Σελ. 28 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 81823262728
Εμφάνιση 406-415 από 415
  1. #406
    Το avatar του μέλους apos74
    apos74 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrWho
    Δεν τη κατάλαβα αυτή την ασυναρτησία;;; Ενα καλό edit που σου χρειάζεται!
    Τώρα γίνεται κατανοητή....;
    Μάλλον δε διάβασες την τελευταία ανορθόγραφη πρόταση που έγραψα...
    Το β' ενικό που χρησιμοποιήσα απευθυνοταν στον τυχαίο που έγραφε όπως περιέγραψα και ταυτόχρονα υποστήριζε ιδέες εθνικού μεγαλείου και ανωτερότητας....
    ( φυσικά και δεν απευθυνοταν σε εσένα)

    Απλά ήθελα να πω σε αυτόν τον τύπο ανθρώπου " Μάθε τη γλώσσα σου σωστά και όχι σαν αγκολέζος μετανάστης , μάθε την ιστορία σου ( την αντικειμενική όσο αυτό είναι δυνατό) , διάβασε την ελληνική λογοτεχνία και την αρχαία ελληνική γραμματεία...
    και μετά αξίωνε από τους άλλους να σε θεωρούν την ενσάρκωση του κολοκοτρώνη , του Μ.Αλέξανδρου και του Λεωνίδα , μαζί !!!

    Αυτά.
    Πάντα φιλικά.
    Ωχ βρε DrWho με τις ανοητες αμπελοφιλοσοφιες σου ολη την ωρα. Κουραζεις ολο το Φορουμ.
    Απορω γιατι δεν σε συμμαζευουνε να ησυχασουμε μια για παντα!!!

  2. #407
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κοίτα, lazar, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η γλώσσα είναι για να εξυπηρετεί την έκφραση (όταν έχεις κάτι να πεις) και όχι το αντίστροφο. Η γλώσσα εξελίσεται. Εχουν δημιουργηθεί ακόμη και ψευτογλώσσες όπως η καθαρεύουσα (που δεν μιλούσε ο λαός αλλά οι γραμματιζούμενοι). Καταργήθηκε.
    Μέχρι να καταργηθεί όμως ήταν η επίσημη γλώσσα του κράτους, βλέπω οτι μιλάς για τα Αγγλίκα, για ψάξε λίγο να δείς πόσο δύσκολά μπορεί να γίνουν (ναί έχουν και αυτοί καθαρέυουσα!)

    Και για τις ευκολίες στο πληκτρολόγιο... έχω ακούσει αρκετούς ανθρώπους να τις επικαλούνται και γιαυτό προτιμούν να γράφουν αγγλικά. Γράφουν πιο γρήγορα έτσι με την προϋπόθεση ότι ξέρουν καλά αγγλικά.
    Και εγώ έτσι έλεγα κάποτε μέχρι που δοκίμασα (το πληκτρολόγιο μου δεν έχει κάν πάνω τους ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά μιάς και όταν ξέρεις υπολογιστή ξέρεις και λίγο απο τυφλό σύστημα....)

    Γιατί όλες αυτές οι πραγματικότητες μας κάνουν να σκεπτόμαστε με έναν ορισμένο τρόπο και όχι με τον τρόπο που εμείς επιλέγουμε; Και γιατί να μην επεξεργαζόμαστε διάφορους τρόπους σκέψης; Φοβόμαστε μήπως χαλάσουμε το ΑΙΜΑ μας; Κοίτα να δεις, η ανθρώπινη σκέψη, στους σκεπτόμενους ανθρώπους, είναι σαν το software. Ακόμη και αν έχει bugs ΔΕΝ χαλάει το μηχάνημα. Μπορεί ακόμη να γίνει και reboot!
    Μα η δεν φταίει εδώ το ότι έχουμε τόνους (μιάς και ξέρουμε αγγλίκα ή κάποια άλλη γλώσσα)
    Και κάτι άλλο. Κανείς δεν επιλέγει σε ποια χώρα θα γεννηθεί και ποια γλώσσα θα είναι η μητρική του. Ολοι το παίρνουμε δεδομένο σαν να το έχουμε επιλέξει. Και όμως. Φαντασθήτε για μια στιγμή ότι είμαστε σε θέση να επιλέξουμε σε πια χώρα θα θέλαμε να γεννηθούμε. Θα θέλατε να γεννηθήτε στην Αλβανία για να γιορτάσετε την νίκη της επί της Εθνικής Ελλάδος στο ποδόσφαιρο ή θα θέλατε να γεννηθήτε στην Ελλάδα για να πληγωθεί το φιλότιμό σας και να πάρετε τους Αλβανούς στις σφαλιάρες;
    Ναι αλλά τι κάνεις; ζείς μια ζωή προσπαθόντας να το αλλάξεις;
    Εγώ θα ήθελα να γεννήθω......σε άλλο πλανήτη!!

    Και σου μιλάει (γράφει) κάποιος που όταν έπερνε την έκθεση απο τον καθηγητή ήταν γεμάτη με κόκκινα!

  3. #408
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apos74
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrWho
    Δεν τη κατάλαβα αυτή την ασυναρτησία;;; Ενα καλό edit που σου χρειάζεται!
    Τώρα γίνεται κατανοητή....;
    Μάλλον δε διάβασες την τελευταία ανορθόγραφη πρόταση που έγραψα...
    Το β' ενικό που χρησιμοποιήσα απευθυνοταν στον τυχαίο που έγραφε όπως περιέγραψα και ταυτόχρονα υποστήριζε ιδέες εθνικού μεγαλείου και ανωτερότητας....
    ( φυσικά και δεν απευθυνοταν σε εσένα)

    Απλά ήθελα να πω σε αυτόν τον τύπο ανθρώπου " Μάθε τη γλώσσα σου σωστά και όχι σαν αγκολέζος μετανάστης , μάθε την ιστορία σου ( την αντικειμενική όσο αυτό είναι δυνατό) , διάβασε την ελληνική λογοτεχνία και την αρχαία ελληνική γραμματεία...
    και μετά αξίωνε από τους άλλους να σε θεωρούν την ενσάρκωση του κολοκοτρώνη , του Μ.Αλέξανδρου και του Λεωνίδα , μαζί !!!

    Αυτά.
    Πάντα φιλικά.
    Ωχ βρε DrWho με τις ανοητες αμπελοφιλοσοφιες σου ολη την ωρα. Κουραζεις ολο το Φορουμ.
    Απορω γιατι δεν σε συμμαζευουνε να ησυχασουμε μια για παντα!!!
    Εμείς τι φταίμε να είμαστε στην μέση της προσωπικής σας διαμάχης; (και μην γυρίσεις να μου πέις το έχω κάνει και εγώ. το ξέρω και είμουνα μαλάκας που το έκανα)
    Θα σας παρακαλούσα να τα βρείτε μέσω pm.

  4. #409
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apos74
    Ωχ βρε DrWho με τις ανοητες αμπελοφιλοσοφιες σου ολη την ωρα. Κουραζεις ολο το Φορουμ.
    Απορω γιατι δεν σε συμμαζευουνε να ησυχασουμε μια για παντα!!!
    Ακόμα να γραφτείς;

    Σε λίγο δεν θα υπάρχουν θέσεις.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #410
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KyR-X
    Ειμαι το ζωντανο παραδειγμα της καταστασης που επικρατει στην Κρατικη εκπαιδευση.
    Ας μου μαθαινε ορθογραφια ο δασκαλακος σου
    Το ενδεχόμενο ένα Αλβανόπουλο της τετάρτης δημοτικού σε ένα σχολείο της Κυψέλης να γράφει καλύτερα ελληνικά από εσένα δε σε προβληματίζει;

    αντι να μου διαφημιζει τα Κοινωνικα Φορουμ στα 3/4 του μαθηματος και να διαφωνει μαζι με τα παιδια για τον "Εθνισμο" η το "Εθνος" προβαλωντας ολες τις αντιρατσιστικες θεωριες οι οποιες συμπεριλαμβανουν παντα στη λιστα τους τριτοκοσμικες χωρες, τις πρωτης ταχυτητας ειναι καλα να τις βριζουμε δεν πειραζει..εκτος του Ισραηλ φυσικα.. Με τετοια σκουπιδια τρωνε τις ωρες τους τα παιδια σε ακαταλληλες αιθουσες και αυτο το διεθνηστη καθηγητακο δεν τον ενοχλει καθολου επειδη τετοια πλυση εγκεφαλου του εκανε το κομα του πριν τον βοηθησει να διοριστει! ειναι πολλοι δεν ειναι ενας ειναι σχεδον ο κανονας παρα η εξαιρεση.

  6. #411
    Το avatar του μέλους apos74
    apos74 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apos74
    Ωχ βρε DrWho με τις ανοητες αμπελοφιλοσοφιες σου ολη την ωρα. Κουραζεις ολο το Φορουμ.
    Απορω γιατι δεν σε συμμαζευουνε να ησυχασουμε μια για παντα!!!
    Ακόμα να γραφτείς;

    Σε λίγο δεν θα υπάρχουν θέσεις.
    Απο εκει ερχομαι και καποιοι σε αναζητουν με... χαμογελα!!!

    WAntillanakoοοο, ερχομαστε. Run Away Boy, Now!!!

  7. #412
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    συγνωμη που εχασα ολη τη συζητηση αλλά θα επιθυμούσα για αποφυγή παρεξηγήσεων να δηλώσω τα παρακάτω:

    καθώς οι aguila21 , και ο Icebox αναρωτήθηκαν για την καταγωγή μου πρέπει να τους καθησυχάσω πως δεν ειμαι ελληνας.

    βασικά είμαι αθηναίος, ο παππούς μου ήταν από τον πειραιά και η καταγωγή του από την κούλουρη δηλαδή τη σαλαμίνα. Οπότε όσοι από εσάς έχουν διαβάσει το συγκεκριμένο κομάτι της ιστορίας είναι εμφανές ότι είμαι αρβανίτης (άλλωστε ο σπατας και ο λιοσας ήταν οι αφεντες αυτης της πολης)

    Από την αλλη μερια η καταγωγή μου είναι ακόμα πιο ύποπτη. η γιαγια της μαμάς μου ήταν σαφέστατα τουκροσπορίτισα καθως ζούσε επί χρόνια στην άλλη πλευρά της λίμνης που ονομάζουμε αιγαιο. μαλιστα είχε υποπτες διασυνδέσεις με διαφορους ξένους που έμεναν στη σμύρνη για την ακρίβεια καθολικούς γάλλους και αυτές οι υποπτες σχέσεις μεταφράστηκαν στο ονομα της δικής μου γιαγιας που είναι ελισάβετ.

    Ως εκ τούτου μπορείτε να κοιμαστε ήσυχοι, τα γονίδια μου σίγουρα δεν είναι ελληνικά.

    καλή σας μέρα

  8. #413
    Το avatar του μέλους apolos
    apolos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    apolos έγραψε:
    Είμαι ένας φτωχός πλην τίμιος φασίστας.

    Ουδείς φασίστας τίμιος.
    You know, sarcasmos?

  9. #414
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apos74
    ερχομαστε. Run Away Boy, Now!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apos74
    δεν σε συμμαζευουνε να ησυχασουμε μια για παντα!!!
    Δεν θα λυπηθώ καθόλου να αρχίσω να διαγράφω τα μηνύματα σου αν συνεχίσεις έτσι! Εχεις ξεπεράσει αρκέτα τα όρια και δεν είναι ή πρώτη φορά που σε προειδοποιώ!

  10. #415
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste
    συγνωμη που εχασα ολη τη συζητηση αλλά θα επιθυμούσα για αποφυγή παρεξηγήσεων να δηλώσω τα παρακάτω:

    καθώς οι aguila21 , και ο Icebox αναρωτήθηκαν για την καταγωγή μου πρέπει να τους καθησυχάσω πως δεν ειμαι ελληνας.

    βασικά είμαι αθηναίος, ο παππούς μου ήταν από τον πειραιά και η καταγωγή του από την κούλουρη δηλαδή τη σαλαμίνα. Οπότε όσοι από εσάς έχουν διαβάσει το συγκεκριμένο κομάτι της ιστορίας είναι εμφανές ότι είμαι αρβανίτης (άλλωστε ο σπατας και ο λιοσας ήταν οι αφεντες αυτης της πολης)

    Από την αλλη μερια η καταγωγή μου είναι ακόμα πιο ύποπτη. η γιαγια της μαμάς μου ήταν σαφέστατα τουκροσπορίτισα καθως ζούσε επί χρόνια στην άλλη πλευρά της λίμνης που ονομάζουμε αιγαιο. μαλιστα είχε υποπτες διασυνδέσεις με διαφορους ξένους που έμεναν στη σμύρνη για την ακρίβεια καθολικούς γάλλους και αυτές οι υποπτες σχέσεις μεταφράστηκαν στο ονομα της δικής μου γιαγιας που είναι ελισάβετ.

    Ως εκ τούτου μπορείτε να κοιμαστε ήσυχοι, τα γονίδια μου σίγουρα δεν είναι ελληνικά.

    καλή σας μέρα
    Δηλαδή, είσαι τόσο "λίγο" έλληνας, όσο και ο Βασίλης Λάσκος που υπήρξε κυβερνήτης ελληνικού υποβρυχίου στον πόλεμο του '40 και διεκρίθη. Νομίζω τελικά βυθίστηκε με το πλήρωμα του, πολεμώντας για την Ελλάδα.
    Υπάρχει το ομώνυμο βιβλίο του Καραγάτση που περιγράφει τη ζωή του αρβανίτη Βασίλη Λάσκου, αδελφού του γνωστού ηθοποιού Ορέστη Λάσκου.
    Διαβάστε το όσοι δεν το ξέρετε, κακό δεν κάνει. Θα διαπιστώσετε πόσο έλληνας και πατριώτης ήταν!

Σελ. 28 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 81823262728

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-08, 16:32
  2. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-07, 20:48
  3. Noise Margin πριν και μετα...
    Από sprkrt στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-07, 19:20
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-06, 01:12
  5. Γεωργία - Ελλάδα & Ελλάδα - Αλβανία -- Μπορούμε τους 6 βαθμούς;
    Από John_Nastos στο φόρουμ Aθλητικά θέματα και γεγονότα
    Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-05, 19:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας