Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 46
  1. #31
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως το DDNS που δειχνεις στην πορτ 81 δεν μου ανοιγει και εμενα απο εδω.
    αυτη η υπηρεσια σιγουρα δουλευει? εχεις δοκιμασει κατι αλλο?
    Αν εννοείς το http://ascvs.dns.ipcam.so:81 και εγώ το δοκίμασα απευθείας και δεν μου ανοίγει , έτσι μου έκανε προχθές και είπα για να το δοκιμάσω να βάλω ρούτερ κάμερα σε άλλη τηλεφωνική γραμμή και δούλεψε , τα επέστρεψα σπίτι και τίποτα . Τόσο σύμπτωση όταν τα μετέφερα να ξεμπλόκαρε το λινκ ;
    Πως να δοκιμάσω κάτι άλλο ; Το no-ip που έχω δύο κάμερες στο μαγαζί δεν το παίρνει η συγκεκριμένη .


    @ sdikr μετά από επανεκκίνηση σε κάμερα ρούτερ και pc έχω :



    άνοιξα την πόρτα 192.168.1.8:81 στο ρούτερ και πάλι εικόνα δεν .
    upnp στο ρούτερ που λες (στην κάμερα το έχω απενεργοποιήσει) εννοείς κάτι από εδώ ;



    επίσης δεν κατάλαβα για το mtu

  2. #32
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Επανέρχομαι μιας και δημιουργήθηκε πρόβλημα (ευτυχώς το έλυσα) με τις δύο κάμερες που έχω στο κατάστημά μου και έχω μία απορία :
    Τις επιβλέπω μέσω no-ip με free συνδρομή και στα καλά καθούμενα από εχθές δεν είχα εικόνα , σήμερα λοιπόν αφού έλεγξα όλες τις ρυθμίσεις και τις είδα εντάξει , έκλεισα το firewall στο ρούτερ και η εικόνα επανήλθε , επανέφερα κατόπιν τις ρυθμίσεις firewall στο standart και η εικόνα συνέχισε να υπάρχει , υποθέτω κάποιο κόλλημα του firewall .
    Στην μία κάμερα λοιπόν και για να διαπιστώσω εάν φταίει η όχι η υπηρεσία no-ip , διέγραψα τις ρυθμίσεις και τίκαρα το κουτάκι για τις εργοστασιακές ώστε να συνδεθεί στον server της foscam , μετά την απενεργοποίηση του firewall συνδέθηκε λοιπόν μιας και δεν ξανάβαλα τις ρυθμίσεις για την no-ip και γράφει στο
    DDNS Status : Foscam Succeed http://cs****.myfoscam.org:****
    και UPnP Status : UPnP Succeed .
    Πως στο καλό γίνεται να έχω εικόνα live , αλλά και να ελέγχω την περιστροφή της κάμερας ταυτόχρονα και από την no-ip και από την foscam όταν στο Third Party DDNS έχω επιλέξει το None?




  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όπως είπες έχεις δυο κάμερες, στην μια δεν έχεις πλέον το no-ip αλλά το έχεις στην άλλη, η wan ip είναι μία

    η υπηρεσία no-ip να φταίει λίγο δύσκολα, καλό θα είναι ακόμα να την περάσεις μόνο σε μία κάμερα και όχι και στις δυο

  4. #34
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βαζεις το no ip μονο στο ρουτερ οριζεις τις πορτες και στις καμερες βαζεις καρφωτες ip και εισαι ετοιμος. Τοσο απλα.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπες έχεις δυο κάμερες, στην μια δεν έχεις πλέον το no-ip αλλά το έχεις στην άλλη, η wan ip είναι μία

    η υπηρεσία no-ip να φταίει λίγο δύσκολα, καλό θα είναι ακόμα να την περάσεις μόνο σε μία κάμερα και όχι και στις δυο
    Για να καταλάβω , δεν συνδέεται κάθε κάμερα ξεχωριστά στην όποια no-ip στέλνοντας εικόνα ?
    Η μία είναι στην πόρτα του ρούτερ 5010 και η άλλη στην 5011 , άρα φαντάζομαι είναι δύο αυτόνομα μηχανήματα .
    Πως γίνεται να συνδεθεί η μία στην no-ip και να έχω εικόνα και από τις δύο ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαζεις το no ip μονο στο ρουτερ οριζεις τις πορτες και στις καμερες βαζεις καρφωτες ip και εισαι ετοιμος. Τοσο απλα.
    Καλά μόνο απλά δεν είναι για μένα , συνδέοντας την κάμερα στο pc και ανοίγοντας μέσα από την εφαρμογή της το device management , υπάρχει πλαίσιο στο οποίο μου ζητά στοιχεία από Ddns και τα οποία τα πήρα από την εγγραφή μου στην no-ip .
    To ρούτερ πως μπορώ (από ποιο μενού) να το συνδέσω στην no-ip ?

  6. #36
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, για να βαλεις στο router σου το noip θα πρεπει να το υποστηριζει κιολας ομως. Η να το εχει ενα αλλο μηχανημα που ειναι στο ιδιο δικτυο. Πχ εμενα εδω περα το εχει ενας linux nas server.
    Ο φιλος m1john ειναι σωστο αυτο που λεει, αλλα προυποθετει το adsl router σου να υποστηριζει noip ομως.
    Ειναι απλο το ιδιο κανω και εγω, ολα τα μηχανηματα και οι καμερες δλδ στο εσωτερικο σου δικτυο εχουν πχ ip 192.168.1.10 η μια και .11 η αλλη.
    Το adsl router πχ ειναι το 192.168.1.254 και εχει το noip εκει. Οποτε στο router πας και ανοιγεις πορτες για το 10 και το 11 τι πορτες εχουν αυτες πχ 5011 και 5011 και ετσι πχ θα γραφεις onoma.ddns.net:5011 και θα βγαινεις αν ειναι ετσι για το web interface ή τι αλλο ειναι.
    Αν το ρουτερ σου δεν εχει noip μας χαλαει τα σχεδια αυτο.
    Το αλλο που ειπες ποιο πανω δεν το πολυκαταλαβα με μπερδεψε αυτο.
    ΠΟΤΕ δεν εχω χρησιμοποιησει οτι εχουν μεσα οι καμερες, ουτε σε ip camera, ουτε και σε CCTV DVR.
    Για backup βασικα εχω το noip, εχω και ενα ip cloud της mikrotik στα routerboards που παιζει παντα αξιοπιστα αλλα εχει ονομα σιδηροδρομο.

    Πες μας ποιο adsl router εχεις να το δουμε για τα αναλογα μενου.

  7. #37
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosmous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μόνο απλά δεν είναι για μένα , συνδέοντας την κάμερα στο pc και ανοίγοντας μέσα από την εφαρμογή της το device management , υπάρχει πλαίσιο στο οποίο μου ζητά στοιχεία από Ddns και τα οποία τα πήρα από την εγγραφή μου στην no-ip .
    To ρούτερ πως μπορώ (από ποιο μενού) να το συνδέσω στην no-ip ?
    Να βγαλεις τα καβουρια απο τις τσεπες και να δωσεις κανα φραγκακι σε καποιον τεχνικο να στα φτιαξει Αστειο ηταν αυτο. Στο θεμα μας θα πας στις ρυθμισεις του ρουτερ εκει που λεει DDNS και θα δεις αν υποστηριζει no-ip θα βαλεις τα στοιχεια του no-ip λογαριασμου σου καρφωτες ip και εισαι οκ.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αλλο που ειπες ποιο πανω δεν το πολυκαταλαβα με μπερδεψε αυτο.
    Εάν εννοείς για την foscam που ανέφερα συνδέεται αυτόματα η κάμερα σε δική τους υπηρεσία δωρεάν (ότι πιο απλό ) αλλά όταν την αγόρασα υπήρχαν προβλήματα στην υπηρεσία της foscam και έψαξα και βρήκα την no-ip .



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βγαλεις τα καβουρια απο τις τσεπες και να δωσεις κανα φραγκακι σε καποιον τεχνικο να στα φτιαξει Αστειο ηταν αυτο. Στο θεμα μας θα πας στις ρυθμισεις του ρουτερ εκει που λεει DDNS και θα δεις αν υποστηριζει no-ip θα βαλεις τα στοιχεια του no-ip λογαριασμου σου καρφωτες ip και εισαι οκ.
    Στο post #3 εάν διαβάσεις θα δεις πως επιχείρησε τεχνικός επί πληρωμή να κάνει κάτι (η χρέωση τελικά δεν έγινε καθώς δεν υπήρχε αποτέλεσμα) . Οπότε το ψάχνω μόνος μου πλέον .

    Το ρούτερ είναι το Technicolor TG582n .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να δεις η ιντερνετικη σου Ip τι νουμερο εχει? θελω τα πρωτα μονο. Μερικες εταιριες και μια ειναι και η wind μερικες φορες δινουν ip's με ΝΑΤ σε 10.χχχ.χχχ.χχχ και αρκετες υπηρεσιες με αυτο παρουσιαζουν προβλημα, χωρις να ειναι ακριβως firewall το nat εχει ομως σχεση.
    Να σημειώσω πως πλέον λειτουργούν κανονικά , επίσης ελέγχοντας στην no-ip είδα πως η ip μου είναι πλέον της μορφής 10.χχχ.χχχ.χχχ , μήπως αυτό μου δημιούργησε το πρόβλημα ?

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, και εμενα το καταγραφικο DVR CCTV ειχε ενα δικο του, ειναι ευκολο αλλα γιατι να μην εχεις ενα για ολα? δεν εκανα καν τον κοπο να το δοκιμασω.
    Δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο μηχανημα πρεπει να δεις στις οδηγιες του ή pdf απο ιντερνετ για τις ρυθμισεις.
    Αν δειχνει να εχεις Ip απο 10 τοτε εισαι πισω απο ΝΑΤ, σε αυτη την περιπτωση αυτα τα πραγματα δεν παιζουν σωστα.
    Θα παρεις τον παροχο σου τηλεφωνο και θα τους πει ΝΑ ΜΗΝ σε βαζουν πισω απο ΝΑΤ και να σου δινουν κανονικες public ips γιατι εχεις προβληματα, αν θες εξηγησε τους.

  10. #40
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Πω ρε παιδιά , που κάνουν σεμινάρια για το nat - ddns - ip - κλπ ? Η κάμερα για την οποία άνοιξα το παρόν θέμα πουλήθηκε σε σκοτωμένη τιμή για να πάρω (ίδια με τις άλλες) foscam ώστε να αντιγράφω ρυθμίσεις μεταξύ των .
    Με την απενεργοποίηση και εκ νέου ενεργοποίηση του firewall στο ρούτερ δουλεύουν πλέον και στην no-ip και στην υπηρεσία της foscam (ανάλογα τις ρυθμίσεις).
    Επίσης η δεύτερη που άφησα ρυθμίσεις foscam και δούλευε ταυτόχρονα και στην no-ip , αποσυνδέθηκε πλέον από no-ip όπως έπρεπε να γίνει από την πρώτη στιγμή , τώρα πως έδειχνε εικόνα μέσω no-ip απορίας άξιο .

    Τεσπα θα πάρω αύριο τηλέφωνο στην wind για την ip .


    Στο σπίτι τώρα ...το ρούτερ είναι Ralink RT3290 και μπαίνω στις ρυθμίσεις από τον browser με το 192.168.1.1 αλλά μόνο με καλώδιο , με wifi μου βγάζει :
    Duplicate Administrator
    This device is managed by another user currently!!

  11. #41
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Πως δεν το σκέφθηκα για το σπίτι τόσο καιρό ?

    Η ιδέα μου ήρθε από το post #37 του m1john , πήρα τηλέφωνο σε ένα τοπικό κατάστημα να ρωτήσω για νέο ρούτερ αλλά δεν αναλάμβανε το σετάρισμα στις πόρτες για κάμερα , τότε σκέφθηκα εάν είναι να αγοράσω , γιατί να μην ψάξω ένα ίδιο με αυτό που έχω στο κατάστημα που δούλεψε απ'ευθείας ?

    Έψαξα και σε 2 μέρες μιας και δεν υπήρχε καινούριο βρήκα μεταχειρισμένο Technicolor TG582n (ίδιο με αυτό που έχω στο κατάστημά μου) , το σύνδεσα , έβαλα το user και passwort που μου έδωσε η wind και όλα κομπλέ , εικόνα η κάμερα , εντάξει και ο ενισχυτής (είχα πρόβλημα με τα άλλα ρούτερ συνδέοντας με ethernet τον Yamaha χάνονταν η εικόνα από την κάμερα ) .

    Ίσως και ένα καινούριο με καλές προδιαγραφές να δούλευε τόσο απλά και καλύτερα ακόμη (από θέμα συγχρονισμού) , αλλά στο κατάστημα που ρώτησα ο οποίος είναι και τεχνικός υπολογιστών δεν ενθαρρύνθηκα , οπότε μιας και δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις ακολούθησα την πεπατημένη .

    Εάν κάποιος που έχει κάμερα για να δοκιμάσει θέλει να βοηθήσει , του στέλνω δυο ρούτερ (ΖΤΕ 108 και ένα της cyta ) να ψάξει στις ρυθμίσεις τους να δει γιατί μπλοκάρανε την κάμερα . Εάν είναι κάτι απλό να το ξέρω ώστε να μπορώ να αγοράσω άφοβα όποιο ρούτερ θέλω .

  12. #42
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosmous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν κάποιος που έχει κάμερα για να δοκιμάσει θέλει να βοηθήσει , του στέλνω δυο ρούτερ (ΖΤΕ 108 και ένα της cyta ) να ψάξει στις ρυθμίσεις τους να δει γιατί μπλοκάρανε την κάμερα . Εάν είναι κάτι απλό να το ξέρω ώστε να μπορώ να αγοράσω άφοβα όποιο ρούτερ θέλω .
    καλημερα, ποιο 108 ειναι αυτο που λες? εχω 2 της σειρας 108, το ενα της wind με το τζαμακι το διαφανο απανω, και το επομενο μοντελο που στεκετε ορθιο που εδινε και η wind και η 4νετ και σε ολα παιζουν κανονικα τα δικα μου οταν τα ειχα στην γραμμη και μια ipcamera linksys και το dvr cctv.
    Λιγο περιεργο μου φαινεται να μπλοκαρανε αυτα. Και οταν τα ειχα τοτε, δεν τους ειχα κανει ακομα root exploit για να τα ξεκλειδωσω για τελνετ κτλ.

  13. #43
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson

  14. #44
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, το εχω αυτο απο την 4νετ και του εχω περασει ενα root exloit για ξεκλειδωμα http://www.adslgr.com/forum/threads/...N-H108L-Telnet
    Το παραπανω δεν ξερω αν μπορει να δουλεψει στο FW της wind και ας ειναι το ιδιο adsl router.
    Δεν εχω καποιο προβλημα ομως απο πριν παιζανε τα παντα, και vpn και καμερες ειτε αυτονομο ρουτινγκ, ειτε σε bridge mode.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-03-17 στις 18:32.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Δεν ξέρω καν τι είναι το bridge mode , αδαής τελείως .
    Εάν θέλεις να πειραματιστείς κάποια στιγμή στα στέλνω να τα ελέγξεις .

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με Vodafone
    Από wouilli στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 18:33
  2. Πρόβλημα με το Thunderbird...
    Από x69pr στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 23:17
  3. Πρόβλημα με το ΖΤΕ ρούτερ του ΟΤΕ
    Από iwebdis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-14, 08:08
  4. Tablet με καλη καμερα
    Από firegarden στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-14, 23:53
  5. Πρόβλημα με ταχύτητα ιντερνετ 24
    Από Aris1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 06:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας