες.

    *Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας λενε. Ας μην παραπληροφορουμε διχως λογο.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατ' αρχήν τέτοια σχόλια καλύτερα να μην γίνονται
    *Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας λενε. Ας μην παραπληροφορουμε διχως λογο.
    Τώρα, για την εγγύηση του eshop έχουν γραφτεί άπειρα εδώ μέσα, αν ψάξεις θα τα βρείς. Και μόνο το ότι πρέπει να περνάει από αυτούς το μηχάνημα

    λέει πολλά.

    Στην βλάβη την δική σου κανονικά θα έπρεπε, βάσει αυτών που γράφουν πάντα, να σου αντικαταστήσουν όλο το μηχάνημα και όχι μόνο τον δίσκο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  207,9 KB 
ID: 149919

    Έτσι γράφουν τουλάχιστον στην εγγύηση ή άλλα γράφουν και άλλα κάνουν;;;. Το θέμα είναι ότι δεν έχεις να κάνεις με την επίσημη αντιπροσωπεία

    αλλά μ' αυτούς. Έτσι γίνεται και με την Dell για παράδειγμα;;;; Όχι φυσικά!!!!!!! Παίρνεις μόνο σου την ίδια την Dell και κάνεις την δουλειά σου.

    Αν θέλεις λοιπόν εσύ να ρισκάρεις με αγορά από το eshop, που σε ενδεχόμενη βλάβη σε βάζει σε τέτοιες περιπέτειες Ο.Κ. δική σου απόφαση, μην λες

    όμως και σε άλλους να μπουν και αυτοί σ΄αυτό το λούκι με το συγκεκριμένο κατάστημα.

    - - - Updated - - -

    Nα προσθέσω ότι μιλάω για τις επίσημες εισαγωγές στο παράδειγμα με την DELL, γιατί αυτά που έχει το eshop την ίδια τύχη έχουν.

    Μια ερώτηση στην DELL αύριο το πρωί θα σε πείσει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν τέτοια σχόλια καλύτερα να μην γίνονται
    Τώρα, για την εγγύηση του eshop έχουν γραφτεί άπειρα εδώ μέσα, αν ψάξεις θα τα βρείς. Και μόνο το ότι πρέπει να περνάει από αυτούς το μηχάνημα

    λέει πολλά.

    Στην βλάβη την δική σου κανονικά θα έπρεπε, βάσει αυτών που γράφουν πάντα, να σου αντικαταστήσουν όλο το μηχάνημα και όχι μόνο τον δίσκο.
    .
    Μιλησα πριν για ημιμαθεια και θιχτηκες (ζητω συγγνωμη).
    Αλλά και παλι, καποιος αλλος δεν ειναι καλα πληροφορημενος και οχι εγω.

    http://www.e-shop.gr/page-11-warranty-2-years

    Διαβασε λιγο τι λεει ''Σε περιπτωση βλαβης.....του δισκου, μνημης μπλα μπλα μπλα γινεται αντικατασταση του ελαττωματικου τμηματος και οχι του φορητου υπολογιστη''.

    Πάλι εγω ειμαι λαθος;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Το θέμα είναι ότι δεν έχεις να κάνεις με την επίσημη αντιπροσωπεία

    αλλά μ' αυτούς.
    Εδωσα πριν 3 παραδειγματα. Και στα 3 λαπτοπ μιλησα/μιλησανε με την αντιπροσωπεια επιτοπου και φτιαχτηκε επιτοπου το λαπτοπ. Απο που και ως που πρεπει να μιλησει καποιος με το εσοπ;
    Στο λινκ που παρεθεσα παραπανω (βλεπε 3ο παραδειγμα που εδωσα), ειναι δυνατον ενα προιον να αντικατασταθει (εστω και αν η οποια λενοβο εχει στειλει χαρτι αντικαταστασης( αν δεν ελεγχθει απο το καταστημα για να δοθει το τελικο οκ στα κεντρικά;
    Εχω μια Χ γνωση πως δουλευει μια εταιρια και αυτο που κανουν ειναι απολυτως φυσιολογικο αλλιως θα ηταν μπαχαλο εκει μεσα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων

    Nα προσθέσω ότι μιλάω για τις επίσημες εισαγωγές στο παράδειγμα με την DELL, γιατί αυτά που έχει το eshop την ίδια τύχη έχουν.

    Μια ερώτηση στην DELL αύριο το πρωί θα σε πείσει.
    Μα.. με εχει πεισει απο περυσι η ιδια η ντελλ.
    Αγορασα περυσι απο ενα παλικαρι εντος φορουμ αυτο εδω.

    http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-797870.html

    Αφου το κρατησα ενα μηνα και αποφασισα εν τελει να το πουλησω, καλεσα την μαμα ντελλ και τους ρωτησα αν το καλυπτουν και εκεινοι στην εγγυηση.
    Η κοπελα μου ειπε πως το λαπτοπ ειναι Πολωνικο, το ιδιο λαπτοπ (παρομοιο μου ειπε βασικα) εισαγεται στην Ελλαδα οποτε το καλυπτουν κανονικοτατα και η εγγυηση που προσφερουν για αυτο ειναι pick up and return.
    Μαλιστα μου ανεφερε οτι μπορει να γινει και επεκταση εγγυησης (μιας και το παιδι που ειχα βρει να το δωσω ηθελε επεκταση εγγυησης) και αφου αγοραστηκε επεκταση εγγυησης απο msystems, τους ξανακαλεσα και την ενεργοποιησαν επιτοπου (για +2 ετη).

    Να μιλησω ΚΑΙ για την Τοσιμπα ΚΑΙ για τηνς asus που εχουν διεθνεις εγγυησεις; (ψαξε στο επισημο σαιτ της Τοσιμπα και της ασους και το γραφουν χαρακτηριστικα).

    Καλώς ή κακώς ειμαι αρκετα ψαγμενος σε αυτο το κομματι για να μην μπορεί κανενα καταστημα/πωλητης να με ξεγελασει.
    Αν και ΠΑΛΙ πιστευεις πως δεν καλυπτεσαι απο την εδω αντιπροσωπεια στο οποιοδηποτε λαπτοπ αγορασεις απο το εσοπ, σηκωνω τα χερια ψηλα και πιστευω οτι καποτε στο παρελθον δεν εξυπηρετηθηκες σωστα οποτε τους ριχνεις ακυρο πλεον-δεν εξηγειται αλλιως να προσπαθησεις να μου αποδειξεις καποια πραγματα ενω σου παραθετω πραγματικα συμβαντα που φυσικα μπορουν να επιβεβαιωθουν με τηλεφωνηματα στην καθε μια ξεχωριστα αντιπροσωπεια.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Για κάθε ικανοποιημένο πελάτη του e-shop από τις εγγυήσεις των λαπτοπ έχω να δείξω άλλους 5 που είδαν σημεία και τέρατα. Έσκασα χιλιάδες ευρώ σε αυτό το μαγαζί. Τώρα το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι για πάρα μα πάρα πολλούς λόγους εκτός της πολιτικής επιστροφών και εγγυήσεων. Το ίδιο εφαρμόζω και με το πλαίσιο και εσχάτως το public (για λόγους RMA).

    Με παραεισαγωγές υπάρχουν και φθηνότερα μαγαζιά στην τελική.

    Dell πέρυσι έφερνε to e-shop με εγγύηση Καναδά. Φυσικά για να μπορούσε να ισχύσει εδώ έπρεπε να πληρώσεις εξτρά στην Dell. Θα μπορούσα να έχω πάρει το 15R. Δεν το ρίσκαρα ούτε για πλάκα. Το Lenovo που θέλω το βρίσκω στο e-shop ένα κατοστάρικο κάτω από το αμέσως φθηνότερο. Θα το έπαιρνα; Ούτε γι αστείο. Αν πρόκειται να βγάλω δουλειά δε θέλω να παίζω τις κουμπάρες με αργόσχολους/άξεστους στην καλύτερη περίπτωση.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλησα πριν για ημιμαθεια και θιχτηκες (ζητω συγγνωμη).
    Αλλά και παλι, καποιος αλλος δεν ειναι καλα πληροφορημενος και οχι εγω.

    http://www.e-shop.gr/page-11-warranty-2-years

    Διαβασε λιγο τι λεει ''Σε περιπτωση βλαβης.....του δισκου, μνημης μπλα μπλα μπλα γινεται αντικατασταση του ελαττωματικου τμηματος και οχι του φορητου υπολογιστη''.

    Πάλι εγω ειμαι λαθος;

    - - - Updated - - -



    Εδωσα πριν 3 παραδειγματα. Και στα 3 λαπτοπ μιλησα/μιλησανε με την αντιπροσωπεια επιτοπου και φτιαχτηκε επιτοπου το λαπτοπ. Απο που και ως που πρεπει να μιλησει καποιος με το εσοπ;
    Στο λινκ που παρεθεσα παραπανω (βλεπε 3ο παραδειγμα που εδωσα), ειναι δυνατον ενα προιον να αντικατασταθει (εστω και αν η οποια λενοβο εχει στειλει χαρτι αντικαταστασης( αν δεν ελεγχθει απο το καταστημα για να δοθει το τελικο οκ στα κεντρικά;
    Εχω μια Χ γνωση πως δουλευει μια εταιρια και αυτο που κανουν ειναι απολυτως φυσιολογικο αλλιως θα ηταν μπαχαλο εκει μεσα.

    - - - Updated - - -


    Μα.. με εχει πεισει απο περυσι η ιδια η ντελλ.
    Αγορασα περυσι απο ενα παλικαρι εντος φορουμ αυτο εδω.

    http://www.adslgr.com/forum/archive/.../t-797870.html

    Αφου το κρατησα ενα μηνα και αποφασισα εν τελει να το πουλησω, καλεσα την μαμα ντελλ και τους ρωτησα αν το καλυπτουν και εκεινοι στην εγγυηση.
    Η κοπελα μου ειπε πως το λαπτοπ ειναι Πολωνικο, το ιδιο λαπτοπ (παρομοιο μου ειπε βασικα) εισαγεται στην Ελλαδα οποτε το καλυπτουν κανονικοτατα και η εγγυηση που προσφερουν για αυτο ειναι pick up and return.
    Μαλιστα μου ανεφερε οτι μπορει να γινει και επεκταση εγγυησης (μιας και το παιδι που ειχα βρει να το δωσω ηθελε επεκταση εγγυησης) και αφου αγοραστηκε επεκταση εγγυησης απο msystems, τους ξανακαλεσα και την ενεργοποιησαν επιτοπου (για +2 ετη).

    Να μιλησω ΚΑΙ για την Τοσιμπα ΚΑΙ για τηνς asus που εχουν διεθνεις εγγυησεις; (ψαξε στο επισημο σαιτ της Τοσιμπα και της ασους και το γραφουν χαρακτηριστικα).

    Καλώς ή κακώς ειμαι αρκετα ψαγμενος σε αυτο το κομματι για να μην μπορεί κανενα καταστημα/πωλητης να με ξεγελασει.
    Αν και ΠΑΛΙ πιστευεις πως δεν καλυπτεσαι απο την εδω αντιπροσωπεια στο οποιοδηποτε λαπτοπ αγορασεις απο το εσοπ, σηκωνω τα χερια ψηλα και πιστευω οτι καποτε στο παρελθον δεν εξυπηρετηθηκες σωστα οποτε τους ριχνεις ακυρο πλεον-δεν εξηγειται αλλιως να προσπαθησεις να μου αποδειξεις καποια πραγματα ενω σου παραθετω πραγματικα συμβαντα που φυσικα μπορουν να επιβεβαιωθουν με τηλεφωνηματα στην καθε μια ξεχωριστα αντιπροσωπεια.


    Δεν θα συνεχίσω να συζητάω για ένα μαγαζί που ξέρει όλη η Eλλάδα τι κάνει με τις εγγυήσεις, πόσο μάλλον εμείς που γράφουμε σε τεχνολογικό

    forum. Δεν μπορείς να πείσεις κανέναν, τουλάχιστον από μας..... καλή τύχη με τις εγγυήσεις του συγκεκριμένου καταστήματος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δεν θα συνεχίσω να συζητάω για ένα μαγαζί που ξέρει όλη η Eλλάδα τι κάνει με τις εγγυήσεις, πόσο μάλλον εμείς που γράφουμε σε τεχνολογικό

    forum. Δεν μπορείς να πείσεις κανέναν, τουλάχιστον από μας..... καλή τύχη με τις εγγυήσεις του συγκεκριμένου καταστήματος.
    Η απαντηση που αρμοζει εδω ειναι 'ο,τι να'ναι'.
    Απαντησες, απλα για να απαντησεις. Λες και εμενα με ενδιαφερει το εσοπ, το Πλαισιο, τα media markt κλπ. Λες και με πληρωνουν στην τελική (και δεν τους πληρωνω ας πουμε ως πελατης).
    Το να λεγονται ανακριβειες και μπαρουφες, μονο κακο κανουν. Αλλα τι λεω; Μετα μας φταινε άλλοι που εχουμε φτασει εδω που εχουμε φτασει ως λαος/χώρα κλπ
    Καλη συνέχεια.


    *Τι εγινε; Γιατι δεν 'απαντησες' κιολας σχετικα με την 'εγγυηση' του οτι επρεπε να μου επιστρεψουν λαπτοπ ενω στους ορους αναγραφει χαρακτηριστικα τι καλυπτει και τι οχι η εγγυηση αυτη;
    Α, ξέχασα. Αφου δεν μπορω να πεισω κανεναν, τι λεω. Ο σωστος εσυ εισαι αλλωστε.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σύντροφοι με αγορά ενός laptop Lenovo από το e shop εισαγωγής από Πολωνία παίρνοντας τηλέφωνο στην Lenovo καλύπτουν με εγγύηση όλα τα μηχανήματα που είναι εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης και Ελβετίας. Επίσης από την στιγμή που θα δηλωθεί το μηχάνημα με την απόδειξη αγοράς για τα επόμενα 2 χρόνια δεν χρειάζεται πλέον ούτε την επίδειξη της απόδειξης αγοράς για επισκευή.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύντροφοι με αγορά ενός laptop Lenovo από το e shop εισαγωγής από Πολωνία παίρνοντας τηλέφωνο στην Lenovo καλύπτουν με εγγύηση όλα τα μηχανήματα που είναι εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης και Ελβετίας. Επίσης από την στιγμή που θα δηλωθεί το μηχάνημα με την απόδειξη αγοράς για τα επόμενα 2 χρόνια δεν χρειάζεται πλέον ούτε την επίδειξη της απόδειξης αγοράς για επισκευή.
    Μπράβο στη Lenovo τότε. Ευχαριστώ για το τιπ!

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων



    Dell πέρυσι έφερνε to e-shop με εγγύηση Καναδά. Φυσικά για να μπορούσε να ισχύσει εδώ έπρεπε να πληρώσεις εξτρά στην Dell.
    Μεχρι και περυσι η ντελλ δεχοταν ακομα και τα αμερικανικα μοντελα, αρκει να εκανες μεταφορα την εγγυηση.
    Κατι τετοιο γινοταν -σιγουρα μεχρι περυσι- δωρεαν απο την ιδια την ντελλ και οχι επι χρεωση, οπως διαβαζω απο εσενα.
    Προσωπικα δεν εχω κανει ποτέ μεταφορα της εγγυησης σε dell αλλα σε τηλ. επικοινωνια με την ντελλ μου ειπαν οτι γινεται και δεν αναφερθηκε πουθενα οτι κοστιζει.
    Αντιστοιχο θεμα, εδω: http://www.thelab.gr/topic/126468-%C...83%CE%B7-dell/

    Και στα παιδια παραπανω δεν φαινεται να ζητηθηκε καποιο χρηματικο ποσο.

    Οσον αφορα την εισαγωγη απο Καναδα, προσωπικα πρωτη φορα το διαβαζω και εν μερει δεν ξερω κατα ποσο θα συνεφερε μια εταιρια -οικονομικα κυριως- να φερει κατι απο Καναδα και οχι από ΕΕ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύντροφοι με αγορά ενός laptop Lenovo από το e shop εισαγωγής από Πολωνία παίρνοντας τηλέφωνο στην Lenovo καλύπτουν με εγγύηση όλα τα μηχανήματα που είναι εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης και Ελβετίας. Επίσης από την στιγμή που θα δηλωθεί το μηχάνημα με την απόδειξη αγοράς για τα επόμενα 2 χρόνια δεν χρειάζεται πλέον ούτε την επίδειξη της απόδειξης αγοράς για επισκευή.
    Κατσε, κατσε. Μας χαλας το ολο στορι εδω περα.. Γιατι επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου; Αφου κατα άλλον συνφορουμιτη, μπαρουφες λεω τοση ωρα και βγαζω απο το μυαλο μου ιστοριες για αγριους. Λες και εχω να κερδισω κατι ας πουμε.

    Και για να εχει μια μικρη γνωμη -περι των εγγυησεων- ο καθενας που θα διαβασει αυτο το ποστ:

    - Τα ελληνικα Τοσιμπα εχουν 2 ετη εγγυηση. Τα υπολοιπα (απο οπουδηποτε και αν τα παρεις-ακομα και Ινδια) εχουν 1 ετος διεθνη εγγυηση.
    Βλεπε στο επισημο σαιτ της Τοσιμπα για επιβεβαιωση.

    - Τα asus ερχονται συνηθως με 1 ετος διεθνη εγγυηση (κατω δεξια ολα τα asus εχουν ενα στικερ που αναγραφει αν εχουν 12 ή 24 μηνες -ποικιλουν αναλογα με το μοντελο). Προσφατα πηρα ενα asus των 250ευρω απο εσοπ (πολωνικο) και το στικερ δεξια ανεγραφε '24 months global warranty'.
    Ειχα παλιοτερα ενα ελληνικο zenbook (του χιλιαρικου) απο public και ειχε 12 μήνες εγγύηση. Αβυσσος η ψυχη της asus κοινως.

    - Τα ελληνικα sony εχουν 2 ετη εγγυηση. Τα αμερικανικα 1 ετος. Η διαφορα ειναι οτι τα ελληνικα πανε για σερβις στην Γερμανια (ενα που ειχα περυσι, μου εστειλαν μηνυμα απο ups οτι κατεφθασε Γερμανια). Σε φιλου απο Αμερικη που ειχε θεμα, (τελικα ηταν software θεμα) μιλησε με Ιρλανδια και του ειπαν οτι θα καταφθασει εκει περα.

    - Τα ελληνικα dell εχουν ολα 2+ ετη εγγυηση και τα επαγγελματικα (latitude/precision/vostro) πανε μεχρι 5ετη, αναλογως την περιπτωση.

    - Τα acer/msi καλυπτονται διεθνως με εγγυηση (1 ετος) και μεσα εχουν παντα (τα εισερ) ενα manual που το αναγραφει ως international travel warranty (ή κατι τετοιο). Τα msi τα καλυπτει και αυτά η Αλμαν και αν το κανεις εγγραφη στο σαιτ τους (της msi) εντος 15 (αν θυμαμαι καλα) ημερων σου κανουν 'δωρο' 3 μηνες εξτρα εγγυηση (άρα 15 μηνες). Το τελευταιο ισχυει σιγουρα για τα Gp60/Gp70 που αγορασαν παιδια απο Γερμανια (computeruniverse) και εκαναν αυτην την διαδικασια (βλεπε φορουμ ινσομνια που οι προτασεις για λαπτοπ απο computeruniverse.net πεφτουν με το κιλο λογω καλων τιμων).

    - Τα hp ερχονται ολα με 1 ετος εγγυηση στην Ελλαδα. Τα elitebook ειναι στα 3 ετη (ολα global-ειχα/εχω elitebook και στο warranty check το αναγραφει στις πληροφοριες της εγγυησης που μου παρεχεται). Τα probook εχουν σιγουρα εγγυηση στην ΕΕ, αλλά δεν γνωριζω αν ειναι διεθνη για αυτα. Ολα τα probook ερχονται με 1 ετος εγγυηση.

    Στις παραπανω εγγυησεις, ο καθενας μπορει να κανει επεκταση και να φτασει μεχρι τα 5 έτη (αναλογως την εταιρια).

    Το κλεινω το θεμα εδω γιατι οπως ειπε και ο διαχειριστης, βγηκαμε πολυ οφ-τοπικ.

    (και για να γινω λιγο ειρωνικος ακομα). Φιλε sweet dreams μην λαβεις στα σοβαρα τα παραπανω. Δεν ειχα τι να κανω απογευματιατικα και γραφω μπαρουφες στον κοσμο για να μην ξερει τι του γινεται.. Το κακο βεβαια ειναι οτι αρχισαν να με επιβεβαιωνουν και άλλα ατομα, οποτε δεν ξερω σε τι θα πρωτοαπαντησεις τωρα. Στην εγγυηση για το εσοπ που δεν μου αντικατεστησαν το λαπτοπ; (που δεν δεχθηκα απαντηση γιατι εγραψες ανακριβειες ενω πρωτα δεν ειχες διαβασει τους ορους και προυποθεσεις της συγκεκριμενης εγγυησης) ή στο οτι τα λαπτοπ δεν καλυπτονται απο τις αντιπροσωπειες; (λες και το λαπτοπ ειναι αγορασμενο για να μενει στο σπιτι και δεν μπορει καποιο να το παρει σε άλλη χωρα ας πουμε)

    Το να ξερουμε τα δικαιωματα μας δεν ειναι κακο. Κακο ειναι να παραπληροφορουμε τον κοσμο. Το αν θα τα 'πιστεψει' ή οχι, ειναι πανευκολο.
    Το να καλεσει την εκαστοτε αντιπροσωπεια (ή να στειλει μειλ επιτοπου στα κεντρικα-γιατι απο Ελλαδα δεν απαντανε και ποτέ) θα επιβεβαιωσει τα λεγομενα μου.


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas19 : 25-01-15 στις 21:32.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτός από αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα και ομολογουμένως είναι πάρα πολλά, μπορούμε και με ένα απλό Googlαρισμα να δούμε τι

    γράφουν και στα άλλα Forum και blogs για την εγγύηση του eshop. Βέβαια αυτό είναι ένα μικρό δείγμα για το τι γίνεται με το θέμα των εγγυήσεων

    και του service στο συγκεκριμένο κατάστημα. Τα συμπεράσματα δικά σας.

    https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=...vice+toy+eshop

    https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=...e+shop&spell=1

    https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=...e+shop&spell=1

    - - - Updated - - -

    Aντιπροσωπεία DELL Ελλάδος - Τηλ. 210.81.29.810

    Συνομιλία με το τμήμα εγγυήσεων:

    Aν κάποιο μηχάνημα της DELL έχει αγοραστεί από την Ελληνική αντιπροσωπεία, έχει το "Next Business Day On Site Service" Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Dell-εγγύηση.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  171,4 KB 
ID: 150060 και απλά θα πρέπει να συμπληρώσουμε μια φόρμα, δωρεάν, για να έχουμε εγγύηση και service

    απευθείας από την DELL, χωρίς κανέναν μεσάζοντα.

    Αν το μηχάνημα δεν έχει αυτή την εγγύηση και μας καλύπτει το κατάστημα, θα πρέπει να απευθυνθούμε στο κατάστημα και όχι στην Dell για την

    επισκευή του μηχανήματος.

    Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι αναβάθμιση της άδειας, αφού πληρώσουμε φυσικά κάποιο ποσό, που κυμαίνεται ανάλογα με το μηχάνημα.

    Για να γίνει η αναβάθμιση της εγγύησης θα πρέπει να στείλουμε mail στην διεύθυνση: owr_Services@dell.com στα αγγλικά και να γράψουμε τα πλήρη

    στοιχεία του προιόντος. Αφού πάρουμε απάντηση και πληρώσουμε, θα επικοινωνήσουμε με την Eλληνική αντιπροσωπεία της DELL για να ξεκινήσει

    πλέον η υποστήριξη από αυτούς.

    Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο που έχω ποιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων



    Aν κάποιο μηχάνημα της DELL έχει αγοραστεί από την Ελληνική αντιπροσωπεία, έχει το "Next Business Day On Site Service" Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Dell-εγγύηση.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  171,4 KB 
ID: 150060 και απλά θα πρέπει να συμπληρώσουμε μια φόρμα, δωρεάν, για να έχουμε εγγύηση και service

    απευθείας από την DELL, χωρίς κανέναν μεσάζοντα.

    Αν το μηχάνημα δεν έχει αυτή την εγγύηση και μας καλύπτει το κατάστημα, θα πρέπει να απευθυνθούμε στο κατάστημα και όχι στην Dell για την

    επισκευή του μηχανήματος.

    Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι αναβάθμιση της άδειας, αφού πληρώσουμε φυσικά κάποιο ποσό, που κυμαίνεται ανάλογα με το μηχάνημα.

    Για να γίνει η αναβάθμιση της εγγύησης θα πρέπει να στείλουμε mail στην διεύθυνση: owr_Services@dell.com στα αγγλικά και να γράψουμε τα πλήρη

    στοιχεία του προιόντος. Αφού πάρουμε απάντηση και πληρώσουμε, θα επικοινωνήσουμε με την Eλληνική αντιπροσωπεία της DELL για να ξεκινήσει

    πλέον η υποστήριξη από αυτούς.

    Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο που έχω ποιο πάνω.
    Συνεχεια ανακριβειων vol 69 (το μαμησαμε το θεμα)


    Η ντελλ χωριζει την εγγυηση της σε 2 κατηγοριες.
    -Next business day onsite (ερχεται την επομενη μερα της κλησης σου προς εκεινους τεχνικος, στον χωρο σου)
    -pick up and return (ερχεται στον χωρο σου κουριερ-παραλαμβανει και επισκευαζει το λαπτοπ διχως κοστος- και στο επιστρεφουν διχως κοστος).

    Το λαπτοπ εχει εγγυηση μεσω service tag (αν χαθει η αποδειξη, δεν χρειαζεται η παρουσια της για να ισχυει η εγγυηση).
    Για τον τυπο της εγγυησης και το ποσο απομενει ακομα, μπορουμε να το δουμε μεσω του σαιτ.

    http://www.dell.com/support/home/us/...=us&l=en&s=dhs

    Φυσικά δεν χρειαζεται καμια απολυτως ενεργοποιηση/συμπληρωση φορμας για να χρησιμοποιησεις την εγγυηση.
    Του καλεις, τους περιγραφεις το προβλημα και εκεινοι στελνουν τεχνικο/κουριερ στην διευθυνση που θα τους δωσεις. Τοσο απλο.

    Αναβαθμιση μπορεις να κανεις ειτε στην εγγυηση (επεκταση εγγυησης), ειτε στον τυπο της εγγυησης (απο pick up and return σε next business day).
    Για να κανεις μεταφορα της εγγυησης (μονο στα αμερικανικα μοντελα χρειαζεται αυτο για μεταφορα τους στο ευρωπαικο αρχειο της ντελλ).
    Φυσικα και εδω δεν πληρωνουμε καποιο αντιτοιμο. (τουλαχιστον μεχρι και περυσι, 2014, δεν πληρωνες κατι).


    Φιλε Ονειρα Γλυκα, δεν σχολιαζεις τα υποερωτηματα που σου εθεσα και να αφησεις το εσοπ; Εχεις μπερδεψει την ανακριβεια με το τρολ εσυ.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχεια ανακριβειων vol 69 (το μαμησαμε το θεμα)


    Η ντελλ χωριζει την εγγυηση της σε 2 κατηγοριες.
    -Next business day onsite (ερχεται την επομενη μερα της κλησης σου προς εκεινους τεχνικος, στον χωρο σου)
    -pick up and return (ερχεται στον χωρο σου κουριερ-παραλαμβανει και επισκευαζει το λαπτοπ διχως κοστος- και στο επιστρεφουν διχως κοστος).

    Το λαπτοπ εχει εγγυηση μεσω service tag (αν χαθει η αποδειξη, δεν χρειαζεται η παρουσια της για να ισχυει η εγγυηση).
    Για τον τυπο της εγγυησης και το ποσο απομενει ακομα, μπορουμε να το δουμε μεσω του σαιτ.

    http://www.dell.com/support/home/us/...=us&l=en&s=dhs

    Φυσικά δεν χρειαζεται καμια απολυτως ενεργοποιηση/συμπληρωση φορμας για να χρησιμοποιησεις την εγγυηση.
    Του καλεις, τους περιγραφεις το προβλημα και εκεινοι στελνουν τεχνικο/κουριερ στην διευθυνση που θα τους δωσεις. Τοσο απλο.

    Αναβαθμιση μπορεις να κανεις ειτε στην εγγυηση (επεκταση εγγυησης), ειτε στον τυπο της εγγυησης (απο pick up and return σε next business day).
    Για να κανεις μεταφορα της εγγυησης (μονο στα αμερικανικα μοντελα χρειαζεται αυτο για μεταφορα τους στο ευρωπαικο αρχειο της ντελλ).
    Φυσικα και εδω δεν πληρωνουμε καποιο αντιτοιμο. (τουλαχιστον μεχρι και περυσι, 2014, δεν πληρωνες κατι).


    Φιλε Ονειρα Γλυκα, δεν σχολιαζεις τα υποερωτηματα που σου εθεσα και να αφησεις το εσοπ; Εχεις μπερδεψει την ανακριβεια με το τρολ εσυ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aντιπροσωπεία DELL Ελλάδος - Τηλ. 210.81.29.810

    Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο που έχω ποιο πάνω.
    ..............

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Ονειρα Γλυκα, δεν σχολιαζεις τα υποερωτηματα που σου εθεσα και να αφησεις το εσοπ; Εχεις μπερδεψει την ανακριβεια με το τρολ εσυ.
    Aσχολίαστο και υπ' όψιν κάποιου moderator.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    07-01-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ..............
    επειδη ειχα διαβασει το θεμα (googlarisma) με αφορμη ενα προβλημα που εσκασε σε λαπιτοπι πολωνικο απο eshop να πω τι ισχυει.
    αν εισαι σε εγγυηση κ θες να ασχοληθει η dell κ οχι το eshop με την επισκευη κανεις τα εξης.

    1.τηλ σε eshop για αιτημα μεταφορας εγγυησης στην dell δινοντας τα στοιχεια σου κ το service tag του λαπτοπ (δωρεαν).
    2.τηλ στην dell για υποστηριξη στο σπιτι την επομενη μερα αν εχεις next business day.

    υγ η εγγυηση του eshop ισχυει και αυτη κανονικα ακομα κ αν κανεις μεταφορα στην dell.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορές καταστημάτων
    Από amoyda στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 20988
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-24, 09:47
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-15, 13:28
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 17:01
  4. Εγγυήσεις και Δικαιώματα Καταναλωτή
    Από giaxou στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-14, 22:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας