Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2008
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9800/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΛΙΜ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 39(dB)
    Είμαι πελάτης της on από το 2009. Πολύ ευχαριστημένος πελάτης, μέχρι πρότινος. Η ιστορία ξεκίνησε τον περασμένο Νοέμβριο, όπου παρουσιάστηκαν αρκετές και συχνές αποσυνδέσεις κατά τις πρωινές-μεσημβρινές ώρες. Το πρόβλημα επιδεινώθηκε, δήλωσα βλάβη και ήρθε τεχνικός της on στις 31-12-14.
    Διαπίστωσε ότι το πρόβλημα οφείλεται στον χαλκό πριν από το κουτί διακλάδωσής μου (σε μονοκατοικία μένω χωρίς κατανεμητή), ρεύματα στη γραμμή, είπε (επαγωγικά υποθέτω) και μου είπε ότι η βλάβη θα δηλωθεί άμεσα στον ΟΤΕ, ο οποίος ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος -κατά δήλωση του τεχνικού της on- να επιληφθεί του θέματος εντός 2 εργασίμων.
    10 ημέρες αργότερα οι αποσυνδέσεις ελαττώθηκαν, χωρίς όμως να εκλείψουν τελείως. Ώσπου σήμερα, έμεινα και πάλι χωρίς σύνδεση στο internet γιά ώρες, κι ακόμα και τώρα που γράφω, δεν έχω.
    Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα, έμαθα ότι έχει δωθεί εντολή άνωθεν να μην δηλώνονται οι βλάβες στον ΟΤΕ μέχρι νεωτέρας. Κι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα με την βλάβη της γραμμής μου.
    Το ίδιο το γεγονός είναι από μόνο του εξοργιστικό, αλλά το ακόμα πιό εξοργιστικό είναι ότι, κατά τον υπάλληλο του τεχνικού τμήματος, δεν υπάρχει κανείς, ούτε υπεύθυνος εξυπηρέτησης πελατών, ούτε προϊστάμενος εμπορικού τμήματος ή άλλος με τον οποίο μπορώ να μιλήσω γιά το θέμα. Ζήτησα αποσύνδεση χωρίς φυσικά να χρεωθώ τα σχετικά τέλη, αφού είναι δικιά τους αδυναμία επίλυσης του προβλήματος της γραμμής μου. Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν ότι θα ενημερώσει το λογιστήριο και ίσως κάνουν το αίτημα δεκτό..

    Υπ' όψιν ότι παρακολουθώ κάποια μαθήματα μέσω skype τα οποία μου στοιχίζουν 60€ τη φορά, είναι προπληρωμένα και δεν έχω την πολυτέλεια να τα χάσω. Προσωρινά κατέφυγα σε πακέτο καρτο-ίντερνετ, όμως χρειάζομαι άμεσα σταθερή σύνδεση και αύριο πρωί θα κάνω αίτηση φορητότητας στην hol. Η διαδικασία παίρνει 20-30 ημέρες απ' ότι μου είπαν, οπότε δεν έχω χρόνο να χάνω περιμένοντας την έκβαση του χαρτοπόλεμου με την on.

    Αν γνωρίζει κάποιος πως πρέπει να κινηθώ ώστε να μην πληρώσω τα τέλη αποσύνδεσης, ας ρίξει αν θέλει λίγο φως στο θέμα..
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τελευταια φορα που εκανες ανανεωση στο συμβολαιο σου πότε ηταν? και με τι ορους?

    Η απο το 2009 ηταν το ιδιο?
    Ξεκιναμε απο κει και βλεπουμε μετα...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2008
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9800/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΛΙΜ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 39(dB)
    Δεν έχω κάνει ανανέωση, το ίδιο τρέχει απ' το 2009..

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dogfight Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αύριο πρωί θα κάνω αίτηση φορητότητας στην hol. Η διαδικασία παίρνει 20-30 ημέρες απ' ότι μου είπαν...
    Δε νομίζω να στα είπαν πολύ καλά.
    Φορητότητα υφιστάμενο βρόχου δεν παίρνει τόσο καιρό.
    Εκτός αν ζητήσεις νεα γραμμή από τη HOL (ανενεργό βρόχο) μήπως και ξεφορτωθείς το ελαττωματικό ζεύγος.

    Όσο για το πως θα φύγεις χωρίς penalty, για να είσαι καλυμμένος μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν εγγράφως (με email) την αδυναμία τους να δηλώσουν τη βλάβη. Ωστόσο αμφιβάλλω ότι θα στο στείλουν...
    Ρώτησες πόσο είναι το penalty?

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2008
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9800/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΛΙΜ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 39(dB)
    H on χρεώνει 19,42€. Ωστόσο και 1€ να ήταν, είναι τρελό να πληρώσω χαράτσι ο ίδιος επειδή εκείνοι σαν εταιρία "έχουν εντολή να μη δηλώνουν βλάβες στον ΟΤΕ" και συνεπώς αδυνατούν να μου παρέχουν τις υπηρεσίες που οφείλουν, άνευ σοβαρής αιτίας (οι οικονομικές εκκρεμότητες μεταξύ ΟΝ-ΟΤΕ δε νομίζω ότι αφορούν κανέναν πελάτη τους).

    Όσο γιά τη hol, έχω έγγραφη προσφορά όπου σημειώνεται ξεκάθαρα το κόστος φορητότητας από άλλον πάροχο στα 35€ και κάτι ψιλά. Γιά νέες γραμμές χρεώνουν 80τόσα, οπότε μάλλον καλά μου τα είπαν.
    Το χρονικό διάστημα μπορεί να είναι πιό μεγάλο απ' το συνηθισμένο διότι είμαι στο Πόρτο Ράφτη. Τα πάντα εδώ κυλούν με άλλους ρυθμούς, κάπως σαν αυτούς με τους φελούς και τα βαρέλια που περιμένουν το ουίσκι να ωριμάσει ένα πράμα..

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εφοσον ΔΕΝ εχεις ανανεωσει το συμβολαιο σου τοτε μετα τον 1 χρονο ή τα 2.... αναλογως τι ειχες υπογραψει τοτε.... το συμβολαιο σου εχει απλα μετατραπει σε αοριστου χρονου... χωρις καμμια αλλη υποχρεωση απο μερους σου..


    ΟΠΟΤΕ γουσταρεις το κοβεις χωρις κανενα πεναλτυ.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσον ΔΕΝ εχεις ανανεωσει το συμβολαιο σου τοτε μετα τον 1 χρονο ή τα 2.... αναλογως τι ειχες υπογραψει τοτε.... το συμβολαιο σου εχει απλα μετατραπει σε αοριστου χρονου... χωρις καμμια αλλη υποχρεωση απο μερους σου..


    ΟΠΟΤΕ γουσταρεις το κοβεις χωρις κανενα πεναλτυ.
    Οχι ακριβώς... η On χρεώνει ένα εικοσάρικο τέλος διακοπής, ανεξαρτήτως χρόνου / ολοκλήρωσης η μη του συμβολαίου. Το γράφει στα συμβόλαιά της.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Θα κάνεις το αίτημα γραπτός στην ΟΝ με αρ πρωτοκόλλου.
    Μετά από εύλογο χρονικό διάστημα θα κάνεις γραπτός αίτημα στον ΟΤΕ για το αν έχει δηλωθεί βλάβη.
    Αν η απάντηση είναι ότι δεν επιτρέπουν στην ΟΝ να δηλώνουν βλάβες στον ΟΤΕ, φεύγεις και δεν τους δίνεις τίποτε.
    Μπορεί να αργήσεις λίγο αλλά θα σώσεις άλλους πελάτες της ΟΝ.

    Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο στον ΟΤΕ αλλά δεν θα μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις κάνει αίτηση για βλάβη στην ΟΝ. Εκτός και αν ο ΟΤΕ σου ανακοινώσει, γραπτός, την πολιτική του απέναντι στην ΟΝ.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2008
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9800/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΛΙΜ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνεις το αίτημα γραπτός στην ΟΝ με αρ πρωτοκόλλου.
    Μετά από εύλογο χρονικό διάστημα θα κάνεις γραπτός αίτημα στον ΟΤΕ για το αν έχει δηλωθεί βλάβη.
    Αν η απάντηση είναι ότι δεν επιτρέπουν στην ΟΝ να δηλώνουν βλάβες στον ΟΤΕ, φεύγεις και δεν τους δίνεις τίποτε.
    Μπορεί να αργήσεις λίγο αλλά θα σώσεις άλλους πελάτες της ΟΝ.

    Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο στον ΟΤΕ αλλά δεν θα μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις κάνει αίτηση για βλάβη στην ΟΝ. Εκτός και αν ο ΟΤΕ σου ανακοινώσει, γραπτός, την πολιτική του απέναντι στην ΟΝ.
    Σ' ευχαριστώ γιά τις προτάσεις σου. Περιμένω να δω τι θα απαντήσουν προφορικά, κι αναλόγως θα κινηθώ και εγγράφως αν χρειαστεί.
    Πάντως έχει χαλάσει πολύ η on. Ως τώρα με βομβάρδιζαν με τηλέφωνα σε οποιοδήποτε πρόβλημα υπήρχε, μέχρι να βεβαιωθούν ότι το πρόβλημα λύθηκε. Αυτή τη φορά, άκρα του τάφου σιωπή. Ο υπάλληλος στην εξυπηρέτηση πελατών με διαβεβαίωσε ότι το λογιστήριο απαντά εντός 24 ωρών. Έχουν περάσει ήδη 48+..
    Κρίμα, τη θεωρούσα κορυφαία εταιρία από πλευράς εξυπηρέτησης.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dogfight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα, έμαθα ότι έχει δωθεί εντολή άνωθεν να μην δηλώνονται οι βλάβες στον ΟΤΕ μέχρι νεωτέρας. Κι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα με την βλάβη της γραμμής μου.
    Το ίδιο το γεγονός είναι από μόνο του εξοργιστικό, αλλά το ακόμα πιό εξοργιστικό είναι ότι, κατά τον υπάλληλο του τεχνικού τμήματος, δεν υπάρχει κανείς, ούτε υπεύθυνος εξυπηρέτησης πελατών, ούτε προϊστάμενος εμπορικού τμήματος ή άλλος με τον οποίο μπορώ να μιλήσω γιά το θέμα. Ζήτησα αποσύνδεση χωρίς φυσικά να χρεωθώ τα σχετικά τέλη, αφού είναι δικιά τους αδυναμία επίλυσης του προβλήματος της γραμμής μου. Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν ότι θα ενημερώσει το λογιστήριο και ίσως κάνουν το αίτημα δεκτό..
    Θα τους καλέσεις πάλι στο τηλέφωνο και θα ζητήσεις να σου επαναλάβουν αυτά που σου ανέφεραν. Την ίδια ώρα θα τους καταγράφεις. Μετά θα τους ενημερώσεις ότι για την δική σου ασφάλεια σαν καταναλωτής ηχογραφείς την συνομιλία. Θα ζητήσεις επίσης ονόματα.

    Αφού τους έχει καταγράψει, μετά πας σε άλλο πάροχο χωρίς να πληρώσεις δεκάρα σε αυτούς. Σε περίπτωση που αρχίσουν να σου στέλνουν λογαριασμούς, απλά δεν θα τους πληρώσεις και θα τους ενημερώσεις γραπτός για αυτό καθώς και για τους λόγους.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    η καταγραφη πρεπει να γινει ΑΦΟΥ ενημερωσεις τον αλλον συνομιλητη και ΑΦΟΥ συμφωνησει... αλλιως εισαι εσυ παρανομος.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2008
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    9800/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΛΙΜ. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    η καταγραφη πρεπει να γινει ΑΦΟΥ ενημερωσεις τον αλλον συνομιλητη και ΑΦΟΥ συμφωνησει... αλλιως εισαι εσυ παρανομος.
    Ναι, συμφωνώ, κι εγώ έτσι το βλέπω. Και νομικά, και ηθικά.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-14, 13:26
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-14, 17:22
  3. sos. To pc μου ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει το router.
    Από 26hint στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-14, 22:44
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-14, 17:36
  5. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 13:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας