Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 46
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Γεια σας , έχω ένα πρόβλημα με μία κάμερα παρακολούθησης χώρου η οποία δούλεψε άμεσα μετά την εγκατάστασή της το καλοκαίρι .
    Μετά τις διακοπές την έβγαλα από την πρίζα διότι δεν υπήρχε λόγος να είναι σε λειτουργία , μέχρι τα Χριστούγεννα όπου χρειάστηκε να φύγουμε ταξίδι οικογενειακώς και τοποθετώντας το φις είδα πως δεν λειτουργεί . Να σημειώσω πως στο μεταξύ διάστημα (καλοκαίρι/χειμώνας) είχα συχνά πρόβλημα χαμηλού συγχρονισμού με την γραμμή μου το οποίο λύθηκε μετά από καιρό (αυτόν τον μήνα) και όπως μου είπαν μάλλον είναι θέμα φίλτρου από τα δικά τους συστήματα .
    Στην κάμερα τώρα , μέσω ιδίας εφαρμογής που έχω εγκαταστήσει στο note2 , δίνει εικόνα από το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού , αλλά μέσω δεδομένων κινητής ή εάν συνδεθεί το κινητό σε άλλο ρούτερ μου βγάζει το μήνυμα : No online camera . Έκανα ρυθμίσεις διάφορες , άνοιξα πόρτα στο ρούτερ (αν και στις συγκεκριμένου τύπου κάμερες δεν χρειάζεται) και πάλι τίποτε .
    Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη της wind και μου απάντησαν σε ερώτησή μου πως δεν χρησιμοποιούν κάποιου είδους firewall .
    Πήρα στο service της εταιρίας που αγόρασα την κάμερα , μου έκαναν τηλεφωνική εγκατάσταση από την αρχή μήπως και κάτι δεν έκανα σωστά , αλλά και πάλι τίποτε (μου πρότειναν να επικοινωνήσω με την wind).

    Πήρα την κάμερα μαζί με το ρούτερ του σπιτιού (καθώς στο ρούτερ του καταστήματος δουλεύει) στο κατάστημα όπου έχω και εκεί wind , τα σύνδεσα στην εκεί τηλεφωνική γραμμή και η κάμερα δουλεύει κανονικά . Τα παίρνω πίσω στο σπίτι και βλέπω πάλι το μήνυμα : No online camera .

    100% το πρόβλημα είναι στην γραμμή του σπιτιού , αλλά τι να πω στην τεχνική υπηρεσία της wind που μου λένε πως είναι όλα εντάξει ; Το ρούτερ κλειδώνει στα 15,576/1025 .

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, πορτες θελουν ολες αποκλειετε να μην θελει, εκτος αν παιζει με UpnP και ανοιγουν αυτοματα. Με τι ονοματοδοσια δουλευεις για να δινεις ενα ονομα στην ip σου? ή εχεις static ip? μηπως εκει ειναι το προβλημα?
    Oι εταιριες δεν κοβουν τιποτα δεν ειναι εκει το θεμα, αλλα ουτε και στην γραμμη σου! αν ηταν ετσι....εμενα ειναι χρεπι και παιζουν ολα! και εξοχικο παιζω μεσω VPN δλδ στελνω το ιντερνετ εκει μεσω ασυρματων δικτυων και παλι δεν εχω θεματα.
    ειχα και εγω μια ιδια μια χαρα δουλευε και μια Ip camera linksys, τωρα πλεον δουλευω μονο με καταγραφικα cctv dvr και πολλες καμερες, εχω ανοιξει πορτες για το προγραμμα του pc και του κινητου, αλλα εχω και σταθερο ονομα στην internet ip μου με mikrotik cloud και noip σε nas server.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 30-01-15 στις 12:34.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Νικηφόρε ευχαριστώ για την απάντηση , επειδή τα περισσότερα μου φαίνονται ακαταλαβίστικα (και σε άλλα θέματα φυσικά καθώς έψαξα αρκετά) για αυτό και πήρα στην εξυπηρέτηση της εταιρίας που αγόρασα την κάμερα . Ο Υπάλληλος αφού συνδέθηκε στο pc μου , ώστε όπως είπε να ελέγξει περί ip , με ένα πρόγραμμα απομακρυσμένης διαχείρισης τα βρήκε όλα εντάξει και ενώ μου είπε αυτού του είδους η κάμερα ανοίγει αυτόματα πόρτα , παρόλα αυτά μου άνοιξε χειροκίνητα την συγκεκριμένη (81) της κάμερας , επίσης δοκίμασε και άλλες πόρτες , τυχαία η όχι νούμερα δεν γνωρίζω , αλλά είδα πως σε κάποια στιγμή έβαλε την 10000 χωρίς και πάλι αποτέλεσμα .
    Σε όλες τις ρυθμίσεις όταν έλεγχε την κάμερα μέσα από το πρόγραμμά της στο status του factory ddns έγραφε success , εκεί μου εξήγησε πως η κάμερα έχει σωστά όλα τα στοιχεία και πλέον δεν μπορεί να κάνει τίποτε παραπέρα .
    Αδιέξοδο λοιπόν μέχρι εδώ .

    Από την άλλη εάν είναι θέμα ρουτερ , γιατί σε άλλη τηλεφωνική γραμμή λειτουργεί σωστά η κάμερα ;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αφού κοίταξαν όλα αυτά που λες πιστεύω πως δεν κάνουν λάθος. Οι κάμερες πολλές φορές έχουν και μια δική τους εγραφή σε δωρεαν υπηρεσία DDNS, και εμένα το καταγραφικο μου ειχε κατι.
    Ερωτηση : Το μοναδικό πράγμα που μπορει κατα την γνωμη μου να φταιει. Μπορεις να δεις η ιντερνετικη σου Ip τι νουμερο εχει? θελω τα πρωτα μονο. Μερικες εταιριες και μια ειναι και η wind μερικες φορες δινουν ip's με ΝΑΤ σε 10.χχχ.χχχ.χχχ και αρκετες υπηρεσιες με αυτο παρουσιαζουν προβλημα, χωρις να ειναι ακριβως firewall το nat εχει ομως σχεση. Αν ειναι αυτο πρεπει να τους ζητησεις να σου δωσουν κανονικη Ip χωρις NAT.
    Δες και το σχετικο θεμα στο forum μας http://www.adslgr.com/forum/threads/...at-%CE%B7-wind
    πιστευω πως αυτο φταιει, δες τι ip εχεις απο εδω http://www.showmyip.gr/ και πες μου τα πρωτα νουμερα μεχρι την τελεια τι γραφει? πχ εμενα εδω στην δουλεια με οτε ειναι 94.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    79.107 τα πρώτα Νικηφόρε .

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τοτε δεν εχει καμια σχεση με το ΝΑΤ ελεγα μηπως ειναι αυτο, καντεμια, τωρα δεν εχω ιδεα τι αλλο μπορει να ειναι δυστυχως (

  7. #7
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Δεν πειράζει , ευχαριστώ που ασχολήθηκες , το NAT το είχε σκαλίσει και το παλικάρι , μάλιστα ενεργοποίησε και το firewall διότι το είχα disable μήπως έφταιγε αυτό .
    Δοκίμασα και άλλο ρούτερ , ένα από cyta που μου έμεινε , ούτε με αυτό συνδέεται από την γραμμή του σπιτιού , στου μαγαζιού την γραμμή όμως δουλεύει κανονικά .


    Κάτι ακόμη , βάζω στον chrome την ip μου από το link που μου έδωσες και μου ζητά username και passwort , βάζω το όνομα του ρούτερ όπως βγαίνει στο wifi και το passwort αλλά δεν τα δέχεται , τι στοιχεία ζητά ;

    Επίσης το snr στο upstream μήπως παίζει ρόλο που είναι στα 15,7db ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kosmous : 30-01-15 στις 23:34.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ποιο link? το showmyip λες? αυτο ειναι για να βλεπεις απλα τι ip εχεις. Για ποιο link λες δεν καταλαβα.
    οχι εχεις καλο SNR δεν φταινε αυτα τα πραγματα. Αν φταιει κατι θα ειναι μηπως απο την γραμμη σου κοβει κατι η wind. Δεν ξερω τι αλλο να πω. Εχεις δοκιμασει αλλαγες πορτας?
    θα πω κατι αλλο για δοκιμη, αν εχεις εκει καποιο μηχανημα να εστεινες VPN να επαιρνε ip απο την γραμμη την αλλη που εχεις ωστε να νομιζει δλδ οτι εχει απο εκει ιντερνετ, μηπως το ξεγελαγες και να δουλευε. Λιγο μανουρα αλλα εγω θα το δοκιμαζα. Γιατι αν ετσι παιζει σιγουρα κατι κοβουν στην γραμμη σου.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Αν η κάμερα «ακούει» σε θύρα TCP (δυστυχώς δεν γράφει κάτι σχετικό ο οδηγός εγκατάστασης), μπορείς να ελέγξεις εδώ αν φαίνεται ανοιχτή προς τα έξω.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο link? το showmyip λες? αυτο ειναι για να βλεπεις απλα τι ip εχεις. Για ποιο link λες δεν καταλαβα.


    Ναι στο showmyip είδα την ip μου μόλις άνοιξα τον σύνδεσμο ώστε να σου πω τα πρώτα ψηφία .
    Απλά σκέφθηκα να βάλω στον chrome του κινητού με δεδομένα κινητής ανοικτά (όχι wifi) την ip που μου έβγαλε ο σύνδεσμος να δω τι μπορεί να γίνει , μου έβγαλε λοιπόν ένα πινακάκι για username / passwort ώστε να συνδεθεί με το ZXHN H108L (που είναι το μοντέλο του ρούτερ μου) , ότι και αν έβαζα όμως δεν γίνονταν δεκτά .

    Simpleton θα δοκιμάσω το απόγευμα που θα είμαι σπίτι αυτό που γράφεις και θα επανέλθω .

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το ίδιο adsl router έχουμε, εγώ το δουλεύω σαν modem απλό εδώ και καιρό βέβαια.
    Ναι παει να περασει απο το ρουτερ σου λογικο ειναι, τους κωδικους για να μπεις στο ρουτερ σου βαζεις αν θες να μπεις.
    Το ιδιο θα πρεπει να γινεται και αν βαλεις το DDNS ονομα που εχεις.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.144
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το showmyip πάντα πραγματική ip θα δείχνει, ανεξάρτητα αν ο χρήστης είναι πίσω από CGN ή όχι. Συνεπώς, δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ανιχνεύσει την παρουσία CGN ( εκτός ίσως αν γνωρίζαμε τα CGN pools της wind ). Αν υποπτεύεσαι ότι είσαι πίσω από CGN, το πιο εύκολο μέρος για να το δεις λογικά είναι το status page του router σου. Δες αν μπορείς να βρεις τη wan ip κάπου και γράψε μας μερικά ψηφία.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν το γνώριζα αυτό εγώ, CGN http://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT οπότε λέμε αν είναι πίσω από ΝΑΤ. Πιστευω σιγουρα αυτο θα συμβαινει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 31-01-15 στις 15:10.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να ελέγξεις εδώ αν φαίνεται ανοιχτή προς τα έξω.
    Μου λέει : Checked port 81 on Host/IP 37.6.χχχ.χχχ... (σήμερα άλλαξε βλέπω η ip από 79.107 που ήταν εχθές)

    The checked port (81, service hosts2-ns) is offline/unreachable

    Το ρούτερ μου λέει :




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι παει να περασει απο το ρουτερ σου λογικο ειναι, τους κωδικους για να μπεις στο ρουτερ σου βαζεις αν θες να μπεις.
    Το ιδιο θα πρεπει να γινεται και αν βαλεις το DDNS ονομα που εχεις.
    Νικηφόρε εάν εννοείς user και κωδικό αυτά που γράφει το ρούτερ στην σελίδα interface/setup/internet/PPPoE/PPPoA , το username είναι Winduser@tellas.gr και ο κωδικός δεν φαίνεται (αστεράκια έχει) τα οποία δεν τα έχω περάσει εγώ , άρα από που βλέπω τον κωδικό ; Τους άλλους που συνδέομαι στο ρούτερ με wifi η μέσω δικτύου (192.168.1.254) για να βγάλω το screenshoot που ανέβασα δεν τους δέχεται . Το DDNS όνομα ;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Αν υποπτεύεσαι ότι είσαι πίσω από CGN, το πιο εύκολο μέρος για να το δεις λογικά είναι το status page του router σου. Δες αν μπορείς να βρεις τη wan ip κάπου και γράψε μας μερικά ψηφία.




    Έσβησα τα τελευταία ψηφία από εκεί που γράφει ip μήπως και δεν πρέπει να βγουν σε κοινή θέα , εάν παρόλα αυτά κάτι με εκθέτει παρακαλώ να μου το πείτε να κατεβάσω τις φωτό , όπως έχετε καταλάβει ήδη δεν το κατέχω ιδιαίτερα , αλλά και τι να κάνω όταν οι ειδικοί (της wind και ο τεχνικός της κάμερας) δεν μπορούν να με βοηθήσουν .

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ρε συ μη λες κωδικους και τετοια! δεν εννοουσα της συνδεσης πριν! ελεγα τους κωδικους για να μπεις στο adsl router σου! καλη ειναι η γραμμη σου, που να δεις την δικια μου! ουτε 10mbps και πολυ εξασθενηση.
    Η ip σου ειναι απο 37.6 που εχεις απο wind τωρα δε νομιζω οτι βρισκεσαι πισω απο ΝΑΤ. Αν ξερει κανεις αλλος ας πει.
    Μπορεις να μας δειξεις και τι πορτες εχεις ανοιξει?

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με Vodafone
    Από wouilli στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 18:33
  2. Πρόβλημα με το Thunderbird...
    Από x69pr στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 23:17
  3. Πρόβλημα με το ΖΤΕ ρούτερ του ΟΤΕ
    Από iwebdis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-14, 08:08
  4. Tablet με καλη καμερα
    Από firegarden στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-14, 23:53
  5. Πρόβλημα με ταχύτητα ιντερνετ 24
    Από Aris1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 06:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας