Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Έχετε κάνει ποτέ κράτηση αυτοκινήτου μέσω Ryanair (https://www.hertz4ryanair.com); Μου βγάζει για Χανιά κάτι τιμές χώμα (17€ την μέρα, 118€ για 7 μέρες), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την fuel policy:
    For rentals over 3 days, you must pre-pay the cost of fuel and unless the vehicle is returned with the same amount of fuel, a refuelling charge in the amount of EUR 22.14 (including tax) will apply.
    You can apply for a refund of the fuel only when returning the vehicle and only for the remaining quantity of pre-purchased fuel in the tank.
    Καμία βοήθεια;
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε κάνει ποτέ κράτηση αυτοκινήτου μέσω Ryanair (https://www.hertz4ryanair.com); Μου βγάζει για Χανιά κάτι τιμές χώμα (17€ την μέρα, 118€ για 7 μέρες), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την fuel policy:

    Καμία βοήθεια;
    Ναι, economy car rentals και να προσέξεις τους όρους ασφάλειας
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, economy car rentals και να προσέξεις τους όρους ασφάλειας
    Δηλαδή; με συγχωρείς αλλά με μπέρδεψες περισσότερο!
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μήπως το αυτοκίνητο δεν είναι ασφαλισμένο, και πρέπει να πληρώσεις επιπλέον; Για να το διατυπώσω διαφορετικά, εμπιστεύεσαι τη ryanair;

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μέσω Hertz ενοικιάζει η Ryanair και δεν έχεις κανένα λόγο να μην την εμπιστευτείς. Την έχω χρησιμοποιήσει.

    Αυτή είναι η απάντηση που ψάχνεις criszah https://www.hertz.gr/FuelPolicy

  6. #6
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή; με συγχωρείς αλλά με μπέρδεψες περισσότερο!
    Συγνώμη, έχεις δίκιο

    Εννοώ ότι νοικιάζοντας αμάξι τα τελευταία 7 χρόνια τουλάχιστον 1 φορά το μήνα σε διάφορες χώρες, έχω καταλήξει πως το καλύτερο site είναι το economy car rentals (που είναι κι ελληνική δουλειά ) με τις καλύτερες τιμές, ιδιαίτερα αν νοικιάσεις εβδομάδες πριν.

    Απλά, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι στην τιμή που σου δίνουν περιλαμβάνεται μόνο η standard ασφάλεια του αυτοκινήτου και όχι η πλήρης (προσωπικά προτιμώ την πλήρη). Την πλήρη σου τη δίνει το site ως δική του με τιμές χαμηλότερες από την πλήρη της ενοικιάστριας εταιρείας (με την οποία το economy car rentals λειτουργεί ως διαμεσολαβών) αλλά αν τυχόν συμβεί κάτι θα πρέπει να πληρώσεις πρώτα στην ενοικιάστρια εταιρεία και μετά να τα βρεις με την economy car rentals.

    Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ ως τώρα (κούφια η ώρα) αλλά είναι το μόνο "μείον".

    Αλλά, ως τιμές δεν συγκρίνεται.

    Επίσης, επιλέγοντας αμάξι να προσέξεις πού είναι το pickup καθώς καμιά φορά η εταιρεία με την οποία έχει συμβληθεί το site που σου δίνει το αμάξι είναι εκτός αεροδρομίου και σε πηγαινοφέρνει με van. Καλό θα είναι να δεις να γράφει pickup "At airport".

    Να ξανα-τονίσω ότι το παραπάνω δεν είναι διαφήμιση, απλά δική μου εμπειρία από ενοικιάσεις αυτοκινήτου εδώ και χρόνια από αυτούς με εξαιρετικά χαμηλές τιμές. Αυτά

    - - - Updated - - -

    Τέλος, επειδή βλέπω πως είσαι καινούργιος στο σπορ, ίσως καλύτερα να νοικιάσεις από μια στάνταρ εταιρεία (hertz / avis κλπ) που μπορεί να είναι ακριβότερη αλλά γενικά έχει στάνταρ κανόνες και συνήθως όχι πολλά τερτίπια.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ ως τώρα (κούφια η ώρα) αλλά είναι το μόνο "μείον".
    Έχω να πω ιστορίες για το πως κλέβουν μεγάλες εταιρίες (europcar) αν δεν πάρεις την πλήρη ασφάλιση και γίνει μια μικρή ζημιά...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσω Hertz ενοικιάζει η Ryanair και δεν έχεις κανένα λόγο να μην την εμπιστευτείς. Την έχω χρησιμοποιήσει.

    Αυτή είναι η απάντηση που ψάχνεις criszah https://www.hertz.gr/FuelPolicy
    Α δηλαδή προπληρώνω το ντεπόζιτο και το επιστρέφω γεμάτο και παίρνω refund.

    Υ.Γ. @popmaniac: σε ευχαριστώ για την λεπτομερέστατη ανάλυση. Από ότι έχω διαβάσει σχεδόν όλοι έχουν γραφεία στο αεροδρόμιο των Χανίων.
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω να πω ιστορίες για το πως κλέβουν μεγάλες εταιρίες (europcar) αν δεν πάρεις την πλήρη ασφάλιση και γίνει μια μικρή ζημιά...
    Εγώ να δεις, γι'αυτό και πλέον προτιμώ την πλήρη ασφάλιση, τουλάχιστον από economy car rental. Στις κανονικές μεγάλες εταιρείες όμως η πλήρης ασφάλιση μπορεί να σε μαμήσει οικονομικά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α δηλαδή προπληρώνω το ντεπόζιτο και το επιστρέφω γεμάτο και παίρνω refund.

    Υ.Γ. @popmaniac: σε ευχαριστώ για την λεπτομερέστατη ανάλυση. Από ότι έχω διαβάσει σχεδόν όλοι έχουν γραφεία στο αεροδρόμιο των Χανίων.
    Αν θέλεις για Χανιά, πήγα πέρυσι και νοίκιασα από έναν ντόπιο (online τον βρήκαμε). Όλα μετρητά (με την παραλαβή), χωρίς deposit, χωρίς πιστωτική. Αν θέλεις πες μου να ψάξω το νούμερο να πάρεις κι από εκεί μια τιμή.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά ποτέ δεν έχω πάρει πλήρη ασφάλιση. Φυσικά λεπτομερής έλεγχος του αυτοκινήτου κατά την παράδοση για να μην σου πει κάποιος μετά ότι έκανες κάτι που υπήρχε εκεί ήδη.

    Τώρα σε μέρη που το αυτοκίνητο εκτίθεται σε πολλούς εξωτερικούς κινδύνους, όπως μεθυσμένους τουρίστες, ίσως αξίζει γιατί εκεί που το έχεις παρκαρισμένο μπορεί να σκάσει κανένας πάνω και τρέχα γύρευε μετά.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά ποτέ δεν έχω πάρει πλήρη ασφάλιση. Φυσικά λεπτομερής έλεγχος του αυτοκινήτου κατά την παράδοση για να μην σου πει κάποιος μετά ότι έκανες κάτι που υπήρχε εκεί ήδη.
    Σε εμένα δεν έτυχε να μου φορτώσουν κάτι που δεν είχε γίνει αλλά να υπερχρεώσουν κάτι μικρό που έκανα εγώ.

    Πιο συγκεκριμένα είχα πάρει βανάκι από την europcar, το χτύπησα - έξυσα πάνω από την πίσω ρόδα και χρέωσαν ότι έβαψαν όλη την καρότσα. Δλδ ουσιαστικά όλο το βανάκι. Κόστος 700 ευρώ και εγώ κάλυπτα ζημιές μέχρι 500 (μερική ασφάλιση). Πολύ βολικό...

    Προφανώς και δεν το έφτιαξαν γιατί είχε και άλλες μικροζημιές όπως την δικιά μου όταν το παρέλαβα. Απλά μαζεύουν 500άρικα και έτσι βγάζουν το κόστος από το βανάκι. Επιπλέον η ζημιά μου επισκευαζόταν χαλαρότατα με ένα μικρό μερεμέτι.

    Από τότε απλά λέω σε όλους ότι στην europcar (Γερμανίας τουλάχιστον) είναι απατεώνες και συμβουλεύω όλους τους γνωστούς μου να την αποφύγουν. Υπάρχει και η δικαστική οδός αλλά δεν υπάρχει πάντα ο χρόνος και δυστυχώς σε τέτοια "μικροποσά" μπορεί να κοστίσει χαλαρά παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 25-05-15 στις 20:14.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα δεν έτυχε να μου φορτώσουν κάτι που δεν είχε γίνει αλλά να υπερχρεώσουν κάτι μικρό που έκανα εγώ.

    Πιο συγκεκριμένα είχα πάρει βανάκι από την europcar, το χτύπησα - έξυσα πάνω από την πίσω ρόδα και χρέωσαν ότι έβαψαν όλη την καρότσα. Δλδ ουσιαστικά όλο το βανάκι. Κόστος 700 ευρώ και εγώ κάλυπτα ζημιές μέχρι 500 (μερική ασφάλιση). Πολύ βολικό...

    Προφανώς και δεν το έφτιαξαν γιατί είχε και άλλες μικροζημιές όπως την δικιά μου όταν το παρέλαβα. Απλά μαζεύουν 500άρικα και έτσι βγάζουν το κόστος από το βανάκι. Επιπλέον η ζημιά μου επισκευαζόταν χαλαρότατα με ένα μικρό μερεμέτι.

    Από τότε απλά λέω σε όλους ότι στην europcar (Γερμανίας τουλάχιστον) είναι απατεώνες και συμβουλεύω όλους τους γνωστούς μου να την αποφύγουν. Υπάρχει και η δικαστική οδός αλλά δεν υπάρχει πάντα ο χρόνος και δυστυχώς σε τέτοια "μικροποσά" μπορεί να κοστίσει χαλαρά παραπάνω.
    ΟΚ δεν λέω ότι είναι κορόιδα όσοι το κάνουν. Εξαρτάται που θα είσαι, το πως οδηγείς και το αν θέλεις να έχεις ένα άγχος παραπάνω.

    Προσωπικά η μόνη φορά που σκέφτηκα ότι ίσως έκανα λάθος που δεν πήρα ήταν στην Σκωτία (στενοί δρόμοι με βράχια στο πλάι και ενίοτε μιας λωρίδας σε σημεία, μη συνηθισμένος σε δεξιοτίμονο). Εκεί λοιπόν το "I don't understand why you are not opting for full coverage. Almost everyone does." του υπαλλήλου με στοίχειωνε, και σκεφτόμουν ότι είτε είναι πολύ καλός πωλητής είτε ότι έχω κάνει χαζομάρα.

    Και να μου τύχει δηλαδή να πληρώσω έχω υπερκαλύψει αυτό το κόστος με τα λεφτά που έχω γλυτώσει τόσες άλλες φορές. Αλλά σαφώς δεν θα το πρότεινα με ελαφρά την καρδία. Αυτό που θέλω να πω όμως, είναι ότι δεν είναι και υποχρεωτικό να πληρώσεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Για να μην κάνουμε hijack άλλο νήμα και επειδή είναι χρήσιμο να υπάρχει μια τέτοια συζήτηση, ας συνεχίσουμε εδώ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #15
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Μετά από 9 χρόνια στο adslgr.com έγινε επιτέλους topic starter! :P
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PSU παραδίδει πνεύμα (;) - Προτάσεις για νέο...
    Από Burning Skies στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-15, 01:29
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-15, 13:18
  3. Προσφορές, αναζητήσεις και προτάσεις για tablets
    Από stelakis1914 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 13:03
  4. Απόψεις και σχόλια σχετικά με την κεραία TP-LINK TL-WA7210N
    Από mikrocern στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-14, 21:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας